Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé?

Patří bruslení k vašim oblíbeným aktivitám? Ať už máte chuť zahrát si hokej, vyběhnout na zamrzlé jezero, veřejné kluziště nebo na jinou ledovou plochu, bruslení je v zimním období skvělou sportovní aktivitou.

Korčule na ľad pre celú rodinu

Tentokrát vám poradíme v oblasti výběru zimních bruslí na led. V jednoduchém průvodcv vám vysvětlíme, jak vybrat správné brusle pro děti i pro dospělé.

Oblíbené brusle pro celou rodinu


Účel zimních bruslí

Prvním krokem při výběru bruslí na led je vědět, kdo bude brusle používat a k jakému účelu. Pokud plánujete jen občasné bruslení na veřejných kluzištích, stadionech nebo jazerech, výběr nemusíte podrobovat nějakým speciálním kritériím. Zaměřte se na pohodlnost. Tedy, aby vás brusle netlačila nebo naopak nebyla noha příliš volná. A tak už jen vybíráte pánské, dámské či dětské brusle.

Pokud je určení specifické, máme tím na mysli z hlediska zaměření na sportovní aktivitu, zvažujte už i jiné parametry. Brusle na krasobruslení, rychlobruslení nebo hokej. Každé mají svoje specifické znaky, podle kterých je určitě poznáte.

Části zimní brusle

Holder a runner – držák a nůž. Právě nůž drží nohu v držáku, který je přímo přimontovaný k podrážce boty. U některých bruslí je nůž v držáku napevno a nelze jej vyměnit. Pokud se tedy zlomí držák, musíte vyměnit i nůž. Zlomení držáku je však velmi zřídkavé. U většiny modelů jsou držáky i nože vyměnitelné.

Najlepšie korčule na ľad

Bota – samotná bota se v zásadě liší jen použitými materiály a způsobem vázání. Nejčastěji je vyrobená v kombinaci karbonu nebo tvrdých a odolných ABS plastů, které mají svoji pružnost. Vnitřek boty je vystlaný antibakteriální pěnou a izolací proti chladu. Kvalitní profibrusle jsou obvykle velmi lehké. Vázání je většinou šněrovací nebo zatahovací.

Jazyk brusle – jazyk by měl být ohebný a přizpůsobitelný. Důležitý je hlavně u hokejových bruslí, které si rozebereme detailněji níže v článku. U klasických zimních bruslí by měl jazyk chránit nohu a měl by mít přiměřenou tuhost.

Správná velikost bruslí

Pokud si koupíte nesprávnou velikost bruslí, vždy máte právo na výměnu velikosti. Ideální je kupovat v kamenných prodejnách, kde si samotný pár bruslí vyzkoušíte. Při nákupu bruslí si vždy s sebou vezměte hrubé ponožky. V zimě je na sobě určitě budete mít. Při nákupu zkoušení bruslí začněte s číslem o velikost menším než jsou vaše obvyklé boty. Tak, jako u klasických bot při zkoušení se postavte a palec se musí zlehka dotýkat špičky. Pata musí být vždy pevně usazená. Když se pata hýbe, potřebujete menší číslo. Číslování se může lišit i v závislosti na výrobci bruslí

Korčule pre deti aj dospelých

Základní dělení velikosti EU:

    • Dítě – 26 až 32
    • Junior – 33 až 39
    • Dospělý – 40 a víc

Zapomínat byste neměli ani na šířku zimních bruslí. Šířka boty-brusle bývá značená dvěma systémy. Také tady platí, že by měla být aspoň o číslo užší než klasické boty. Nejlepší je se vždy obrátit na prodejce, ale klasické značení je:

  • Klasická šířka – písmeno D
  • Široká bota – písmeno E
  • Extra široká bota – značení EE nebo 2E
  • Úzká bota – C

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zimní brusle

Jak odhadnout velikost boty?

Velikost boty si můžete správně vybrat tak, že změříte poměr mezi délkou a šířkou chodidla. Jak na to?

Natáhněte si hrubé ponožky. Na zem položte dva hrubé výkresy A4. Přiložte nohy a tužkou obkreslete celý obvod vaší jedné i druhé nohy. Tam, kde je chodidlo nejširší, narýsujte úsečku. Tu změřte a zapište si hodnotu. Na délku narýsujte přímku od nejnižšího bodu po nejvyšší. Od paty po špičku. Přímku změřte a zapište si hodnotu. Následně vydělte délku nohy její šířkou. Výsledkem je potom číslo mezi dvěma až třemi velikostmi, které by vám mělo zjednodušit výběr. Tabulka je ale všeobecná a nejednou je tato míra individuální.

Dětské brusle

Dětské brusle je nutné vybírat pečlivě. Bruslit na ledu mohou už děti ve věku 3 roků. Pochopitelně, pokud mají přiměřeně koordinovaný pohyb a držení těla. Pro děti začátečníky jsou ideální tzv. kačenky. Brusle má dvoje ostří. Tyto brusle jsou právě pro děti ve věku kolem 3 let. Pro začátek ideální.

Korčule na ľad pre deti

U dětí ve vyšším věku se klidně můžeme zaměřit na klasické zimní brusle. Drtivá většina dětských bruslí má nastavitelnou velikost, a dokonce vyměnitelnou spodní část (klasické bruslení). Rezerva je kolem 3 až 5 cm. Znamená to, že dítěti brusle obujete i za rok. Není nutné kupovat ten nejdražší model bruslí, protože i tak z nich děti vyrostou. Avšak případ, kdy koupíte brusle větší, už neriskujte. Možná časem do bruslí dorostou, ale v daném okamžiku bude bruslení s volnou nohou nesnesitelné. Ve věku, kdy chcete schopnosti dítěte směrovat k určitému sportu, se zaměřte na výběr bruslí pro krasobruslení, rychlobruslení nebo hokej.

Lední brusle pro dospělé

Kupujete pánské nebo dámské brusle? Vězte, že když přijdete do sportovního obchodu, dámské a pánské bruslee rozeznáte maximálně podle designu. Klasické brusle pro pány či dámy se liší jen v určitých detailech. Existují však dámské brusle, které se od těch pánských liší víc a jiné méně.

Dámske korčule na ľad

Dámské brusle – pokud chcete přesně umět rozlišit dámské brusle, všímejte si zoubků. Přesněji řečeno, brusle jsou vybavené noži se zoubky na přední hraně (špičce). Ostří vyráběné z nerezové nebo uhlíkové oceli. Co se týká pohodlí, měly by být brusle dobře izolované. Uvnitř jsou vystlané syntetickým kožíškem, který nepohlcuje pachy. Také nárt boty je zvýšený pro lepší pohodlí klenby.

Kvalitné pánske korčule na ľad

Pánské brusle – jsou nazývajú také kanady. Je to kvůli jejich pevnosti. Všeobecně jsou muži těžší, proto je pevnost brusle nejpodstatnějším parametrem. Noha musí držet pevně, ale ne tolik, aby brusle tlačila. Nože obvykle bývají nasazené v plastovém holderu (držáku). Tvar ostří je přizpůsobený pro účinný odraz. Špička je pevná a zadní část paty vyvýšená pro lepší odraz od ledu. Ostří je obvykle z uhlíkové (karbon) nebo z nerezové oceli. Kvalitní brusle mají také dobrou izolaci před chladem.

Hokejové brusle

Podle názvu je zřejmě jasné, že tento druh bruslí bude využívaný při ledním hokeji. Pokud hráte hokej rekreačně, postačí vám klasické pánské nebo dámské brusle. Můžete trochu zainvestovat, abyste měli brusle z kvalitních materiálů a také s kvalitní konstrukcí. Profesionální hokejové brusle jsou už pro ty, kteří se prohánějí po ledové ploše. Samozřejmě i v této kategorii najdeme různé cenové relace. Pokud jste začátečník, nemusíte utrácet tisíce korun. Uvidíte, jak to vám či vašemu dítěti půjde a když budou schopnosti dostačující, zainvestujete později víc.

Jako rodičům, kteří vybírají hokejové brusle pro svoje dítě, vám můžeme poradit, že na začátku klidně investujte do pohodlnějších bruslí, které budou dobře vypadat a dítě se naučí všechny potřebné základy. V každé kategorii vám doporučujeme výrobce Bauer nebo případně Acra či CCM. Hokejové brusle pro začátečníky – pokud začínáte s hokejem, tyto brusle jsou správnou volbou. Hlavně v případě menších bruslařů. Mají měkkou výztuhu, která je komfortní, jsou levnější a snadno dostupné. Cenově jsou na úrovni 1000 až 1500 korun. Nejsou až tak odolné, ale v začátcích to není taková nutnost.

Kvalitné hokejové korčule

Hokejové brusle pro poloprofesionály – mají pevnější skelet (botu), vyšší odolnost, lepší technologické vlastnosti a i tak je můžete pořídit za poměrně příznivou cenu. Jsou už určené pro častější bruslení. Odolají i tvrdším střelám, držák i ostří jsou obvykle vyměnitelné nezávisle na sobě. Jsou dobře vyztužené i izolované. Cenově jsou na úrovni 1800 až 2100 korun.

Hokejové brusle pro profesionály – sem už řadíme brusle určené pro profesionální hokejisty. Jejich parametry jsou přizpůsobené pravidelné zátěži. Skelet je odolný z kvalitných materiálů. Umožňují perfektní stabilitu i účinné využití síly při odrazu. Mají perfektní tepelnou izolaci a i tzv. tepelné tvarování, což značí, že brusli je možné nahřát a vytvarovat podle tvaru nohy samotného bruslaře. Cenové rozpětí je široké, ale pod hranici 3500 korun vám jít nedoporučujeme.

Brusle na krasobruslení

Vyznačují se specifickými znaky. Tím prvním je, že jsou vyrobené z jednoho kusu oceli. Vepředu mají klasické zoubky jako dámské brusle a jsou také vyšší než klasické brusle. Bota je ze syntetické kůže, kotníky jsou vyztužené kvůli stabilitě při manévrování. V tomto případě musí bota dokonale přiléhat k noze. Vnitřek musí řádně sedět, aby měly brusle minimum vůle. Jazyk je vyztužený a zabraňuje šňůrkám v kontaktu s nohou.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 08.09.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepšíJak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Přilba není jen na to, aby ochránila hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu. Jak vybrat nejkvalitnější?

Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly?Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly?

Na trhu najdete desítky až stovky lyžařských brýlí. Víte, jakých parametrů je třeba si všímat při jejich výběru? Poradíme vám, jak si vybrat správné lyžařské brýle.

Jak vybrat dětské lyže? Poradíme, jaké sjezdové lyže pro děti jsou nejlepšíJak vybrat dětské lyže? Poradíme, jaké sjezdové lyže pro děti jsou nejlepší

Plánujete vaše dítě postavit tuto sezónu poprvé na lyže? Myslete nejen na to, jak malého sportovce správně motivovat ale i na to, jaké dětské lyže mu pořídíte.