Jak vybrat varnou desku? Nejlepší pořadí recenze

Éra klasických sporáků se už pomalu dostává do historie. Dnes jsou stále víc v kurzu varné desky. Samostatné nebo kombinované s vestavěnými troubami. Čím se řídit při jejich výběru?

Varná deska v kuchyni

Kritérií a parametrů, které je třeba zohlednit při výběru varné desky, je víc. Přitom jsou všechny stejně důležité. Pojďme se v tom všem společně zorientovat, aby vám výběr varné desky nedělal žádné problémy.

Varná deska plynová, nebo raději elektrická?

Odpověď může být různá v závisloti na úhlu pohledu a vašich preferencích.

Velmi důležitá je otázka celkových nákladů na energie. V tomto směru zatím stále jednoznačně vítězí plyn, protože je laciný. Moderní elektrické varné desky jsou sice vyráběné tak, aby spotřebovaly co nejméně elektřiny, ale... Přece jen 1 m3 plynu není cenově ekvivalentní s 1 kW spotřebované elektřiny.

Ne všechny domácnosti jsou však napojené na plynové rozvody. Pokud nemáte do bytu či domu zavedený plyn nebo nevyužíváte zkapalněný „flaga plyn" ze zásobníků, asi moc nemáte na výběr. Můžete si vybírat jen z nabídky elektrických varných desek.

Plynová varná deska

Na co si dát pozor, pokud se rozhodnete pro elektrickou varnou desku?

Výrobci sice uvádějí, že elektrické varné desky jsou „připravené“ i na standardních 230 V, ale tuto možnost vám nedoporučujeme.

Většina varných desek na trhu má totiž vysoký příkon. Pokud budete vařit na jedné varné zóně, pravděpodobně se nic špatného nestane. Jestli však začnete připravovat jídlo pro celou rodinu na dvou nebo i všech varných zónách najednou, nastanou problémy.

Buď to vaše jističe nějak ustojí – což je ale malá pravděpodobnost – a varná deska bude vařit jen na částečný výkon, protože nemá dostatek "šťávy". Reálnější je však scénář, že vám bude neustále vyhazovat jističe. Elektrickou varnou desku doporučujeme napojit na třífázový elektrický kabel s dodávaným napětím 400 V.

Při výběru elektrické varné desky sledujte i její příkon, protože:

  • pokud má vaše varná deska příkon do 3,6 kW, měl by stačit 10ampérový jistič
  • většina desek má však příkon nad 3,6 kW a u nich je nutné mít 16ampérový jistič
  • všeobecně se však v obou případech doporučuje 16ampérový jistič

V panelákovém bytě připojení jen na 230 V = mýtus, nebo pravda?

O zapojení na 230 V se mluví jako o tzv. "panelákovém řešení", protože byty ve starých panelových domech nemají 400V přípojku. Je to tak proto, že do 99 % panelákův byly instalované plynové rozvody a tím pádem i všechny sporáky a trouby byly plynové.

Znamená to, že když si koupíte elektrickou varnou desku do bytu v činžáku, můžete ji připojit jen na 230 V? Naše odpověď zní NE! Toto je mýtus, který se často traduje mezi nezorientovanými spotřebiteli.

Schéma zapojení varné desky

Pokud bydlíte v paneláku, stačí si dát zkušeným elektrikářem natáhnout do kuchyně 400V elektrickou přípojku a máte po starostech. Součástí balení varné desky bývá také dokumentace se schématem zapojení spotřebiče.

Pokud byste přece jen uvažovali, že vám "stačí" 230 V, ještě jednou zdůrazňujeme, že toto řešení nedoporučujeme!

Tradiční sklokeramika nebo indukce

Sklokeramika je v současnosti už asi nejrozšířenější řešení. Většina domácích kuchařů nebo kuchařek ji používá na svých elektrických sporácích, kterými nahradili ty staré s litinovými plotničkami. Plotničkám z litiny totiž trvalo velmi dlouho, než dosáhly provozní teploty a stejně dlouho jim trvalo i jejich vychladnutí. Vznikaly tak zbytečné tepelné ztráty.

Dnes už "standardní" sklokeramický způsob ohřevu se přenesl i na varné desky. Sklokeramický povrch má výhodu ve snadno čistitelném povrchu a rozšířených varných zónách pro velké hrnce a pekáče. V katalozích tuto funkcionalitu najdete pod pojmem dvojokruhové plotničky. Jeden okruh zapnete, pokud na varnou zónu dáte jen obyčejný hrnec. Druhý, doplňkový okruh uvedete do provozu například, když chcete vařit ve velké nádobě nebo něco upéct na pekáči.

Snadné čištění povrchu sklokeramické desky

Varné zóny na sklokeramické varné desce se zahřejí velmi rychle. Dosažení plné provozní teploty se většinou udává od 15 do 30 sekund. Elektrická energie je tak využitá mnohem efektivněji.

Pravdou však je, že když vypnete varnou zónu na sklokeramické varné desce, trvá jí také určitou dobu, než úplně vychladne. Sice je to mnohem rychlejší než u litinových plotniček, ale i přesto přitom dochází k nechtěným ztrátám energie.

Pokud hledíte při výběru elektrické varné desky na úsporu energie, potom je asi nejlepším řešením poohlédnout se po sklokeramice s indukcí. Pročo spojujeme skokeramiku s indukcí? V katalozích výrobců a prodejců se varné desky s indukcí označují jen jako indukční. Je to tak proto, že právě indukční ohřev je jejich nejdůležitější vlastností a po jeho zavedení se stal doslova revolucí ve vaření. Varné desky sice nabízejí indukční ohřev jídla, ale povrch je sklokeramický.

Nejoblíbenější sklokeramické desky

Indukční varná deska

Indukce funguje na principu elektromagnetismu. Není důležité přesně vysvětlovat tento princip, stačí znalost toho, jak indukční varná deska funguje.

Teplo při indukčním ohřevu vzniká jen v prostoru dotyku hrnce s varnou deskou a ohřívá se jen vnitřek varné nádoby. Mnozí výrobci uvádějí, že účinnost vaření na indukčních varných deskách dosahuje lepší výsledky i v porovnání s plynem a patří tedy mezi nejúspornější.

Indukční varná deska

Není to však celkem pravda. Je sice pravda, že účinnost ohřevu a téměř nulové tepelné ztráty přispívají k výrazně nižší spotřebě elektřiny, ale do úvahy je nutné brát i ceny za energie. Plyn je proti elektřině výrazně lacinější, takže kdybychom to přepočítali na eura (a to je to, o co nám v konečném důsledku jde), stále bude vítězit plynový ohřev.

Nejoblíbenější indukční desky

 Nevýhodou, ktorá mnohé odrazuje od koupě indukční varné desky, je nutnost použít speciální nádoby s feromagnetickým dnem. Běžné hrnce, woky nebo pánve v tomto směru nepochodí.

Jak poznáte, která nádoba je vhodná na indukční vaření? Prohlédněte si následující video, je to tam názorně vysvětlené:

Tip redakce Topbydlení: Na indukční varné desce se dají skvěle použít i staré smaltované hrnce. Ale pozor, ne všechny. Pokud si chcete ověřit, zda vám na indukci bude hrnec fungovat, přiložte k jeho dnu obyčejný magnet. Pokud se přichytí, je to dobrý znak. Takovýto hrnec můžete klidně použít i na indukční varné desce.

Indukční varná deska je nejbezpečnější mezi všemi ostatními. Pokud vám jídlo "vykypí" z hrnce, nepřipeče se a lze ho snadno utřít. Je to tak proto, že při indukci se ohřívá vnitřní část hrnce a to, co je v něm. Varná plocha zůstává chladná. Pokud máte v domácnosti seniora nebo malé děti, je to velká výhoda.

Indukční ohřev je výhodný také díky tomu, že vařit můžete téměř na celé ploše indukční desky. Abychom to upřesnili, tak spíše na celé ploše takzvané flexi zóny, která zabírá u většiny indukčních varných desek polovinu celkové plochy. Na flexi zóně si varná deska sama zjistí, kde máte položenou nádobu, jak je velká a ohřívat bude jen ji. Takže když na ni položíte malý hrnec nebo velký pekáč, máte jistotu rovnoměrného ohřevu.

Nevýhodou indukční varné desky jsou sice vyšší počáteční náklady při koupi, ale ty se vám rychle vrátí na ušetřené energii a také v podobě maximálního komfortu při vaření.

Plynová varná deska – nepleťte si ji se starými plynovými hořáky!

Často se stává, že zákazníci, přestože by se jim do domácnosti hodila i plynová varná deska, ji odmítnou, protože si myslí, že dno nádob na vaření se neohřívá rovnoměrně. Tento problém se týkal starých plynových sporáků a vadil například při opékání jídla na teflonové pánvi bez použití tuku. Pokrmy se připalovaly po okrajích.

Toto se však netýká moderních varných desek. Většina z nich má už hořáky s tzv. technologií přímého plamene. Co přesně se tím myslí? Každý hořák má na své vrchní části velké množství otvorů, které zajišťují, že jídla jsou ohřívaná rovnoměrně. Případně je varná deska osazená takzvanými vícekorunkovými hořáky, které také zajistí rovnoměrný ohřev. Zároveň se tím oproti "starým hořákům" zkrátil čas potřebný na uvaření vody až o 20 procent.

Hořák plynové desky s otvory na plyn

Dodnes panuje také mýtus o tom, že plynové spotřebiče jsou "nebezpečné". Toto také platilo jen v minulém století, kdy se používaly staré plynové sporáky. Moderní plynové varné desky okamžitě automaticky přeruší přívod plynu, když plamen zhasne, například při vyvření. Mají také pojistky proti úniku plynu.

Drtivá většina plynových varných desek na trhu má sice pěknou skleněnou úpravu, ale nad hořáky je umístěná klasická mřížka, která umožňuje bezpečné posouvání hrnců mezi jednotlivými varnými zónami.

Nejoblíbenější plynové desky

Výrobci však nespí a i mezi plynové varné dosky přicházejí stále nové inovace. Jednou z nich je plynová varná deska sklokeramická. Speciální hořáky jsou ukryté pod sklokeramickou plochou. Je to skvělé nejen z designového hlediska, ale i kvůli snadnému čištění. Jde vlastně o takovou plynovou alternativu klasické elektrické sklokeramické desky.

Pokud vás tato kombinace zaujala, z hlediska poměru cena/kvalita doporučujeme zejména varné desky od výrobce Solgaz. Mezi špičkový produkt v této třídě patří například tato varná deska Solgaz GPC 3+1

Samostatné nebo kombinované varné desky?

Důležitou věcí při koupi varné desky je rozhodnutí, zda vám postačí samostatná, nebo kombinovaná varná deska (nazývá se také polyvalentní). Pokud už máte v kuchyni funkční troubu a varnou desku chcete například umístit na úplně jinou stranu kuchyně, ideálním řešením je samostatná varná deska. Má vlastní ovládání a navíc můžete zvolit odlišnou značku od značky vaší trouby.

Pokud zařizujete celkem novou kuchyni, trendem je dnes kombinovat vestavěnou troubu a varnou desku. Mluví se o polyvalentní varné desce v kombinaci s polyvalentní troubou. Cizí slovo polyvalentní se dá v tomto významu zaměnit za slůvko "kombinovatelný". Je to výhodné hlavně z hlediska designu.

Polyvalentní desky výrobci ve svých katalozích uvádějí nejčastěji jako sety. Například "set vestavěná trouba + indukční varná deska", nebo "set varné desky a vestavěné trouby" a podobně.

Set varné desky a elektrické trouby

V tomto případě však musíte varnou desku i troubu koupit od jednoho výrobce. Kombinování mezi různými značkami není možné.Polyvalentní desky nemají samostatné ovládání. Ovládací prvky jsou umístěné na společném ovládacím panelu pro troubu i varnou desku.

Naše radaVýrobci, ale zejména prodejci nemají celkem sjednocenou terminologii pro marketingové účely. Proto se vám může stát, že slovní spojení "kombinovaná varná deska" může mít 2 různé významy. Prvním je už vzpomínaná polyvalentní trouba. Druhá varianta může znamenat, že jde o varnou desku, která na své ploše kombinuje možnost vícero druhů ohřevu. Například dvě varné zóny jsou plynové a dvě sklokeramické nebo indukční. Je proto vhodné si řádně prohlédnout popisky produktů v katalozích, nebo řádně vyzpovídat prodejce v kamenné prodejně.

Počet varných zón + velikost varné desky

Na trhu jsou varné desky nejčastěji se dvěma až šesti varnými zónami. Existují sice i varné desky s jedinou varnou zónou, ale toto řešení doporučujeme maximálně na chatu. I pro garsonku by to bylo málo. Tam se ideálně hodí varná deska se dvěma zónami. Dodnes ji spotřebitelé nazývají postaru "dvojplotýnka".

Do většího bytu, zejména když jde o domácnost s více než dvěma členy, jsou nejideálnější varné desky se čtyřmi varnými zónami. Pro maximální komfort však můžete zvolit varnou desku s 5 až 6 varnými zónami.

Indukční deska s 5 varnými zónami

Standardní šířka varných desek je 60 centimetrů, proto je v katalozích prodejců najdete v nejhojnějším počtu. Existují však i varné desky s jinými šířkami – 30, 45 nebo i 90 centimetrů. Při výběru se rozhodněte podle dispozičního řešení zařízení vaší kuchyně. Standardní skříňka má délku 60 centimetrů.

Ovládání a funkce varné desky

Varné desky, které jsou na trhu, mají dvě podoby ovládání. První je mechanické ovládání pomocí různých koleček a tlačítek. Mechanické ovládání bývá častěji součástí plynových varných desek, ale najdeme ho i u sklokeramiky, u indukce už většinou ne.

Mnohem praktičtější je dotykové a senzorové ovládání. Mnoho spotžebitelů se ptá, jaký je mezi nimi rozdíl. Odpověď zní: žádný! V obou případech se varná deska ovládá dotykem – obvykle se zvukovou odezvou – bez použití knoflíků a koleček. Vtip je v tom, že někteří výrobci používají při popisu svých výrobků název dotykové a jiní zase senzorové ovládání.

Při dotykovém/senzorovém ovládání je samozřejmostí také dětská pojistka, která dítěti neumožní ovládat varnou desku, když není pod vaším dohledem.

Které speciální funkce nabízejí moderní varné desky

  • Rychlejší rozehřátí = označované nejčastěji jako JetStart, SprintStart, Booster, Quick systém, HighLight. Pom-ůže vám například rychleji přivést vodu do bodu varu.
  • Přerušení vaření = jde o funkci na idukčních varných deskách, obvykle má název Stop & Go. Umožňuje stlačením jediného tlačítka zastavit vaření všech varných zón a odběhnout si vyřídit například urgentní telefonát. A to bez toho, aby něco vykypělo, nebo se připálilo. Když se vrátíte, znovu stlačíte tlačítko Stop & Go a vaříte dál.
  • Časovač = téměř všichni výrobci jej označují jako Timer. Pomocí této funkce můžete nastavit dobu, po jejímž uplynutí se vybraná varná zóna automaticky vypne.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 15.05.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.