Lego – kultovní stavebnice pro chlapce, děvčata i dospělé

Kreativita v oblasti plastových hraček, zlepšování motoriky dětí, různé tematické a věkové zaměření, prvenství mezi dárčeky, ale zejména jednoduchá a zároveň nadčasová myšlenka.

Lego stavebnice pro děti

To všechno má na svědomí dnes už tradiční stavebnice lego. O tom, že jde o fenomén, svědčí jeho historie, jakož i míra oblíbenosti v současnosti.

Oblíbené lego stavebnice

Kdo vymyslel lego?

Ole Kirk Christiansen je jméno, s nímž se spojuje zrod lega. Původní podnikatelský koncept však nespočíval v této nadčasové stavebnici, ale ve výrobě nábytku. V té pokračoval i přes to, že jeho stolařská dílna po osmi letech fungování v roce 1924 vyhořela. To ale Dána neodradilo a sortiment po založení nové dílny dokonce rozšířil o dřevěné hračky.

Lego kostky

Co vedlo k tomuto rozhodnutí, není úplně jasné, ale mnozí zastávají názor, že to byly právě miniatury nábytku, které zhotovoval pre lepší názornost. Firma v roce 1934 dostala název Lego podle dánského LEg GOdt, což v překladu znamená dobře si hraj. Prvotní stavebnice tedy sestávaly z dřevěných kostek.

Výroba lega – od malé stolařské dílny až po moderní globální firmu

Syn zakladatele později navrhl, aby lego nabylo podoby plastu, ale tato změna se zpočátku setkala s neúspěchem. Rodina Christiansenových ale v tomto kroku viděla potenciál a přetavila ho do tzv. hračkového systému. V roce 1958 získala na moderní lego kostku patent a postupně začala s expanzí.

Oblíbená stavebnice lego

V roce 1960 postihl společnost Lego druhý požár, po kterém byla produkce dřevěných hraček zrušená a výroba se zaměřila výhradně na plastové stavebnice. Vývoj zaznamenal i tento materiál. Kostky se začaly vyrábět z trvanlivějšího ABS plastu, které se díky technologické přesnosti dají kombinovat v rámci jednotlivých lego divizí.

Zajímavosti ze světa Lega

 • V roce 1968 vznikl prvý Legoland v dánském Billungu – v současnosti můžete navštívit „Lego park“ v Německu, USA, Spojených arabských emirátech, Japonsku, Velké Británii a v Malajsii.
 • Z lega můžete vytvořit cokoliv – nábytek, repliky objektů ve skutečné podobě či umělecká díla (za zmínku stojí ta od Nathana Sawaye).
 • Společnost Lego vyrábí cca 1,7 miliónu kostek za hodinu – velké množství různých druhů strojů v továrně roztaví granule plastu, vytvaruje je do požadované formy, ochladí, umístí do sběrného koše (všechno za méně než 10 sekund) a následně roztřídí.
 • Pouze 18 kusů kostek z miliónu je chybných – aby kostky do sebe zapadaly s přesností, nesmí být odchylka od předepsaných rozměrů větší než 0,002 milimetru.
 • Lego je největším výrobcem kol na světě – přestože jde o miniatury, firma jich vyrobí více než 300 milionů.
 • Nezáleží na tom, kterou lego sadu vlastníte, kostky se dají kombinovat bez ohledu na tematické zaměření, technickou náročnost, věkové zařazení či rok výroby.
 • Od roku 1978 jsou součástí lega také postavičky – kvůli zvyšující se popularitě je v současnosti najdete i na televizních obrazovkách, v seriálu Lego legendy Chima na Minimaxe.
 • Lego nepatří pouze do kategorie hraček, ale boduje i v oblasti investicí – od přelomu tisíciletí se hodnota ikonických plastových stavebnic každoročně zvýšila o 12 % a podle analýzy The Telegraph investoři dosáhli slušné výnosy. Nejdražším modelem je „Ultimate Collector´s Millenium Falcon“. Jeho cena sa odhaduje na cca 2000 € (podle stavu). Tematika Star Wars se v žebříčku drží i na dalších vedoucích pozicích.
 • Protože lego není levná zábava, můžete využít tzv. půjčovny lega – za stanovený poplatek si na zvolené období půjčíte konkrétní druh stavebnice (za zmínku stojí například firma Legorent).

Vybíráme z katalogu

Proč jsou lego stavebnice oblíbené?

Princip spojování lego kostek je jedinečný a nabízí nekonečné možnosti. Všechno je otázkou fantazie a tvořivých nápadů při hraní. Z malých dílků tak dokážete vytvořit jednoduché nebo složité objekty, všechno podle druhu stavebnice. Pomoci si můžete také speciálními návody, které nabízejí tzv. lego knihy. Najdete v nich inspirace na další „stavby“, triky, techniky stavění, jakož i náměty na hry.

Oblíbená lego stavebnice duplo

Lego je celosvětově i medzigeneračně populární hračka, která rozvíjí kreativitu, logické uvažování, zlepšuje představivost a schopnost spolupracovat. Kombinuje zábavu s učením, trpělivost se vzrušením a radostí z dosaženého výsledku. Hravou formou dochází k objevování či k improvizaci.

Jaké druhy Lega existují?

I když se to mnohým může zdát přitažené za vlasy, pravdou je, že lego se podílí na výchově dětí po celém světě. Tato ikonická modulární hračka i z tohoto důvodu vystupuje v úloze ideálního dárku pro děvčata, chlapce, ale i starší generace. Nabízíme vám stručný přehled lego stavebnic různého zaměření.

Stavebnice lego

Lego podle věku:

  • Lego Duplo – lego pro nejmenší. Kostky jsou dvakrát větší než ty standardní, a tak jsou kompatibilní s ostatními modely, přičemž umožňují jednoduchou manipulaci.
  • Lego pro děvčata – například Disney edice s princeznami, Lego Elves, Lego Friends, které se vyznačuje přepracovanými interiéry a detaily domků a staveb, nebo Lego Creator, které se kromě jiného vyznačuje zvířátky s pohyblivými částmi těla.
  • Lego stavebnice pro chlapce – sortiment je po tematické stránce široký, ale vyžaduje orientaci na věk. Mezi vyhledávané patří Lego pro chlapce od 8 roků, například hasičská nebo policejní stanice, Spiderman, Mack náklaďák apod.
  • Lego pro náročné – je určené pro zkušené lego stavitele, ale také pro ty, kteří v této hračce vidí potenciál investice. Star Wars sada sem jednoznačně patří.

Tematické lego stavebnice:

 • Architecture – repliky budov a stavby z celého světa
 • City – ztvárňuje život ve městě
 • Creator – široká paleta témat pro stavitele od 6 do 12 roků
 • Friends – speciálně pro děvčata, obsahuje i speciální růžové a fialové kostky
 • Games – kombinuje zážitek ze skládání a spoločenskou hru
 • Technic – obsahuje díly s různými funkcemi – otevíratelné dveře, funkční převodovka...)
 • Star Wars, Super Heroes, Ninjago, Classic, Elves, Disney Princess, Minecraft, Juniors, Nexo Knights, Batman Movie, Speed Champions, Jurasic World, Chima.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 28.05.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší! Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší!

Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání

O robotických hračkách snívají už ti nejmenší. Přizpůsobte je věku a schopnostem dítěte. Neurychlujte to a hračka bude mít skutečně edukativní význam. Jak robotickou hračku vybrat?

Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born? Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born?

Nastal čas na první panenku a sami nevíte, která je pro děvčátko ideální a nejvhodnější? Nejenže vám pomůžeme vybrat, prozradíme vám i to, které jsou mezi rodiči a dětmi nejoblíbenější.