Jak vybrat parní generátor? Toto je 5 nejlepších modelů!

Možná jste už někdy viděli žehličku, která byla připojená k pevné základně a divili jste se, jaké jsou výhody takového zařízení. Jde o tzv. parní generátor, resp. žehlicí stanici nebo žehlicí systém. 

Žehlení parním generátorem

Podstatou je, že v pevné stanici se nachází systém na generování velkého množství páry. Jaké jsou jejich výhody proti běžným parním žehličkám a jak si vybrat správný model? Poradíme vám!

Oblíbené modely parních stanic

Parní generátor a klasická napařovací žehlička

Výhody parního generátoru:

 • žehlení s ním je rychlejší a účinnější (až o polovinu)
 • tvorba páry je nezávislá na teplotě žehlicí plochy, takže můžete žehlit s párou i choulostivé textilie
 • můžete žehlit přes více vrstev, což je výhodné zejména u rozměrných kusů textilu
 • pára je sušší a má vyšší tlak, proniká tak hlouběji do látky
 • samotná žehlička je lehčí

Nejlepší parní generátor

Nevýhody parního generátoru:

 • vysoká cena, nejlacinější modely začínají na ceně kolem 2500 korun
 • skládá  se ze dvou částí, přičemž základnu je nutné umístit na vhodné místo tak, abyste ji neshodili nebo nepřevrátili
 • ohřívání vody trvá déle (u některých modelů to může být i 10 min.), a proto jsou vhodné zejména tam, kde se žehlí větší množství prádla

Jak vybrat parní generátor – parametry

 • Způsob výroby páry – Může být buď uzavřeným bojlerem, jehož nahřátí trvá déle a nelze do něj nalévat vodu během žehlení. Častější je systém s odnímatelnou nádobkou, ze které je voda přečerpávaná do malého bojleru. Vodu je možné kdykoliv dolít.
 • Materiál žehlicí plochy – Lacinější materiály jsou hliník a nerezová ocel, při vyšších teplotách se však látka k nim může lepit a nemají ani takouvou klouzavost jako dražší materiály. K těm dražším se řadí keramická, duriliová nebo safírová plocha. Mají menší tření, vyšší klouzavost a nejsou tak přilnavé.
 • Parní výkon – Udává se v gramech vyprodukované páry za minutu, přičemž parní výkon běžné napařovací žehličky je cca 50 g/min. Parní výkon generátoru páry by měl určitě přesahovat hodnotu 100 g/min.
 • Tlak páry – Čím vyšší tlak dokáže generátor vyvinout, tím hlouběji pronikne pára dovnitř textilie. Parní stanice dokážou vyvinout tlak cca 4–8 barů, přičemž za vysoce výkonné se považují modely s tlakem 6,5 baru a víc.
 • Parní ráz – Většina generátorů páry nabízí tuto funkci, která je také nazývaná „parní šok“. Jde o jednorázové uvolnění velkého množství páry, např. pro vertikální napařování nebo pro žehlení nepoddajných textilií. Uvádí se také v g/min a dobré parní generátory dokážou vyvinout parní ráz 500 g/min a víc.
 • Nádoba na vodu – Objemy nádržky na vodu se u jednotlivých modelů liší, pro dvouhodinové žehlení je vhodný objem aspoň 1,6 l. Je dobré, pokud je nádržka vybíratelná. V tom případě ji totiž můžete naplnit v umyvadle a přebytečnou vodu tam po žehlení jednoduše vylít.

Funkce parních generátorů

Nejkvalitnější ruční parní generátor

 • Odvápňování – Vodní kámen je všudepřítomný a nevynechává ani útroby parních generátorů. Odvápňovací systém tedy přijde vhod, v parních generátorech může fungovat na bázi vestavěného změkčovače vody nebo na bázi mechanického odstraňování, kdy se po stlačení příslušného tlačítka vrstva vodního kamene rozruší a ten se uvolní a vyplaví skrz parní otvory v žehlicí ploše nebo do speciální sběrné nádobky.
 • Vertikální napařování – Umožňuje napařování ve svislé poloze bez kontaktu žehlicí plochy s látkou.
 • Automatické nastavení teploty – Jde o žehlení při konstantní teplotě, která je v kombinaci s dostatečnými dávkami páry bezpečná pro všechny textilie a také u ní nehrozí vznik požáru, pokud žehličku omylem necháte po delší dobu na látce položenou.
 • Bezpečnostní vypnutí – parní generátor s touto funkcí se po pár minutách bez používání žehličky sám vypne a zabrání tak vzniku požáru vlivem přehřátí látky. Také šetří energii.
 • Anti-drip systém – Nazývaný také systém proti odkapávání – zabraňuje kondenzaci páry při nižších teplotách a kapání vody ze žehlicí plochy, která by na některých druzích textilií mohla zanechat nevypratelné stopy po vodním kameni.
 • Tichý režim – Parní generátory s touto funkcí obsahují speciální filtry na tlumení hluku, které přes vysoký parní výkon minimalizují hluk napařování, což se hodí např. při sledování televize.
 • Zámek na přenášení – Umožňuje připevnit žehličku k parnímu generátoru a přenášet je jako celek za ucho žehličky jednou rukou.

TOP 5 nejlepších modelů parních generátorů

Podívali jsme se na to, co říkají recenze parních generátorů a vybrali jsme pro vás 5 nejoblíbenějších modelů.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 05.12.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce

Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty

Jste milovníkem chutného opečeného chleba se sýrem či šunkou? S dobrým toastovačem tuto pochoutku připravíte raz dva. Na co se při jeho výběru zaměřit a co všechno takový malý pomocník...