Gresová dlažba i na terasu nebo do garáže. Je mrazuvzdorná

Lidstvo strávilo tisíce roků tím, aby zdokonalovalo svoje bydlení. Každý chce mít dům nebo byt zařízený co najhezčí a nejpohodlnější. Paradoxem je, že inspiraci hledáme venku v přírodě. Neoddělitelnou součástí interiéru je i podlaha.

Gresová dlažba na terasu i do interiéru

Její výběr by měl být určitě svědomitý. Mít pevnou „půdu“ pod nohama je základem, abychom mohli všechno ostatní v interiéru přizpůsobit. Gresová dlažba? Novinka? Jaká je její odolnost? Kolik gresová dlažba stojí? Všechno se dozvíte v tomto článku.

Podlaha je podstatou

Nejeden interiérový designer vám při rekonstrukci nebo stavbě domu řekne, že podlaha bude později zrcadlit celý prostor. Dříve než přejdeme k samotnému materiálu, jakým je gres, musíme říct, že podlaha je podstatným prvkem v rámci celého designu. Kromě designových předpokladů musí podlaha plnit i určité kvalitativní parametry. Mechanické vlastnosti, odolnost vůči nárazům nebo vlivům počasí.

Máme podlahy, které pohodlně zvládnou prostředí interiéru i exteriéru. Dále to jsou parametry jako savost, tepelná vodivost nebo údržba dlažby. Výběr dlažby podmiňte tedy kromě designu i kvalitativním kritériím. Dlažba s dlouhou životností je podstatou každého domu, bytu, terasy či garáže. Tím materiálem je také gres.

Gresová dlažba

Pro mnohé zřejmě cizí pojem a úplně neznámý materiál. Na začátku vás uklidníme. Nejde o žádný syntetický podfuk. Gres je ve své podstatě druh kamene. Jde totiž o rozdrcený kámen, jehož struktura se změní na kamenný prach a následně se tento prach lisuje a podlaha se dvakrát vypálí při vysoké teplotě.

Gresová dlažba do obýváku

Gres je tedy homogenní materiál, který má hladký povrch bez jakýchkoliv výstupků. Výrobci nabízejí různé barevné verze tohoto materiálu a také různé strukturální úpravy. Nejzákladnější dělení je právě podle uvedené úpravy. Leštěný nebo glazovaný gres. Rozdíl je v tom, že zatímco leštěný gres má póry větší, glazovaný je ošetřený povrchovou úpravou za pomoci speciálního vosku, glazury.

Tento materiál má svoje charakteristické vlastnosti, které jsou jeho obrovskými výhodami. Zároveň vám však nabídneme i kritický pohled, abyste věděli, jaké jsou i záporné stránky tohoto druhu dlažby.

Výhody gresové dlažby

Jak jsme uváděli, jde o jednolitý homogenní materiál vytvořený z kamenné drtě. Obrovskou doménou gresové dlažby je její mechanická odolnost. Díky odolné struktuře si poradí s otěry, posouváním nábytku, nárazy nebo vysokým tlakem. S tím je spojená i jeho dlouhá životnost.

Velký výběr designů gresové dlažby

Dále je to velmi dobrá tepelná vodivost, respektive odolnost vůči změnám teplot. I to je důvod, proč je gresová dlažba vhodná do interiéru i exteriéru. Gres perfektně odolává vysokým teplotám, jakož i teplotám pod nulou.

Uvedená odolnost vůči teplotám je spojená i s tím, že povrch gresu je mrazuvzdorný, takže se nemusíte obávat položit podlahu například na terasu nebo balkon. Kromě toho má dlažba velmi nízkou savost. To v porovnání s keramickou dlažbou, která má rozdílnou strukturu uvnitř a na povrchu je savost větší. Také není dlažba kluzká. Vhodná je tedy i na místa, kde je v kontaktu s vodou. Pochopitelně, silnou stránkou gresu je jeho moderní a nadčasový design.

Nevýhody gresové dlažby

Nevýhody, stejně jako výhody, jsou vlastnostmi, které vám nabízejí lepší pohled na daný materiál, jakým gres je. Ale jak lépe zjistit, jaké jsou slabé stránky gresové dlažby, když ne ze zkušeností lidí, kteří tuto dlažbu užívají.

Nejvštším záporem, který lidé uvádějí, je vysoká cena. Metr čtvereční gresové dlažby vás nevyjde méně než 18–20 eur, přičemž glazovaný je samozřejmě ještě dražší. A když mluvíme o předních výrobcích, kteří garantují kvalitný gres bez přidaných přísad, první jakosti, cena začíná na úrovni 30–40 eur za metr čtvereční.

Gresová dlažba na balkon

Většina lidí doporučuje právě glazovanou verzi z jednoduchého důvodu. A to je ten, že leštěná verze má vyšší savost vlhkosti. Gresová dlažba má také tlouštku kolem 10 až 13 milimetrů. Je tak poměrně těžká, přičemž i průměr dlaždic bývá větší než u klasických kamenných nebo keramických podlah. Někteří zákazníci také hovořili o tom, že údržba je poměrně náročná. Tento faktor je však zřejmě náročnější při leštěné verzi, kdy jsou póry gresu otevřenější a nečistoty mají větší možnost se zažrat.

Kam s gresem?

Exteriér či interiér, gres se zavděčí všude. Svou barevnou škálou nabídne vhodný designový prvek skutečně pro různé prostory. V rámci interiéru zřejmě neexistuje místo, kde by se gres nehodil. Nejčastěji se gres dostane do koupelny nebo kuchyně. Rozhodně se prosadí i na chodbách či v obýváku. Nejkrásnější je na větších plochách.

V rámci exteriéru hlavně terasy a balkony. Poměrně často se gres objeví také v garážích.

Galéria obrázkov

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 25.02.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?