Šťavel – pěstování rostliny, která má léčivé účinky

Šťavel (Oxalis) je cibulová rostlina, která vyniká jednoduchou krásou a i do nejmodernější zahrady přináší kousek čisté přírody. Poznáte jej na první pohled, pyšní se štíhlým, asi 15 centimetrů vysokým stonkem, který zdobí jemné trojlístky ve tvaru srdíček.

Pěstování šťavelu v domácích podmínkách

Během teplejších dnů, v dubnu nebo začátkem května, vykvete a jeho keříčky jsou poseté jemnými bílými květy. Nevykvetlý šťavel si návštěvníci lesa často pletou s jetelem, vykvetlý připomíná zahradní jahodu. Šťavele se v přírodě vyskytuje asi osm set druhů, u nás nejčastěji najdete šťavel obyčejný.

Množství odrůd s sebou přináší mnoho variací barev a tvarů, kromě trojlístků najdete i šťavele zdobené čtyřlístky, jakož i šťavele se zeleno-fialovým až tmavofialovým zbarvením listů. Květy nemusí být jen bílé, ale rostlinku najdete vykvetlou i do růžova nebo do žluta.

Výskyt a léčivé účinky šťavele

Šťavel běžně roste volně v přírodě, nejčastěji ve vlhkých a stinných lesích, v blízkosti potoků a močálů. V minulosti bylo běžné, že si jej děti během procházky lesem utrhly a žvýkaly, protože má svěží a příjemně nakyslou chuť.

Sbírat jej můžete i dnes, protože je známý svými skvělými léčebnými schopnostmi. Pomáhá při dně, zánětech dásní a bolestech žaludku. Šťavel je známý tím, že na noc "zavírá" svoje lístky směrem ke stonku.

Pěstování šťavele v domácích podmínkách

Šťavel si můžete jednoduše vypěstovat také doma. Snadno se uchytí v zemi jako ozdoba zahradní skalky nebo v květináči. Přímo v květinářství seženete už připravené přesady nebo cibulky šťavele, které si doma zasadíte. Cibulky zasaďte do hloubky tři centimetry v rozestupu osmi až deseti centimetrů. První výhonky můžete čekat po deseti týdnech.

Pěstování šťavelu v květináči

Naneštěstí, šťavel si jen těžko přesadíte tak, že si výhonky donesete přímo z lesa. Velmi rychle hyne a mimo svoje stanoviště by se neujal. Zato je však velmi životaschopný. Po odkvetení, v případě šťavele na podzim, si odložte cibulky na suchém chladném místě. S prvními jarními paprsky je můžete opět vysadit.

Důležité je i stanoviště!

Šťavel nemá mnoho nepřátel. Na zahradě se mu daří téměř kdekoliv. Většina druhů má ráda polostín, ale zejména propustnou půdu.

Pozor si však dejte na pěstování v interiéru. Rozhodně mu neprospěje pobyt v květináčích na parapetu okna. Přímé ostré slunce nebo horký radiátor by záplavu svěžích lístků přeměnily na několik malátných stonků. Dařit se mu bude zejména v chladnějších místnostech, například v hale.

Ideální pro milovníky romantiky

Šťavel je jemný kvítek, který v přírodě, pokud má vhodné podmínky, roste v hustých kobercích. I doma vám pár keříčků vyčaruje zahrádku ve stylu anglického venkova. Toužíte po příjemné ozdobě přímo v interiéru? Zkuste jej vysadit do okrouhlých květináčů ve stylu vintage.

Šťavel ve vintage květináči

Jestli máte rádi romantický styl bydlení, dřevěný nábytek, ratan a jemné záclony na oknech, právě šťavel se ve vaší domácnosti stane oblíbeným společníkem.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 15.02.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí

V článku se podíváme na to, jak těmto případům předcházet, a tedy jak často byste měli komín kontrolovat a čistit. Také vám objasníme, zda je na tuto činnost nutné přizvat odborníka.

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?