Vysoké, stojící, s košem na prádlo nebo s umyvadlem – jak vybrat skříňku do koupelny?

Mnoho lidí se otázkou, jaké skříňky dát do koupelny, nezabývá. Často se potom stává, že během půl roku vyměňujete skříňku za novou. Přicházíte tak o nervy, čas a ještě i o peníze. Úložný prostor v koupelně je přitom stejně důležitý jako ten, v němž skladujete oblečení, obuv, dokonce i kuchyňské nádobí a nádoby. Ačkoliv se zdá, že vedle místností jako je kuchyně nebo obývák, to v koupelně bude hračkou, nepodceňujte výběr vhodné skříňky a zvolte takovou, která vás neomrzí ani po několikaletém používání.

Jak vybrat skříňku do koupelny?

Poradíme vám, jak si vybrat skříňku, která bude jako ušitá pro vás a vaši koupelnu. Doufejme, že s našimi radami budete skříňku měnit jen z důvodu opotřebování, a i to se zármutkem v srdci, takže pojďme na skříňku, která vám bude vyhovovat všemi deseti.

Oblíbené skříňky do koupelny

Jak vybírat skříňku?

Hned na začátku je podstatné si zrekapitulovat, které prvky jsou při výběru skříňky nejpodstatnější. V první řadě je to určitě účel, tedy nač má skříňka posloužit, potom je to rozložení skříňky, ale, pochopitelně, také prostorová dispozice koupelny a design.

Účel

U účelu si udělejte seznam věcí, co všechno musíte do úložného prostoru uschovat. Nová skříňka v koupelně má být jen skříňkou na ručníky, jen na kosmetiku, nebo nejlépee na všechno? Pokud potřebujete uschovat do skříňky jen zubní pastu, kartáček a případně holicí strojek, potom zvolte malou koupelnovou skříňku závěsnou, která disponuje i zrcadlem. Tak vyřídíte 2 mouchy jednou ranou a ušetříte peníze za zrcadlo, které dnes už také není nejlevnější záležitostí. Když budete mít skříňku se zrcadlem ještě i s osvětlením, potom vyřídíte jedním kusem nábytku další důležitou věc, bez které se koupelna neobejde, a tou je světlo. Podobné řešení představuje i skříňka pod umyvadlo, která má na odtokovou trubku vyřezaný prostor, aby pěkně zapadla až ke stěně a aby se odtok ukryl dovnitř skříňky. 

Design

Stejně důležitý je i design skříňky. Právě pomocí skříněk dokážete své nemoderní koupelně, kterou už dávno nelze pokládat za módní „vychytávku“, vdechnout druhý dech. Některé skříňky jsou tak originální, že i ze staré koupelny udělají něco nadčasového, okouzlujícího a luxusního. Velmi moderní jsou úzké a vysoké koupelnové skříňky, které jsou lesklé. 

Co když mám malou koupelnu?

U velké koupelny se dá díky různým skříňkám, poličkám a zrcadlům cokoliv vymýšlet, ale u malé je to trochu problém. Skříněk se však vyrábí tolik, že i nějakou skříňkou dokážete vybavit i mini koupelnu, a to se stejně zajímavým výsledkem jako ii velké koupelny. Velkou pomocí je i využití prostoru nejen na podlaze, ale i na stěně nebo i na stropě. Do malé koupelny však určitě volte menší kusy nábytku, tedy skříněk, abyste prostor nezabarikádovali a nedělali ho, na první dojem, ještě víc těsnějším, než je. Proto je důležité dbát i na použitou barvu. Opticky zvětšit prostor se vám podaří s namodralou, která připomíná oblohu nebo vodu, což se do koupelny absolutně tematicky hodí, ale zvolte takovou barvu, která vám ladí s obkládačkami. Velmi aktuální a nerušivou je tradiční bílá, s níž nic nepokazíte a prostor i zesvětlíte. Čím větší lesk bude mát skříňka, tím bude koupelna „větší“, aspoň naoko. Stejný dojem uděláte i s použitím vysoké úzké koupelnové skříňky. Do níj uskladníte mnoho věcí, zbytečně nezaplní malou koupelnu a navíc, když si vyberete tu, která má jedny dvířka, bude praktická i na rychlou údržbu.

Bílá skříňka pod umyvadlo do koupelny

Protože mnoho koupelen má malý prostor pro spekulace, nejvhodnější je volit skříňky, které v sobě ukrývají i něco navíc. Např. když nemáte ještě umyvadlo, potom si kupte rovnou koupelnovou skříň s umyvadlem nebo skříňku, v níž najdete i kôš na prádlo.

Druhy skříněk

Do koupelny se vyrábějí:

 1. Dolní koupelnové skříňky – pod tímto termínem se ukrývají skříňky, které jsou vhodné do malých koupelen, protože nejsou vyšší než je úroveň umyvadla. Můžete je potom dále dělit na závěsné a stojaté koupelnové skříňky, které budou vhodnější pro ty, kteří neradi vrtají díry do stěn. Pokud chcete prostorově ušetřit, potom je tu další druh skříněk, který lze zařazovat do dolních a tím jsou:
 • Skříňky, které disponují umyvadlem – jejich cena je přibližně stejná jako u skříněk bez umyvadla, někdy je o něco vyšší, počítejte zhruba kolem těch 50 €, plus/mínus. Ve většině případů ani nezáleží na tom, zda tam je nebo není umyvadlo, ale spíše na velikosti, vnitřním rozložení prostoru a na materiálu, z jakého skříňka je.
 • Skříňky s otvorem na umyvadlo – ve skříňce je předpřipravená horní deska na umyvadlo nebo na odpadní trubku. Cena této skříňky je kolem 30 €.
 1. Dalším druhem skříněk jsou horní koupelnové skříňky – jde o úložné prostory, které mají buď o něčo vyšší rozměr než nízké skříňky, nebo stejně malý, ale jsou určené na zavěšení do vyšších míst, na stěnu, z toho důvodu se o nich hovoří i jako o závěsných skříňkách nebo závěsných modulech, a druhé jsou vysoké, ale stojí na podlaze.
 • Horní skříňky na stěnu mohou být vybavené zrcadlem nebo jsou bez zrcadla – tyto skříňky mají, ve srovnání s těmi dolními, jednu výhodu a tou je větší prostor. Cena této skříňky s klasickým lookem se pohybuje kolem 40 €.
 • Horní koupelnové skříňky od podlahy až po strop – jsou velmi moderní a vkusné, disponují obrovským prostorem, ačkoliv na první pohled se zdají být úzké. Pokud zvolíte hlubší skříň, potom bude prostoru ještě víc. Tyto skříňky bývají často vybavené i košem na špinavé prádlo, samozřejmě, že v tom případě jsou dveře skříňky a prostor rozdělené na 2 části, aby zápach prádla nepronikal do čistých věcí, např. ručníků. Za takovýto typ skříňky už zaplatíte o něco víc, hovoříme o sumě přibližně 99 €.
 • Skříňky nad pračku – tato skříňka má úložný prostor nahoře a pod ní je vytvořený prostor na pračku. Skříňka se nevěší na stěnu, ale stojí na podlaze.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie skříňky do koupelny

Typy materiálů

Přestože by se vám líbilo mít v koupelně skříňku, kterou máte momentálně v obýváku, nedávejte ji do koupelny. Není na to stavěná a rychle by se vlivem vlhkosti poškodila. Proto umísťujte do koupelny jen ty skříňky, které jsou do koupelny určené samotným výrobcem. Na výběr máte z těchto materiálů:

Laminovaná LTD

Je klasická dřevotříska, z níž se skříňky vyrábějí nejčastěji, a to z jednoduchého důvodu, protože je to nejlevnější materiál. Cena je sice super, ale je to materiál, který má svoje limity. Pokud chcete, aby vám něco vydržel, je potřebné si všímat, zda je skříňka aspoň ošetřená dobrým, silným lepidlem. V případě, že tomu tak není, vlhkost se dostane do materiálů a rychlo nastane proces bobtnání. Obrovskou výhodou materiálu je barevná variace a rozmanitost. Skříňku tak můžete ideálně sladit s obkládačkami ve vaší koupelně.

Masív

Je sice kvalitnějším materiálem než laminát, ale na druhé straně je třeba si dávat pozor na jeho odolnost. Vyberte si tedy dřevo, které je odolné vůči hnilobám a plísním, dobrou volbou může být např. kaštan, třešeň. Nebo se odvraťte od klasiky a zvolte exotické dřevo, jako je teak a wenge, které nepodléhají vlhkostním změnám. Vypadají úžasně a jsou i kvalitní, zato víc stojí a vyžadují speciální péči ve formě ochranných prostředků.

MFD deska

Je imitace dřeva, tzv. dřevovláknitá deska. Aby skříňky z MFD vydržely co nejdéle, musí být ošetřené vodě odolnými fóliemi. Stejně jako laminát i MFD desky mají různé barevné provedení, vzory a povrchové úpravy.

Šedá komoda do koupelny

Plast

Plastový nábytek je nejodolnější vůči vlhkosti. Dnes se už koupelnové plastové skříňky vyrábějí na takové úrovni, že se vám jejich design bude líbit mnohem víc než masív, dokonce tento plast je i recyklovatelný. Další výhodou je jeho nízká cena, díky které je dostupný pro všechny. Nevýhodou je jeho nižší životnost, ale zase pokud se o něj budete starat dobře, vydrží určitě dlouho. Jedinou nevýhodou, která by stála za povšimnutí, je nižší nosnost materiálu, jinak budete s plastovými koupelnovými skříňkami nadmíru spokojení.

Sklo

Tak sklo je už luxus jaksepatří. Je to materiál odolný vůči vodě, opticky zvětšuje prostor a navíc vypadá luxusně. Čím víc skla, tím větší zážitek. Existují skříňky, které jsou celé ze skla, nebo skříňky, u kterých je sklem vyplněná jen nějaká část. Nevýhodou je, že jde o křehký materiál, ačkoliv je sklo tvrzené, i to, že se na něm rychle usazuje vodní kámen. Koupelnový nábytek ze skla vypadá sice úžasně, ale také stojí a vyžaduje časté leštění.

Kolik stojí koupelnová skříňka?

Cenově se tyto skříňky pohybují od pár eur do stovek. Záleží na vás, čím má být skříňka ještě vybavená. Může to být skříňka z lesklého kvalitního materiálu, který je odolný vůči vlhkosti, plastová skříňka s vysokým leskem nebo skříňka, která se vám raz dva zničí. Na skříňkách, podobně jako na dalších věcech, které chcete, aby vám vydržely co nejdéle, se šetřit nevyplatí. Na druhé straně najdete i levné a kvalitnější skříňky nebo aspoň tak kvalitní, že vám vydrží více než rok, jen je třeba vědět, kde takové hledat a jaké materiálové možnosti jsou lepší volbou.

Drahé, ale užitečné

Cena jednotlivých skříněk závisí na druhu kolejniček, jakými disponuje skříňka, od upravených dveří. U skříněk, které mají tlumená dvířka při zavírání, tedy když s nimi prudce „třísknete“ nebouchnou, ale pomaličku se jemně zavřou, a u skříněk, které otevíráte zatlačením, je cena o něco vyšší.

Kvalitní a levné

Ušetřit a dostat relativně dobrou kvalitu můžete i pomocí koupelnového sortimentu, kterým disponuje prodejna Lidl. V Lidlu máte na nábytek, tak jako u každého zboží, 2 roky záruku, nábytek je kvalitní a designově vkusný.

Pozrite si viac produktov z kategórie závěsné skříňky do koupelny

13 užitečných rad při výběru skříněk

 1. U malých koupelen zvolte malou skříňku. Jiné věci, které byste potřebovali v koupelně uskladnit, přemístěte do jiné místnosti, např. ručníky můžete dát i do skříně na chodbě nebo v ložnici.
 2. Do prodejny s koupelnovými skříňkami jděte s co nejpodrobnějšími rozměry dispozičních možností vaší koupelny.
 3. Pokud vám umyvadlo neladí se skříňkou pod umyvadlem nebo vedle něho, potom tuto situaci vyřešte skříňkou, která má v sobě zakomponované i umyvadlo.
 4. Nekupujte skříňky naslepo přes internet. Můžete tak udělat jedině tehdy, když se vám skříňka líbila v prodejně a doma v pohodlí jste se pro ni definitivně rozhodli.
 5. Při zařizování koupelny je výborným pomocníkem 3D návrh.
 6. Koupelnové skříňky kupujte u ověřených výrobců, nejlépe u těch, kteří se specializují na koupelny.
 7. Při koupi dbejte na to, aby byla skříňka odolná vůči UV záření.
 8. Zeptejte se prodejce, zda se na kované části skříňky, které jsou nejvíc namáhané, vztahuje záruka. U některých kvalitních a spolehlivých výrobců najdete i doživotní záruku.
 9. Sledujte testování cyklů, pomůže vám to zjistit zátěžové limity skříňky. Potom budete přesně vědět, co do skříňky dát a co už raději ne, aby se nepřetížila. A co to vlastně je? Je to doba, která uplyne při otevření a zavření skříňky. Čím je doba delší, tím má skříňka větší zátěž. Čtěte i letáky ke skříňkám, v nichž se nachází informace o nosnosti šuplíků.
 10. Do koupelny zvolte raději stojící koupelnové skříňky, které mají nožičky, tedy mezi skříňkou a podlahou zůstává ještě nějaký prostor. Skříňka tímto způsobem „dýchá“ a vlhkost ji ohrožuje méně než kdyby „seděla“ na podlaze celá. Když je na nožičkách, můžete pod ní i bezpečně utřít podlahu.
 11. Pokud máte problém s úložným prostorem, protože vaše koupelna je tak malá, že se do ní nevejde ani nejužší skříňka, potom si skříňku dejte vyrobit na míru nebo si zavolejte designera, který se bude snažit najít pro vás to nejlepší řešení.
 12. Pokud máte velkou koupelnu, potom neváhejte a kupte si nebo si dejte zhotovit celou koupelnovú sestavu na míru. Vyjde vás to určitě levněji nežo koupě jednotlivých kusů a nebudete mít nervy z toho, že nemůžete sehnat nějaký kus z vaší sestavy.
 13. Čím víc věcí uskladníte do skříněk a čím méně jich bude vidět, tím bude koupelna opticky působit větší, prostrannější a světlejší.

Jak se starat o koupelnový nábytek?

Na to, aby vám nová skříňka zůstala co nejdéle tak krásná jako nová, vám stačí se řídit pár následujícími pravidly:

 • Utírejte nábytek od vody po každém zamočení.
 • Větrejte koupelnový prostor po každém sprchování a koupání.
 • Využívejte koupelnové odvětrávací systémy.
 • Používejte odvlhčovač místnosti.
 • Sem tam ošetřete nábytek speciálními prostředky, které jsou na tento nábytek určené.
 • Nepoužívejte levné univerzální čističe, s nimiž hrozí riziko poškození materiálu.
 • Čtěte návody na čisticích prostředcích, na co je použít a na co je nepoužít.
 • Testujte čisticí prostředky na malých plochách, abyste viděli, jak daný prostředek reaguje s povrchem skříňky. Testujte je, i když v návodu je napsáno, že se prostředek může aplikovat na vaši skříňku.
 • Neleštěte zbytečně často nábytek, poškozujete tak povrchový materiál.

Uteráky môžete pekne poukladať aj na poličku. Aby ste eliminovali ich znečistenie prachom, dajte ich do pekného pleteného košíka s vekom a nikto okrem vás nebude tušiť, že v košíku sa niečo nachádza. Bude to vyzerať ako milá dekorácia.

Prútený kôš môžete nahradiť škatuľou od topánok. Pekne ju oblepte alebo namaľujte, obmotajte okolo nej kúsok špagátu alebo stužky a zaviažte.

Pozrite si viac produktov z kategórie samostatně stojící skříňky do koupelny

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 08.11.2021
Hodnocení článku:
(88.4%)