Jak vyhubit klíště na zahradě? Postřik a rostliny odpuzující klíště vám je pomohou zlikvidovat

Vyjít si na malou procházku do parku, na dětské hřiště nebo na zahradu je příjemné pro tělo i duši. Načerpáte nové síly, nadýcháte se čerstvého vzduchu a podpoříte i tvorbu vitamínu D. Pokud si myslíte, že na vaší zahradě vám nic takového jako klíště nehrozí, mýlíte se. Před klíšťaty nejste v bezpečí ani na své zahradě.

Jak se zbavit klíšťat v zahradě?

Znáte způsoby, jak zlikvidovat klíště na vaší zahradě? Čtěte.

Metody, kterými se zbavíte klíšťat

Pokud se i na vaší zahradě objevilo klíště, nezoufejte. Existuje více jednoduchých způsobů, jak klíště zlikvidovat. Postřik, repelent, rostliny odpuzující klíště, ale i obyčejné kosení udělají z vaší zahrady bezpečné místo. 

Pravidelně koste

Klíšťata milují vlhké a travnaté prostředí. Čím hustší a delší tráva, tím lepší a útulnější domov pro klíště. Při pravidelném kosení výskyt klíšťat na vaší zahradě určitě výrazně poklesne. Klíště se totiž na krátké trávě nemá jak zachytit, je mu zima, fouká na něj průvan nebo ostře pálí slunce. Jednoduše, udržovaný trávník nemají ráda, ani ho nevyhledávají nebo (po kosení) ho velmi ráda opouštějí. Proto pravidelně koste a výšku svého trávníku udržujte co nejdéle do 20 cm (jako tzv. anglický trávník). Pozor však, když trávník pokosíte, pokosenou trávu nenechávejte sušit na místě, pohrabte ji a dejte do kompostu. Je vlhká nebo rychlo navlhne od deště či ranní rosy a klíšťatům se bude dařit ještě víc.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie průmyslové vysavače

Místo trávy volte beton

Víme, že tráva má svoje estetické výhody, vypadá krásně, je měkká, můžete se na ní opalovat, válet se na ní, dovádět a pocit bosých nohou na měkkém, travnatém koberečku je k nezaplacení, ale... Kámen, štěrk, skalka a zahrada s minimální výsadbou trávy má výhody. Štěrk nebo dlažba snižuje vlhkost prostředí na zahradě a tím pádem je i klíšťat méně nebo, v tom lepším případě, nejsou žádná. Netvrdíme však, že si teď máte vyložit kamenem celou zahradu, právě naopak, udělejte to rafinovaně. Kamenem nebo dlažbou vyložte jen prostor kolem zahrady, dokola kolem travnatých ploch, a klíšťatům tak zabráníte vniknout zvenku na váš pozemek. Myslete na to, že tento štěrkový lem by měl mít minimální tlouštku 1 metr.

Vhodný prostor pro děti

Pískoviště, klouzačku, bazének a další hrací zóny neumísťujte pod stromy a ani v jejich těsné blízkosti. Podobně je nedávejte ani k ptačím budkám, protože se často přiživují na tělech ptáků. Chápeme, že strom nad bazénem nebo pískovištěm slouží jako stín, který chrání vaše děti před silnými slunečními paprsky, ale protože klíšťata se nacházejí i na stromech, namísto stromu vybavte hrací zóny pevným a dostatečně velkým slunečníkem, podobným jako bývá v kavárně. Jinak pískoviště, co se týká klíšťat, by mělo být vybavené minimální tlouštkou pískové vrstvy 10 cm.

Bazén pod stromem v zahradě

Oplocení zahrady

Oplocení v tomto slova smyslu neznamená, že když si oplotíte zahradu, tak klíšťata prostě nevniknou na zahradu, protože je to soukromý pozemek nebo něco podobného, to vůbec ne. Dostatečně vysoký a pevný plot s malými mezerami je prostředek, který zabrzdí polní zvěř před vstupem na vaší zahrádku. Polní zvěř má na svém těle mnoho klíšťat, která se mohou kdykoliv od svého hostitele odpojit. Buďte opatrní obzvlášť u hlodavců jako jsou myši a ježkové. Mají mnoho klíšťat a často je lze potkat na zahradách.

Chemický přípravek na klíště

Tak, jako existují postřiky na různé škůdce, tak existují i postřiky proti klíšťatům. Není to stoprocentní zbraň proti nim, ale za vyzkoušení to určitě stojí. Stříkat byste měli začít přibližně v dubnu, kdy se začíná oteplovat. Většina přípravků na klíšťata má přibližně 3měsíční trvanlivost. Poslední stříkací 3měsíční etapu můžete provést ještě v září. Podobně jako proti klíšťatům na zahradě se stříkají i terasy a zahrady proti komárům. Mimochodem, někdy insekticid proti klíšťatům účinkuje i proti komárům, napr. Protect Home, který stojí jen kolem 4 €.

Vhodné místo na zahradní posezení

Zahradní posezení, lehátko a altánek je lepší umísťovat dál od plotu a od keřů nebo stromů, podobně jako u dětských hřišť. Kromě toho byste prostor pod altánkem, lehátkem i terasu mali vybavit dlažbou nebo dřevěnou štěpkou, které zamezí klíšťatům přístup. Potom se můžete opalovat a užívat si klidné, nic nerušící léto bez strachu.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zahradní sestavy

Údržba porostů

Nejen kosení trávy, ale také pravidelná údržba keřů je neodmyslitelnou součástí prevence proti klíšťatům. Myslete na to, že čím řidší keře a stromy, tím je riziko přemnožení klíšťat nižší. Navíc, keře a stromy by se měly ošetřovat pravidelnými řezy, bez ohledu na klíšťata, je to bezpodmínečné ošetření, prostřednictvím kterého mohou stromy a keře plodit zdravé plody.

Začněte chovat mravence

Mravenci klíšťata nesnášejí, snaží se jich zbavit. Proto, pokud máte na zahradě mravence, nesnažte se je zbavit aplikací soli, raději si je hýčkejte a udržujte, protože díky nim vám nic od klíšťat nehrozí. Přirozeným nepřítelem klíšťatje i ještěrka, která se klíšťaty živí, dokonce je pro ni klíště hotovým pamlskem.

Rostliny odpuzující klíště

Rostlinky, které vám pomohou „odehnat“ klíště, jsou běžně dostupné na našem území, jsou nenáročné na pěstování a z některých si můžete kromě účinné zbraně proti klíšťatům udělat i sušené koření, pomazánku nebo léčivý čaj.

Rozmarýn proti klíšťatům v zahradě

Rozmarýn

Pro rozmarýn je absolutně typická jeho prlnikavá aromatická vůně, která se využívá i při výrobě esenciálních olejů. Práve vůně rozmarýnu je to, co klíšťata nesnášejí. Proto když ho vysadíte do své zahrady a jeho větvičkami budete posypávat i prostor kolem nich, na zahradě nebudete mít klíště, roztoče, mouchy a ani mšice, které často zničí celou úrodu.

Pelyněk

Artemisia nebo pelyněk je sice vysoce účinnou rostlinou proti klíšťatům, protože podobně jako rozmarýn silnou vůni, ale je jedovatá i pro člověka. Považuje se za silný alergen, způsobuje výsev, nepříjemné svrbivé vyrážky. Buďte proto opatrní a vždy používejte ochranné rukavice a oděv, který vás před ní ochrání. Je to však rostlina, která vypadá pěkně, její tvar a listnaté rozložení při pohledu shora připomíná sněhovou vločku.

Česnek proti klíšťatům

Česnek má specifickou výraznou vůni (způsobuje ji alicin), která je klíšťatům nepříjemná. To, že ho pěstujete na zahradě, klíště z vaší zshrady „nevystěhuje“. Je nutné, abyste stroužky porozhazovali po zahradě, hlavně tam, kde je tráva, pod stromy a tam, kde jsou keře.Ještě účinnější je česnek protlačit a tak ho porozhazovat po okolí.

Další rostlinky, které klíšťata nemají ráda

Mezi další šikovné bylinky, které vám pomohou ochránit sebe i svoji zahradu před klíšťatům, jsou máta, levandule, měsíček lékařský. Většinou jsou to ty, které mají výraznou vůni. Při zahradním posezení si můžete připravit i domácí repelenty proti klíšťatům. Na jejich výrobu použijte výše uvedené bylinky nebo:

 • Do lněného oleje rozmačkejte česnek a rozmarýn, pořádně promíchejte, nechte 3 dny odstát a následně naplňte tekutinou mističku, kterou si položíte někde v blízkosti zahradního sezení nebo se tekutinou potřete.
 • Podobně fungují i citrusy. Pokud pomeranč, mandarinku, grapefruit nebo citron nakrájíte a potom krátce povaříte na silném plameni, klíšťata i komáři vám dají pokoj.

Domácí repelent proti klíšťatům

Vyrobte si domácí postřik proti klíšťatům

 • Budete potřebovat: 500 ml destilované vody, 10 g rozmarýnových listů, 1 lžíci vinného octa.

Postup je jednoduchý, destilovanou vodu přiveďte k varu, následně ji odstavte a nasypte rozmarýn. Až do vychladnutí nechte rozmarýn louhovat a potom z nálevu odstraňte pomocí sítka listy. Přidejte vinný ocet a pořádně promíchejte. Takto vyhotovený repelent si nalejte do lahvičky s rozprašovačem a použijte vždy, když se chystáte do přírody. Uchovávejte v ledničce a před každým použitím pořádně protřepte.

Levandulový repelent

 • Budete potřebovat: 3 lžíce jedlého oleje, 5 kapek levandulového esenciálního oleje, 5 kapek, buď surového citronu, nebo citronového esenciálního oleje.

Postup je absolutně jednoduchý, všechno pěkně dohromady smíchejte do lahvičky s rozprašovačem a pořádně protřepte.

Eukalyptový repelent

Připravíte ho tak, že 100 ml jedlého oleje smícháte s 10 kapkami esenciálního eukalyptového oleje, pořádně promícháte a nalejete do rozprašovače. Namísto eukalyptu můžete použít esenciální olej z citronely, nebo trochu zaexperimentujte a smíchejte eukalyptus s citronelou.

Repelent z vlaštovičníku i pro domácí miláčky

No a když už vyrábíte repelenty, nezapomeňte se postarat a ochránit nejen sebe, ale i svoje domácí miláčky, např. obojkem pro psy a kočky nebo ještě lépe, vyrobte si speciální domácí prostředek. Věděli jste, že vlaštovičník je účinný proti klíšťatům? Spolehlivě ochrání človeka i vašeho čtyřnohého parťáka.

Na jeho přípravu budete potřebovat: nasbíraný vlaštovičník (období sběru je květen-červen), skleněnou zavářovací sklenici se šroubovacím víčkem a obyčejný jedlý olej.

Postup je jednoduchý, natrhaný vlaštovičník v celosti naskládejte do sklenice, zalejte olejem, uzavřete a umístěte na parapetní desku, kde svítí sluníčko, a nechte 2 týdny odstát. Potom sceďte, vymačkejte olej i z vlaštovičníku a tekutinu uskladněte na tmavém místě. Olejem natřete sebe a svého chlupáče vždy před každou návštěvou přírody. Pro jednodušší aplikaci použijte gázu nebo tampón na odličování, nakapejte olej a potřete se všude, kde vás jen napadne, hlavně v oblasti kotníků.

Další babské rady, které pomohou proti klíšťatům

 • Zachycené klíště na oblečení zlikvidujete důkladným žehlením. Zaměřte se hlavně na oblast švů, kde se klíšťata ráda ukrývají.
 • Odpudiť klíště můžete i tak, že si oloupaný stroužek česneku hodíte do kapsy na kalhotách nebo na bundě. Pokud máte víc kapes, doporučujeme hodit do každé jeden. Super kombinací je dát si jeden stroužek do váčku a druhý na pleť. Nestyďte se a klidně se česnekem i natřete.
 • Ne každá krev klíšťatům „voní“. Pokud užíváte vitamíny z řady B-komplex, je vyšší pravděpodobnost, že vám klíšťata dají pokoj.
 • Říká se, že klíšťata nemají ráda ani pivo.
 • Klíšťata nesnášejí přímé slunce, proto se v přírodě snažte pohybovat co nejvíc po slunných cestičkách.
 • Když uvidíte lézt klíště po svém těle nebo po oblečení, nikdy ho nezabíjejte holými prsty. Může být infikované a i tímto způsobem se vystavujete riziku nákazy, krev z jeho těla sa vám lehce může dostat pod nehty. Proto vždy, když uvidíte klíště, odstraňte ho kouskem lepicí pásky.
 • Neexistuje speciální oděv proti klíšťatům. Pro běžného člověka, který chodí na turistiku, je nejvhodnější volbou bílé oblečení, na kterém hned uvidíte lezoucí klíště, a samozřejmě, dlouhé oblečení, které klíšťatům ztěžuje přístup k pokožce.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 15.06.2022
Hodnocení článku:
(91%)