Odpočívadla, škrabadla a další pomůcky pro domácí kočky

Kočky versus psi – věční rivalové, věčné rozhodování mezi nimi, věčné polemiky o tom, které zvíře je lepší domácí mazlíček, které je moudřejší, poslušnější a tak podobně. Tento dlouhotrvající spor rozlousknout sice nedokážeme, ale pokud jste se rozhodli chovat kočky ve svém příbytku, tak jste rozhodně na správném místě.

Kočičí pelíšek na spánek

V rámci našeho článku si posvítíme na problematiku chovu koček v domácnosti. Budeme se věnovat tomu, co od koček očekávat, proč jsou to velmi vděčná zvířata, která ale také mají svoje potřeby, a proto je nutné jim obstarat příslušné vybavení – odpočívadla nebo škrabadla. Koupí takového příslušenství vyhovíte jejich přirozeným požadavkům a také ochráníte svůj nábytek. Pojďme ale na to postupně.

Oblíbené škrabadla a odpočívadla

Stručná charakteristika kočky jako domácího mazlíčka

Jak to už u živých tvorů bývá zvykem, tak i kočky jsou velmi temperamentní zvířata, přičemž každá z nich má jinou povahu, jiné návyky a jiné způsoby trávení času. Tito mazlíčci dokážou být aktivní i leniví, dokážou prospat téměř celý den, ale zároveň umí být i velmi hraví, milě dotěrní, ale také divocí, ba až neposlušní. Nelze zapomínat, že kočky byly kdysi šelmami, a proto v sobě stále mají i špetku vlastností dravého zvířete.

Doporučujeme kupovat u obchodníka, který se v kočkách skutečně vyzná a dokáže vám poradit konkrétní plemeno, které odpovídá vašim představám. Potřebujete kočku na lovení myší? Chcete jen mít v domácnosti příjemnou a přítulnou společnost? To všechno je nutné před samotnou koupí zvážit. Samozřejmě, nikdy se na sto procent nedá odhadnout, jak se kočka bude chovat, ale po pár dnech to už vědět určitě budete.

Proč právě kočky?

Chovatelů koček je poměrně hodně a toto vysoké číslo má svoje opodstatnění. Vychází to především z povahy kočky. Tato zvířata se umí ke svým majitelům přitulit, „pomazlit“ se s nimi, ale zároveň jsou samostatná, a proto nikdy od nich nemůžeme očekávat takovou poslušnost jako od psa.

Nemusíme je venčit, pokud bydlíte v domě na vesnici, tak si dokonce dokážou ulovit vlastní potravu v podobě myši nebo nějakého menšího ptáčka. Co od vás potřebují, je, abyste jim dali dostatečný prostor, krmili je a určitě ocení, když je jednou za čas milě pohladíte po hřbetu.

Odpočívadlo pro kočky z ratanu

Pokud to tedy shrneme, tak kočka není klasický domácí mazlíček – lidskou přítomnost akceptuje, majitelovi je věrná, ale jako kdyby si sebevědomě uvědomovala, že přežije i bez něho. Ráda se schoulí do klubíčka na vašem klíně, ale pokud momentálně na to nemá náladu, tak si jen tak lehne a bude spát.

V bytě i domě

V dalším bloku plynule navazujeme na to, proč je chování koček výhodné. Ať už bydlíte v domě, nebo v bytě, tak kočce to při splnění základních požadavků nevadí. Pokud bydlíte v domě na vesnici a kočku chováte především venku na dvoře, tak je běžným jevem, že se obvykle na pár hodin, někdy i na pár dní zatoulá, ale pokud se jí nic zléhp nestalo, tak se vždy vrátí, protože cestu ke svému prostředí si pamatuje vždy.

Pokud však chováte kočky v interiéru, tak byste je čas od času měli vypustit ven na čerstvý vzduch, protože ho potřebují stejně jako lidé. Jak jsme už uváděli, tak kočky mají v sobě kousek šelmy, řídí se jen instinktem, a proto je potřebné, abychom dbali na jejich bezpečnost. Pokud kočky nejsou zvyklé na bytí v exteriéru, tak se velmi snadno mohou ztratit – například při honbě za možnou kořistí.

Materiální vybavení

Opět se posouváme o něco hlouběji do tématu, protože pokud máme v plánu chovat kočky uvnitř, tak budeme muset investovat do materiálního vybavení. Základem jsou misky na potravu a pití. Na trhu najdete druhy, které se vyrábějí s protiskluzovou gumou, takže je to zřejmě asi nejpraktictější volba.

Miska na vodu a jídlo pro kočku

Dále byste jim měli zařídit záchod – kočky jsou v tomto směru dost inteligentní, takže pokud jim do nějaké obdélníkové nádobky nasypete písek, tak to budou pravidelně využívat. Pokud chcete svoji kočku opravdu rozmazlovat, tak jí můžete koupit hračky, které rozvíjejí její instinkty nebo reflexy. Gumové myši, kuličky, klubko nebo laserové ukazovátko – výběr je opravdu pestrý.

Odpočívadla a škrabadla

A zase se jednou vracíme k tomu, že kočky jsou šelmy – z toho nám vyplývá, že jejich drápy stále rostou, a proto si je potřebují čistit, brousit a udržovat je ostré. Proto se často stává, že kvůli tomu trpí podlaha nebo nábytek. Právě proto doporučujeme koupi odpočívadla se škrabadlem. Proč je tato investice vhodná?

Velké škrabadlo pro kočky

Důvodů je několik. Hned první je, že v obchodech a e-shopech najdete množství druhů odpočívadel, ve kterých si kočky velmi rychle nsjdou vhodný přístřešek a vhodné místo na každodenní odpočinek. Dále se tato odpočívadla často prodávají se škrabadly, která kočky velmi rády využívají, protože tato škrabadla jsou uzpůsobená přesně pro kočičí drápky.

Odpočívadlo se postupem času stane hlavním útočištěm těchto „domácích šelem“. Čím větší je, tím lépe. Kočka tady může odpočívat, může si brousit drápky nebo se jen tak bavit šplháním či podobným dováděním.

Oblíbené škrabadla a odpočívadla

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 19.12.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Přehozy na manželskou postel jsou velmi praktické. Vyhýbejte se levným materiálůmPřehozy na manželskou postel jsou velmi praktické. Vyhýbejte se levným materiálům

Přehoz na postel je nejen estetickou záležitostí, ale také chrání vaše ložní prádlo před prachem, který víří v místnosti. Navíc dodá místnosti šmrnc. Nevěříte?

Slevové kódy na nábytek, spotřebiče a elektronikuSlevové kódy na nábytek, spotřebiče a elektroniku

Dnes už najdete slevové kupony a kódy téměř na všechno, co běžně kupujete. Často je můžete využít při nákupu ve velkých a ověřených e-shopech a ušetřit tak pár korun.

Česká verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každéhoČeská verze hry Scrabble Original přináší hodiny zábavy pro každého

Tato společenská hra je celosvětovým hitem. Milují ji malí, mladí, velcí i staří. Zajímali jste se někdy o to, jak stolní hra Scrabble vlastně vznikla a jaké verze se prodávají?