Jak pěstovat rozmarýn v bytě – výsadba, střih/ tvarování, choroby, sběr, sušení

Když se řekne rozmarýn, tak si vždy představíme buď oblíbené koření do kuchyně, nebo bylinku s léčivými účinky. Nejčastěji se toto koření používá v receptech ze středozemní kuchyně a vždy dokáže dotáhnout chuť do dokonalosti. Na oba účely je velmi oblíbený a rozhodně se ho vyplatí pěstovat i doma namísto toho, abyste si ho neustále kupovali v obchodě nebo lékárně. Rozmarýn opravdu nepatří mezi nějaké náročné rostlinky nebo takové, které byste museli neustále přesouvat, přesazovat nebo hnojit. Dokážete si ho vypěstovat na balkónu, na okně nebo na zahrádce, když bydlíte v rodinném domě.

Jak pěstovat rozmarýn?

Věděli jste o tom, že chuť a léčivé vlastnosti jsou pro nás lidi známé už tisíce let? Používali ho Egypťané a Řekové při různých rituálech, byl považovaný za symbol lásky a manželství, stejně jako věčnosti a smrti. Přirozeným prostředím pro růst rozmarýnu v přírodě je jih Evropy, kde ho najdete jako volně rostoucí keřík. Možná jste se už s ním na dovolené setkali, ale nepoznali jste, že jde o rozmarýn, protože se jeho vzhled trošku liší od toho v květináči. Pokud rádi používáte rozmarýn při vaření nebo ho používáte i na zdravotní účely, tak byste si ho měli určitě vypěstovat. Jak na to?

Historie a tradice

Výše jsme už uváděli, že rozmarýn byl známou bylinkou už ve starověkých civilizacích. Pojmenování rozmarýn pochází z latinského slovního spojení „ros marinus“, což v překladu znamená mořská rosa. Do střední Evropy se dostal až v 15. století, což potom souviselo i se zavedením květináčů a pěstováním květin v interiéru. V tom období se používal i při křesťanských obřadech – sloužil jako kadidlo, vyráběl se z něho speciální olej a výrazné voňavky.

S rozmarýnem se spojují i různé pověry a zvyky, které se tradovaly na vesnicích. Hlavně kvůli tomu se pěstoval téměř v každém domě, protože měl sloužit jako květ lásky, věrnosti a rodiny. Také je symbolem panenství, takže ho lidé přidávali i do svatebního věnce nevěsty. Čerstvé výhonky byly také součástí připnutého pírka na oblečení svatebčanů. Navíc se stal součástí dalších svatebních součástí – jako výzdoba družbové hole a krabičky se svatebními koláči. Naše babičky ho používaly jako koření v kuchyni a léčivou rostlinu, což se zachovalo až dodnes.

Výsadba rozmarýnu a vhodné podmínky

Rozmarýn se prodává v semínkách. Ta na začátku jara (někdy v březnu) je třeba vysadit do květináče. Výsadba ze semen je poměrně náročná, neboť rozmarýn těžko klíčí. S výsevem byste měli začít dříve, než teploty venku dosáhnou 20 °C, protože semena klíčí 2 až 3 týdně. Po vysazení je třeba je udržovat vlhká, avšak ne mokrá, aby neshnila. Do jednoho květináče se dává 6 až 8 semínek, která se přikryjí jedním centimetrem substrátu. Když už jsou rostlinky dostatečně vysoké, tak je čas je přesadit, aby se v květináči netlačily. Můžete si vybrat, zda je umístíte na zahradu nebo je rozdělíte do samostatných nádob. Pokud si chcete vysadit rozmarýn přímo do záhonů, tak se to dělá až koncem května, případně začátkem června. Opět zasejete větší množství semínek rozmístěných 50 centimetrů od sebe a do hloubky půl centimetru.

Pěstování na zahradě

Co se týká podmínek, ve kterých rozmarýn roste nejlépe, tak ideální je propustná, písčito-hlinitá půda s vysokým obsahem vápníku. Ideální hodnota pH je mezi 6 a 8,5, čili nejlépe roste v kyselejší až alkalické půdě. Užívá si sluneční paprsky, ale zároveň by neměl být umístěný na větrném stanovišti. Nemá rád ani chladné počasí, takže hlavně proto se mu daří spíše na jihu Evropy. Když přijdou první mrazy, tak je nemusí zvládnout. Jak ho před zimou ochránit?

Pěstování rozmarýnu v zahradě

Ideální je použít na zahřívání chvojinu, chlévský hnůj nebo kompost. Ty mu dodají kromě tepla i živiny. Vyhněte sa zahradní fólii, protože tak by k rozmarýnu neproudilo dostatečné množství vzduchu. I když v mírnějších mrazech a během kratších zim dokáže přežít i nechráněný, ale nikdy nedokážete předpokládat, jaká zima nás bude čekat. Kvůli tomu, že se mu nejvíc daří v teple, doporučujeme ho pěstovat v interiéru.

Pěstování v květináči

Pěstování v květináči je o něco jednodušší a hlavne proto si ho lidé u rozmarýnu vybírají častěji. Nemusíte ho schovávat před zimou ani se bát, že ho ofoukne silný vítr. Když se rozhodnete pěstovat rozmarýn v květináči, tak je důležité vytvořit drenážní vrstvu a následně naplnit květináč substrátem smíchaným s neutrální až alkalickou půdou. Protože má rád slunce, tak květináč umístěte na okno nebo slunné místo v místnosti. Snažte se udržovat stabilní teplotu, aby nepoklesla příliš nízko, to by mohlo růst rozmarýnu ohrozit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Jak pěstovat rozmarýn, péče v průběhu růstu a sběr

Nejdůležitější částí při pěstování jakékoliv rostliny je voda, zálivka. U rozmarýnu byste si měli opravdu dávat pozor na to, jakým množstvím vody ho zalejete a kolikrát denně/týdně ho budete zalévat. S vodou byste měli být určitě opatrní. Rozmarýn nemá rád příliš provlhčenou půdu a má tendenci při častém a intenzívním zalévání shnít. Proto ho zalévejte jen odstátou vodou dolů do misky a on se tak napije tolik, kolik potřebuje.

Stejně jako před velkým množstvím vody byste ho měli chránit i před přímým sluncem. Na jeho pěstování je ideální polostín. A příliš nízké teploty by také nezvládl, takže když si rozmarýn pěstujete na zahrádce, je potřebné ho chránit i před chladem. Během vegetace si rozmarýn vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Rostlinku je potřebné každé 3 až 4 roky přesadit, protože se při tom seříznou kořeny o jednu třetinu a vyměníte půdu za novou.

Co se týká jeho sběru, tak sbírejte jen zelené nedřevěné výhonky. Využívají se buď čerstvé, nebo sušené. Na usušení se sbírají mladé lístky většinou v období od května do srpna. Rozmarýn schne velmi pomalu, takže mu určitě nechte dostatek času, aby se stihlo všechno pořádně prosušit. Když už je usušený, tak listy podrťte a uschovejte do dobře uzavřených tmavých nádob, které budou rozmarýn chránit před světlem a vlhkostí.

Rozmnožování

Rozmnožování je jednoduché a rychlé pomocí odřezků. Na rozmnožení odřežte 10centimetrovou větvičku rozmarýnu a odstraňte z ní všechny spodní lístky. Nebojte se odstraňovat až do půlky větvičky. Na to, aby odřezek začal co nejrychleji kořenit, se dá použít stimulátor zakořeňování. Kromě urychlení tohoto procesu ošetří rány na stonku a zabrání infikování rostlinky. Na tyto účely se dá použít například i skořice.

Pěstování rozmarýnu v květináči

Když už odřezek pustí nějaké ty kořínky, tak ho zapíchněte do předem připraveného substrátu – ideální je použít takový, který se používá na přemnožení a výsev. V půdě by měla být zapíchnutá ta část větvičky, ze které jste odstraňovali lístky. Potom je dobré nádobu přikrýt igelitovým sáčkem. Díky tomu budete čerstvě zasazený rozmarýn udržovat ve stabilní teplotě, což je pro proces zakořenění úplně ideální. Důležité je také zajistit, aby byl substrát stále vlhký, ale ne přelitý.

Choroby rozmarýnu

Na jaře obvykle rozmarýn napadá plíseň. Projevuje se bílým, fialovým, šedým nebo hnědým povlakem. Občas se projevuje i žlutými skvrnami na listech. Protože plíseň má ráda vlhko, je nejvhodnější rostliny zalévat ráno, aby mohly díky slunci během dne vyschnout. Když rozmarýn prostříháte, aby nebyl příliš hustý, zlepšíte cirkulaci vzduchu, což je opět nápomocné při ohroření plísní.

Nezřídka se na rozmarýnu objevuje i bílý povlak podobný pavučině nebo bílý prášek na listech. Jde o moučnatku, které se nejjednodušeji zbavíte postřikem. Dalším škůdcem v případě rozmarýnu jsou mšice. Malý hmyz může být ohrožující především pro rostlinky pěstované v interiéru nebo ve skleníku. Vhodným pomocníkem je v tomto případě opět postřik.

Využití v kuchyni, kosmetice a pro zdraví

Rozmarýn je asi jednou z nejpoužívanějších a nejznámějších bylinek v kuchyni. Ať už je to při vaření, nebo grilování masa, vždy dodá příjemnou vůni a specifickou chuť. Kromě toho se využívá i v kosmetice a známý je také pro svoje léčivé účinky. Na jaké všechny účely ho můžete doma použít a ve kterých výrobcích ho můžete najít?

Rozmarýn v kuchyni

V kuchyni je rozmarýn velmi oblíbený. Proč? I přes působení vysoké teploty neztrácí svoji specifickou vůni ani chuť. Dá se použít na ochucení jakéhokoliv jídla, přílohy nebo salátu, ale na druhé straně je třeba myslet na to, že to s ním nelze přehánět. Pokud by se vám podařilo, že ho dáte do jídla příliš mnoho, tak namísto příjemně zvýrazněné chuti by mělo vaše jídlo nepříjemnou horkou pachuť. Je dobré zkoušet a nedržet se jen receptů. Někde se vám bude rozmarýn hodit i přes to, že byste to nikdy neřekli a u některých jídel může být v receptu, ale sedět vám tam nebude.

Při grilování nemusíte ukládat rozmarýn jen na maso, klobásky nebo plech, na kterém máte maso poukládané. Aby bylo jídlo pěkně provoněné, tak ho můžete dát rovnou na uhlíky do ohniště. Rozvoněná bude tak celá vaše zahrada. Použít se však dá i k zelenině, kterou grilujete, do omáček nebo marinády, do které maso předem uložíte.

Použití pro zdraví

Tato bylinka obsahuje více tělu prospěšných látek. Patří mezi ně například železo, vápník a vitamín B6. Díky těmto složkám dokáže zlepšit krevní oběh, uklidňuje mysl, pomáhá zvládat stres, při bolestech hlavy a silných migrénách. Jako jedna z mála bylinek také zvyšuje krevní tlak, což nemusí na vaše tělo působit jen pozitivně, hlavně pokud trpíte vyšším tlakem. V tom případě je s ním třeba raději zacházet opatrně. Rozmarýn můžete použít i při chřipce, astmatu a nespavosti.

Stříhání rozmarýnu zasazeného v květináči

V jakých všech formách můžete použít rozmarýn pro zdravotní účely? Známý je například rozmarýnový olej, který se dá použít při bolestech páteře a na masírování bolavých kloubů. Přináší úlevu i tehdy, když máte chronické zánětové onemocnění kloubů a nechcete stále sahat po tabletkách. Na ztuhnuté svaly a zrychlení krevního oběhu pomáhá rozmarýnová koupel. Připravíte si ji tak, že do teplé vody přidáte sušený rozmarýn a pár kapek oleje, případně můžete i v drogerii najít koupelovou sůl s rozmarýnem. Co je zajímavé, tak si intenzívní rozmarýnovou koupelí můžete při nechutenství nastartovat chuť do jídla.

Pokud si chcete z rozmarýnu připravit přírodní a zároveň účinný nápoj proti chřipce, tak vyzkoušejte tento recept. Nechte si v konvici nebo hrnku vřít vodu a vlejte ji do šálku, kam přidáte čajovou lžičku rozmarýnu a čajovou lžičku medu. Na ochucení tam můžete přidat i pár kapek citronové šťávy a domácí sirup. Nápoj dobře promíchejte a vypijte jedenkrát denně. Tento rozmarýnový nápoj vám pomůže při vykašlávání hlenů, astmatu nebo i zažívacích problémech. Opět připomínáme, že nedoporučujeme pít tento nápoj lidem s vyšším tlakem.

Rozmarýn v kosmetice

Rozmarýn je velmi oblíbenou složkou v kosmetice, hlavně v té, která je určená pro péči o pleť a vlasy. Do kosmetiky se používá silice, která se z rozmarýnu získává. Silné čisticí vlastnosti rozmarýnu se používají hlavně do přípravků určených pro mastnou a smíšenou pleť. Pokud jste si mysleli, že s touto pletí se bojuje pouze v teenagerském věku, tak to není úplně pravda. I ve vyšším věku se může vyskytovat bolestivé akné. Pokud tedy máte problémy s pletí, sáhněte buď po rozmarýnovém čisticím gelu, nebo krému. Nebojte se kombinace více produktů z různých bylinek. Rozmarýn je vhodné kombinovat například s čajovníkem.

Rozmarýnová silice se také používá do krémů na tělo. Účinně pomáhá například při revmatu nebo na uvolnění svalstva při masáži. Olej nebo tinktura z bylinky prokrvují pokožku, hydratují, napínají ji a uvolňují ztuhlé svaly. Rozmarýn se také přidává do zubních past a ústních vod, protože díky schopnosti dezinfikovat se zbavíte nepříjemné vůně z úst a případných zánětů dásní. Rozmarýnová koupel je vhodná pro osvěžení pokožky a pročištění pórů.

Pokud toužíte po hustých, lesklých a zdravých vlasech, tak můžete opět sáhnout po produktech s rozmarýnem. Často je součástí přírodních šamponů na vlasy, které jsou určené právě na slabé vlasy bez lesku, se sklonem k lámavosti. Na trhu také najdete různé zábaly, masky a rozmarýnové kúry s výtažky z rozmarýnu. Když chcete mít zdravé a pevné vlasy, tak je důležité starat se i o vlasovou pokožku. Rozmarýn dokáže ošetřit pokožku hlavy, zastavuje tvorbu lupů a zabraňuje vypadávání vlasů. Kromě kosmetiky s rozmarýnem můžete pro lepší výsledky použít domácí odvar z rozmarýnu.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 25.03.2022
Hodnocení článku:
(92%)