Jak pěstovat borůvku

Borůvka je plod plný vitamínů, obsahující neobvykle velké množství antioxidantů, které pomáhají našemu tělu bojovat s viry a bakteriemi.

Keř borůvky s plody.

Dospělý keř dosahuje výšky 1,5–2 metry a správným pěstováním můžeme získat úrodu až 5 kg. Existuje mnoho odrůd, které se líší zejména velikostí bobulí a chutí.

Kvalitní substráty a hnojiva na borůvky


Odrůdy borůvek

 • Chandler –  mezi borůvky s největšími plody jednoznačně patří tato odrůda. Byla vyšlechtěná v USA a dorůstá do výšky až 1,7 metru.
 • Aurora – dozrává nejpozději ze všech odrůd borůvek, bobule jsou střední až velké a velmi dobře přizpůsobené na transport. 
 • Bluecrop – jde o pozdní odrůdu. Bobule jsou však velké, světlemodré s měkkou dužinou.
 • Duke – patří mezi brzké odrůdy, plody jsou světlozelené až modré. Obavy o to, že by plody byly nedozrálé, však vůbec nemusíte mít, možná vás překvapí svou vynikající chutí.
 • Draper –  velmi úrodná a licenčně chráněná borůvka. Plody jsou velmi velké, sladkokyselé chuti.
 • Liberty – je pozdní, licenčně chráněná odrůda. Bobule jsou středně velké, sladkokyselé chuti.

Jak upravit půdu pro borůvky

Ideálním typem půdy pro borůvky je čistá rašelina, která má vhodnou hodnotu pH. Teoreticky ji lze smíchat i se zeminou ze zahrady, ale pokud chcete borůvkám zajistit co nejlepší start do života, je lepší použít čistou rašelinu.

Na dno jámy, kterou vykopete, je dobré umístit i drenážní vrstvu ze štěrku nebo menších kamínků. Tím zabezpečíte dostatečné odtékání vody, protože v uměle zasypaných jamách má půda tendenci rychleji "sedat". Drenážní vrstva však zčásti zabrání i směšování "normální" zeminy s rašelinou, díky čemuž neovlivní její pH.

TIP: Borůvka se bude výborně dařit mezi jehličnatými stromy a kosodřevinou. Tam, kde prosperují azalky, rododendrony, klikvy, vřesy nebo hortenzie, budou prosperovat i borůvky.

Borůvky ocení dostatečně provzdušněnou půdu, naopak, pokud je příliš "hutná", může se jim zpomalit růst, a nemusí rodit. Klasicky se na provzdušnění zeminy používají materiály jako Liapor nebo keramzit, v případě borůvek je však ideální suché borové jehličí nebo kůra (popřípadě jakékoliv jehličí a kůra z jehličnatých stromů). Jehličí kromě provzdušnění půdu i průběžně překyseluje. Konzistence půdy lze upravit také přidáním písku, který neobsahuje vápník.

TIP: Borůvky milují vodu, proto je dobré, pokud je budete mulčovat. Nejlepším materiálem je zmiňované jehličí nebo kůra.

Pěstování borůvky

Optimální místo pro pěstování borůvky je prosvětlená oblast, avšak snese i polostín. Je dobré vyhnout se oblastem se slabým prouděním vzduchu. Můžeme ji pěstovat ve velkých nádobách s průměrem minimálně 40 centimetrů.

Pěstování borůvek v zahradě

Nejdůležitější je zabezpečit borůvce vhodný substrát. Vyhovují jí lehké písečné pôdy s velkým obsahem humusu a s ph 3,5–4,5. Obyčejná půda v našich zahrádkách tedy určitě nepřipadá do úvahy.

Pěstování borůvek v květináčích a s fólií

Borůvky v květináčích se většinou pěstují tak, že jsou spolu s nimi zakopané v zemi. Tím se zabrání míchání kyselé a nekyselé půdy. Podobně účinné je i použití fólie, kterou tyto dva substráty účinně oddělíte. Není to vysloveně nutné, ale při takovém způsobu je úspěšnost pěstování vyšší. Oddělování květináči nebo fólií je vysloveně vhodné na místech, kde je půda silně zásaditá, a obsahuje hodně vápníku.

TIP: Květináče jsou vhodné pouze při borůvkách vysazených na rovině. Fólie je dobrým řešením ve strmém svahu.

Pokud se rozhodnete borůvky zasadit do květináčů, na jejich dně vytvořte alespoň 10 cm drenážní vrstvu ze štěrku nebo jiného pevného materiálu. Někteří zahrádkáři používají drť z kůry. Toto řešení je však pouze dočasné, kůra se časem rozloží. Drenážní vrstvu je třeba vytvořit i při použití fólie.

Pěstování borůvek na balkoně či terase

Borůvky se dají pěstovat i v květináčích, které nejsou "zapuštěny" do země (např. i na balkoně). Připravte se však na více práce. Mělký kořenový systém rostlin nemusí při přímém působení mrazu přežít. Květináče s borůvkami také nelze přeložit do sklepa nebo chodby. Jelikož pocházejí z vysokohorského prostředí, jsou zvyklé na to, že je v zimě zima. Proto musíte květináče obalit teplým materiálem, který ochrání kořeny rostlin, ale zároveň nezpůsobí, že nepřežijí zimu kvůli teplu. Nezapomeňte ani na dostatečně tlustou vrstvu mulče kolem kmínku (10 – 15 cm). Odolnost proti mrazu a, naopak, snášení tepla během zimy závisí i od konkrétní odrůdy borůvek.

Pěstování borůvek v květináči

TIP: Při tomto způsobu pěstování použijte co největší květináč nebo kbelík. Ideální průměr i hloubka nádoby je 1 m. Platí to při květináčích na balkoně i těch v zemi.

Vysazení a zálivka

Místo, které jsme si určili na vysazení, vyplníme v poměru 1 : 1 zahradní zeminou a kyselou rašelinou. Kořeny borůvek vyžadují mnoho vzduchu, proto ji nesadíme příliš hluboko. Po výsadbě půdu vydatně zalijeme.

Zálivka by měla být pravidelná a rovnoměrná, pokud pěstujeme borůvku v truhlíku, můžeme ji zalévat každý den. Pozor je třeba si dát na to, aby zemina nebyla přemáčená. Největší nároky na vodu mají v období růstu plodů a diference květních pupenů.

Výsadbu borůvek zvládnete i díky následujícímu videonávodu:

Jak a kdy vysazovat borůvky

Ačkoliv kořenový systém těchto rostlin není extrémně mohutný, takže je není třeba při sázení ukládat příliš hluboko do země, je dobré, pokud vykopete o něco hlubší jámu. Její ideální hloubka i šířka pro jednu rostlinu je cca 50 cm. Musíte počítat s tím, že borůvka poroste, a její kořeny se budou dostávat dále do hloubky i do šířky. Jednoho dne se proto provrtá do "normální" zeminy, která jí nemusí vyhovovat natolik, aby dále rodila.

Dostatečně hlubokou a širokou jámou, kterou vyplníte vhodnou zeminou, sice rostlině nezabezpečíte doživotní přístup k vhodné půdě, pokud ji však budete z vrchní části postupně doplňovat a mulčovat jehličím, borůvka získá čas, dokud se zemina v její bezprostřední blízkosti začne překyslovat sama.

TIP: Při výsadbě většího počtu rostlin nekopejte samostatné jámy, ale jednu delší rýhu. Ušetříte si množství práce i materiálu.

Borůvky byste měli vysazovat brzy na jaře nebo na podzim, podobně jako jiné ovocné stromy a keře. Upřímně, pokud v létě narazíte na rostlinky v akci, které navíc nebudou vypadat nejlépe, klidně to risknite. Zasaďte je co nejdříve, dopřejte jim trochu hnojiva a pořádnou dávku vody. S největší pravděpodobností se vzpamatují a o rok se můžete těšit na plnou úrodu.

TIP: Odrůdy menšího vzrůstu vysazujte v rozestupech okolo 0,8 m. Statnější rostliny potřebují o něco větší mezery, cca 1,2 m. Pokud budete borůvky sázet ve více řadách vedle sebe, ponechejte mezi nimi 2 – 2,5 m.

Jak a čím hnojit borůvky

Borůvky nejsou na živiny extrémně náročné, jediné, co vysloveně k životu potřebují, je kyselá půda. Občasné přihnojení jim však neuškodí. Rostlinám pěstovaným ve volné půdě dopřejte dávku takzvaného kyselého hnojiva brzy na jaře, nejpozději do konce června. Další hnojení je třeba pouze tehdy, pokud by jste si však všimli, že rostliny nejsou v nejlepší kondici Při mladých rostlinkách je ideální roční dávka kyselého hnojiva cca 30 g, při starších a statnejších jedincích, asi 100 – 150 g.

Hnojení borůvek v zahradě

Borůvky pěstované v květináčích mohou potřebovat o něco více uměle přidaných živin. Obecně se řadí je hnojit od začátku jara až do konce léta. O něco lépe než dodržování obecných návodů je průběžné sledování stavu rostlin. Pokud budou v plné síle, rozkvetou i zarodí, nemusíte je zbytečně dopovat hnojivem.

Na rozdíl od většiny rostlin borůvky nejsou náročné na "klasický" dusík, ale na takzvaný amonný dusík, který přirozeně překyseluje půdu. Takovým hnojivem je například síran amonný, dusičnan amonný, bavlněná moučka nebo močovina. Alternativou jsou všechny hnojiva, které se používají na azalky a rododendrony. Hnojiva obsahující fosfor a dusík používejte na podzim.

POZOR! Při hnojení průmyslovými hnojivy nikdy nepoužívejte takové, které obsahují vápník. Borůvky jsou na něj vysloveně "alergické", protože snižuje pH půdy.

Přezimování

V našich podmínkách jsou borůvky dokonale přizpůsobené na období mrazu. Přestože jsou odolné vůči zimě, kořenový obal bychom měli chránit a nevystavovat mrazu. Pokud pěstujeme borůvku na zahrádce, jednoduše její kořínky přikryjeme rašelinou. Borůvky v nádobách na pěstování odložíme na bezpečné místo, nechceme je přece vystavtť sněhu či prudkým dešťům.

Stříhání – řez a cena borůvek

První tři roky pěstování zastříháváme slabé výhonky, abychom vytvořili silný základ keře. Borůvku je nutné stříhat každý rok, protože její dřevo má tendenci rychle stárnout. Jde o nejlepší způôsob podpory zdravotního stavu a rodivosti keře. 

Stříháme během vegetačního období, těsně před začátkem jara – konec února až začátek března. Z kořenové základny vyrůstají dlouhé výhonky s listovými pupeny, které je nutné zkrátit na průměr keře. Odstraníme i všechny polámané, zjevně nemocné nebo mrazem poškozené výhonky. Při jednom řezu borůvky byste však neměli odstranit víc než její třetinu. 

Listové pupeny na borůvce

Listové pupeny na borůvce

Na keříku najdete také větší plodonosné pupeny, z nichž bude pocházet úroda. Ty v žádném případě nestříhaete. Připravili byste se totiž o všechnu úrodu.

Plodonosné pupeny na borůvce

Plodonosné pupeny na borůvce

Na každém keříku byste měli mít různě staré dřevo – jednoleté (které bude plodit budoucí rok), dvouleté a max. tříleté dřevo (nejhrubší výhonky). Čtyřleté dřevo a větve je nutné odstranit – poznáte je podle toho, že na nich nenajdete vůbec žádné pupeny. Jde o holé výhonky, které rodily minulý rok.

V obchode za 125 g těchto modrých bobulí zaplatíte okolo 50 Kč. Za sazenici borůvky kanadské, též nazývané chocholičnaté, zaplatíte okolo 90Kč. Jedna z nejdražších sazenic je borůvka Smokey roubovaná, a to 250 Kč. Tak co, vyplatí se ji pěstovat?

Choroby borůvek

Borůvka patří mezi jednu z mála rostlin, kterou nenapadají běžní škůdci. Vyhýbají se jí i houbovitá onemocnění, výjimku tvoří však známá plíseň šedá. Nutnost aplikování chemických postřeků je vzácná, pokud však pozorujete výskyt plísně, potom dlouho neváhejte.

Borůvky jsou skutečně odolné a díky dlouhé životnosti zasazeného keře si je můžete vychutnávat až 25 roků. Některé odrůdy se však dožívají i úctyhodných 50 roků.

Péče o borůvky během růstu

Základem péče o borůvky je dostatek vláhy a správné pH půdy. Jelikož mají mělký kořenový systém, je určitě vhodné také zmíněné mulčování. Důležité je i pravidelné okopávání, resp. kypření půdy v blízkosti jejich kořenů (pokud mulčujete, kypřit nemusíte). Při této činnosti buďte opatrní a nepoužívejte žádné dlouhé kovové nástroje, kterými byste poškodili kořeny borůvek. Nejlepší je pouze ruční vytrhání plevele a jemné zkypření půdy prsty.

Tip na zvýšení úrody

Borůvky patří mezi samosprašné rostliny, proto není nutné pěstovat pár. Z pohledu zvýšení úrody je však vždy lepší vedle sebe zasadit alespoň 3 rostliny, ideálně rozdílných odrůd. Nejde jen o to, že na 3 keřích vyroste logicky více plodů než na jednom. Tím, že bude postupně i najednou kvést několik rostliny vedle sebe, dojde k jejich lepšímu opylení, čímž se zvýší úroda na každé z nich.

TIP: Pokud máte na zahradě málo místa, do jedné dostatečně velké jámy lze zasadit 2 – 3 rostliny pohromadě.

Časté zdravotní problémy borůvek způsobené nesprávnou péčí

 • Hnědnutí listů na borůvkách se objevuje poměrně často. Problémem může být nesprávně pH půdy (nedostatečně kyselé), hnojení hnojivy s obsahem vápníku a nedostatečná zálivka. Pokud všechny tyto příčiny vyloučíte, zkuste borůvky přihnojit hnojivem s obsahem amonného dusíku. Přímo na listy aplikujte listové hnojivo s vyšším obsahem železa (pozor, ani listové hnojivo nesmí obsahovat vápník).
 • Hnědé skvrny na listech mohou být teoreticky způsobeny i kombinací slunce a deště (mokré listy jsou náchylné na spálení). Pokud jste borůvky posadili na přímé slunce a skvrny na listech zpozorujete den po silnějším dešti, jde téměř s jistotou o tento problém (odolnost rostlin vůči slunečnímu úpalu se může lišit v závislosti na odrůdě).
 • Pokud listy na borůvkách zežloutnou, rostliny se vám snaží říct, že jim je teplo. K takovým projevům dochází hlavně v horkém počasí. Řešení je jednoduché, zvyšte zálivku. Borůvky polévejte klidně i dvakrát denně – ráno a večer.

Houbové a bakteriální onemocnění borůvek

 • Bakteriální spála borůvky (Pseudomonas syringae pv. Syringae): Onemocnění způsobuje škody zejména na mladých rostlinách (jejich odumření). Objevuje se brzy na jaře, po roztopení sněhu. Nejohroženější jsou roční výhonky. Patogen rostlinu napadá převážně přes otevřené rány (po řezu nebo od škůdců). Jako prevence slouží pravidelné odstraňování poškozených či nemocných větviček a správné hnojení – nehnojit dusíkem od začátku července.
 • Bakteriální nádorovitost (Agrobacterium tumefaciens): Onemocnění napadá větve i kořeny borůvek. Při napadení nadzemní části rostliny můžete pozorovat dočervena zbarvené vrcholové listy. Bakterii si většinou na zahradu "zavleče" spolu se zeminou. Proto kupujte pouze kvalitní rašelinu z ověřených zdrojů.

Choroby borůvek

 • Antraknóza borůvek (Colletotrichum acutatum, Colletotrichum gloeosporoides): Jde o asi nejvážnější nemoc borůvek, která napadá samotné plody. Patogen přezimuje ve větvích a v teplejším počasí, hlavně při zalévání celé rostliny nebo častých deštích, se dostane do květů. Plody jsou po dozrání oranžové barvy a dužina je nejedlá. Antraknózu si můžete domů "přinést" spolu se sazenicemi borůvek, ale i s jinými rostlinami. Jako prevence slouží pravidelný a správný řez, který zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu v okolí rostlin. Při zalévání vodu lijte přímo ke kořenům, ne na celou rostlinu.
 • Alternáriová hniloba ovoce a skvrnitost listů (Alternaria alternata, Alternaria tenuissima): Nákaza se objevuje hlavně během chladnějších a deštivých lét (podobně jako plíseň bramborová na rajčatech). Hniloba napadá plody, které však můžete zachránit včasným sběrem a jejich rychlým zchlazením. V rámci prevence byste neměli keře sázet příliš blízko vedle sebe.

Škůdci borůvek

Kromě ptáků si na borůvkách rádi pochutnají i hlodavce. Ty se však nezaměřují na plody, ale na kořeny. Jediný způsob, jak dostatečně ochránit rostliny, je husté pletivo zapuštěné v zemi (okolo kořenů), které upevníte o kmínek borůvky. K takovým řešením je třeba přistoupit tehdy, když jsou hlodavci na vaší zahradě extrémně přemnožení. Velmi účinným "prostředkem" je i kočka.

Z hmyzích škůdců mohou borůvky napadnout:

 • Bejlomorka brusinková (Dasineura oxycoccana Johnson)
 • Mora šedá (Orthos opima)
 • Mora ovocná (Orthos gothica Linnaeus)
 • Obaleč hlohový (Archips crataegena)

Jak ochránit borůvky před ptáky

Ptáci a jakékoliv ovoce, to je velmi špatná kombinace. Pokud chcete borůvky, ale i jiné ovocné keře, ochránit před žravými opeřenci, můžete zkusit trik našich babiček, a to jejich obalení do staré záclony nebo jiného vzdušného materiálu. Nevýhodou tohoto řešení je hlavně estetická stránka, navíc rostliny mohou podlehnout houbovým chorobám, protože kolem nich nebude dostatečně proudit vzduch. Na to jsou mimochodem borůvky zvláště citlivé.

Lepším, i když o něco pracnějším řešením, je ochrana vytvořená z pletiva. Z dřevěných hranolků a hustého králičího pletiva vytvoříte jednotlivé klece, které pokladete přímo nad ovocné keře. Ano, i tento zásah je viditelný, ale zároveň vhodnější a jistější.

Kvalitní substráty a hnojiva na borůvky

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

17/04/2021 14:27
Jiří Kadlec

Dobrý den,moc děkuji za článek i Vídeňka o kanadských borůvkách.Moc mi to pomohlo při pořizování a sázení i ošetření porostů borůvek.

11/06/2021 22:27
Josef

PŘEJU PĚKNÝ DEN.
Nedaří se mi pěstovat borůvky, vždy koupím sazenice , udlám jim co se doporučuje a za dvaroky uschnou, nebo nerostou.
Letos jsem jim vykopal jámu, dal do ní orůvkový substrát a vše na mulčovaní a stejně jedna uschla. Druhá bojuje.
Je to na slunné části sadu.
Dnes jsem koupil v Kauflandu sazenice borůvek, kde byly delší loňské výrustky , asi tak 30 cm a chtěl bych je si nějak namnožit, něco jako dát do květináče nějaké řízky , samozřejmně substrát borůvkový a podobně.
MÁTE NĚKDO STÍM ZKUŠENOSTI JAK TO UDĚLA T A HLAVNĚ KDY .

Josef Žeravický Sedláček

08/12/2021 22:43
Tomáš

Dobrý den. Pro začátek nekupujte sazenice v Kauflandu, ale nejlépe na borůvkové farmě nebo v zahradnictví. Pokud jste dal podle videa o výsadbě pod borůvku fólii, možná vám uhnila od kořenů. Mrkněte na stránky borůvkové farmy Provodov, mají tam informace i videa. Pěkný den

08/12/2021 22:40
Tomáš

Dobrý den. Chtěl bych autora upozornit na to, že vybral naprosto nevhodné video o výsadbě. Pokud dáte igelit nebo fólii pod borůvku, velmi pravděpodobně uhnije a uhyne. Pokud chcete správný návod, podívejte se třeba na stránky borůvkové farmy Provodov, odkud je video o střihu. Přeji hodně úspěchů s pěstováním všem.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 16.02.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(87.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.