Rustikální styl bydlení – přineste si domů kousek přírody!

Rustikální anebo venkovský styl bydlení zdůrazňuje volné tvary, přírodní materiály a účelnost. Není pravdou, že je venkovský a hodí se jen do chat. Je to styl, který se stále častěji objevuje i v našich bytech nebo domech. Charakteristický je smysl pre praktičnost a funkčnost. 

Bydlení v rustikálním stylu

Rustikální styl v interiéru vychází z pocitu historie a jednoduchosti, které vyvolává. Typický je drsnější šarm, to však neznamená, že tu chybí inovace. Klíčem k modernímu rustikálnímu designu je otevřený půdorys, moderní nábytek a zachované přírodní architektonické prvky. Barevné schéma je poměrně jednoduché a moderními se stala velká prosklená okna. Rustikální styl se vyznačuje neformální elegancí. Je propojený s minulostí, které se dá jen těžko odolat.  

Charakteristické prvky rustikálního stylu

Surové dřevo a kámen jsou nejdůležitější prvky rustikálního interiéru. Hlavním cílem stylu je přinést dovnitř přírodu. Pokud máte starší dům, tak zachovejte jeho charakter například starou kamennou  stěnou. Pokud stavíte nový dům, tak používejte dřevo a kámen – například v podobě kamenného krbu. V rustikálním stylu je neméně důležitý strop, dřevěný nebo s velkými dřevěnými trámy. Nejlepším materiálem je dřevo jako dub nebo buk, častokrát i se zbytky kůry. 

Přírodní látky a materiály. Přirozený vzhled se týká téměř všeho – ať už je to čalounění, prádlo, koberce. V rustikálním interiéru najdete jednoduché tkaniny bez potisku a vzorů. Nábytek v rustikálním stylu nemusí být opracovaný, ale neutrální a přírodní. Nezapomeňte na postelové polštáře a materiály jako juta nebo sisal, také oblíbený patchwork. Jako materiál se také využívá kravská kůža. Tyto kůže jsou mimořádně odolné a skvrny z nich jdou dobře odstranit. Dokonce i červené víno. Interiér v rustikálním stylu zútulní i ovčí kůže.

Zařízení v rustikálním stylu

Výhled. Důležité jsou prosklené prostory a velká okna. Tato vlastnost se dá uplatnit jen u domů, ale představuje důležitý prvek rustikálního stylu. Moderní dům je vždy otevřený a plný světla, takže okna jsou základním stavebním prvkem a mají být tak velká, aby byl co nejvíc vidět vnější prostor. 

Výhled z obývacího pokoje v rustikálním stylu

Barvy. Barvy jsou tlumenější, lesklé a výrazné. V tomto stylu jsou bílé stěny nebo stěny zakryté přírodním materiálem jako je dřevo nebo kámen. Typickými barvami je zelená, džínově modrá, khaki a červené rustikální barvy. Tyto barvy můžete doplnit jasnějšími barvami, ale měly by být spíše výjimkou.  

Vybíráme z katalogu

Jak zařídit místnosti v rustikálním stylu

Stejně jako v jiných stylech, tak i každá místnost v rustikálním stylu má určitá specifika. 

Koupelna v rustikálním stylu

Přestože v dnešní době jsou moderní nové designové materiály a různé technologie, rustikální styl má stále své zastánce. Důležité je si uvědomit, že rustikální styl nemusí být nutně “sedlácký”. Ve stylu koupelny najdete prvky rustikálnosti ze Středomoří nebo Toskánska. Návrat tohoto stylu do našich příbytků se dá vysvětlit úplně jednoduše, a to tím, že využívání přírodních materiálů v lidech evokuje uklidňující relaxační pocit a zmírňuje stres každodenního života.  

Zařízení koupelny v rustikálním stylu

Právě koupelna je ideální volbou, jak si do bytu nebo domu přinést trochu rustikálního stylu. Nemusíte mít nutně celý interiér v tomto stylu, začněte jednotlivými místnostmi. Pokud chcete byt v rustikálním stylu, tak právě koupelna je tím správným místem kde začít. Aplikace stylu v koupelně je možná i v malém prostoru. 

Koupelna v rustikálním stylu

Všeobecná pravidla stylu platí i v tomto případě. Jednou z nejdůležitějších věcí je použití přírodních materiálů – dřevo, kámen, cihla, železo, měď a různá keramika. Vyhněte se plastům a akrylátům. Jako barvy se využívají barvy přírody, a to neutrální barvy přírody – zemité a přirozené odstíny. Kombinace barev dotváří uvolněný a uklidňující pocit. Nejvhodnějšími barvami jsou: béžové, bílé, pískové, hnědé tóny dřeva, šedá v podobě přírodního kamene. 

Kuchyně v rustikálním stylu 

Co je typické pro kuchyni v rustikálním stylu? Krb se dřevem, dřevěné lavice a stůl a dřevěné parkety. Ne klasické dřevěné parkety, ale dlouhé (viz obrázek). 

Kuchyně v rustikálním stylu

Rustikální styl v kuchyni dotvářejí bílé skříňky s prosklenými dvířky a lišty se zavěšenými hrnci. Vyvarujte se ale žulovým deskám a přístrojům z nerezavějící oceli – jsou na rustikální styl příliš sofistikované. 

Tip: Na vytvoření klasického rustikálního stylu v kuchyni používejte na nábytek a zařízení třešňové nebo javorové dřevo.

Zařízení kuchyně v rustikálním stylu

Tradiční rustikální kuchyně vycházely z venkovského stylu a jejich rozmístění bylo praktické, a to tak, aby unikalo co nejméně tepla. Velký důraz se klade na uskladnění a praktické rozmístění, pánve a nádobí jsou umístěné vždy tak, aby byly snadno dosažitelné. Základními vlastnostmi rustikální kuchyně jsou jednoduchost a funkčnost.

Obývák v rustikálním stylu

Zařídit si obývák v rustikálním stylu nemusí být vůbec finančně náročné. Obývák však potlačuje nejvíc pravidel rustikálního stylu. Povoluje se dokonce i ponechání některých moderních prvků – už jen například to, že součástí obýváku je televizor. Stačí přidat pár starožitných předmětů a obývák může nabýt rustikálníhu vzhledu. Stejně jako je jednoduché zařídit malou koupelnu v rustikálním stylu, tak na rustikální obývák se doporučuje vyčlenit větší místnost. 

Obývák v rustikálním stylu

Na podlahu je vhodné tvrdé dřevo jako například borovice. Pokud máte na podlaze dřevo, tak ho nepřekrývejte kobercem, protože je důležité, aby vynikla přirozená krása dřeva a podlahy.

Koberečky můžete umístit do oblasti, kde máte nějaké technologie jako televizor, případně jiné – vhodným koberečkem zjemníte technologický rozměr rustikálního obýváku. Pokud na stěně nemůžete mít dřevo nebo kámen, pak využijte tapetu. V dnešní době je mnoho tapet, které zastupují rustikální styl. Jako i v případě ostatních pokojů – také tady platí pravidlo jednoduchosti. S výjimkou polštářů na gauči a samozřejmě květů.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Přírodní styl bydlení znásobují přírodní barvy, čemuž není jinak ani v případě obýváku. Doporučené jsou přírodní barvy s výjimkou tmavých odstínů a zaměřením se na světlé odstíny. Je tomu právě kvůli výše uvedenému – obývák by měl být co největší a tmavé barvy jej opticky zmenšují. 

Do obýváku nedávejte víc než tři barvy. Obzvláště – pokud máte přece jen malý obývák – tak se doporučují jen dvě světlé barvy.

Ložnice v rustikálním stylu

Právě rustikální styl má nejlepší využití v ložnici. Rustikální styl má navodit pocit relaxace a relaxujeme nejčastěji právě v ložnici. Ta má být příjemná, útulná a teplá. U rustikální ložnice hraje dřevo velmi důležitou roli, stejně jako u ostatních místností. Dřevo by v ložnici mělo být masivní a použité jak na postel, tak na nábytok, ale i na trámy na stropě. Musí být surové a nemělo by se natírat – to obzvláště platí v případě rodinných domů.

Do menších interiérů se hůře umíťuje surové dřevo, ale lak byste neměli tak či tak použít.

 Ložnice v rustikálním stylu

Drsnost přírodního dřeva změkčíte použitím různých tkanin jako len, vlna. Vynikajícím doplňkem jsou i tkané koberečky, dlouhé závěsy, ložní prádlo a deka na postel. Také zkuste kombinovat různé textury a vytvoříte rovnováhu a kontrast mezi přírodním a útulným.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Rustikální styl byl původně venkovským stylem a projevoval se zejména v architektuře chat a domov v přírodě. Stále častěji se začíná projevovat také ve stylu bytového designu. Je tomu tak právě kvůli tomu, že poskytuje možnost, jak utéct z každodenního moderního světa a načerpat energii na další den v prostředí, které co nejvíc připomíná přírodu.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 26.07.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vermikompostér do bytu – výhody a zkušenostiVermikompostér do bytu – výhody a zkušenosti

V tomto článku se dozvíte, jak funguje vermikompostér, zda je potřebné se obávat mušik nebo zápachu, jak se postarat o dešťovky a hlavně jak s vermikompostováním začít.

Půst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruhaPůst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruha

Podle původní křesťanské tradice trvá v těchto týdnech až do Velikonoční neděle období 40denního půstu. Jak vypydala půstní jídla našich prarodičů a co si naopak během půstu překvapivě...

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.