Jak pěstovat borůvku

Borůvka je plod plný vitamínů, obsahující neobvykle velké množství antioxidantů, které pomáhají našemu tělu bojovat s viry a bakteriemi.

Keř borůvky s plody.

Dospělý keř dosahuje výšky 1,5–2 metry a správným pěstováním můžeme získat úrodu až 5 kg. Existuje mnoho odrůd, které se líší zejména velikostí bobulí a chutí.

Kvalitní substráty a hnojiva na borůvky

Odrůdy borůvek

  • Chandler –  mezi borůvky s největšími plody jednoznačně patří tato odrůda. Byla vyšlechtěná v USA a dorůstá do výšky až 1,7 metru.
  • Aurora – dozrává nejpozději ze všech odrůd borůvek, bobule jsou střední až velké a velmi dobře přizpůsobené na transport. 
  • Bluecrop – jde o pozdní odrůdu. Bobule jsou však velké, světlemodré s měkkou dužinou.
  • Duke – patří mezi brzké odrůdy, plody jsou světlozelené až modré. Obavy o to, že by plody byly nedozrálé, však vůbec nemusíte mít, možná vás překvapí svou vynikající chutí.
  • Draper –  velmi úrodná a licenčně chráněná borůvka. Plody jsou velmi velké, sladkokyselé chuti.
  • Liberty – je pozdní, licenčně chráněná odrůda. Bobule jsou středně velké, sladkokyselé chuti.

Pěstování borůvky

Optimální místo pro pěstování borůvky je prosvětlená oblast, avšak snese i polostín. Je dobré vyhnout se oblastem se slabým prouděním vzduchu. Můžeme ji pěstovat ve velkých nádobách s průměrem minimálně 40 centimetrů.

Nejdůležitější je zabezpečit borůvce vhodný substrát. Vyhovují jí lehké písečné pôdy s velkým obsahem humusu a s ph 3,5–4,5. Obyčejná půda v našich zahrádkách tedy určitě nepřipadá do úvahy.

Vysazení a zálivka

Místo, které jsme si určili na vysazení, vyplníme v poměru 1:1 zahradní zeminou a kyselou rašelinou. Kořeny borůvek vyžadují mnoho vzduchu, proto ji nesadíme příliš hluboko. Po výsadbě půdu vydatně zalijeme.

Zálivka by měla být pravidelná a rovnoměrná, pokud pěstujeme borůvku v truhlíku, můžeme ji zalévat každý den. Pozor je třeba si dát na to, aby zemina nebyla přemáčená. Největší nároky na vodu mají v období růstu plodů a diference květních pupenů.

Výsadbu borůvek zvládnete i díky následujícímu videonávodu

Přezimování

V našich podmínkách jsou borůvky dokonale přizpůsobené na období mrazu. Přestože jsou odolné vůči zimě, kořenový obal bychom měli chránit a nevystavovat mrazu. Pokud pěstujeme borůvku na zahrádce, jednoduše její kořínky přikryjeme rašelinou. Borůvky v nádobách na pěstování odložíme na bezpečné místo, nechceme je přece vystavtť sněhu či prudkým dešťům.

Stříhání – řez a cena borůvek

První tři roky pěstování zastříháváme slabé výhonky, abychom vytvořili silný základ keře. Borůvku je nutné stříhat každý rok, protože její dřevo má tendenci rychle stárnout. Jde o nejlepší způôsob podpory zdravotního stavu a rodivosti keře. 

Stříháme během vegetačního období, těsně před začátkem jara – konec února až začátek března. Z kořenové základny vyrůstají dlouhé výhonky s listovými pupeny, které je nutné zkrátit na průměr keře. Odstraníme i všechny polámané, zjevně nemocné nebo mrazem poškozené výhonky. Při jednom řezu borůvky byste však neměli odstranit víc než její třetinu. 

Listové pupeny na borůvce

Listové pupeny na borůvce

Na keříku najdete také větší plodonosné pupeny, z nichž bude pocházet úroda. Ty v žádném případě nestříhaete. Připravili byste se totiž o všechnu úrodu.

Plodonosné pupeny na borůvce

Plodonosné pupeny na borůvce

Na každém keříku byste měli mít různě staré dřevo – jednoleté (které bude plodit budoucí rok), dvouleté a max. tříleté dřevo (nejhrubší výhonky). Čtyřleté dřevo a větve je nutné odstranit – poznáte je podle toho, že na nich nenajdete vůbec žádné pupeny. Jde o holé výhonky, které rodily minulý rok.

V obchode za 125 g těchto modrých bobulí zaplatíte okolo 2 €. Za sazenici borůvky kanadské, též nazývané chocholičnaté, zaplatíte okolo 4 €. Jedna z nejdražších sazenic je borůvka Smokey roubovaná, a to 10,99 €. Tak co, vyplatí se ji pěstovat?

Choroby borůvek

Borůvka patří mezi jednu z mála rostlin, kterou nenapadají běžní škůdci. Vyhýbají se jí i houbovitá onemocnění, výjimku tvoří však známá plíseň sedá. Nutnost aplikování chemických postřeků je vzácná, pokud však pozorujete výskyt plísně, potom dlouho neváhejte.

Borůvky jsou skutečně odolné a díky dlouhé životnosti zasazeného keře si je můžete vychutnávat až 25 roků. Některé odrůdy se však dožívají i úctyhodných 50 roků.

Kvalitní substráty a hnojiva na borůvky

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 16.02.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...