Jak vybrat parní generátor? Toto je 5 nejlepších modelů!

Možná jste už někdy viděli žehličku, která byla připojená k pevné základně a divili jste se, jaké jsou výhody takového zařízení. Jde o tzv. parní generátor, resp. žehlicí stanici nebo žehlicí systém. 

Žehlení parním generátorem

Podstatou je, že v pevné stanici se nachází systém na generování velkého množství páry. Jaké jsou jejich výhody proti běžným parním žehličkám a jak si vybrat správný model? Poradíme vám!

Oblíbené modely parních stanic

Parní generátor a klasická napařovací žehlička

Výhody parního generátoru:

 • žehlení s ním je rychlejší a účinnější (až o polovinu)
 • tvorba páry je nezávislá na teplotě žehlicí plochy, takže můžete žehlit s párou i choulostivé textilie
 • můžete žehlit přes více vrstev, což je výhodné zejména u rozměrných kusů textilu
 • pára je sušší a má vyšší tlak, proniká tak hlouběji do látky
 • samotná žehlička je lehčí

Nejlepší parní generátor

Nevýhody parního generátoru:

 • vysoká cena, nejlacinější modely začínají na ceně kolem 2500 korun
 • skládá  se ze dvou částí, přičemž základnu je nutné umístit na vhodné místo tak, abyste ji neshodili nebo nepřevrátili
 • ohřívání vody trvá déle (u některých modelů to může být i 10 min.), a proto jsou vhodné zejména tam, kde se žehlí větší množství prádla

Jak vybrat parní generátor – parametry

 • Způsob výroby páry – Může být buď uzavřeným bojlerem, jehož nahřátí trvá déle a nelze do něj nalévat vodu během žehlení. Častější je systém s odnímatelnou nádobkou, ze které je voda přečerpávaná do malého bojleru. Vodu je možné kdykoliv dolít.
 • Materiál žehlicí plochy – Lacinější materiály jsou hliník a nerezová ocel, při vyšších teplotách se však látka k nim může lepit a nemají ani takouvou klouzavost jako dražší materiály. K těm dražším se řadí keramická, duriliová nebo safírová plocha. Mají menší tření, vyšší klouzavost a nejsou tak přilnavé.
 • Parní výkon – Udává se v gramech vyprodukované páry za minutu, přičemž parní výkon běžné napařovací žehličky je cca 50 g/min. Parní výkon generátoru páry by měl určitě přesahovat hodnotu 100 g/min.
 • Tlak páry – Čím vyšší tlak dokáže generátor vyvinout, tím hlouběji pronikne pára dovnitř textilie. Parní stanice dokážou vyvinout tlak cca 4–8 barů, přičemž za vysoce výkonné se považují modely s tlakem 6,5 baru a víc.
 • Parní ráz – Většina generátorů páry nabízí tuto funkci, která je také nazývaná „parní šok“. Jde o jednorázové uvolnění velkého množství páry, např. pro vertikální napařování nebo pro žehlení nepoddajných textilií. Uvádí se také v g/min a dobré parní generátory dokážou vyvinout parní ráz 500 g/min a víc.
 • Nádoba na vodu – Objemy nádržky na vodu se u jednotlivých modelů liší, pro dvouhodinové žehlení je vhodný objem aspoň 1,6 l. Je dobré, pokud je nádržka vybíratelná. V tom případě ji totiž můžete naplnit v umyvadle a přebytečnou vodu tam po žehlení jednoduše vylít.

Funkce parních generátorů

Nejkvalitnější ruční parní generátor

 • Odvápňování – Vodní kámen je všudepřítomný a nevynechává ani útroby parních generátorů. Odvápňovací systém tedy přijde vhod, v parních generátorech může fungovat na bázi vestavěného změkčovače vody nebo na bázi mechanického odstraňování, kdy se po stlačení příslušného tlačítka vrstva vodního kamene rozruší a ten se uvolní a vyplaví skrz parní otvory v žehlicí ploše nebo do speciální sběrné nádobky.
 • Vertikální napařování – Umožňuje napařování ve svislé poloze bez kontaktu žehlicí plochy s látkou.
 • Automatické nastavení teploty – Jde o žehlení při konstantní teplotě, která je v kombinaci s dostatečnými dávkami páry bezpečná pro všechny textilie a také u ní nehrozí vznik požáru, pokud žehličku omylem necháte po delší dobu na látce položenou.
 • Bezpečnostní vypnutí – parní generátor s touto funkcí se po pár minutách bez používání žehličky sám vypne a zabrání tak vzniku požáru vlivem přehřátí látky. Také šetří energii.
 • Anti-drip systém – Nazývaný také systém proti odkapávání – zabraňuje kondenzaci páry při nižších teplotách a kapání vody ze žehlicí plochy, která by na některých druzích textilií mohla zanechat nevypratelné stopy po vodním kameni.
 • Tichý režim – Parní generátory s touto funkcí obsahují speciální filtry na tlumení hluku, které přes vysoký parní výkon minimalizují hluk napařování, což se hodí např. při sledování televize.
 • Zámek na přenášení – Umožňuje připevnit žehličku k parnímu generátoru a přenášet je jako celek za ucho žehličky jednou rukou.

TOP 5 nejlepších modelů parních generátorů

Podívali jsme se na to, co říkají recenze parních generátorů a vybrali jsme pro vás 5 nejoblíbenějších modelů.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 05.12.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.

Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips

Tyčový vysavač je zajímavou alternativou k běžnému vysavači s hadicí. Při vysávání s ním se nemusíte příliš ohýbat a skladování je díky jeho svislému tvaru také jednodušší. Pomůžeme vám...

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?