Jak vybrat nejlepší kancelářské křeslo nebo židli

Práce, práce a znovu práce. Někdy jsme za ni rádi, jindy bychom jí pro změnu přijali méně. Každopádně však tento status znamená hodiny a hodiny strávené na pracovišti.

Kancelářské otočné křeslo

Samozřejmě, jestli stojíte desítky hodin v továrně nebo sedíte v kanceláři, nemáte si co závidět. Každý druh práce má svoje výhody i nevýhody. Pokud se na to podíváme vcelku, zjistíme, že kancelářská práce je příznačná menším množstvím pohybu. Žádná novinka. 

Sedavý typ práce s sebou rozhodně přináší negativa. Tentokrát se zaměříme na kancelářské židle do vaší pracovny. Prč je nesprávné sezení nebezpečné? Jaké máme možnosti? Které parametry jsou při výběru kancelářského křesla nejdůležitější? Je ergonomická kancelářská židle správnou volbou?  

Kancelářská židle nebo kancelářské křeslo?

Většina z nás by si myslela, že jde o synonyma. Ve skutečnosti je tu však rozdíl, který je velmi podstatný a určitě při volbě ideálního sezení sehraje roli. Pokud budete trávit tisíce hodin ročně za pracovním stolem, správnou volbou je kvalitní kancelářská židle.

Kancelářská židle na pracovišti

Jde o to, že právě židle má schopnost ergonomického přizpůsobení opěradla, což je zásadní rozdíl prosti kancelářskému křeslu. Křeslo totiž nemá ergonomické opěradlo, které vám dokáže během dlhodobého sezení zajistit správnou oporu páteře.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelářské židle

Nesprávné sezení vám ničí zdraví

Nesprávným sezením dochází obvykle k poškození páteře. To však nemusí být jediný problém. Druhým nejčastějším zdravotním problémem bývají bolesti krku a nohou. Všechno toto je způsobené výberěm špatné kancelářské židle nebo křesla. Po přibližně čtyřech hodinách sezení může neergonomické sezení způsobovat chronické zdravotní problémy.

Odborníci potvrdili, že správné sezení u počítače nebo za pracovním stolem zlepšuje krevní oběh a všeobecně snižuje hladinu stresu v našem organismu. Podobné detaily nelze podceňovat, protože i tato pracovní zátěž, zdánlivě nefyzická, může být spouštěčem bolestí nebo chronických onemocnění.  

Typ sedací mechaniky

Permanentní mechanika – jde o poměrně laciné kancelářské židle. Obvykle se dá nastavit náklon opěradla proti sedadlu. Samozřejmostí je tedy nastavení výšky opěradla a samotného sezení. 

Houpací mechanika – v tomto případě nejde o nastavování úhlu opěradla a sedadla. Pohodlné sezení zajišťuje otočný mechanismus, který nastavuje sílu odporu a tím zajistí náklon křesla a sedáku. Nechybí samozřejmě ani výškové nastavení židle díky plynovému - vzduchovému mechanismu. 

Asynchronní mechanika – nastavit si polohu opěradla i sedadla můžete nezávisle na sobě do různých pozicí a úhlů. Ovládání je většinou formou pák, případně koleček. Výhodou je, že tímto typem sezení se dokážete výborně přizpůsobit pracovnímu prostředí (pracovní stůl). 

Synchronní mechanika – komfort zabezpečuje současné nastavení opěradla i sedadla. Židle se tak při každém pohybu přizpůsobí vašemu posedu. Nechybí ani výškové nastavení díky přítlaku.

Nastavitelná kancelářská židle

Otočné kancelářské židle

Pokud hovoříme o otočné židli, máme na mysli kancelářskou židli s kolečky. Stabilita otočné židle je zajištěná obvykle díky pěti ramenům s kolečky. Podstatným rozdílem jsou však právě kolečka a jejich tvrdost. Jejich vlastnost je důležitá především při zohlednění, na jakém povrchu se bude kancelářská židle s kolečky pohybovat (koberce, linoleum, parkety apod.).

Práce v domácí kanceláří

Tvrdá kolečka jsou určená na měkké povrchy jako koberec. Měkčí jsou spíše určená na tvrdé povrchy jako parkety, plovoucí podlaha, PVC nebo dlažba. Univerzální jsou určená pro všechny typy povrchů. 

Kožené nebo klasické čalouněné

Právě to zabezpečuje nejcitelnější komfort, protože je v přímém kontaktu s vašimi sedacími svaly. Síťovina je především průdušným materiálem, který je pohodlný hlavně během sezení v teplejších měsících. Klasické čalounění je asi nejběžnějším typem sezení a zároveň i tím nejlepším. Určené je to hlavně komfortem sezení a izolačními vlastnostmi. Vybírat si můžete, samozřejmě, různé druhy designů.

Kancelářská židle z ekokůže

Co se týká kůže, jde o luxusní sezení. Vybírat můžete ze syntetické nebo pravé kůže. Je stylová, trvanlivá a nenáročná na údržbu. Překvapí vás ale, že právě kožené sezení se nedoporučuje jako dlouhodobá varianta sezení. Tedy při sezení za pracovním stolem déle než 12 hodin denně je lepší volbou klasické čalounění.  

Nosnost židle

S přihlédnutím na materiály, cenu a výrobce se liší i odolnost samotných modelů. Nosnost je jedním z prvků, který určuje, jakou zátěž má kancelářská židle vydržet. Obvykle jde o rozmezí od 70 do 180 kg. Klasickou, respektive standardní nosností je hranice přibližně 120–130 kg.  

Opěrky hlavy a lokte

  • Bederní opěrka – velmi důležitá část, která napomáhá stabilitě páteřní části. 
  • Opěrka hlavy – není až tak nezbytnou součástí jako bederní opěrka, ale při dlouhém sezení ji pracovníci v kancelářích určitě ocení. Při únavné a dlouhé práci totiž napomáhá k lepšímu soustředění. 
  • Opěrky loktů – nebo tzv. područky poslouží jako perfektní opora a opět jsou velmi nápomocné hlavně při dlouhém čase stráveném za pracovním stolem. Nastavitelné podpěrky loktů by tak měly být samozřejmostí, respektive minimálně by měly být lokalizované tak, aby vyhovovaly vašemu posedu.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelářské židle

Laciné židle? Cena často rozhoduje

Pokud se k tomu posadíme, vždy při výběru kancelářské židle rozhoduje cena a to, jak křeslo vypadá. Není tedy výjimkou, že mnohokrát upřednostníme krásné barvy a „look před praktickým a zdravým sezením. Koupi kancelářské židle můžete uskutečnit v běžných obchodech s nábytkem jako Kika, Ikea či Sconto nábytek. Samozřejmě, vybírat si můžete od různých výrobců. Pokud porovnáme luxusní typy židlí s těmi běžnými, zjistíme, že luxus znamená také komfort a také i zdravé a bezpečné sezení. 

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 16.08.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sklápěcí postele i se sedačkou nejen pro hosty Sklápěcí postele i se sedačkou nejen pro hosty

Díky této skvělé „vychytávce“ budete mít dostatek prostoru v místnosti a v případě potřeby máte velmi rychle o jednu postel víc. Jaké jsou její další výhody? Prozradíme vám!  

Jak vybrat masážní křeslo? Nejlepší jsou s vyhříváním Jak vybrat masážní křeslo? Nejlepší jsou s vyhříváním

Pokud máte zaměstnání, které nadměrně zatěžuje váš pohybový aparát, zkuste se poohlédnout po masážním křesle. Masáž si tak budete moci dopřát každý den. Poradíme vám, jak si vybrat to...

Luxusní křišťálové lustry do obýváku, ložnice i moderní kuchyně Luxusní křišťálové lustry do obýváku, ložnice i moderní kuchyně

Při výběru osvětlení se není třeba omezovat jen na klasické „bodovky“. Dopřejte si dotek luxusu a vsaďte na netradiční volbu – atraktivní křišťálový lustr, který se okamžitě stane...