Obložkové zárubně na obklad starých kovových zárubní

To, že rám kolem dveří se nazývá zárubeň, ví asi každý z nás a určitě to není žádný nový pojem. Pokud však zaslechnete slovní spojení obložkové zárubně, možná váháte, o co přesně jde.

Obložková zárubeň a dveře

Přestože pro mnohé by se zárubeň mohla zdát jako bezvýznamný kousek v interiéru, opak je pravdou. Zárubeň je detail, který vytváří určitý styl a v konečném důsledku propojuje prostory mezi místnostmi ve vašem bytě nebo domě. Co jsou obložkové zárubně? Jaká je cena obložkových zárubní? Proč je pro montáž důležitý stavební otvor? Všechno podstatné se dozvíte už na následujících řádcích.

Obložkové zárubně – styl a funkčnost

Začněme tím, co jsme načali. Obložkové zárubně a zárubně jsou všeobecně součástí stylu a tvoří nezanedbatelný prvek samotného interiéru. V případě obložkových zárubní vám zahrají do karet různé rozměry, které vás neomezují v realizaci a pochopitelně i všestranná designová vyhotovení. Dřevěný, kovový, chladný, teplý, tmavý nebo světlý dekor, který bude ladit ke dveřím, nábytku nebo podlaze. Estetický efekt je však tím sekundárním.

Primárním efektem je právě funkčnost. Obložkové zárubně jsou praktickou možností, jak ušetřit čas i peníze. Tento druh zárubně můžete nasadit při výstavbě nebo rekonstrukci bytu na holé stěny, nebo už existující kovové zárubně. Takže obložkové zárubně nasadíte bez jakéhokoliv bourání. Ušetříte tím tak zbytečné vysekávání otvoru, které vám zabere víc času a bude vás stát víc námahy. Navíc, tento druh můžete použít jak v interiéru, tak například i u vchodových dveří.

Montáž obložkové zárubně

Myslete na stavební otvor

na začátku rekonstrukce nebo stavby domu byste měli myslet na rozměry stavebních otvorů. Špatný rozměr totiž může způsobit problémy i při samotném osazení obložkových zárubní. Stavební otvor je vytvářený výškou a šířkou samotného otvoru. Ten však ovlivňují také další faktory, které během stavby přibývají. Stropy, omítky nebo podlaha. Toto všechno rozměry stavebního otvoru ovlivňuje.

Jak tedy předejít problémům? Příprava stavebního otvoru se obvykle odvíjí od rozměru dveří. Avšak už tehdy je třeba vnímat to, že jinak nám výšku otvoru upraví laminátová podlaha nebo kamenná dlažba. Už při zdění příček tedy musíte vědět, kolik centimetrů přibyde při osazení podlahy či samotném zdění zárubní. Ideální výška je 200 cm, aby bylo možné počítat s rezervou. To platí také pro šířku. Pokud chceme mít dveře 70ky, šířka musí být minimálně 80 cm. Tehdy máme jistotu, že s osazením obložkových zárubní nebude problém ani při rekonstrukci.

V zásadě je možné vyhotovit obložkové zárubně i na míru, což je však zpravidla o něco dražší.

Falcové a bezfalcové

Jedná se o typ obložkových zárubní. Pochopitelně, dekor, barva, matný, lesklý, hladký, drsný nebo jakákoliv povrchová úprava jsou zcela běžné. Tyto designové úpravy jsou zpravidla realizované díky fólii na kovové nebo plastové zárubně. Také se však používají nátěry nebo laminát.

Falcové a bezfalcové dveře v interiéru

Falcové zárubně jsou ty, které přiléhají a umožňují maximální těsnění. Bezfalcové (bezpolodrážkové) jsou pro změnu typologicky jednolité a splývají s dveřmi. Rozdíl není zásadní, spíše jde jen o estetický dojem.

Vybírejte správně

Obložkové zárubně se montují po dokončení výstavby, případně po rekonstrukci, takže máte dostatek času si promyslet, od koho a za jakou cenu si zárubeň vyberete. Laciné obložkové zárubně seženete i u prodejců jako OBI nebo Merkury Market.

Co se týká cen, samozřejmě, jako vždy záleží na výrobci a také provedení. Zda je úprava dělaná fólií, laminátem, nebo polyuretanovými nátěry a podobně. Ceny se pohybují od 500 do 3500 korun i v závislosti na rozměrech samotné zárubně. Co se týká montáže, nejde o nic náročného, ale pokud chcete předejít poškození, nechte to raději odborníkům.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 13.12.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?