Tepelně izolační fólie za radiátor – recenze, zkušenosti, montáž. Čím ji zateplit?

Praktická pomůcka, která splňuje mnoho účelů a svými specifickými vlastnostmi dokáže jednoduše ovládat schopnost vytápění vašich radiátorů. Řeč je o reflexní fólii. Máte s ní zkušenosti, nebo jste s ní ještě nikdy nemanipulovali? Ideální je například tehdy, když se přestěhujete do staršího bytu, kde nebyly měněné radiátory, případně když bydlíte ve starším domě a nemáte momentálně finance na přestavbu.

Jak vybrat reflexní fólii za radiátor?

Řešení s reflexními fóliemi vás téměř nic nestojí a dokáže vám toto řešení hodně ušetřit. No, a protože je už zima tady, je nejvyšší čas reflexní fólie nainstalovat. Ani si neuvědomujeme, kolik tepla dokáže unikat skrz stěny, i přestože je máte silné. V dnešním článku se budeme věnovat charakteristice reflexní fólie za radiátor, způsobu, jakým funguje, jak byste ji měli nainstalovat a jak jsou s ní spokojení lidé, kteří její vlastnosti využívají už dlouhé roky.

Charakteristika reflexní fólie

Stalo se vám už někdy, že jste si v bytovce zapnuli radiátor, odešli jste, a když jste se po delší době vrátili domů, tak daná místnost stále nebyla dostatečně vyhřátá? Jak je to možné? Faktory mohou být například špatně utěsnené dveře, případně okna a unikání tepla z radiátoru přes stěny. Kdybyste se podívali na stěnu, kde máte umístěný radiátor, pomocí termokamery, tak byste viděli, kolik tepla vám uniká ven. Není nutně potřebné zateplovat, měnit dveře nebo okna, stačí dát za radiátor reflexní fólii.

Fólie za radiátor je určená pro zabraňování unikání tepla skrz stěnu, na které je radiátor upevněný. Nejčastěji se připíná magnetickou páskou na zadní část radiátoru, případně se přilepí na stěnu. Díky jejím vlastnostem vysoké návratnosti tepla a téměř nulovému pohlcování se teplo přes stěnu nedostane a odrazí ho nazpět do místnosti. Když upevníte fólii magnetickou páskou, tak nebudete potřebovat navíc žádná lepidla, pasty ani provádět úpravy na samotném radiátoru. Pásku byste měli dostat přímo k fólii. Co se týká materiálu, tak je vyrobená ze speciální kombinace složek, které vám vydrží dlouhé roky bez toho, aby se působením tepla měnily nějak její vlastnosti. Vyrábí se v různých provedeních, velikostech a površích, které budou pasovat za každý radiátor a pomáhají kromě odrážení tepla regulovat i jeho směr.

Co se týká nákladnosti tohoto řešení, tak se nemusíte bát nějakých závratných sum. Na internetu nebo v kamenných prodejnách najdete varianty už od pár eur za metr. Všechno záleží na velikosti vašich radiátorů. Před nákupem je dobré změřit si výšku a šířku radiátorů, abyste si přesně spočítali, kolik metrů potřebujete a abyste nekupovali zbytečné balení reflexní fólie. No a když tuto fólii použijete, tak její účinnost je až 95 %, což znamená, že se zvýší teplota v místnosti při stejném stupni vytápění o několik stupňů.

Proč je dobré si ji opatřit?

Důvody jsme vám už uvedli i výše, ale pojďme si to rozebrat detailněji. Studie potvrdily, že tato metoda udržování tepla a tím pádem šetření energií je opravdu účinná. Pojďme ke konkrétnímu experimentu. Do místnosti nainstalovali za radiátor právě tuto fólii, která by měla udržovat teplo. Měření nastalo před a také po instalaci fólie. Výpočty a sledování potom ukázaly, že se snížila spotřeba energie na vytápění o 6 %. Takže toto jednoduché řešení opravdu dokáže ušetřit peníze za topení.

Reflexní fólie za radiátor – montáž

Kromě toho, že je opravdu účinná, měli byste si fólii obstarat i proto, že je to opravdu jednoduché a levné řešení. Když bydlíte v pronajatém bytě, tak by mohl být celkem problém s tím, kdybyste v bytě dělali rázné úpravy, se kterými by majitel bytu nemusel souhlasit. Když si za radiátory umístíte reflexní fólii, tak ji můžete kdykoliv vyměnit nebo sundat. Kromě toho, že splňuje funkci izolace, tak v podstatě slouží i jako ochrana pro stěnu. Nebude vám z ní jen tak jednoduše opadávat barva a nebude se ani manuálně poškozovat radiátorem. No a to, že je to levné řešení, jsme potvrdili už i v kapitole výše, protože fólii si dokážete obstarat téměř v každém obchodě s domácími potřebami, ve stavebninách nebo na internetu. Při nakupování si nepotřebujete fólii blíže prozkoumat, protože blízké popisy jsou i na internetu a jednotlivé značky se od sebe velmi neodlišují.

Na to, aby se vám fólie nekrčila a dobře držela na stěně. budete potřebovat karton, na který fólii upevníte. Dále je to samotná fólie, kterou si předem obstarejte. Potřebná bude také pevná páska (ideální je elektrikářská) a ideálně by měla být v barvě, která bude pasovat k designu vašeho interiéru. Přichystejte si také oboustrannou pásku nebo sešívačku, řemeslnický nůž, tužku, pero a pravítko.

Proč doporučujeme použít karton pro připevnění reflexní fólie? Pro tyto účely je ideální, protože je lehký a stejně jako fólie také poskytuje určitou úroveň izolace. Karton můžete jednoduše ohýbat, řezat a přizpůsobovat umístění radiátoru. Do kartonů určitě nemusíte investovat peníze, můžete je jednoduše sehnat v supermarketu, kde je po vybalení zboží vyhazují. Často bývají tyto kartony v prodejnách i vyložené přesně pro to, aby je využil někdo jiný a aby se zbytečně nevyhazovaly.

Takže, když už máte všechny potřebné věci připravené, můžete začít s instalací. V následujících bodech vám konkrétně popíšeme jednotlivé kroky a také, co budete při těchto krocích potřebovat:

1. Řezání: Na začátku je důležité měření radiátoru, abyste věděli, jaký rozměr má mít fólie. Fólie by neměla přesahovat výšku radiátoru a zároveň by měla být v prostoru mezi stěnou a radiátorem. Rozměry fólie by měly být vždy o něco menší než rozměry radiátoru. Na druhé straně je potřebné, aby byla fólie o něco větší než karton. Vyřežte tedy obdélník fólie a ve stejných rozměrech připravte i karton. Pokud používáte krabici, tak ji rozeberte na plocho, načrtněte si, kde chcete řezat, a pusťte se do toho.

2. Lepení: Tento krok závisí na tom, jaká je tlouštka vaší odrazové fólie. Když je fólie tenčí, tak ji přehněte přes okraj kartonu a tím pádem to bude vypadat vzhledněji. Pokud je materiál pevnější a hrubší, tak na přilepení okrajů kartonu budete muset použít pásku. Díky tomu vám tato fólie déle vydrží a, samozřejmě, to bude celé udělané propracovaněji. Takže, kolem všech stran kartonu přelepte po okraji pásku. Dejte pozor, aby byl horní okraj, který je směrem k místnosti, čistý. Na zpevnění horní části ještě můžete použít silnou lepicí pásku.

3. Upevnění fólie: Reflexní materiál položte tak, aby navrchu byla strana, která bude přilepená ke kartonu (čili tou vnitřní stranou nahoru a vnější k podlaze). Fólii můžete ke kartonu přilepit oboustrannou páskou nebo sešívačkou. Pro lepší upevnění je dobré oboustrannou pásku nalepit různě po fólii, aby byla ke kartonu dobře přilepená. Potom už jen přiložte karton, fólii ohněte a přes okraj ji upevněte.

4. Umístění: Když už je fólie připravená, tak je načase ji umístit za radiátor. Můžete ji položit na úchyty, které drží radiátor na stěně. Když vám to nepůjde, máte nevyhovující rozměr fólie nebo je mezi radiátorem a stěnou příliš málo místa, musíte vymyslet jiný způsob. Opět se dá využít oboustranná lepicí páska nebo lepicí pasta, která velmi dobře drží papír nebo karton na stěně.

Samozřejmě, tento návod nemusíte dodržovat, pokud je fólir dostatečně hrubá a není tam potřebný karton navíc. Stačí jen, že si ji odměříte, ořežete a přilepíte na stěnu za radiátor. Co se týká řezání, ať už u fólie, nebo kartonu, tak si přichystejte na to pracovní plochu, abyste si zbytečně nepoškodili stůl nebo podlahu. A jak jsou lidé s tímto řešením spokojení? Pokud byste hledali recenze a zkušenosti na fólii za radiátor, tak byste málokde našli negativní postřehy. Dokonce lidé potvrzují, že vám toto řešení dokáže ušetřit peníze za energie a při stejné úrovni topení mají v bytě mnohem tepleji než předtím.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

14/09/2022 22:41
Vasco

Uplny nesmysl ,podle odborniku z tbz ,ti pišou źe ztraty bez použiti folie jsou zanedbatelne a co je ale špatne je źe usajně snižuji vykon radiatoru o 15-20%kvuli prouděni vzduchu atd .članek na int.lze dohledat…tak kde je pravda!

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 23.03.2022
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)

Předsíň nebo  vstupní chodba je   důležitou součástí každého bytu i domu.  Věnujte jí čas a zařiďte ji tak, abyste se v ní cítili příjemně a aby vám v ní nic nechybělo.

Zapomeňte na záclony a vnitřní žaluzie, mnohem oblíbenější je „neviditelné” stíněníZapomeňte na záclony a vnitřní žaluzie, mnohem oblíbenější je „neviditelné” stínění

Tapeta vs. omítka na stěnu do kuchyně, koupelny, ložnice nebo dětského pokoje: Výhody a nevýhody Tapeta vs. omítka na stěnu do kuchyně, koupelny, ložnice nebo dětského pokoje: Výhody a nevýhody

Co si vybrat – tapety, nebo omítku? V dnešním článku se budeme snažit vám říct o všech výhodách a nevýhodách tapet i omítky.