Látková nebo kožená sedačka. Která je nejlepší?

Obývák představuje jednu z nejdůležitějších místností v našem bytu. Po celém dnu se tu setkává rodina a tráví tu spolu čas, povídá si, případně sleduje televizi. Ale ne vždy tomu bylo tak. Víte, že kdysi byla obýváa považován za tak krásnou místnost, že se v něm lidé zdržovali jen zřídka? Sloužil jen jako místnost, do které se zvaly vzácné návštěvy a společenský život se odehrával v kuchyni. Co všechno se od té doby změnilo a proč mnohokrát klademe největší důraz na zařízení obýváku?

Látková sedačka v obývacím pokoji

Kuchyně byla prostorem, kde lidé trávili nejvíc času ať už v bytě, nebo v domě. Změna nastala zejména příchodem elektroniky - televizoru a jiných vymožeností. Lidé se začali z kuchyně přesouvat před televizor. Tím pádem však ale setkávání nabylo jiný rozměr. Lidé si už nepovídali, ale sledovali televizi nebo poslouchali rádio. Na tom nebylo nic špatného, ale časem znovu vznikla potřeba jakési sociální interakce. Proto se začaly kuchyně spojovat s obývákem, vytvářely se velké prostory. Začalo se mluvit o obýváku jako o místě, které vhodným umístěním nábytku naplní funkci pohodlí, oddychu, klidu a času s nejbližšími.

Hodně lidí se řídí filozofiemi jako fengšuej, ale hodně právě naopak – klade důraz na své instinkty. A nejdůležitější částí obýváku je gauč nebo pohovka. Právě místo na sezení je to, kam se po celém dni “svalíme” a relaxujeme.

Jak vybrat a umístit pohovku, abychom se v ní cítili nejlépe? Jaký materiál pohovky zvolit, aby co nejvíc vyhovovala našim potřebám?

Široká nabídka sedaček i u nás!

Určitě si pamatujete časy, které nejsou až tak daleko. Období komunismu a výběr na trhu. Všechny nově postavené byty měly šablonovitě nadiktovaný výběr. Jinak tomu nebylo ani u sedacích souprav. Sedací soupravy byly většinou látkové nebo semišové a barvy smutné a jednotvárné. Naštěstí dnes už tomu tak není a výběr je opravdu různorodý.

Dnes se setkáváme s opačným dilematem, a to zda si vybrat látkovou sedačku nebo koženou. A potom - samozřejmě - výběr barvy.

Kožená sedačka v moderním interiéru

Výhody a nevýhody látkových a kožených sedacích souprav

Pohodlí

Za nejvýraznější výhodu látkových sedaček se určitě považuje pohodlí. Látkové sedačky se liší v závislosti na použité tkanině a na tvaru (rámu). Tak či tak se látkové sedačky považují všeobecně za pohodlnější než kožené. Hlavním důvodem je, že tkanina má tendenci být teplejší než kůža. Stejně jako sedadla v autě – kůže je v létě teplá a lepkavá a v zimě studená. Takže náš výběr: Látková sedačka.

Péče

U obou typů toto samozřejmě záleží na konkrétním materiálu. Jako u kůže jsou dražší a lacinější materiály, tak jsou také lacinější a dražší tkaniny. V dnešní době je už i většina látkových pohovek ošetřená povrchovou úpravou, a proto se skvrny dají odstranit, například parním čističem. Kůže se při dobré péči však ošetřuje snáze. A pokud navíc máte děti, tak je tato výhoda k nezaplacení a při každém zašpinění nemusíte vybírat čistič.  Náš výběr proto je: Kožená sedačka.

Vzory a barevnost

Látkové sedačky najdeme v různých barvách a vzorech. Kožené jsou v tomto směru trochu omezenější. Náš výběr: Látková sedačka.

Látková sedačka s dekoračními polštářky

Cena

Látkové sedačky jsou lacinější než kožené. To je fakt. Proto v tomto kritériu vyhrává: Látková sedačka.

Bezpečnost

Kožené sedačky jsou hypoalergenní. Alergiemi trpí stále víc lidí. Do látkových sedaček se spíše dostanou prachoví roztoči, chlupy ze psů a koček než do těch kožených. Náš výběr: Kožená sedačka.

Vzhled

Kožené sedací soupravy mají elegantnější a luxusnější vzhled. Jsou trendové. Náš výběr: Kožená sedačka.

Z uvedeného vyplývá nerozhodný stav. Všechny faktory jsou ale subjektivní. Důležité také je, jaký člověk nebo rodina si sedačku kupuje.

Tip: Zkuste všem faktorům přiřadit body od 1 po 5 podle důležitosti (5 je nejvíc). Potom porovnejte, kolik bodů dostal daný typ podle našeho výběru. Možná vám to pomůže v rozhodování.

Šedá moderní kožená sedačka

Jak se starat o koženou sedačku

Při péči o kožené soupravy je důležité dodržovat některé zásady. Kůža je přírodní materiál a když budete dodržovat tato pravidla, tak se vám odvděčí dlouhou životností. Životnost kožené sedačky je klidně i 20–30 let. 

Základním krokem jak se starat o kožené sedačky je držet ji dál od zdroje tepla. Neumísťujte ji k radiátoru, respektive do vzdálenosti minimálně 50 cm. Příliš velké teplo může kůži způsobit nenávratné poškození. Další péče o koženou sedačku spočívá v impregnaci kožené sedačky. Impregnace sedačky je stejně důležitá jako impregnace jakéhokoliv jiného koženého materiálu. Ošetření na začátku a během životnosti zároveň zaručí snadnější odstraňování případných skvrn.

Nejlepší přípravky na ošetření kožené sedačky jsou přímo od výrobce a ten by vám měl i poradit. Pokud by se tak nestalo, tak na trhu najdete různou kosmetiku na kožené sedačky. Používejte ale jen přípravky na ošetření kůže, ne obyčejné čisticí prostředky. Na trhu například najdete R2D Cleaner nebo LeatherMaster sadu. Ceny jsou v rozpětí 20–30 eur. Jako poslední bod v péči o kožený nábytek je důležité uvést, abyste ho nezabarvili – například novinovou barvou nebo nekvalitně napuštěnými textíliemi. Tyto barvy mohou koženou sedací soupravu také trvale poškodit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Jak se starat o sedačku s látkovým potahem

Klasický látkovým sedačkám se také musí věnovat náležitá péče. V dnešní době najdete na trhu látky, které jsou už impregnované speciálními prostředky a jejich čištění je tak jednoduché jako u kožených. U látkových sedacích souprav je však nejdůležitější pravidelné vysávání. Usazuje se na nich mnoho nečistot, a to zejména v záhybech. Zabráníme tím také usazení různých roztočů, a tím pádem i alergenů.

Kromě vysávání je však nutná také dodatečná péče o látkovou sedačku. Jak vyčistit látkovou sedačku, když už se zašpiní? Nejlepší je – když to je možné – čistou vodou. Pokud je znečištění větší, přidejte do vody čisticí prostředek nebo použijte speciální pěnové čističe. U látkových sedaček se doporučuje nechat ji aspoň jednou za rok vyčistit odborníkem. Při dodržení těchto pravidel vám i látková sedačka vydrží. Životnost látkové sedací soupravy je při správné péči velmi podobná jako u kožené sedačky.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Kam umístit sedačku v obýváku

Na závěr článku vzpomeneme ještě jeden velmi důležitý bod. Umístění sedačky – ať už látkové, nebo kožené. Při umístění dbejte i na skutečnost, že na sedačce se setkáváte a povídáte si o prožitém dnu, případně organizujete rodinné posezení nebo posezení s přáteli. Proto byste měli na sebe vidět. Nejlepší variantou jsou látkové sedačky ve tvaru U. Toto pravidlo samozřejmě platí i u kožených sedaček.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Pokud byste měli jen jednu rovnou pohovku, tak by se lidé mezi sebou při povídání neviděli. Tehdy se doporučuje dokoupit křesla. Také neumísťujte sedačku přímo proti televizoru, protože nasměrujete pozornost jen na něj.

Podle pravidel fengšuej se zase doporučuje umístit sedačku ke stěně, aby měla tzv. “opěrný” bod. V principu ale vždy platí zásada – cítit dobře se musíte hlavně vy. Zařiďte si tedy obývák tak, aby představoval příjemné místo pro vás a členy vaší rodiny.

Jaký máte názor na výběr sedací soupravy? Jakou sedací soupravu jste si vybrali vy a proč?

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 28.05.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Výrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktůVýrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktů

Co to je vlastne bambus, co všechno se z něho vyrábí, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč si zvolit místo bavlny a dřeva bambus?

Jak vybrat relaxační houpací křeslo do interiéru a na zahradu? Poradíme vámJak vybrat relaxační houpací křeslo do interiéru a na zahradu? Poradíme vám

Houpací křesla jsou synonymem pohody. Na výběr máte křesla dřevěná, kovová nebo plastová, která jsou zároveň i velmi designovými prvky. Poradíme vám, jak vybrat to správné.

Vyplatí se kupovat nábytek z bazaru? Na co si dát pozor při koupi nábytku z bazaruVyplatí se kupovat nábytek z bazaru? Na co si dát pozor při koupi nábytku z bazaru