Zařiďte si domov v dánském stylu hygge

Podle mezinárodního programu EuropeanSocialSurvey jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi v Evropě. Je tomu tak také díky jejich stylu bydlení, který má specifické označení hygge. Doslovný překlad je velmi těžký, protože toto slovo se používá jen v Dánsku a překlad do jiného jazyka neexistuje.

Dánský styl bydlení Hygge

Kdyby se toto slovo dalo přeložit, tak by ho nejvíc vystihovala pohoda, útulnost, pocit bezpečí. Toto slovo pochází z norštiny. V podobě dánštiny se tento pojem objevil v 18. století. Životní styl hygge se promítá do vícero oblastí života. Projevuje se v jídle, nápojích, oblečení, na Vánoce, v létě, ale také v badlení a designu skandinávského stylu.

V Dánsku je právě domov místem, kde se lidé setkávají. Ať už jako rodina, nebo v kruzích přátel. V jiných zemích to jsou také bary a restaurace, v Dánsku je to domov. A právě domov je sídlem hygge. Dáni jsou posedlí interiérovým designem a to se promítá do všech místností v jejich příbytku. Domov je místem, kde se chtějí cítit dobře, odpočívat s dobrou knihou a šálkem teplého nápoje.

Nejdůležitější hygge prvky v interiérovém designu

Světlo a svíčky

V Dánsku prší 179 dní v roce a v období od října do března je velmi málo světla. Hygge představuje opak chladných a deštivých dnů, proto mají Dánové v bytě nebo domě mnoho světel. Svíčky nemusí být voňavé (většina Dánů si takové ani nekupuje) a jsou různých tvarů a velikostí.

Bytové doplňky ve stylu hygge

Co se týče lamp, tak základním pravidlem je, že čím nižší barevná teplota světla, tím víc hygge. Jako příklad slouží porovnání: zářivky mají kolem 5000 kelvinů a zářivost hořícího dřeva nebo svíčky kolem 1800 kelvinů. To je právě barevnost, kterou Dánové považují za nejvíc hygge. A právě svíčky a lampy jsou umístěné hned na druhé příčce s čím si Dánové spojují hygge (na prvním místě jsou horké nápoje).

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie svíčky a svícny

Krb

Pokud je to jen trochu možné, Dánové milují krb. U krbu tráví čas se svými známými. Jedním z hlavních důvodů je, že krb dává teplo a v Dánsku je zima. Další důvod, který je uvedený jako sekundární, je šetřicí aspekt, protože topit dřevem je ekonomičtější. Nejvíc Dánů má ale krb právě proto, že je hygge. Vyjadřuje pocit tepla a domova, tím pádem také útulnosti.

Hyggekrog

Je to typický dánský koutek nebo výklenekkde se člověk zamotá do deky a odpočívá. Většinou bývá tento výklenek u okna, buď v obýváku nebo v kuchyni. Jsou to arkýřová okna, která jsou vyskládaná dekami a polštáři. Toto místo slouží k odpočinku a představuje typický dánský styl bydlení – zejména co se architektury budov týče.

Výklenek na odpočívání v dánském stylu hygge

Ne každý hyggekrog ale musí být u okna. Všeobecně je to místo, kam se po celém dnu svalíme a odpočíváme. Důležité je tlumené osvětlení, kniha a horký nápoj.

Výrobky ze dřeva a příroda

Právě vzájemné sepětí s přírodou způsobuje to, že Dánové se jí rádi obklopují i ve svých domovech. Proto v příbytcích najdete různé dřevěné dekorace nebo hračky. Pokud chcete mít hygge pohovku nebo jídelní kout, tak přes lavici přehoďte kousek ovčí nebo sobí kožešiny. Na podlaze je častokrát umístěná předložka z kravské kůže.

Knihy

Jednou ze základních definicí hygge je právě obklopování se knihami. Ať už to jsou romány, povídky, sci-fi nebo jakýkoliv žánr – Dánové považují čtení za jednu z nejlepších forem hygge odpočinku. Proto v jejich příbytcích jsou umísěené police plné kníh. V jejich knihovně najdete běžnou literaturu, ale také díla Tolstého, Dickense nebo tradičních dánských autorů.

Deky a polštáře

Tyto doplňky nechybějí v žádné domácnosti. Najdete je na křeslech, na pohovkách, lavicích nebo v už v vzpomínaných hyggekrozích. Deky jsou z materiálů, které jsou teplé, zejména vlna a bavlna. Polštáře a deky vytvářejí Dánům pocit bezpečí a domova.

Obývák v dánském stylu bydlení hygge

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie deky

Jídelní stůl

Dánové velmi rádi tráví čas s rodinou a přáteli. Také jsou vyznavači dobrého a kvalitního jídla, protože společné jedení představuje společenskou aktivitu. Častokrát se střetnou přátelé a vaří spolu. To je pro něh ten správný hygge pocit a dánská filozofie. Nejen se najíst, ale i všechny aktivity společného vaření, které k samotnému stolování vedou. Proto v dánských rodinách častokrát najdete velký jídelní stůl. Většinou je dřevěný s dřevěnými židlemi, které evokují výše vzpomenutou symbiózu s přírodou.

Tip: Pokud se chcete dozvědět víc o filozofii hygge, nedávno vyšla Malá kniha Hygge, kterou napsal ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, MeikWiking. Je tam mnoho tipů, jak si přidat do příbytků trochu víc hygge a být šťastnější.

Hygge jako umění šťastného života

Dánské umění šťastného života nespočívá jen v zařízení domova. Je to o celkovém myšlení, o vytvoření si chvilky pro sebe a o schopnosti umět odpočívat a zjistit, z čeho pramení vaše štěstí. Hygge spočívá kromě vzpomenutého také ve sladkostech a koláčích, teplých ponožkách, v hudbě, společenských hrách nebo ve Vánocích. Hygge se však projevuje během celého roku a nejen v domově, ale i na pracovišti. Stává se stále modernější filozofií.

Nejvíc ho vystihuje manifest hygge podle Meika Wikinga, který spočívá v deseti oblastech: atmosféra ztlumením světla, přítomnost chvíle – vypněte telefon, požitek ze sladkostí, rovnost, kdy je „my“ důležitější než "já", vděčnost, harmonie, relax, příměří bez hádek, blízkost v budování přátelských pout a pocit domova.

Hygge - dánská filozofie života

Právě přicházející chladnější dny jsou ideální příležitostí začít s hygge. Naučte se i vy odpočívat a ukradnout si každý den aspoň chvilku pro sebe. Inspirujte se tímto severským stylem a kupte si do bytu něco, co vám navodí tu správnou pohodu a připraví vás na další den.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 28.06.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.