Travertinový obklad jako levnější varianta mramoru

Svět obkladů dnes nabízí opravdu rozmanitý výběr. Při rekonstrukci domů nebo bytů tedy vznikají dilemata, jaký obklad si vlastně vybrat. Nejčastěji rozhoduje cena a materiál. Většina spotřebitelů se soustřeďuje na obklad z přírodního nebo umělého kamene.

Travertinový obklad na krb

Slyšeli jste už o travertinu? Travertinový obklad není žádnou novinkou, ale v poslední době si získavá množství nových příznivců. Proč je travertin tak oblíbený? Jaký je travertinový obklad? Všechno podstatné vám nabízíme v následujícím článku.

Travertinový obklad

Ten, kdo touží po obkladu z přírodního kamene, by měl určitě zpozornět. Travertin je totiž druh přírodního vápence. Jde tedy o přírodní materiál s pórovitým povrchem, který svým prvotním vzhledem připomíná luxusní mramor. Samotný vápencový kámen má různé textury, díky čemuž je i travertin velmi přítažlivý.

Travertinový obklad je všeobecně velmi používaný, především díky jeho vysoké kvalitě a z určité části i tradici. Travertin byl totiž materiálem používaným i v období starověku nebo středověku, kde se využíval na obklady i travertinové podlahy.

Využití travertinu

Travertln najde svoje uplatnění jak v interiéru, tak i v exteriéru. Jak jsme uváděli, travertin není jen obkladem, ale také je možné ho použít i jako podlahovou krytinu. V rámci interiéru najdou svoje uplatnění především v koupelně nebo kuchyni. Impregnačním nátěrem se totiž travertinový obklad, respektive podlaha stává skutečně odolnou i vůči vlhkosti. Samozřejmě, můžete ho klidně použít i v obýváku nebo předsíni, neboť hlavní prvek, který poutá, je především design.

Travertinový obklad na stěně v obývacím pokoji

V rámci exteriéru je travertin skutečně využívaným materiálem. Pro zajímavost, při stavbě monumentálního římského Kolosea bylo použito víc než 300 000 tun travertinu. Právě Itálie má největší zdroje tohoto vápence. Jeho odolnost je určitě zárukou toho, že v exteriéru nejenže bude vypadat skvostně, ale zaručí i dlouhou životnost. Často se využívá jako podlahová krytina na terasách nebo u bazénů. Klidně tedy můžeme tvrdit, že ať se rozhodnete travertin použít kamkoliv, nikdy vás nezklame.

Hlavní výhody travertinového obkladu

A co jsou tedy hlavní výhody tohoto luxusního materiálu? Právě tyto výhody vás možná přesvědčí o tom, že travertinový obklad nebo podlaha jsou tou správnou volbou.

✅ Přírodní materiál

Každý kus travertinového obkladu je vyrobený z přírodního materiálu. Žádné odlitky sádry nebo štípaný kámen se směsí drceného travertinu. Zárukou prvního travertinu je určitě i jeho jedinečné zbarvení, které je způsobené póry. Travertin v mnohých případech působí jako mramor. Jediná úprava travertinového obkladu je impregnační nátěr pro získání ještě lepších vlastností.

✅ Jedinečný design

Už staletí je travertin nadčasovým materiálem, který prakticky nestárne. Je jen na vás, do jakého prostředí daný materiál zasadíte. Každopádně je skvělou volbou, zda ho chcete zasadit do starších, nebo novodobých trendů.

✅ Travertin vs. mramor

Kdo nehodlá utrácet velké peníze za pravý mramor, může je investovat do přírodního travertinu. Travertinový obklad je vlastnostmi mramoru téměř podobný. Rozdíl je skutečně jen ve vizuálním provedení a tím pádem i v odlišné struktuře. Travertin je však rozhodně levnější, ale zároveň dokáže rázně zvýšit hodnotu nemovitosti.

Travertinový obklad v koupelně

✅ Odolný vůči vlhkosti

Důvod, proč je možné ho používat i v exteriérech, je ten, že je skutečně odolný. To je také důvod, proč je travertin tak oblíbený v koupelnách. Na to, aby byl travertinový obklad odolnější, se aplikují impregnační vrstvy, které odpuzují vodu. Všeobecně je však travertin také paropropustný, takže svým způsobem dýchá.

✅ Teplo, zima – zima, teplo

Travertin jako přírodní materiál je skvělým vodičem tepla. Také je však skvělým izolantem. Skvělé řešení je travertinová podlaha i u podlahového topení. V létě totiž chladí a v zime hřeje. Má perfektní akumulační schopnosti, což se ukázalo i při aplikaci u bazénů. Stejně tak má travertin vysokou tvrdost, a tedy i odolnost vůči mechanickému poškození.

✅ Bezúdržbový materiál

Určitě se vám vynořila otázka, že i když je odolný vůči vodě, co usazení vodního kamene? Toho se bát nemusíte. Travertin je totiž specifický tím, že vodní kámen se na něm neusazuje. Při klasickém umývání proto není nutné žádné rozpouštědlo nebo jiný koncentrát.

Cenové relace

Samozřejmě, tento fakt závisí na tom, na jaký travertin se zaměříte. Existuje totiž množství úprav a podob travertinu. Jak si vyberete travertinovou mozaiku, zaplatíte zhruba 2400 korun/m2. V případě obkladu podle různé úpravy se ceny pohybujú mezi 1250–2300 korunami/m2. Při podlaze z přírodního travertinu je cena v průměru kolem 1800 až 2000 korun/m2. Je tedy možné klidně říct, že jde o levný luxus v oblasti přírodních materiálů. Ačkoliv je travertin dražší než přírodní kámen, vlastnosti, design a především kvalita je neporovnatelně ve vyšší třídě.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 17.01.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.