Mrazuvzdorná japonská kamélie – pěstování v bytě i na zahradě, přezimování, choroby

Kamélie jsou stálozelené keře pocházející z Asie, které si našly příznivce i v našich končinách. Známé jsou nejen jako okrasné kvetoucí keře, ale ke kaméliím se řadí i čajovník – keř, díky kterému si můžeme dennodenně dopřát oblíbený povzbuzující nápoj. Kamélie se vyskytují v různých barevných kombinacích, tvarech květů i období kvetení.

Jak pěstovat kamélie?

I vám učarovaly jejich půvabné květy? Poradíme vám, jak kamélie pěstovat, jakou půdu a hnojivo potřebují i to, zda a jak se dají rozmnožovat.

Charakteristika kamélií

Kamélie sice pocházejí z Asie, ale ani v Evropě nejsou žádnou novinkou – pěstují se tu už několik staletí. Elegantní květy kamélií byly symbolem elegance a noblesy, který si bohatší vrstvy rády připínaly na kabáty, čímž podtrhly svůj status. Kamélie rostou jako keře či menší stromy, přičemž dorůstají do výšky 2–3,5 m. Pro svůj růst potřebují dostatek prostoru i proto, že jsou náchylné na plísně a houbová onemocnění, proto musí být zabezpečená cirkulace vzduchu. Ve správných podmínkách vám totiž budou kamélie přinášet radost desítky let.

Kamélie kvetou od listopadu do dubna, kdy se pyšní velkými, elegantními květy růžové, žluté či bílé barvy. Barevné variace se liší podle druhu kamélie, přičemž dnes už existuje i velké množství hybridních odrůd, některé i s dvojbarevnými květy. Kamélie celkem dobře odolávají nízkým teplotám a některé druhy jsou dokonce vyšlechtěné jako mrazuvzdorné. Tyto rostliny nemají rády přesazení, proto se mu vyhněte. Kamélie lze pěstovat na zahradě, ale i v bytě. Důležité je poskytnout jim všechny důležité podmínky, jako kyselou a propustnou půdu, polostín či pravidelnou zálivku a vhodné hnojení.

Druhy kamélií

Existuje množství různých druhů kamélií, které šlechtěním neustále přibývají. Liší se rozměry, způsobem využití, odolností (např. mrazuvzdorné kamélie) či barevností a tvarem květů. Nejběžnější barevné variace u kamélií jsou růžová, krémová, bílá, červená, fialová a žlutá. Nejznámější druhy kamélií jsou:

  • Kamélie japonská (Camellia japonica) – V našich končinách je to nejznámější druh kamélie. Typická je svými růžovými květy, které se mohou objevit i v červené či bílé variaci. Rostlina je stálozelená a kvete brzy na jaře
  • Kamélie sasanková (C. sasaqua) – Na rozdíl od kamélie japonské má tento druh menší květy, které však rostou hustější. Také tato kamélie má původ v Japonsku, kde roste volně jako keř a dorůstá do výšky až 5 m.
  • Čajovník čínský (C. sinensis) – K této asijské rostlině se váže legenda o tom, jak si v její blízkosti jednou čínský císař ohříval vodu, do které spadlo několik lístků čajovníku. Císař nápoj vypil a objevil čaj, jak ho známe dnes. Čajovník je stálozelený keř dorůstající do výšky 5–15 m s bílými květy a povzbuzujícími účinky.
  • Kamélie olejná (C. oleifera) – Tento keř dorůstající do výšky 5–7 m pochází z Asie a je známý svými stálozelenými listy a bíle kvetoucími květy. Jak už název napovídá, z rostliny se vyrábí olej lisováním listů. Díky svým unikátním vlastnostem se používá v léčitelství, kosmetice i v asijské kuchyni.

Jak pěstovat kamélie

Kamélie nejsou na pěstování příliš náročné, ale je důležité poskytnout jim kvalitní podmínky pro život. Většina druhů pochází z Asie a jsou zvyklé růst na okrajích lesů, kde jim jiné stromy vytvářejí polostín, ale i ochranu před silným větrem. Při vysazování myslete na to, že i z malé rostlinky vyroste keřík, který potřebuje dostatek prostoru. Kamélie je možné vysadit samostatně, jako menší seskupení, ale i jako živé ploty.

Kamélie zasazená v květináči

Stanoviště

Při výběru stanoviště berte do úvahy, že kaméliím vyhovuje částečný stín a dostatek světla, ne přímé sluneční záření, jinak hrozí úpal. Hodí se do záhonů, k jiným rostlinám a ke stromům, ale nesaďte je k budovám a zdem, které jim budou většinu dne stínit. Kamélie může poškodit silný vítr a výkyvy počasí, proto je vhodné je umístit do závětří. Stejně tak pokud umístíte kamélii v interiéru, vyhněte se chodbám s průvanem, tmavým místům nebo oknům, na která dopadá přímé světlo.

Půda

Původním domovem kamélií je Japonsko a další asijské země, ve kterých kamélie volně rostou na místech s dobře propustnou půdou a zimami s nízkým objemem srážek, díky čemuž jim kořeny neuhnijí. Podobné podmínky potřebují i při pěstování v našich končinách. Půda by měla být dobře propustná, aby nezachytávala půdu. Vhodné jsou hlinito-písčité půdy, ale pomoci může i smísení půdy s kompostem nebo propustným materiálem, např. perlitem. Při sázení v květináči můžete půdu smíchat i s rašelinou, drobnými kousky borovicové kůry a podobnými materiály.

Kamélie potřebují kyselou půdu s pH v rozmezí od 5 do 6,5, na co myslete i při výběru hnojiva a při přesazení. Pokud nevíte, jestli je půda ve vaší zahradě kyselá, můžete si nechat udělat rozbor půdy. Zajímavostí je, že když máte doma měkkou vodu, většinou jde i o kyselou půdu; když je voda tvrdá, půda bývá mírně zásaditá. Pokud se rozhodnete pro pěstování v nádobách, je vhodné jednou za 2–3 roky vybrat část zeminy a doplnit čerstvou půdu smísenou s kompostem nebo vhodný substrát. Ze substrátů jsou vhodné substráty pro kamélie, rododendrony, azalky, jehličnany nebo další substráty s kyselou půdou.

Zálivka

Kamélie nesnášejí promočené půdy a jsou známé jako rostliny dobře odolné proti suchu. To však platí hlavně pro dospělé rostliny, které si už svoji odolnost vybudovaly. Pokud máte mladé rostliny nebo rostliny napadené onemocněním nebo škůdci, nespoléhejte se na jejich odolnost a dopřejte jim vždy pravidelnou zálivku. To neznamená zalévat rostlinu troškou vody každý den. Rostlina potřebuje vydatnou zálivku, která sáhne až ke kořenům, jinak se malé množství vody z povrchu rychle vypaří a rostlina zůstane bez zálivky. V dobře propustné půdě si rostlina vezme tolik vody, kolik potřebuje, a zbytek steče do nižších vrstev.

Pokud na zálivku používáte vodu z vodovodu, nechte ji nejdříve odstát, protože bývá mírně zásaditá. Frekvenci zalévání je potřebné přizpůsobit individuálním podmínkám. Víc zalévejte čerstvě přesazené kamélie, mladé kamélie a během horkého počasí. V létě však zalévejte raději brzy ráno nežo během horkého poledne. Méně zalévejte kamélie v zimě, ale i v období od září do dubna. Potřebu vody si můžete ověřit prstem, který stačí zasunout hlouběji do půdy a zjistit, zda je půda ještě vlhká. Kolem kamélie můžete rozložit i mulč, který zpomalí odpařování vody z půdy, což je užitečné hlavně během léta.

Hnojení

Při hnojení kamélií platí, že méně je více. Použitím velkého množství nebo nesprávného druhu hnojiva můžete rostlinám spíše uškodit. Hnojit můžete rostlinu při jejím růstovém období – od dubna až do září. Hnojivo můžete použít při vysazení, na jaře před kvetením nebo koncem léta. Nevhodné je hnojit kamélie na podzim, před zimováním a v zimě, protože byste zbytečně podpořili růst rostliny, přičemž nově vzniklé výhonky by pouze zmrzly. Nejvhodnějším hnojivem je určitě organické hnojivo jako kompost či hnůj. Kompost je dobré používat před vysazením nové rostliny, tedy při přesazení. Kompost se smíchá s půdou v poměru 1 : 1, díky čemuž získá rostlina množství živin pro růst.

Kvetoucí kamélie s růžovými květy

Kromě kompostu lze používat i chemické hnojivo, např. hnojivo pro rododendrony nebo hnojivo pro azalky. Při výběru hnojiva si všímejte prvních dvou čísel, která indikují dusík a fosfor. První číslo, dusík, by nemělo představovat více než 10 % hnojiva, a druhé, fosfor, by nemělo překročit 20 %. Protože kamélie nepotřebují příliš mnoho hnojiva, resp. by mělo být použité rovnoměrně, je možné sáhnout i po hnojivu s pomalým uvolňováním. Den před hnojením rostlinu dobře zalejte a také nezapomínejte na zálivku po hnojení, jinak může hnojivo rostlinu spálit.

Rozmnožování

Kamélie je možné rozmnožit z odřezků. Na rozdíl od sázení ze semen budou takto vysazené rostliny kvést dříve a budou také věrnou kopií kamélie, ze které máte odřezky (což při sbírání semen není zárukou). Kamélii můžete rozmnožit brzy v létě, po odkvetení květů, přičemž na odřezky vybíráme zdravé větvičky. Větev by měla mít aspoň 5 listových uzlů. Na odřezání větve použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky, přičemž řez by měl být šikmý. Odřezky očistěte od listů, nechte jen 2–3 vrchní listy a spodek stonku namočte do stimulátoru růstu.

Odřezky zapíchněte do mírně vlhké půdy v nádobě. Je dobré použít vysokou nádobu a odřezky přikrýt fólií, čímž se vytvoří teplo a vlhko, jako ve skleníku. Nádobu uložte na teplé a světlé místo (ne na přímé sluneční záření), půdu udržujte mírně vlhkou, ale fólii čas od času odkryjte, aby se v nádobě nevytvořila plíseň. Asi po 3 měsících budou kořeny dostatečně silné na to, abyste kamélii mohli přesadit do zvláštního květináče.

Pěstování ze semen

Kamélie nemusíte rozmnožovat jen odřezky, můžete si pomoci i semínky, která nasbíráte z odkvetlých květů. Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, nechte semínka ve květech dostatečně dlouho vyzrát – lusky se otevřou samy a semínka budou mít sytou hnědou barvu. Protože semínka je třeba sbírat v létě (v závislosti na druhu kamélie může jít i o časný podzim), je to vhodný čas i na sázení nových rostlin. Nasbíraná semínka můžete jednoduše vytřídit – položte je na 45 minut do nádoby s vodou. Ta, která vyplavou na povrch, nejsou vhodná na sázení.

Sázet můžete přímo na zahradě, v půdě vyhlubte jamky s mírným odstupem, vložte do ní semínka a přikryjte tenkou vrstvou půdy. Semínka polejte a půdu udržujte stále mírně vlhkou. Když chcete zabránit rychlému vypařování vody, povrch půdy můžete pokrýt tenkou vrstvou mulče. Semínkům trvá 4–6 týdnů, než vyklíčí. Semínka můžete nechat vyklíčit i v nádobě, kterou je potřebné uložit na teplé a slunné místo. Když rostlinky vyklíčí, můžete je přesadit na nové místo. Sázení kamélií ze semen však vyžaduje hodně trpělivosti, a to nejen při klíčení semen. Tyto rostliny začnou kvést mnohem později než kamélie z odřezků – trvá jim to i 6 let.

Prořezávání

Pravidelné prořezávání kamélií napomůže zlepšit celkové zdraví rostliny, pomůže předcházet výskytu chorob a škůdců, ale tato aktivita je důležitá i z estetických důvodů. Důležité je vystihnout správný čas pro zastříhávání kamélií. Vhodným měsícem je červen, kdy většina kamélií odkvétá. Pokud máte odrůdu, která kvete dříve nebo později, přizpůsobte tomu zastříhávání, které byste měli provádět až po odkvetení. Keř je možné prořezat i v jiných měsících, kamélii to neuškodí, avšak může to mít vliv na množství poupat a kvetení.

Větvičky odstřihávejte ostrými zahradními nůžkami a začněte větvičkami v koruně keře. Ty se prostříhávají proto, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a tím i minimalizoval výskyt chorob a škůdců. Pravidelným prostříháváním však koruna zhoustne a nabyde pěkný, plný tvar. Věnujte obzvlášť pozornost místům, která jsou nevyplněná a potřebují nové výhonky. Všechnky odstřižené části posbírejte, aby nezůstaly uvnitř koruny.

Zazimování kamélie

Zastřihnout je vhodné i vnější část koruny, díky čemuž docílíte požadovaného tvaru. Platí, že když chcete zvětšit objem koruny, zastříhávejte jen 2–3 cm. Když chcete udržet momentální velikost a tvar, musíte zastřihnout víc, 5–8 cm z délky větviček. Po skončení zastřihávání shrabte všechny opadané větvičky a odstraňte je (např. v kompostu). Jinak by se v nich hromadila vlhkost, což by vedlo k plísním a chorobám. Na ty si dávejte pozor i při samotném stříhání a prohlížejte jednotlivé větvičky – pokud se některé zdají napadené chorobou nebo uschlé, odstraňte je. V tom případě nezapomeňte zahradnické nůžky dezinfikovat.

Přezimování

Kamélie jsou poměrně odolné rostliny, které v zimě odolají i nízkým teplotám. Na podzim, před zimováním, by se už kamélie neměla hnojit a podporovat její růst, protože nově vyrostlé výhonky v teplotách pod nulou zmrznou a odumřou. Kořeny rostliny je vhodné ochránit nahrnutím mulče, který sníží riziko poškození kořenů. Je běžné, že listy kamélií v zimě zblednou, zhnědnou nebo ztratí barvu a pupeny zmrznou a opadají, avšak to patří k přirozenému cyklu rostliny. Na jaře je třeba růst nových listů a poupat kamélie podpořit hnojivem. Pokud však očekáváte dlouhodobě nízké teploty pod nulou a nápory větru, na které jsou kamélie citlivé, lze je obalit netkanou textilií. To platí zejména v případě brzy kvetoucích kamélií, které by ztrátu poupat na jaře už nemusely dohnat.

V případě kamélií rostoucích v nádobách a květináčích je vhodné přenést je do interiéru, avšak do nevytápené místnosti (10–15 °C). Pokud by byly umístěné v příliš teplém prostředí, jejich listy by postupně opadaly. Měly by být umístěné ve světlém a suchém prostředí s dobrou cirkulací vzduchu. Ve vlhkém sklepě by mohly vzniknout plísně a houbová onemocnění. V zimě je zalévejte už méně, spíše během teplejších, slunečných dnů. Pokud máte nádoby větší a chcete kamélie přezimovat venku, nádoby obalte izolačním materiálem, např. i bublinkovou fólií. Substrát přikryjte kompostem, mulčem nebo listy. Protože je kamélie umístěná v květináči, nezapomeňte na zalévání i v zimě, i když je potřebné ho výrazně omezit. Nikdy nezalévejte v ty dny, když mrzne.

Choroby, škůdci a běžné problémy

Pokud chcete vědět, jak zachránit kamélii, která usychá, opadaly jí pupeny nebo zhnědly listy, je potřebné poznat běžná onemocnění, problémy a škůdce napadající kamélie a vědět, jak je identifikovat a eliminovat. Mnohým problémům se dá předcházet zabezpečením vhodných podmínek pro růst, jiným je těžší se vyhnout, ale lze včas zakročit a snížit následky.

  • Hnědnutí listů – Hnědnutí listů kamélií je nejčastěji způsobené plísněmi na jaře, když je prostředí vlhké. Hnědnou nejen listy, ale také pupeny a květy, které po napadení rychle odumřou. Protože jde o houbové onemocnění, je potřebné zbavit se nakažených částí, zlikvidovat je, a na zbytek rostliny použít fungicidní prostředek. Pokud jste na odstraňování napadených částí použili nůžky nebo jiné nářadí, nezapomeňte ho vydezinfikovat, aby se nákaza nepřenášela dál.
  • Houbové onemocnění – Kamélie trápí i různá houbová onemocnění, která vznikají zejména ve vlhkém prostředí s nedostatečnou cirkulací vzduchu. V případě výskytu houbových onemocnění je potřebné zlikvidovat napadené části rostliny (ne v kompostu) a zbytek rostliny ošetřit fungicidním postřikem. Ten lze použít i preventivně, pokud se houbová onemocnění opakovaně vracejí.  
  • Červci – Na kaméliích se mohou vyskytnout i červci, nepříjemní škůdci vytvářející bílý, pavučinkový povlak. Rostlina začne měnit barvu a list schnout, protože červci vysávají z listů šťávu. Na červce je možné použít chemické přípravky, ale listy kamélií lze také umývat mýdlovou vodou.

Choroby kamélie

  • Mšice – Běžně se vyskytujícím škůdcem jsou mšice, drobní, zelení živočichové vysávající šťávu z listů rostliny, čímž ji poškozují a části rostlin vysychají. Mšic se dá zbavit poměrně jednoduše, přípravky proti mšicím, domácími přípravky z aromatických bylin i umýváním listů s mýdlovou vodou.
  • Oedema – Oedema není choroba, ale stav, při kterém listy a někdy i stonky kamélií pokryjí malé výrůstky, které se postupně šíří, začnou se zbarvovat dorezava a měnit texturu listů. Tento stav je způsobený nadměrným přijímáním vody přes kořeny, když rostlina vodu akumuluje v listech, což má za následek tento stav. Během vlhkého počasí a horkých dnů proto omezte zalévání a pomozte zlepšit cirkulaci vzduchu.
  • Opadávání pupenů a květů – Mnohé začínající pěstitele odradí, když kaméliím z ničeho nic opadají pupeny. Za tento jev mohou nejčastěji výkyvy počasí, náhlé změny teplot a vlhkosti vzduchu. Pomoci může výběr takových odrůd, které kvetou koncem jara, když jsou teploty stabilnější. Další příčinou může být nadměrné hnojení (hlavně nadbytek dusíku), ale i opak – nedostatek potřebných živin v půdě. Zjistit to můžete rozborem půdy a používáním vhodného hnojiva ve správný čas.

Cena

Ceny kamélií se mohou lišit v závislosti na druhu i rozměrech rostliny. Na Slovensku se nejčastěji prodává kamélie japonská, přičemž lze narazit na její různé odrůdy. Čím vzácnější odrůda, tím víc může kamélie stát. Rostlina v květináči vás může vyjít na 15–20 eur za kus, levnější jsou však semena, která koupíte za 4–6 eur. Při koupi semen vybírejte kvalitního dodavatele, nejlépe přímo pěstitele, nebo nakupujte ve specializované prodejně. Jinak se může stát, že vám levná a nekvalitní semínka nevyklíčí.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 27.05.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.