Túje – péče, zalévání, stříhání a hnojení

Túje se mezi pěstovateli a zahrádkáři těší velké oblibě, a to z více důvodů. Jedná se totiž o nenáročné dřeviny, které jsou schopné růst i v méně kvalitních půdách a dokážou si poradit na světlých i stinných místech.

Tuja brabant u plotu

Kromě těchto výhod jde také o skvělý dekorativní prvek vhodný na vytváření živých plotů.

Co jsou to túje?

Túje jsou vždyzelené neopadavé jeličnany s dobrou odolností vůči mrazu a štíhlým kuželovitým vzhledem. V obchodech si můžete zakoupit množství druhů různých velikostí a kvalit – existují túje vhodné na pěstování v květináčích, ale zároveň si můžete koupit túji, která vám vyroste do výšky 20 metrů.

Jakýmsi kompromisem mezi dvěma extrémy je túje smaragd, která je zřejmě nejčastěji kupovanou volbou, protože je vhodná na použití v rámci živých plotů. Poskytuje kombinaci funkčnosti a ozdobnosti.

Vysazení tújí – v jakém čase, jaká je vhodná půda a jak na to?

Vysazení tújí není téměř vůbec limitované časem a můžete je sadit prakticky kdykoliv od začátku jara až do konce podzimu (březen–listopad). Postačí, když půda nebude zmrzlá, respektive pokrytá sněhem. Nejideálnějším obdobím by však mělo být léto, a to konkrétně červen až srpen. Během horkých dní však dávejte pozor, aby túje nevyschla, a proto jí dopřejte dostatek vody.

Výsadba tuje v letních měsících

Ideální půda pro túje by měla být mírně kyselá až neutrální. Co se týká konkrétních jakostí, tak by měla být kyprá a průdušná, případně písčitá. Proto byste túje neměli sadit do jílovitých těžkých půd. Kvalita půdy se dá dodatečně zvýšit přidáním rašelinového substrátu.

Pokud si chceme z tújí vytvořit živý plot, tak bychom měli mezi stromy udržovat vzdálenost minimálně 30 centimetrů, ideálně však 40 až 60 cm. V případě, že jsou túje sazené blízko sebe, tak dochází ke žloutnutí/hnědnutí jehličí až k úplnému vyschnutí. První měsíc od sazení dopřejte tújím dostatek vody, takže zalévejte každý den, ale dejte pozor, abyste je nepřelili.

Výběr místa a hnojení

Túje by se měly vysazovat na slunná nebo polostinná místa; přežijí i ve stínu, ale jejich růst se v těchto případech výrazně zpomalí. Pokud máte v domě psa, tak byste měli dávat pozor, aby nevykonával svoji potřebu na kmen stromu – moč může způsobit zežloutnutí stromu.

U některých rostlin platí, že po zasazení potřebují kromě vláhy také dostatek hnojiva, túje však po zasazení nehnojte. Na první hnojení počkejte aspoň 6 týdnů, protože pokud byste hnojili brzy, tak by to mohlo mít negativní dopad na kořeny. Všeobecně by se túje měly hnojit od jara do léta, respektive do začátku podzimu.

Živý plot z túje

Na jaře začínáme používat hnojiva s obsahem dusíku, ktorá následně použijeme i v létě (červen). Pokud byste přihnojili rostlinu „dusíkem“ později než v červnu, tak můžete prodloužit její vegetační období a tím oslabit její odolnost vůči mrazům. V srpnu a září používáme hnojiva s obsahem draslíku, který zvyšuje mrazuvzdornost rostliny. Celkově tak ročně hnojíme rostlinu dva až třikrát.

Rozmnožování

Pokud máte v plánu vytvořit si řadu tújí z vlastních zásob, tak vás určitě potěší informace, že si nemusíte zbytečně kupovat nové stromky a jednoduchým rozmnožováním si vytvoříte záhon z vlastních zásob. Budete potřebovat „jen“ jeden vyrostlý strom. Názory na optimální čas množení se liší, ale nejčastěji se setkáváme s m+síci únor a březen.

Ze stromu si nastříhejte zdravé zralé výhonky o délce 10 až 20 centimetrů a namočíme je do speciálního růstového stimulátoru. Větvičky následně zasadíme do květináče/nádoby, ve kterém bude připravená mírně kyselá půda tvořená z rašeliny nebo rašelinového substrátu a smíchaná s pískem. Hodnota pH by měla být 4 až 5. Substrát udržujeme vlhký. V květináči je ponecháme až do té doby, až tam bude dostatek místa pro kořeny. Následující rok můžeme přesadit do zahrádky.

Zalévání a stříhání

Zalévání bylo v článku už několikkrát okrajově zmíněné, tak si to pojďme zesumarizovat. První měsíc od vysazení by měla mít rostlina vydatnou zálivku, takže klidně můžeme zalévat každý den. Substrát udržujeme ve vláze, ale je třeba dávat pozor, abychom rostlinu „nepřelili“.

Když túje trochu vyroste, tak větší druhy zaléváme jednou do týdne asi litrem vody. Množství vody záleží na velikosti stromu a počasí. Během léta a vysokých veder můžeme množství vody zvýšit klidně i trojnásobně.

Co se týká stříhání, tak s ním byste měli začít, až budou stromy dobře zakořeněné. Pořádné zakořenění trvá 2 až 3 měsíce. Nejčastěji se dočtete, že se stříháním je třeba počkat aspoň rok – především u živých plotů.

Stříhání tuje a živého plotu

Když už je stromek dobře zakořeněný, tak nejvhodnější doba na stříhání je jaro nebo brzký podzim. Pokud byste stříhali později, tak by se řezy nemusely dostatečně zahojit a zastřižené oblasti by mohly podlehnout zimě. Stromy by se měly stříhat aspoň jednou za rok, a to do šířky i výšky. Jak si vaše stříhání „nastavíte“, je úplně na vás. Stříhání podporuje růst a větve jsou hustější.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 10.12.2018
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...