Domácí pařeniště na přísady (teplé i studené)

Nyní je ten čas. Jaro je definitivně tady a mnoho zahrádkářů je už v plné permanenci. Pravidelná a správná péče věru přináší svoje ovoce, zeleninu, květy i bylinky. S touto činností se nám spojuje i pojem zvaný pařeniště.

Domácí pařeniště na pěstování sazenic

Pro někoho možná novinka, pro jiné zase každoroční pomocník při pěstování přísad či zazimování. K čemu vlastně domácí pařeniště slouží? Je výroba pařeniště složitá? Jaká je cena kupovaného pařeniště? Všechno podstatné se dozvíte právě v tomto článku. Čtěte dál.

Úloha pařeniště

Pro zkušené zahrádkáře je pařeniště doslova živnou půdou pro kvalitní a výstavní přísady. Právě pařeniště jako takové vám umožňuje vypěstovat ukázkové přísady zeleniny, bylinek nebo květin. Pařeniště vytváří ideální podmínky pro pěstování samotných rostlin, respektive pro nastartování potřebných biologických procesů. Zároveň pařeniště není žádná složitá věc, která by si vyžadovala ruku raketového inženýra.

Dnes si pařeniště můžete dokonce koupit. Pokud se rozhodnete pro domácí pařeniště, nejde o nic finančně náročného. Zároveň si ho uděláte tak, jak vyhovuje vám. V rámci variability si můžete koupit/vyrobit například i přenosné pařeniště.

Studené pařeniště

Jde o nejběžnější druh domácího pařeniště. Ideálním základem je samozřejmě hnůj. Neslouží však na vyhřívání, ale spíše na vyživování. Zdrojem tepla jsou právě sluneční paprsky. Proto je důležité, aby bylo pařeniště prosklené. Obvykle jde o pařeniště ze starých oken a rámů.

Studené pařeniště ze starých oken a rámů

První vrstvou pro studené pařeniště je vrstva hnoje. Kravského, králičího, ovčího a ideálně právě koňského. Následně se naváží zemina. Plocha se zarovná do mírného sklonu. Pařeniště následně uzavřete a nechte aspoň 2-3 dny pracovat, až se zahřeje. Po této době můžete začít s výsadbou sazenic.

Teplé pařeniště

Právě toto pařeniště je tím, které bude pravděpodobně méně známé. Jde o pařeniště, které se zakládá v měsících od ledna do konce března. Důležitou a nejdůležitější složkou je hnůj. Úlohou hnoje je pařeniště vyhřívat. Rozkladem bakterií uvolňuje teplo.

Samozřejmě, hnůj musí být čerstvý. Využívá se králičí, kravský nebo ovčí hnůj. Ideální je však právě ten koňský. Hnůj se navrství zhruba na výšku půl metru. Samotné teplé pařeniště můžete ještě doplnit listím nebo slámou.

Výběr místa

Výběr místa pro pařeniště je velmi podstatný. Samozřejmě, v případě, že pařeniště je přenosné, je to určitá možnost flexibility. V zásadě se ale držíme toho, že také pařeniště by mělo mít na zahradě svoje stabilní místo.

Domácí pařeniště v zahradě

 

Navíc pařeniště je svým způsobem i doplňkem, který by měl do konceptu zahrady zapadat. Řídit se přitom stačí úplně jednoduchým pravidlem. Pařeniště by mělo mít co největší přístup k slunečnímu světlu. Pozor proto na stín stromů nebo případně okolních staveb (např. zahradní domek).

Koupě pařeniště

Ještě předtím, než přejdeme k možnostem, které máte při výrobě domácího pařeniště, mnohé určitě potěší fakt, že pařeniště si dnes můžete i koupit. Získáte tak přenosné pařeniště za výhodnou cenu, které můžete používat každou sezónu.

Pařeniště si můžete vybrat, samozřejmě, i podle rozměrů. Cena se pohybuje v rozmezí od 1300 do 2000 korun. Pochopitelně, jak jsme avizovali, koupě pařeniště ani zdaleka není jediná možnost, jak si dopřát vytoužené domácí pařeniště.

Kupované pařeniště v zahradě

Domácí pařeniště na přísady (teplé i studené)

Pokud se bavíme o konstrukci domácího pařeniště, možností je skutečně mnoho a hodně zahradníků řeší konstrukci pařeniště podomácky. Nabízíme vám proto jeden z praktických návodů.

Co na výrobu domácího pařeniště potřebujeme?

Především vězte, že samotné rozměry si určujete vy podle požadavků a nároků, které na pařeniště máte. Ať chcete v pařeništi něco pěstovat dlouhodoběji, nebo vám stačí dopěstovat kvalitní přísady.

Čelní stěna 

 • desky, 2 ks
 •  hranol, 3 ks

Zadní strana 

 • desky, 3 ks
 • hranol, 2 ks

Boční stěny 

 • desky, 4 ks
 • desky seříznuté do šikma, 2 ks
 • hranol, 2 ks
 • lišty, 1 ks

Okno 

 • desky, 5 ks
 • lišty, 2 ks
 • skleněné tabule, 2 ks
 • kovová držadla, 2 ks (případně montáž pantů)

Jako na to?

Začneme čelní stěnou, kde samotné dvě desky spojíme pomocí hranolů. Jednoduše desky přibijete hranolem k sobě nejdříve z obou stran a následně přibijeme hranol i ve středu. Krajní hranoly ponechte kratší aspoň o 20 mm, než je jejich samotná délka, abyste mohli osadit vodicí lišty pro připevnění oken. Stejným způsobem postupujeme i u zadní stěny. Stejně tak i tady jsou boční hranoly kratší než výška stěny.

Boční stěny vytvoříme ze dvou desek a spojíme právě hranolem, který přibijeme ve středu desek. Horní desku, kterou si seřízneme do klínu, přibijeme jako poslední. Hranol, který je ve vrchní části (spojuje všechny desky) nakonec seřízneme na šikmo, rovnoběžně se šikmou plochou vrchní desky (seříznuté do klínu). Právě na ni položíme vodicí lištu po celé délce.

Po vložení čelní a zadní strany pařeniště mezi boční stěny můžeme začít se šroubováním, a tak vytvoříme základní rám pařeniště. Hoblováním zbrousíme přední hrany horních desek (čelní i zadní stena) a středového hranolu. Sledujte, aby tvořily rovinu s vodicími lištami, na kterých bude okenice položená.

Desky, které budou tvořit rám okna, je potřebné zfalcovat a vytvořit rám (4 ks). Na okraje přibijeme lišty pro uchycení okenic. V závěru už jen přišroubujeme dva kovové držáky (namísto lišty můžete namontovat i panty). Okno položíte a zkontrolujete, zda drží ve vodicích lištách. Aby bylo dřevo odolné, klidně rám namořte a ošetřete lakem.

Samozřejmě, možností jak si vyrobit domácí pařeniště, je opravdu mnoho. V jednoduchosti stačí vytvořit obdélníkový rám a jako druh zastřešení použít například stará okna.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 18.02.2019
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...