Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Exotická, extravagantní, jednoduše čarovná. I tyto přívlastky klidně můžeme strelicii přiřadit. Svůj původ má v tropickém podnebí, ale postupem času si našla svoje místo na každém kontinentu. Výjimkou není ani ten evropský.

Pěstování a kvetení strelície

Jde o nádhernou dekorační rostlinu, která vytváří čarovné aranžmá. Svým jedinečným vzhledem krásně působí i jako řezaný květ. Často je tedy možné ji vidět v květinářstvích jako součást kytic. Dopěstovat ji je totiž pro mnohé náročné. Jak správně strelicii pěstovat? Jaké jsou ideální podmínky? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě tady.

Strelicie královská

Svoje specifické jméno dostala od anglického krále Jiřího III. Konkrétně toto pojmenování získala strelicie podle jeho manželky Sophie Charlotte von Mekelenburg-Strelitz. Do Evropy se rostlina dostala ve druhé polovině 18. století. Původem je rostlina z Jihoafrické republiky, kde roste ve volné přírodě. Patří do rodu strelicií, kde existuje 5 druhů rostlin, avšak všechny jsou vyšlechtěné právě ze strelicie královské.

Výrazná je především svým vzhledem a tvarem květů. Mnohým připomíná ptačí krk a hlavu. V Holandsku si proto vysloužila i několik pojmenování, jako například ptačí zobák nebo hlava rajky, v Anglii ji nazývají rajský pták, v Južní Africe zase květ jeřábu. Její vzhled je skutečně exotický a ojedinělý. Na jednom stonku mívá obvykle 2 pestré květy najčastěji oranžové barvy.

Pěstování strelície v zahradě

Strelicie je druh rostliny, kterou si se žádnou jinou nezaměníte. První květy přináší až po 3-5 letech pěstování. Dorůstá do výšky 1–1,5 metru (některé druhy až 2 metry). Listy vyrůstají už od země v listové růžici. V jižní Evropě se strelicie dokonce pěstují v parcích nebo na záhonech hradů a zámků.

Ideální podmínky a pěstování

Exotický druh rostliny si logicky vyžaduje také o něco exotičtější podmínky. První podmínkou je dostatek slunečního světla. Dokonce jako jedné z mála rostlin jí nepřekáží ani přímé sluneční záření. V našich končinách jde čistě o pokojovou rostlinu. Umístění by tedy mělo být na okně nebo v části, kde je dostatek slunečního světla. Ideální místo je východní okno.

Zálivka není nijak specifická. Půda by nikdy neměla úplně přeschnout. V závislosti na velikosti rostliny stačí zalévat každých 10–12 dnů. Dobré však je, abychom strelicii čas od času orosili rozprašovačem.

Půda a přihnojování

Pro dostatek živin je podstatné, aby rostlina měla půdu s ideální kyselostí. Pro strelicie je doporučené pH 6,5. Skvělou volbou je směs rašeliny a písku. Na spodek nádoby je vhodná i drenáž. Volte raději vyšší a širší nádobu.

Strelície v květináči

Přihnojování pro tento druh pokojové rostliny je nutností. Během vegetačního období od března do srpna by se měla strelicie přihnojovat každé dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Rostlinu je dobré po maximálně 8 letech na jednom stanovišti přesadit a vyměnit substrát. Někteří zahrádkáři přesazají dospělou rostlinu každé dva roky, avšak pokud hnojíte poctivě, není to nutností.

Zazimování

Protože jde o pokojovou rostlinu, tento problém není třeba nějak řešit. Pokud však přece jen rostlinu někam chcete uklidit, během zazimování by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Zálivka v tomto období nemusí být úplně pravidelná. Avšak stále jí dopřejte dostatek světla.

Rozmnožování strelicie

Rozmnožování je ideální právě semínky nebo dělením při přesazení.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 01.03.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Rozchodník jako nenáročná ozdoba vaší zahrady Rozchodník jako nenáročná ozdoba vaší zahrady

Rozchodník vás jako rostlina zaujme nejen svým různorodým vzhledem, ale svou nenáročností na pěstování. Právě proto je tak oblíbeným prvkem v množství zahrad.