Nejlepší malé (125 mm) a velké (230 mm) úhlové brusky jsou Bosch a Makita

Úhlová bruska je velmi šikovné zařízení, které díky své univerzálnosti nachází využití jak u profesionálních řemeslníků, tak i u domácích mijstrů a "kutilů". Dokáže brousit a řezat více druhů materiálů, a proto se používá při práci v rodinných domech, v dílnách, ale i na stavbách.

Nejlepší úhlová bruska

Vzhledem na bohatou tržní nabídku jsme pro vás připravili 6 nejlepších modelů na základě testů, recenzí a oblíbenosti u zákazníků. Tři z nich budou z kategorie malých úhlových brusek, s průměrem kotouče 125 milimetrů. Druhá trojka budou zase velké úhlové brusky, jejichž průměr kotouče je 230 milimetrů. Po jejich představení vám také shrneme důležité body, které je při koupi a výběru nutné zohlednit.

Jako postupovat při výběru úhlové brusky?

Při výběru úhlových brusek je nutné si všímat určité základní charakteristiky, výhod, nevýhod, ale hlavně technických parametrů. A právě ty sehrávají klíčovou roli při výběru. Pojďme tedy nahlédnout na to, co je potřebné před koupí vědět a na co se při ní zaměřit. 

Příkon

Na to, aby bruska odvedla svoji práci poctivě, je potřebné, aby měla dostatečný příkon. Jednoduše řečeno – čím je vyšší hodnota příkonu, tím víc je bruska výkonnější. U menších a levnějších typů se setkáváme s příkonem 500 W, což je však vhodné jen na "hobby" používání. Ideální je, když se tato hodnota pohybuje aspoň na úrovni 700-800 W. Profesionální větší "flexy" nabízejí dokonce výkon vyšší než 2000 wattů.

Průměr kotouče a otáčky

Průměr kotouče se při koupi zohledňuje zejména tehdy, když chceme bruskou také řezat. Průměr 125 milimetrů umožňuje udělat řez hluboký 2,5 centimetru a jsou využívané zejména na snadnější práci a řezání plechů, obkladů či kovových profilů. S vyšším průměrem, tedy 150 a víc, budete moci řezat do hloubky klidně až 5 centimetrů i u materiálů jako beton, dlažba či dřevo.

Úhlová bruska bosch

Od velikosti kotouče se následně odvíjí i otáčky. Čím menší kotouč, tím větší otáčky. U menších typů to může být 10 000 až 13 000 otáček za minutu, u velkých brusek je to přibližně dvakrát méně - tedy 6500. Výhodné je, když si na brusce můžete elektronicky regulovat otáčky. Díky tomu vám brousicí a lešticí práce půjdou mnohem snadněji.

Hmotnost a manipulace

Důležité je, aby práce s bruskou byla jednoduchá, ale zato stále bezpečná. Co se týká hmotnosti, tak tady vyhovuje, když je nízká. Důvod je jednoduchý, při nižší hmotnosti se méně namáháme a tím můžeme opracovat víc materiálů.

Hobby úhlová bruska

Pro dobrou a bezpečnou manipulaci je také vítaný antivibrační systém, který tlumí vibrace a hlavně dobře tvarovatelná rukojeť. Dobrou funkcí je ochrana vůči opětovnému zapnutí. V případě výpadku proudu a jeho následného naskočení zůstane bruska díky této funkci vypnutá.

Cena

Nejlevnější modely seženete přibližně za 50 €, vhodné jsou však jen na domácí hobby používání. S rostoucí kvalitou roste i cena a u skutečně profesionálních "flexách" se může vyšplhat až na několik stovek eur.

Nejlepší úhlové brusky

Pokud si neumíte poradit s výběrem, potom dejte na naše doporučení – na základě pozitivních recenzí a zkušeností jsme pro vás vybrali 6 modelů, s nimiž budete zaručeně spokojení!

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 07.06.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?