Jak sladit sedačku s podlahou

Sladění barev v bytě nebo domě je častou otázkou nejen obyčejných lidí, ale také designerů. Záleží to na množství faktorů. Jedním z nejdůležitějších je prostor, orientace, kdo danou místnost využívá, jak často se využívá, ale zejména to, co se obyvateli líbí. 

Tmavá podlaha v obýváku

Barvy si můžete sladit sami, ale pokud si netroufáte, tak je vhodné poradit se s odborníkem. Ten si vyslechne vaše představy a načrtne vám škálu barev, které vám budou vyhovovat a zároveň budou v souladu s ostatními faktory. 

Jednou z nejdůležitějších místností v bytě je obývák. Nebylo tomu tak vždy, ale časem se celé “dění” z kuchyně přesunulo právě do obýváku. Je to místo, kde byste se měli cítit dobře vy, ale také vaši hosté. Záviset to může na prostoru, ale důležitou roli sehrávají i barvy. Když se mluví o sladění barev, tak se míní zejména kategorie: podlaha, sedačka, nábytek a doplňky. 

Když zařizujete obývák, tak jako první vybíráte podlahu a sedačku. Jsou to poměrně nákladné záležitosti a předpoklad, že je budete často měnit, je opravdu nízký. Ne nadarmo se říká “začněme od podlahy”, je to pravda i při zařizování interiérů. Jakou podlahu tedy vybrat a jak sladit barvy v interiéru obýváku? Existuje na to pár záchytných bodů nebo pravidel, o které se můžete přít. 

Zařiďte obývák podle velikosti a světla

Při určování barvy podlahy je nutné brát do úvahy nejdůležitější fakt – a to je velikost obýváku. Pamatujte si, že světlá podlaha opticky zvětšuje, zatímco tmavá podlaha prostor zmenšuje. Neboli pokud máte velký obývák, tak si klidně můžete dovolit i tmavší barvy. Dalším důležitým faktorem je světlo. Pokud máte v pokoji dostatek denního světla, tak si můžete dovolit tmavší odstíny. Při výběru podlahy samozřejmě nezapomeňte na to, že k ní budete kupovat i sedačku a nábytek. Také tady platí pár pravidel. 

Bledá sedačka a tmavší podlaha

Pokud si vyberete světlejší podlahu, tak je vhodný tmavší nábytek a naopak. Pokud byste chtěli mít stejný nábytok a podlahu, tak platí, že podlaha a nábytek by se měly lišit aspoň o dva odstíny. Pokud by tomu tak nebylo, tak se ještě všechno dá dohnat doplňky. Pokud máte světlou podlahu, tak se klidně nebraňte kontrastu ve formě tmavého nábytku. A pokud chcete mít podlahu i nábytek stejné barvy, tak potom určitě myslete na kontrast v podobě koberce.

Zařiďte obývák podle pravidla 60 - 30 -10

Toto pravidlo se týká kombinace barev do obýváku a můžete jím navázat na předešlé doporučení. 

Pravidlo vychází z předpokladu, že 60 % barevnosti vaší místnosti bude tvořit hlavní barva, na kterou se bude klást největší důraz. Tato barva ukotvuje prostor a slouží jako pozadí pro další barvy. Většinou je to o tom, jak sladit pohovku a nábytek s podlahou. 30 % je sekundární barva a měli byste jí použít polovinu z hlavní barvy. Do této barvy zahrnujeme například záclony, židle, ubrus, případně nějakou oddělovací stěnu (pokud máte například spojený obývák s kuchyní).

Obývák s tmavou podlahou a modrou pohovkou

Sekundární barva by měla podporovat hlavní barvu a měla by být odlišná, aby byl viditelný kontrast. Poslední barva v místnosti se nazývá také akcentová. Je to barva, která dodá místnosti ten správný šmrnc. Do této kategorie patří zejména doplňky jako polštáře na sedačce, lampy, svíčky atd. Použitím tohoto pravidla vytvoříte rovnováhu v barevnosti. 

Tip: Zařiďte si obývák na 110 %. Vychází z pravidla výše. Neboli 60 % si zvolte jako svou hlavní barvu, 30 % jako sekundární barvu a potom si zvolte dvě barvy akcentu – 10 % + 10 %. Často jedna barva jako akcent nestačí. 

Zařiďte obývák podle barevné palety

Barevná paleta, barevné kolo nebo schéma představuje teorii barev spočívající v naučení se několika barevných konceptů. Je to určitý rámec, jak se barvy používají a sestavují. Nejjednodušším způsobem, jak se ve světě barev podle tohoto pravidla zorientovat, je koupit si barevné kolečko. Vytvoření barevného schématu založeného na vztazích barev vypadá harmoničtěji než barevnost bez plánování. 

K základním varevným vztahům patří:

  • Monochromatické barevné schéma: je to barevné schéma jedné barvy. U monochromatických barevných schématech je nejlepší vybrat neutrální barvy. Pomocí variací potom dosáhnete lehkost, sytost a eleganci. 
  • Komplementární barevné schéma: barevné schéma dvou barev. Tyto barvy se nacházejí na opačných stranách kolečka. Toto schéma může být živé a může vyjadřovat vysoký stupeň kontrastu, protože zahrnuje jednu teplou a jednu studenou barvu. 
  • Analogické barevné schéma: využívá tři barvy, které jsou umístěné vedle sebe. Představuje harmonickou a relaxační barevnou kombinaci. 
  • Trojrozměrné barevné schéma: používá tři barvy, které jsou rovnoměrně rozmístěné po obvodu kolečka. Je tu jedna dominantní barva a dva akcenty. 
  • Tetradické barevné schéma: využívá dvě sady doplňkových barev. Práce se čtyřmi barvami je náročnější, ale o to bohatší. Použije se dominantní barva a tři akcentové. Nebo se použijí tlumené tóny čtyř barev. Každé komplementární schéma bude obsahovat studené a teplé barvy. 

Zařízení obýváku podle barev je proces, který zvládnete i sami. Můžete si vybrat jedno z pravidel nebo se také můžete inspirovat některým ze stylů. Níže je uvedeno pár stylů, které mají svoje charakteristické barevné kombinace. Také se vyznačují specifiky v zařízení obýváku. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývací stěny

Obývák v rustikálním stylu

Útulný, příjemný a teplý rustikální styl je jedním z nejoblíbenějších interiérových stylů. Říká se, že vyznavači tohoto stylu jsou upřímné povahy, které oceňují autentičnost a jednoduchost dekorací.

Obývák v rustikálním stylu

Vhodné barvy jsou bílá, odstíny šedé a hnědé tóny. Převládají neutrální barvy jako barvy země. Využívá se kontrast podlahy, stěny a pohovky. Podlahy jsou dřevěné, nejčastěji parkety. Také se používají handmade koberce, nejčastěji vlněné. Rustikální styl používá také proutí. Z materiálů je to dále masivní dřevo, přírodní kámen, korek a přírodní tkaniny. 

Obývák v provensálském stylu

Patří také k oblíbeným stylům a představuje interiér podle francouzského venkova. Tento styl je romantický, dominantní je bílá barva a tvrdé dřevěné podlahy. Bílá barva se však v případě obýváku nedává na stěny. Bílá nebo smetanová barva se dává zejména na nábytek, který působí vždy jemně opotřebovaným dojmem. Co se týká barev a jejich kombinací, používají se pestré barvy jako odstíny zelené, žluté, červené, modré, ale zejména levandulové.

Obývák v provensálském stylu

Levandule je velmi často využívaným motivem ať už se to týká barev nebo dekorací. Provensálský styl je příjemně nostalgický. Jako materiály na pohovku se využívají různé vzorované textilie. Na polštáře, případně záclony se používají látky s květinovými vzory. Při výběru barevných kombinacíi do obýváku se obvykle vybere jedna dominantní barva, se kterou se sladí ostatní prvky interiéru. Klasické barevné schéma představují krémově bílé odstíny doplněné o pestřejší barvy, například levandulová. 

Obývák ve skandinávském stylu

Skandinávský styl badlení se vyznačuje zejména minimalismem, funkčností a čistotou. Obývák představuje ústřední místnost každého bytu nebo domu. Základní barva obýváku je bílá, která evokuje pořádek a čistotu. Bílá barva je dominantní také proto, že se jí opticky zvětšují pokoje, ale také prosvětluje místnosti.

Obývák v skandinávském stylu

Bílou barvu začínají v poslední době dohánět odstíny šedé. Tyto barvy se kombinují s kontrasty a akcenty na výrazné barvy doplňků. Podlahy jsou většinou dřevěné a k nim se slaďuje pohovka, která má odstíny šedé. Na pohovce jsou téměř vždy polštáře v kontrastních barvách – žlutá, zelená, modrá a deka z vlny nebo z tkaniny různých vzorů. Pohovka má čisté linie a geometrické tvary.

Obývák ve stylu vintage

Vintage nebo retro styl se začal objevovat původně v oděvním průmyslu už na začátku 20. století. Základem je orientální koberec a starožitný nábytek. Nábytek většinou není moc laciný, ale v tomto stylu je důležité se vyvarovat laciným “starožitným” napodobeninám z Číny. Co se týká barev, tak jsou upřednostňované ležérní barvy jako bílá, slonovinová, máslová, přírodně dřevěná. Ty jsou doplněné o barevnou škálu doplňků. 

Obývák ve stylu vintage

Pohovky jsou z poctivé látky s damaškovým nebo květinovým zdrojem. Pravděpodobně už nenajdete kvalitní gauč po babičce, proto ho asi dáte přešít. Tady si dejte pozor na to, aby materiály byly opravdu kvalitní. Motiv na gauči klidně můžete použít na závěsy, ale také tapety.

Výše uvedené jsou nejčastější styly, v jakých se zařizuje obývák. Stylů je však samozřejmě mnohem víc. Při zařizování obýváku dbejte zejména na kvalitní výběr základních pilířů, které se nemění často – jako podlaha, sedačka, nábytek. Na plánování si vyhraďte čas a čerpejte inspiraci z internetu, blogů, magazínů. Při hledání a získávání informací si však dejte pozor, abyste nezapoměli na to, že všechny zdroje jsou jen inspirací. Při správném výběru barev a jejich kombinaci máte polovinu úspěchu za sebou a nestane se vám, že sklouznete do chaosu.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 09.07.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.