Jak vybrat parní generátor? Toto je 5 nejlepších modelů!

Možná jste už někdy viděli žehličku, která byla připojená k pevné základně a divili jste se, jaké jsou výhody takového zařízení. Jde o tzv. parní generátor, resp. žehlicí stanici nebo žehlicí systém. 

Žehlení parním generátorem

Podstatou je, že v pevné stanici se nachází systém na generování velkého množství páry. Jaké jsou jejich výhody proti běžným parním žehličkám a jak si vybrat správný model? Poradíme vám!

Oblíbené modely parních stanic

Parní generátor a klasická napařovací žehlička

Výhody parního generátoru:

 • žehlení s ním je rychlejší a účinnější (až o polovinu)
 • tvorba páry je nezávislá na teplotě žehlicí plochy, takže můžete žehlit s párou i choulostivé textilie
 • můžete žehlit přes více vrstev, což je výhodné zejména u rozměrných kusů textilu
 • pára je sušší a má vyšší tlak, proniká tak hlouběji do látky
 • samotná žehlička je lehčí

Nejlepší parní generátor

Nevýhody parního generátoru:

 • vysoká cena, nejlacinější modely začínají na ceně kolem 2500 korun
 • skládá  se ze dvou částí, přičemž základnu je nutné umístit na vhodné místo tak, abyste ji neshodili nebo nepřevrátili
 • ohřívání vody trvá déle (u některých modelů to může být i 10 min.), a proto jsou vhodné zejména tam, kde se žehlí větší množství prádla

Jak vybrat parní generátor – parametry

 • Způsob výroby páry – Může být buď uzavřeným bojlerem, jehož nahřátí trvá déle a nelze do něj nalévat vodu během žehlení. Častější je systém s odnímatelnou nádobkou, ze které je voda přečerpávaná do malého bojleru. Vodu je možné kdykoliv dolít.
 • Materiál žehlicí plochy – Lacinější materiály jsou hliník a nerezová ocel, při vyšších teplotách se však látka k nim může lepit a nemají ani takouvou klouzavost jako dražší materiály. K těm dražším se řadí keramická, duriliová nebo safírová plocha. Mají menší tření, vyšší klouzavost a nejsou tak přilnavé.
 • Parní výkon – Udává se v gramech vyprodukované páry za minutu, přičemž parní výkon běžné napařovací žehličky je cca 50 g/min. Parní výkon generátoru páry by měl určitě přesahovat hodnotu 100 g/min.
 • Tlak páry – Čím vyšší tlak dokáže generátor vyvinout, tím hlouběji pronikne pára dovnitř textilie. Parní stanice dokážou vyvinout tlak cca 4–8 barů, přičemž za vysoce výkonné se považují modely s tlakem 6,5 baru a víc.
 • Parní ráz – Většina generátorů páry nabízí tuto funkci, která je také nazývaná „parní šok“. Jde o jednorázové uvolnění velkého množství páry, např. pro vertikální napařování nebo pro žehlení nepoddajných textilií. Uvádí se také v g/min a dobré parní generátory dokážou vyvinout parní ráz 500 g/min a víc.
 • Nádoba na vodu – Objemy nádržky na vodu se u jednotlivých modelů liší, pro dvouhodinové žehlení je vhodný objem aspoň 1,6 l. Je dobré, pokud je nádržka vybíratelná. V tom případě ji totiž můžete naplnit v umyvadle a přebytečnou vodu tam po žehlení jednoduše vylít.

Funkce parních generátorů

Nejkvalitnější ruční parní generátor

 • Odvápňování – Vodní kámen je všudepřítomný a nevynechává ani útroby parních generátorů. Odvápňovací systém tedy přijde vhod, v parních generátorech může fungovat na bázi vestavěného změkčovače vody nebo na bázi mechanického odstraňování, kdy se po stlačení příslušného tlačítka vrstva vodního kamene rozruší a ten se uvolní a vyplaví skrz parní otvory v žehlicí ploše nebo do speciální sběrné nádobky.
 • Vertikální napařování – Umožňuje napařování ve svislé poloze bez kontaktu žehlicí plochy s látkou.
 • Automatické nastavení teploty – Jde o žehlení při konstantní teplotě, která je v kombinaci s dostatečnými dávkami páry bezpečná pro všechny textilie a také u ní nehrozí vznik požáru, pokud žehličku omylem necháte po delší dobu na látce položenou.
 • Bezpečnostní vypnutí – parní generátor s touto funkcí se po pár minutách bez používání žehličky sám vypne a zabrání tak vzniku požáru vlivem přehřátí látky. Také šetří energii.
 • Anti-drip systém – Nazývaný také systém proti odkapávání – zabraňuje kondenzaci páry při nižších teplotách a kapání vody ze žehlicí plochy, která by na některých druzích textilií mohla zanechat nevypratelné stopy po vodním kameni.
 • Tichý režim – Parní generátory s touto funkcí obsahují speciální filtry na tlumení hluku, které přes vysoký parní výkon minimalizují hluk napařování, což se hodí např. při sledování televize.
 • Zámek na přenášení – Umožňuje připevnit žehličku k parnímu generátoru a přenášet je jako celek za ucho žehličky jednou rukou.

TOP 3 nejlepší modely parních generátorů

Podívali jsme se na to, co říkají recenze parních generátorů a vybrali jsme pro vás 5 nejoblíbenějších modelů.

Starší modely, které se již neprodávají

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 05.12.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?