Šťavel – pěstování rostliny, která má léčivé účinky

Šťavel (Oxalis) je cibulová rostlina, která vyniká jednoduchou krásou a i do nejmodernější zahrady přináší kousek čisté přírody. Poznáte jej na první pohled, pyšní se štíhlým, asi 15 centimetrů vysokým stonkem, který zdobí jemné trojlístky ve tvaru srdíček.

Pěstování šťavelu v domácích podmínkách

Během teplejších dnů, v dubnu nebo začátkem května, vykvete a jeho keříčky jsou poseté jemnými bílými květy. Nevykvetlý šťavel si návštěvníci lesa často pletou s jetelem, vykvetlý připomíná zahradní jahodu. Šťavele se v přírodě vyskytuje asi osm set druhů, u nás nejčastěji najdete šťavel obyčejný.

Množství odrůd s sebou přináší mnoho variací barev a tvarů, kromě trojlístků najdete i šťavele zdobené čtyřlístky, jakož i šťavele se zeleno-fialovým až tmavofialovým zbarvením listů. Květy nemusí být jen bílé, ale rostlinku najdete vykvetlou i do růžova nebo do žluta.

Výskyt a léčivé účinky šťavele

Šťavel běžně roste volně v přírodě, nejčastěji ve vlhkých a stinných lesích, v blízkosti potoků a močálů. V minulosti bylo běžné, že si jej děti během procházky lesem utrhly a žvýkaly, protože má svěží a příjemně nakyslou chuť.

Sbírat jej můžete i dnes, protože je známý svými skvělými léčebnými schopnostmi. Pomáhá při dně, zánětech dásní a bolestech žaludku. Šťavel je známý tím, že na noc "zavírá" svoje lístky směrem ke stonku.

Pěstování šťavele v domácích podmínkách

Šťavel si můžete jednoduše vypěstovat také doma. Snadno se uchytí v zemi jako ozdoba zahradní skalky nebo v květináči. Přímo v květinářství seženete už připravené přesady nebo cibulky šťavele, které si doma zasadíte. Cibulky zasaďte do hloubky tři centimetry v rozestupu osmi až deseti centimetrů. První výhonky můžete čekat po deseti týdnech.

Pěstování šťavelu v květináči

Naneštěstí, šťavel si jen těžko přesadíte tak, že si výhonky donesete přímo z lesa. Velmi rychle hyne a mimo svoje stanoviště by se neujal. Zato je však velmi životaschopný. Po odkvetení, v případě šťavele na podzim, si odložte cibulky na suchém chladném místě. S prvními jarními paprsky je můžete opět vysadit.

Důležité je i stanoviště!

Šťavel nemá mnoho nepřátel. Na zahradě se mu daří téměř kdekoliv. Většina druhů má ráda polostín, ale zejména propustnou půdu.

Pozor si však dejte na pěstování v interiéru. Rozhodně mu neprospěje pobyt v květináčích na parapetu okna. Přímé ostré slunce nebo horký radiátor by záplavu svěžích lístků přeměnily na několik malátných stonků. Dařit se mu bude zejména v chladnějších místnostech, například v hale.

Ideální pro milovníky romantiky

Šťavel je jemný kvítek, který v přírodě, pokud má vhodné podmínky, roste v hustých kobercích. I doma vám pár keříčků vyčaruje zahrádku ve stylu anglického venkova. Toužíte po příjemné ozdobě přímo v interiéru? Zkuste jej vysadit do okrouhlých květináčů ve stylu vintage.

Šťavel ve vintage květináči

Jestli máte rádi romantický styl bydlení, dřevěný nábytek, ratan a jemné záclony na oknech, právě šťavel se ve vaší domácnosti stane oblíbeným společníkem.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 15.02.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.