Lego – kultovní stavebnice pro chlapce, děvčata i dospělé

Kreativita v oblasti plastových hraček, zlepšování motoriky dětí, různé tematické a věkové zaměření, prvenství mezi dárčeky, ale zejména jednoduchá a zároveň nadčasová myšlenka.

Lego stavebnice pro děti

To všechno má na svědomí dnes už tradiční stavebnice lego. O tom, že jde o fenomén, svědčí jeho historie, jakož i míra oblíbenosti v současnosti.

Oblíbené lego stavebnice

Kdo vymyslel lego?

Ole Kirk Christiansen je jméno, s nímž se spojuje zrod lega. Původní podnikatelský koncept však nespočíval v této nadčasové stavebnici, ale ve výrobě nábytku. V té pokračoval i přes to, že jeho stolařská dílna po osmi letech fungování v roce 1924 vyhořela. To ale Dána neodradilo a sortiment po založení nové dílny dokonce rozšířil o dřevěné hračky.

Lego kostky

Co vedlo k tomuto rozhodnutí, není úplně jasné, ale mnozí zastávají názor, že to byly právě miniatury nábytku, které zhotovoval pre lepší názornost. Firma v roce 1934 dostala název Lego podle dánského LEg GOdt, což v překladu znamená dobře si hraj. Prvotní stavebnice tedy sestávaly z dřevěných kostek.

Výroba lega – od malé stolařské dílny až po moderní globální firmu

Syn zakladatele později navrhl, aby lego nabylo podoby plastu, ale tato změna se zpočátku setkala s neúspěchem. Rodina Christiansenových ale v tomto kroku viděla potenciál a přetavila ho do tzv. hračkového systému. V roce 1958 získala na moderní lego kostku patent a postupně začala s expanzí.

Oblíbená stavebnice lego

V roce 1960 postihl společnost Lego druhý požár, po kterém byla produkce dřevěných hraček zrušená a výroba se zaměřila výhradně na plastové stavebnice. Vývoj zaznamenal i tento materiál. Kostky se začaly vyrábět z trvanlivějšího ABS plastu, které se díky technologické přesnosti dají kombinovat v rámci jednotlivých lego divizí.

Zajímavosti ze světa Lega

 • V roce 1968 vznikl prvý Legoland v dánském Billungu – v současnosti můžete navštívit „Lego park“ v Německu, USA, Spojených arabských emirátech, Japonsku, Velké Británii a v Malajsii.
 • Z lega můžete vytvořit cokoliv – nábytek, repliky objektů ve skutečné podobě či umělecká díla (za zmínku stojí ta od Nathana Sawaye).
 • Společnost Lego vyrábí cca 1,7 miliónu kostek za hodinu – velké množství různých druhů strojů v továrně roztaví granule plastu, vytvaruje je do požadované formy, ochladí, umístí do sběrného koše (všechno za méně než 10 sekund) a následně roztřídí.
 • Pouze 18 kusů kostek z miliónu je chybných – aby kostky do sebe zapadaly s přesností, nesmí být odchylka od předepsaných rozměrů větší než 0,002 milimetru.
 • Lego je největším výrobcem kol na světě – přestože jde o miniatury, firma jich vyrobí více než 300 milionů.
 • Nezáleží na tom, kterou lego sadu vlastníte, kostky se dají kombinovat bez ohledu na tematické zaměření, technickou náročnost, věkové zařazení či rok výroby.
 • Od roku 1978 jsou součástí lega také postavičky – kvůli zvyšující se popularitě je v současnosti najdete i na televizních obrazovkách, v seriálu Lego legendy Chima na Minimaxe.
 • Lego nepatří pouze do kategorie hraček, ale boduje i v oblasti investicí – od přelomu tisíciletí se hodnota ikonických plastových stavebnic každoročně zvýšila o 12 % a podle analýzy The Telegraph investoři dosáhli slušné výnosy. Nejdražším modelem je „Ultimate Collector´s Millenium Falcon“. Jeho cena sa odhaduje na cca 2000 € (podle stavu). Tematika Star Wars se v žebříčku drží i na dalších vedoucích pozicích.
 • Protože lego není levná zábava, můžete využít tzv. půjčovny lega – za stanovený poplatek si na zvolené období půjčíte konkrétní druh stavebnice (za zmínku stojí například firma Legorent).

Vybíráme z katalogu

Proč jsou lego stavebnice oblíbené?

Princip spojování lego kostek je jedinečný a nabízí nekonečné možnosti. Všechno je otázkou fantazie a tvořivých nápadů při hraní. Z malých dílků tak dokážete vytvořit jednoduché nebo složité objekty, všechno podle druhu stavebnice. Pomoci si můžete také speciálními návody, které nabízejí tzv. lego knihy. Najdete v nich inspirace na další „stavby“, triky, techniky stavění, jakož i náměty na hry.

Oblíbená lego stavebnice duplo

Lego je celosvětově i medzigeneračně populární hračka, která rozvíjí kreativitu, logické uvažování, zlepšuje představivost a schopnost spolupracovat. Kombinuje zábavu s učením, trpělivost se vzrušením a radostí z dosaženého výsledku. Hravou formou dochází k objevování či k improvizaci.

Jaké druhy Lega existují?

I když se to mnohým může zdát přitažené za vlasy, pravdou je, že lego se podílí na výchově dětí po celém světě. Tato ikonická modulární hračka i z tohoto důvodu vystupuje v úloze ideálního dárku pro děvčata, chlapce, ale i starší generace. Nabízíme vám stručný přehled lego stavebnic různého zaměření.

Stavebnice lego

Lego podle věku:

  • Lego Duplo – lego pro nejmenší. Kostky jsou dvakrát větší než ty standardní, a tak jsou kompatibilní s ostatními modely, přičemž umožňují jednoduchou manipulaci.
  • Lego pro děvčata – například Disney edice s princeznami, Lego Elves, Lego Friends, které se vyznačuje přepracovanými interiéry a detaily domků a staveb, nebo Lego Creator, které se kromě jiného vyznačuje zvířátky s pohyblivými částmi těla.
  • Lego stavebnice pro chlapce – sortiment je po tematické stránce široký, ale vyžaduje orientaci na věk. Mezi vyhledávané patří Lego pro chlapce od 8 roků, například hasičská nebo policejní stanice, Spiderman, Mack náklaďák apod.
  • Lego pro náročné – je určené pro zkušené lego stavitele, ale také pro ty, kteří v této hračce vidí potenciál investice. Star Wars sada sem jednoznačně patří.

Tematické lego stavebnice:

 • Architecture – repliky budov a stavby z celého světa
 • City – ztvárňuje život ve městě
 • Creator – široká paleta témat pro stavitele od 6 do 12 roků
 • Friends – speciálně pro děvčata, obsahuje i speciální růžové a fialové kostky
 • Games – kombinuje zážitek ze skládání a spoločenskou hru
 • Technic – obsahuje díly s různými funkcemi – otevíratelné dveře, funkční převodovka...)
 • Star Wars, Super Heroes, Ninjago, Classic, Elves, Disney Princess, Minecraft, Juniors, Nexo Knights, Batman Movie, Speed Champions, Jurasic World, Chima.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 28.05.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?

Jak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věkuJak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věku

Vybrat mobil pro děti může být dost náročné s ohledem na to, jaké nástrahy na ně při jeho používání čekají. Poradíme vám, jako si s nimi poradit, jak vybrat tlačítkový či dotykový...

Jak vybrat bezpečné dětské nádobí a jídelní příbor?Jak vybrat bezpečné dětské nádobí a jídelní příbor?

Pro děti jen to nejlepší, a to i v případě, že vybíráte pro svoji ratolest příbor či nádobí. Pokud se neumíte zorientovat v nabídce trhu, nechte si poradit. Čeho všeho si při koupi třeba...