Túje – jak sázet, kdy a jak stříhat, kdy hnojit, nemoci, přesazování. Jak pečovat o túje?

Túje se mezi pěstovateli a zahrádkáři těší velké oblibě, a to z více důvodů. Jedná se totiž o nenáročné dřeviny, které jsou schopné růst i v méně kvalitních půdách a dokážou si poradit na světlých i stinných místech.

Tuja brabant u plotu

Kromě těchto výhod jde také o skvělý dekorativní prvek vhodný na vytváření živých plotů.

Druhy túje

Túje jsou vždyzelené neopadavé jeličnany s dobrou odolností vůči mrazu a štíhlým kuželovitým vzhledem. V obchodech si můžete zakoupit množství druhů různých velikostí a kvalit – existují túje vhodné na pěstování v květináčích, ale zároveň si můžete koupit túji, která vám vyroste do výšky 20 metrů. Na výběr máte z více odrůd, které se liší tvarem, barvou či rychlostí růstu.

Celkově mluvíme o 5 hlavních druzích (tuja západní, tuja řasnatá, tuja korejská, tuja japonská a thuja sutchuenensis), avšak existují i jejich odrůdy.

Túje západná se vyznačuje hustou kuželovitou korunou s rovnoměrně rozestavěnými větvemi. Často se používá při stavbě živých plotů (zejména odrůda Smaragd). Její odrůdy se liší tvarem a zbarvením. U nás jsou nejvíce využívány odrůdy Brabant a Smaragd. Brabant roste rychle, dorůstá výšky 5 metrů a zelené zbarvení je pro ni příznačné po celý rok. Tmavě zelený Smaragd dorůstá výšky 10 metrů, má kuželovitý tvar a větve blízko u sebe. Poznat můžete např. i zlatožlutou odrůdu Gold, mrazuvzdornou a odolnou Holmstrup či žlutozelenou Globe, rostoucí do tvaru koule.

Túje řasnatá (nebo i tuja obrovská) dorůstá výšky 60 metrů a její kmen může maž až 6 metrů. Známé jsou odrůdy Atrovirens, Gerderland, Whipcord nebo 4Ever Goldy. U nás je známá především rychle rostoucí odrůda Gerderland, která dorůstá výšky 7 metrů a vyznačuje se hustě rostoucími větvemi se zelenými listy.

Túje japonská, túje korejská a túje sečuánská (Thuja sutchuenensis) u nás nejsou zatím moc rozšířené.

Jak a kdy sázet túje?

Vysazení tújí není téměř vůbec limitované časem a můžete je sadit prakticky kdykoliv od začátku jara až do konce podzimu (březen–listopad). Postačí, když půda nebude zmrzlá, respektive pokrytá sněhem. Nejideálnějším obdobím by však mělo být léto, a to konkrétně červen až srpen. Během horkých dní však dávejte pozor, aby túje nevyschla, a proto jí dopřejte dostatek vody.

Ideální půda pro túje by měla být mírně kyselá až neutrální. Co se týká konkrétních jakostí, tak by měla být kyprá a průdušná, případně písčitá. Proto byste túje neměli sadit do jílovitých těžkých půd. Kvalita půdy se dá dodatečně zvýšit přidáním rašelinového substrátu.

Pokud si chceme z tújí vytvořit živý plot, tak bychom měli mezi stromy udržovat vzdálenost minimálně 30 centimetrů, ideálně však 40 až 60 cm. V případě, že jsou túje sazené blízko sebe, tak dochází ke žloutnutí/hnědnutí jehličí až k úplnému vyschnutí. První měsíc od sazení dopřejte tújím dostatek vody, takže zalévejte každý den, ale dejte pozor, abyste je nepřelili.

Je rozdíl, zda plánujete sázet túji kupovanou v kořenovém balu, nebo kupovanou v květináči.

Ta v kořenovém balu je vykopána ze země a spolu se zeminou, která obaluje její kořeny, zabalená do jutové síťoviny (případně do pletiva). U tújí pěstovaných ve školce dochází obvykle ke zkracování kořenů, proto je vhodné je sázet na jaře (březen, duben) nebo začátkem podzimu (září, říjen), aby se dokázaly dobře zakořenit. Jelikož si musí vytvářet kořeny v podstatě nově, potrvá jim delší dobu, než začnou růst.

Vysazování túje z květináče je o něco jednodušší, protože ty mají kořenový systém rozrostlejší. Můžete je přesazovat i v chladnějších měsících (na konci podzimu nebo začátkem zimy), avšak měli byste je zasadit tak jak jsou, tedy i se zeminou z květináče a bez poškození kořenů.

Túje by se měly vysazovat na slunečná nebo polostinná místa; přežijí i ve stínu, ale jejich růst se v takových případech výrazně zpomalí. Pokud máte v domě psa, tak byste měli dávat pozor, aby nevykonával svoji potřebu na kmen stromu – moč může zapříčinit zežloutnutí stromu.

Výsadba tuje v letních měsících

Túje v květináči

Túje milují slunce, proto se jim bude nejlépe dařit na místě se slabým stínem. Nemusíte je pěstovat jen v zahradě, vhodné jsou také na sluneční balkon, schodiště i terasu. Zde potřebujete hodně místa na kořeny, proto je třeba zvolit velký květináč. Můžete zvolit keramický, dřevěný i plastový, ovšem tehdy je třeba zaizolovat kořeny. Květináč můžete obalit dekou. Tuja potřebuje pravidelný přísun vody, zalévat ji třeba iv zimě, dávejte pozor, aby voda v květináči nezamrzla. Vlhkost a teplotu pomohou udržet např. piliny, je třeba je do květináče nasypat ještě za teplého počasí.

Jaké hnojivo na túje

U některých rostlin platí, že po zasazení potřebují kromě vláhy také dostatek hnojiva, túje však po zasazení nehnojte. Na první hnojení počkejte aspoň 6 týdnů, nejlépe 2 měsíce, protože pokud byste hnojili brzy, tak by to mohlo mít negativní dopad na kořeny. Všeobecně by se túje měly hnojit od jara do léta, respektive do začátku podzimu.

Na jaře začněte používat hnojiva s obsahem dusíku, která následně použijte i v létě (červen). Pokud byste přihnojili rostlinu „dusíkem“ později než v červnu, tak můžete prodloužit její vegetační období a tím oslabit její odolnost vůči mrazům. V srpnu a září používejte podzimní hnojivo s obsahem draslíku, který zvyšuje mrazuvzdornost rostliny. Na tuje se často doporučuje používání hořké soli, nejlepší hnojivo na tuje by ji proto mělo obsahovat. Je jen vás, jestli zvolíte tekuté nebo tuhé hnojivo, důležité je, aby bylo určeno přímo na tuje. Celkově ročně hnojte rostlinu dva až třikrát.

Živý plot z túje

Jak rozmnožit tuje

Pokud máte v plánu vytvořit si řadu tújí z vlastních zásob, tak vás určitě potěší informace, že si nemusíte zbytečně kupovat nové stromky a jednoduchým rozmnožováním si vytvoříte záhon z vlastních zásob. Budete potřebovat „jen“ jeden vyrostlý strom. Názory na optimální čas množení se liší, ale nejčastěji se setkáváme s m+síci únor a březen.

Ze stromu si nastříhejte zdravé zralé výhonky o délce 10 až 20 centimetrů a namočíme je do speciálního růstového stimulátoru. Větvičky následně zasadíme do květináče/nádoby, ve kterém bude připravená mírně kyselá půda tvořená z rašeliny nebo rašelinového substrátu a smíchaná s pískem. Hodnota pH by měla být 4 až 5. Substrát udržujeme vlhký. V květináči je ponecháme až do té doby, až tam bude dostatek místa pro kořeny. Následující rok můžeme přesadit do zahrádky.

Během léta zalévejte více

Zalévání bylo v článku už několikkrát okrajově zmíněné, tak si to pojďme zesumarizovat. První měsíc od vysazení by měla mít rostlina vydatnou zálivku, takže klidně můžeme zalévat každý den. Substrát udržujeme ve vláze, ale je třeba dávat pozor, abychom rostlinu „nepřelili“.

Když túje trochu vyroste, tak větší druhy zaléváme jednou do týdne asi litrem vody. Množství vody záleží na velikosti stromu a počasí. Během léta a vysokých veder můžeme množství vody zvýšit klidně i trojnásobně.

Stříhání a tvarování túje – kdy a jak se stříhají?

Se stříháním byste měli začít, až když budou stromy dobře zakořeněné. Pořádné zakořenění trvá 2 až 3 měsíce. Nejčastěji se dočtete, že se stříháním je třeba počkat alespoň rok – především u živých plotů.

Když už je stromek dobře zakořeněný, nejvhodnější doba ke stříhání je jaro nebo brzký podzim. Pokud byste stříhali později, tak by se řezy nemusely dostatečně zahojit a zastřižené oblasti by mohly podlehnout zimě. Stromy by se měly stříhat alespoň jednou za rok a to do šířky i výšky. Jak si vaše stříhání „nastavíte“, je úplně na vás. Stříhat můžete ručními, ale i elektrickými nůžkami, s těmi vám to půjde mnohem snáze, avšak požadovaného tvaru dosáhnete lépe s ručními nůžkami. Stříhání podporuje růst a haluze jsou hustší.

Stříhání tuje a živého plotu

Nemoci a škůdci

Ať už máte túje u plotu, na balkoně nebo okrasné túje v zahradě, měli byste pravidelně kontrolovat, zda je nenapadli škůdce, případně nějaké nemoci.

  • Molovka zeravová – požírá části větviček. Vyskytuje se převážně v letních měsících v horní části koruny. Naklade vajíčka na větve túje, ty se po vylíhnutí pustí do větviček, což způsobuje jejich hnědnutí. Tohoto škůdce se zbavíte jednoduše pomocí postřiku na túje.
  • Lykokaz tujový – napadá především staré a poškozené stromy. Uvnitř dřeva si tvoří chodničky, což je oslabí a způsobí jejich vysychání. Větvičky odumírají, lámou se a opadávají. Pokud lykokaz začne ve dřevě klást vajíčka, bude obtížné se ho zbavit. Důležitá je v tomto případě prevence, tedy správná péče a postřik proti rojení brouků.
  • Mínerka tujová – malý motýl, který túje napadá zejména v květnu a v červnu, avšak tuje je schopen poškozovat celý rok. Vyžírá výhonky stromků, po jeho náletech začnou často výhonky tújí hnědnout a vysychat.
  • Vysychání jehličí tují – nejčastější příčinou jsou houby, oblíbující promočené túje. Jehličí žloutne a hnědne, po vyschnutí opadá. V tomto případě pomohou fungicidy, ale také prevence, tedy správné zalévání a doplňování živin a minerálů.
  • Hnědnutí jehličí tují – nejčastějším důvodem bývají plísně, ale také mechanické poškození nebo okusování stromu škodlivým hmyzem či menšími hlodavci. Napadené jehličí je třeba odstranit (zejména jsou-li důvodem plísně) a použít postřik. Často je důvodem výskytu plísní zvýšená vlhkost, proto je třeba dát pozor na správné zalévání, nejideálnější je zalévání ráno.
  • Odumírání výhonků tují – i tato nemoc může být způsobena houbou, konkrétně je to Kabatina. V období od května do července lze pozorovat hnědnutí mladých výhonků a na nich tvorbu černých plodniček. Účinným pomocníkem je postřik s obsahem fungicidů. Výhonky je třeba odstranit, aby se onemocnění nešířilo. K tomuto onemocnění dochází zejména v živých plotech, kde túje nemají dostatek světla. Jejich imunitu zvýšíte použitím hnojiva bohatého na vápník a hořčík.

Časté otázky – FAQ

Nedozvěděli jste se o pěstování túje všechno, co jste potřebovali. Budeme rádi, pokud se o své otázky a také o zkušenosti podělíte. Pomůžete tak nadějným pěstitelům těchto stálezelených stromů.

Škodí túje ovocným stromem?

Ne, samy o sobě nejsou túje škůdci ovocným stromů. Nicméně, pokud jsou vysázeny v jejich blízkosti, mohou poskytovat úkryt pro hmyz a hlodavce, které mohou ovocným stromům škodit. Např. housenky nebo molice přechází z tují na ovocné stromy a poškozovat jejich listy a květiny. Také roztoči a mouchy, žijící v tujích, mohou na ovocné stromy přenášet nemoci.

Jak daleko sázet túje od sebe?

Podle toho, zda jdete sázet do zahrady, nebo z nich chcete vytvořit živý plot. V zásadě můžete tuje od sebe sázet v rozestupu 30 cm až 1,5 m. těsně u sebe je vhodné sázet tuje smaragd, vytvoříte si díky nim krásný živý plot. Při širším rozestupu již zůstávají zachovány kontury stromu. Většinou se zachovává rozpon 80 až 150 cm, u tújí se širokými korunami to může být i více než 2 metry.

Jaká je délka kořenů túje

Délka kořenů tújí se liší podle věku a růstových vlastností konkrétního stromu. Obvykle jejich délka dosahuje 2 až 3 metry, pokud je zasadíte do skalnatého terénu, mohou být kratší. Kořeny jsou ploché, díky čemuž dokážou lépe zachytit vodu a živiny z půdy.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Komentáre

11/01/2022 12:22
Jaroslava Hankeová

Jak se o túje starat v zimě? Jak často zalévat? Děkuji za odpověď.

19/01/2022 15:07
Redakce VeseleBydleni.cz

Dobrý den, polévání závisí na počasí. V zimě, zejména je-li mokrá, není třeba zalévat vůbec, je-li suchá, stačí jednou za čas, v případě květináčových tújí je třeba dávat pozor, aby voda nezamrzla.

29/08/2022 09:11
Isabela škuthanová

Dobrý den, prosím o radu, jak ošetřit půdu po odstranění tůjí tak, aby byla vhodná pro vytvoření květinového záhonu. Předem děkuji, nemohu radut nikde najít.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 10.12.2018
Posledná aktualizácia: 13.02.2023
Hodnocení článku:
(87.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.