Travertinový obklad jako levnější varianta mramoru

Svět obkladů dnes nabízí opravdu rozmanitý výběr. Při rekonstrukci domů nebo bytů tedy vznikají dilemata, jaký obklad si vlastně vybrat. Nejčastěji rozhoduje cena a materiál. Většina spotřebitelů se soustřeďuje na obklad z přírodního nebo umělého kamene.

Travertinový obklad na krb

Slyšeli jste už o travertinu? Travertinový obklad není žádnou novinkou, ale v poslední době si získavá množství nových příznivců. Proč je travertin tak oblíbený? Jaký je travertinový obklad? Všechno podstatné vám nabízíme v následujícím článku.

Travertinový obklad

Ten, kdo touží po obkladu z přírodního kamene, by měl určitě zpozornět. Travertin je totiž druh přírodního vápence. Jde tedy o přírodní materiál s pórovitým povrchem, který svým prvotním vzhledem připomíná luxusní mramor. Samotný vápencový kámen má různé textury, díky čemuž je i travertin velmi přítažlivý.

Travertinový obklad je všeobecně velmi používaný, především díky jeho vysoké kvalitě a z určité části i tradici. Travertin byl totiž materiálem používaným i v období starověku nebo středověku, kde se využíval na obklady i travertinové podlahy.

Využití travertinu

Travertln najde svoje uplatnění jak v interiéru, tak i v exteriéru. Jak jsme uváděli, travertin není jen obkladem, ale také je možné ho použít i jako podlahovou krytinu. V rámci interiéru najdou svoje uplatnění především v koupelně nebo kuchyni. Impregnačním nátěrem se totiž travertinový obklad, respektive podlaha stává skutečně odolnou i vůči vlhkosti. Samozřejmě, můžete ho klidně použít i v obýváku nebo předsíni, neboť hlavní prvek, který poutá, je především design.

Travertinový obklad na stěně v obývacím pokoji

V rámci exteriéru je travertin skutečně využívaným materiálem. Pro zajímavost, při stavbě monumentálního římského Kolosea bylo použito víc než 300 000 tun travertinu. Právě Itálie má největší zdroje tohoto vápence. Jeho odolnost je určitě zárukou toho, že v exteriéru nejenže bude vypadat skvostně, ale zaručí i dlouhou životnost. Často se využívá jako podlahová krytina na terasách nebo u bazénů. Klidně tedy můžeme tvrdit, že ať se rozhodnete travertin použít kamkoliv, nikdy vás nezklame.

Hlavní výhody travertinového obkladu

A co jsou tedy hlavní výhody tohoto luxusního materiálu? Právě tyto výhody vás možná přesvědčí o tom, že travertinový obklad nebo podlaha jsou tou správnou volbou.

✅ Přírodní materiál

Každý kus travertinového obkladu je vyrobený z přírodního materiálu. Žádné odlitky sádry nebo štípaný kámen se směsí drceného travertinu. Zárukou prvního travertinu je určitě i jeho jedinečné zbarvení, které je způsobené póry. Travertin v mnohých případech působí jako mramor. Jediná úprava travertinového obkladu je impregnační nátěr pro získání ještě lepších vlastností.

✅ Jedinečný design

Už staletí je travertin nadčasovým materiálem, který prakticky nestárne. Je jen na vás, do jakého prostředí daný materiál zasadíte. Každopádně je skvělou volbou, zda ho chcete zasadit do starších, nebo novodobých trendů.

✅ Travertin vs. mramor

Kdo nehodlá utrácet velké peníze za pravý mramor, může je investovat do přírodního travertinu. Travertinový obklad je vlastnostmi mramoru téměř podobný. Rozdíl je skutečně jen ve vizuálním provedení a tím pádem i v odlišné struktuře. Travertin je však rozhodně levnější, ale zároveň dokáže rázně zvýšit hodnotu nemovitosti.

Travertinový obklad v koupelně

✅ Odolný vůči vlhkosti

Důvod, proč je možné ho používat i v exteriérech, je ten, že je skutečně odolný. To je také důvod, proč je travertin tak oblíbený v koupelnách. Na to, aby byl travertinový obklad odolnější, se aplikují impregnační vrstvy, které odpuzují vodu. Všeobecně je však travertin také paropropustný, takže svým způsobem dýchá.

✅ Teplo, zima – zima, teplo

Travertin jako přírodní materiál je skvělým vodičem tepla. Také je však skvělým izolantem. Skvělé řešení je travertinová podlaha i u podlahového topení. V létě totiž chladí a v zime hřeje. Má perfektní akumulační schopnosti, což se ukázalo i při aplikaci u bazénů. Stejně tak má travertin vysokou tvrdost, a tedy i odolnost vůči mechanickému poškození.

✅ Bezúdržbový materiál

Určitě se vám vynořila otázka, že i když je odolný vůči vodě, co usazení vodního kamene? Toho se bát nemusíte. Travertin je totiž specifický tím, že vodní kámen se na něm neusazuje. Při klasickém umývání proto není nutné žádné rozpouštědlo nebo jiný koncentrát.

Cenové relace

Samozřejmě, tento fakt závisí na tom, na jaký travertin se zaměříte. Existuje totiž množství úprav a podob travertinu. Jak si vyberete travertinovou mozaiku, zaplatíte zhruba 2400 korun/m2. V případě obkladu podle různé úpravy se ceny pohybujú mezi 1250–2300 korunami/m2. Při podlaze z přírodního travertinu je cena v průměru kolem 1800 až 2000 korun/m2. Je tedy možné klidně říct, že jde o levný luxus v oblasti přírodních materiálů. Ačkoliv je travertin dražší než přírodní kámen, vlastnosti, design a především kvalita je neporovnatelně ve vyšší třídě.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 17.01.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?