Túje – péče, zalévání, stříhání a hnojení

Túje se mezi pěstovateli a zahrádkáři těší velké oblibě, a to z více důvodů. Jedná se totiž o nenáročné dřeviny, které jsou schopné růst i v méně kvalitních půdách a dokážou si poradit na světlých i stinných místech.

Tuja brabant u plotu

Kromě těchto výhod jde také o skvělý dekorativní prvek vhodný na vytváření živých plotů.

Co jsou to túje?

Túje jsou vždyzelené neopadavé jeličnany s dobrou odolností vůči mrazu a štíhlým kuželovitým vzhledem. V obchodech si můžete zakoupit množství druhů různých velikostí a kvalit – existují túje vhodné na pěstování v květináčích, ale zároveň si můžete koupit túji, která vám vyroste do výšky 20 metrů.

Jakýmsi kompromisem mezi dvěma extrémy je túje smaragd, která je zřejmě nejčastěji kupovanou volbou, protože je vhodná na použití v rámci živých plotů. Poskytuje kombinaci funkčnosti a ozdobnosti.

Vysazení tújí – v jakém čase, jaká je vhodná půda a jak na to?

Vysazení tújí není téměř vůbec limitované časem a můžete je sadit prakticky kdykoliv od začátku jara až do konce podzimu (březen–listopad). Postačí, když půda nebude zmrzlá, respektive pokrytá sněhem. Nejideálnějším obdobím by však mělo být léto, a to konkrétně červen až srpen. Během horkých dní však dávejte pozor, aby túje nevyschla, a proto jí dopřejte dostatek vody.

Výsadba tuje v letních měsících

Ideální půda pro túje by měla být mírně kyselá až neutrální. Co se týká konkrétních jakostí, tak by měla být kyprá a průdušná, případně písčitá. Proto byste túje neměli sadit do jílovitých těžkých půd. Kvalita půdy se dá dodatečně zvýšit přidáním rašelinového substrátu.

Pokud si chceme z tújí vytvořit živý plot, tak bychom měli mezi stromy udržovat vzdálenost minimálně 30 centimetrů, ideálně však 40 až 60 cm. V případě, že jsou túje sazené blízko sebe, tak dochází ke žloutnutí/hnědnutí jehličí až k úplnému vyschnutí. První měsíc od sazení dopřejte tújím dostatek vody, takže zalévejte každý den, ale dejte pozor, abyste je nepřelili.

Výběr místa a hnojení

Túje by se měly vysazovat na slunná nebo polostinná místa; přežijí i ve stínu, ale jejich růst se v těchto případech výrazně zpomalí. Pokud máte v domě psa, tak byste měli dávat pozor, aby nevykonával svoji potřebu na kmen stromu – moč může způsobit zežloutnutí stromu.

U některých rostlin platí, že po zasazení potřebují kromě vláhy také dostatek hnojiva, túje však po zasazení nehnojte. Na první hnojení počkejte aspoň 6 týdnů, protože pokud byste hnojili brzy, tak by to mohlo mít negativní dopad na kořeny. Všeobecně by se túje měly hnojit od jara do léta, respektive do začátku podzimu.

Živý plot z túje

Na jaře začínáme používat hnojiva s obsahem dusíku, ktorá následně použijeme i v létě (červen). Pokud byste přihnojili rostlinu „dusíkem“ později než v červnu, tak můžete prodloužit její vegetační období a tím oslabit její odolnost vůči mrazům. V srpnu a září používáme hnojiva s obsahem draslíku, který zvyšuje mrazuvzdornost rostliny. Celkově tak ročně hnojíme rostlinu dva až třikrát.

Rozmnožování

Pokud máte v plánu vytvořit si řadu tújí z vlastních zásob, tak vás určitě potěší informace, že si nemusíte zbytečně kupovat nové stromky a jednoduchým rozmnožováním si vytvoříte záhon z vlastních zásob. Budete potřebovat „jen“ jeden vyrostlý strom. Názory na optimální čas množení se liší, ale nejčastěji se setkáváme s m+síci únor a březen.

Ze stromu si nastříhejte zdravé zralé výhonky o délce 10 až 20 centimetrů a namočíme je do speciálního růstového stimulátoru. Větvičky následně zasadíme do květináče/nádoby, ve kterém bude připravená mírně kyselá půda tvořená z rašeliny nebo rašelinového substrátu a smíchaná s pískem. Hodnota pH by měla být 4 až 5. Substrát udržujeme vlhký. V květináči je ponecháme až do té doby, až tam bude dostatek místa pro kořeny. Následující rok můžeme přesadit do zahrádky.

Zalévání a stříhání

Zalévání bylo v článku už několikkrát okrajově zmíněné, tak si to pojďme zesumarizovat. První měsíc od vysazení by měla mít rostlina vydatnou zálivku, takže klidně můžeme zalévat každý den. Substrát udržujeme ve vláze, ale je třeba dávat pozor, abychom rostlinu „nepřelili“.

Když túje trochu vyroste, tak větší druhy zaléváme jednou do týdne asi litrem vody. Množství vody záleží na velikosti stromu a počasí. Během léta a vysokých veder můžeme množství vody zvýšit klidně i trojnásobně.

Co se týká stříhání, tak s ním byste měli začít, až budou stromy dobře zakořeněné. Pořádné zakořenění trvá 2 až 3 měsíce. Nejčastěji se dočtete, že se stříháním je třeba počkat aspoň rok – především u živých plotů.

Stříhání tuje a živého plotu

Když už je stromek dobře zakořeněný, tak nejvhodnější doba na stříhání je jaro nebo brzký podzim. Pokud byste stříhali později, tak by se řezy nemusely dostatečně zahojit a zastřižené oblasti by mohly podlehnout zimě. Stromy by se měly stříhat aspoň jednou za rok, a to do šířky i výšky. Jak si vaše stříhání „nastavíte“, je úplně na vás. Stříhání podporuje růst a větve jsou hustější.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 10.12.2018
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungujíJak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungují

Objevili jste v bramborách bílé larvy? Mohou znamenat přítomnost háďátka v zahradě. Háďátka patří mezi škůdce, kteří parazitují nejen na bramborách, ale i na jiné zelenině. Jak se zbavit...

Jak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažováníJak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažování

Sezóna pěstování a "zahrádkářství" je zase tady a my vám při této příležitosti přinášíme kompletní návod, jak pěstovat brambory. Věděli jste, že tuto plodinu si můžete vypěstovat i v...

Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináčiBaklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe také díky jeho specifické barvě se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit. Chcete znát, jak se o...