Rozchodník jako nenáročná ozdoba vaší zahrady

Do této čeledi patří velké množství rozchodníků, které se odlišují listy, květy, výškou či jinými vlastnostmi. Všechny se řadí mezi trvalky. Nejčastější uplatnění tedy najdou na skalkách, předzahrádkách nebo v parcích.

Pěstování a péče o rozchodník

Rozchodník vás jako rostlina zaujme nejen svým různorodým vzhledem, ale svou nenáročností na pěstování. Právě proto je tak oblíbeným prvkem v množství zahrad.

Co je to rozchodník

Všeobecně jde o rostlinu z čeledi tučnolistých. V našich zahradách se nejčastěji vyskytuje rozchodník prudký. Tato rostlinka je obvykle nízkého vzrůstu a má plazivý stonek s výjimkou několika druhů, které rostou i do výšky. Květy jsou žluté barvy a tvarem připomínají hvězdici.

Druhů je však hned několik, proto si můžete zvolit i jinou barvu kvítků. Rozchodník najdete v různých podnebních podmínkách. Svými odolnými vlastnostmi si vystačí s málem vody a také se vyrovná i se silnými mrazy v horských oblastech.

Nejznámější druhy

Rozchodník velký (největší)

Výrazný je svou výškou od 60 až do 80 cm. Květy mají narůžovělý nádech. Některá soukvětí mají průměr až 20cm.

Rozchodník prudký

Ví to zřejmě málokdo, ale tento druh rozchodníku je bylinou. Dorůstá do výšky zhruba 150 mm a vytváří krásné kobercovité celky. Listy jsou masité a květy uložené do kolíku. Jeho příznivé účinky působí při žaludečních těžkostech s kyselinami, vředy nebo při těžkostech s krevním tlakem. Pozor! Ve velkém množství může být jedovatý a způsobit zvracení. Také šťáva listů může při kontaktu s očima poškodit zrak.

Žluté květy rozchodníku prudkého

Rozchodník Sieboldův

Má listy zbarvené do modrošeda s červenými okraji. Dorůstá do výšky 15 až 20 cm a vyznačuje se červenými plazivými stonky. Květy jsou v tomto případě do světle růžova. Tento druh je však citlivější na mráz.

Rozchodník pochybný

Je nízký druh plazivého rozchodníku, který vytváří zatravněné celky. Má zoubkovité listy zbarvené od zelené až po tmavočervenou. Květy jsou buď tmavorůžové, nebo  až červené.

Dalšími odrůdami, se kterými se můžete setkat, je rozchodník kamčatský, rozchodník nádherný nebo rozchodník skalní.

Plazivé rozchodníky mají různé využití

Vlastnost, jakou je plazivost, je u rozchodníků skutečně vítaná. Barevnost lístků, různé druhy, nenáročnost a variabilita umožňuje z rozchodníků vytvářet vegetační koberce. Ve Skandinávii je dokonce zvykem, že tyto plazivé rostlinky jsou běžně používané na střechách domů jako izolace.

Pěstování rozchodníků na střeše domu

Je na škodu je sázet na malá prostranství. Právě naopak, nutné je dopřát jim volnost. Působí dekoračně a zároveň vyplní místo a splní i praktický účel. Samozřejmě, klasická místa jako skalky, předzahrádky, ale i rozlehlé parky jsou dominatními.

Pěstování rozchodníků

Rozchodníky jsou, jak jsme už uváděli, nenáročné na pěstování. Jediným požadavkem je světlo, které vyžadují. V opačném případě totiž rostou pomalu a mnohokrát nemají tak husté soukvětí. Aby se jim dařilo ještě lépe, můžete jim odlehčit půdu. Při výsadbě jim do jamky dejte trochu klasického zemitého substrátu, vyzrálého kompostu a to jim určitě bohatě vystačí.

Rozchodníky není třeba speciálně přihnojovat. Nepotrpí si dokonce ani na pravidelnou zálivku. Díky dužinatým listům jsou schopné si vodu velmi dobře udržovat. Krásnou barvu mají i během zimy, kdy sice nevykvetou, ale listy si drží zdravý vzhled. Tím pádem jim nevadí ani nízké teploty. Odolají i mrazům přes –30 °C.

Rozmnožování rozchodníku

Rozmnožování je poměrně jednoduchou a rychlou záležitostí. Aspoň v případě rozchodníku. Jeho schopnost udržovat živiny je opravdu vysoká a právě to je důvodem jednoduchého rozmnožování. Na jaře je vhodné rozebrat samotné listové růžice, které vložíte do vody nebo do směsi rašeliny a písku, který zalijete a čekáte na první kořínky.

Rozmnožování rozchodníku v květináči

Trsy se velmi rychle zakoření. Následně vložíte do substrátu, který po dobu zhruba jednoho měsíce pravidelně zaléváte.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 19.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.