Jak vybrat nejlepší jídelní stůl i do malé kuchyně? Oblíbené jsou rozkládací, ale také sety se židlemi

Jídelna je prostor, v němž se odehrávají rodinné obědy, večeře, oslavy, posezení s přáteli a mnozí z vás v jídelně dokonce stolují každý den. Hlavní úlohu při zařizování této místnosti hraje jednoznačně jídelní stůl. Bez stolu není jídelna.

Jak vybrat jídelní stůl do jídelny či kuchyně?

Pokud chcete ve svém domě či bytě vytvořit ideální stolovací podmínky, výběr stolu je nutné přizpůsobit různým proměnným. Jídelnu vytvoříte dokonce i v malém prostoru. Stačí trocha představivosti a správný jídelní stůl do malého bytu. Máte pocit, že si nevíte rady? Podívejte se na to, jak správně vybrat jídelní stoly.

Jak vybrat jídelní stůl?

Časy, kdy byl jídelní stůl jen obdélníkový kus dřeva se čtyřma nohama, jsou dávno pryč. Materiály, ale zejména samotný design se posouvají mílovými kroky vpřed a týká se to i nábytku. Stoly se vyrábějí z mnoha materiálů, seženete je v různých tvarech. Při výběru jde o to, aby byl stůl maximálně funkční a zároveň designově zapadl do prostoru.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie jídelní stoly

Z jakých materiálů se vyrábějí jídelní stoly?

Tradiční klasikou, která nikdy nevyjde z módy a používá se na výrobu stolů celé roky, je dřevo. Levnější verze jsou obvykle zhotovené z dřevotřísky nebo z měkkého borovicového či smrkového dřeva. Pokud chcete stůl, který vydrží, vezměte bukové nebo dubové dřeva. Je to sice dražší, ale kvalitní jídelní stůl z masivního dřeva přežije i vás. Pokud máte konkrétní představu, je možné vyrobit jídelní stoly na míru. Stačí sehnat šikovného stolaře, předložit mu svůj návrh a co nevidět budete mít doma originální kus.

Skleněný jídelní stůl do obývacího pokoje

Moderní interiéry jsou častokrát doplněné o skleněné jídelní stoly. Působí minimalistickým dojmem a perfektně zapadnou do takto laděné jídelny nebo velké kuchyně. Vrchní část stolu, na kterou klademe prostírání, tvoří tvrzené sklo. Nohy či střdní noha mohou být ze dřeva nebo kovu. Problémem skleněných stolů je zejména údržba. Častokrát je stůl plný šmouh, takže ho musíte neustále leštit. Pokud skleněný stůl do kuchyně využíváte denně, připravte se na časté umývání. Sklo si vybírejte spíše tehdy, když je stůl spíše interiérovým doplňkem než funkčním kusem nábytku.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie jídelní stoly

Méně běžnou materiálovou kategorii hodící se spíše do ultramoderních jídelen a kuchyní tvoří kámen a tvrzený plast. Kamenná deska vypadá fantasticky v kombinaci se dřevem. Tento unikátní stůl můžete používat navždy, protože kámen není náchylný na opotřebování. Hitem posledních roků jsou zejména plastové jídelní stoly. Dělají se z transparentního plastu, ale koupíte i neprůsvitné s různými povrchovými úpravami. Velmi pěkně vypadá zrnitý nebo matný povrch stolu. Tyto stoly jsou designovým solitérem, takže potřebují hodně místa, aby vynikly. 

Tvar stolu přizpůsobte prostoru

Základní pravidlo při volbě jídelního stolu je přizpůsobení tvaru z hlediska prostoru, do kterého stůl umístíte. Nejběžnější tvary stolů jsou kruhovál, čtverec nebo obdélník. Všechny tvary mají svoje pro a proti, proto je třeba důkladně zvážit všechny možnosti.

Mimořádně oblíbený je okrouhlý stůl do kuchyně. Běžné rozměry okrouhlých stolů umožňují stolování pro přibližně 4 lidi. Platí zásada, že každý stolující potřebuje pro pohodlné jedení prostor s rozměrem aspoň 60 x 40 cm. Okrouhlému, ale také oválnému stolu nejlépe sedne umístění v prostoru, takže se spíše hodí do velkorysých interiérů. Kvůli svému tvaru zabírají poměrně dost místa a nemůžete je umístit do rohu místnosti ke stěně. Pokud potřebujete jednou za čas velký stůl, existují i rozkládací okrouhlé stoly, které se po vyklopení bočních částí promění na ovál pro více osob. 

Kulatý jídelní stůl do obývacího pokoje

Pokud vám to neumožňuje prostor nebo bydlíte sami nebo ve dvojici, na každodenní stolování postačí čtvercový stůl. Tento typ stolu je určený pro 4 lidi a můžete ho klidně opřít jednou stranou o stěnu. Sice snížíte jeho kapacitu, ale zabere tak méně místa. Hodí se spíše pro stolování v malé kuchyni než do obrovské jídelny. V extrémně stísněných podmínkách určitě oceníte vyklápěcí kuchyňské stoly do malé kuchyně, které se navrtají do stěny. Když je nepoužíváte, jednoduše je vyklopíte a nepřekážejí v prostoru.

Nejoblíbenějším a nejprodávanějším typem je obdélníkový stůl. Prodávají se v širokém spektru rozměrů od malých až po obrovské. Velikost vyberte tak, aby se k němu vešly židle a necitili jste se při sezení stísněně. Na běžné používání stačí vybrat menší stůl s rozměry kolem 120 x 80 cm. Pokud často organizujete rodinné oslavy či obědy, určitě si prohlédněte i rozkládací jídelní stoly, které jednoduše rozložíte, když budete potřebovat a z běžného stolu je šmahem ruky velký jídelní stůl, za kterým pohostíte celou návštěvu. 

Na co při výběru stolu nezapomenout?

Když se chystáte na koupi nového stolu do kuchyně nebo jídelny, nezapomeňte myslet na židle. Když zařizujete nový byt či dům, můžete koupit rovnou jídelní stůl se židlemi. Tyto sety jsou dělané tak, aby židle přesně ke stolu sedly designově, ale i rozměrem. Díky tomu tak nemusíte řešit, jsou velikost, tvar a vzhled židlí vybrat. Pokud kupujete samostatný stůl, je třeba změřit jeho výšku, aby nebyl příliš vysoký nebo naopak nízký k židlím, které už doma máte a nechcete je měnit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie jídelní sestavy

Z estetického hlediska se vyvarujte mohutným a rozměrných židlím v malých prostrech. Židle opticky zmenší prostor, což nevypadá dobře. Velké židle se také nehodí k malým stolům. Pozor dávejte i při kombinování dřeva se dřevem. Můžete sáhnout i po rozdílných odstínech, ale vždy s citem. Pro odvážnější je tu prostor vyřádit se. Stačí se nebát tvarů, textur, barev a koupit různé modely židlí. Klidně i každou jinou. Je to horký módní trend posledních roků.

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 14.08.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.