Mechové stěny a obrazy do interiéru

Mechové stěny a obrazy představují jednu z možností, jak si do interiéru přinést přírodu. Hodí se výborně do bytů, domů, kanceláří nebo kaváren. Mechové stěny jsou sice poměrně novým trendem, ale jejich skutečný původ je mnohem starší.

Machová stěna v obývacím pokoji

Už před tisíci lety se buddhističtí mniši těšili z mechu, který rostl v jejich chrámových zahradách. Pěstovali jej na stěnách, kamenech a vytvářeli si jím pocit svobody a každodenního rozptýlení. Pro mnichy byl mech symbolem harmonie, věku a tradice a prvek, který jim usnadňoval meditaci.

V dnešní době jsou města stále víc přeplněná lidmi a novými stavbami. Tím pádem je také mnohem větší izolace od přírodního světa. Touha udržovat spojení s přírodou byla inspirací interiérového designu k mechovým obrazům a stěnám. Mechové obklady, stěny, graffiti a obrazy jsou možná trochu dražší na instalaci, ale pokud dodržujete určitá pravidla, tak jsou laciné na údržbu.

Mechové obrazy do interiéru

Podoby mechu v interiéru

Mech do interiéru může mít podobu souvislé stěny, obrazu, graffiti nebo obkladu.

Mechové stěny představují souvislou vrstvu zeleně, která je ideálním doplňkem, pokud máte volnou souvislou plochu stěny. Pokud nemáte zahradu nebo chatu, kde můžete “splynout” s přírodou, tak je to skvělá volba jak si přírodu přinést domů. Stěna z mechu vypadá fantasticky a zároveň i výborně voní a čistí vzduch. U mechové stěny je důležité vybrat si kvalitního výrobce.

Kuchyňská zástěna z mechu

Mechové obrazy jsou živé obrazy visící na stěně. Jsou pěkným bytovým doplňkem a podobně jako stěna slouží jako přirozený zvlhčovač vzduchu. Obrazy jsou jednodušším a finančně méně náročnějším doplňkem než jsou stěny. Na trhu najdeme předpřipravené rozměry, ale mnoho dodavatelů nabízí i výrobu obrazů na míru. Svými rozměry jsou vhodné do každé místnosti v bytě nebo kanceláři.

Obrazy na stěnu z mechu

Cena mechové stěny se pohybuje v závislosti na velikosti plochy, na kterou ji chceme umístit. U ceny mechu na stěnu je nutné zohlednit i náklady na plochu, která se musí před instalací upravit. Cena mechových obrazů je o to nižší, že obraz je dodávaný jako hotový výrobek. Prodej mechových stěn a obrazův probíhá i na Slovensku a v Česku, tento výrobek seženete u více výrobců.

Jak si vyrobit obraz z mechu?

Vyrobit si obraz nebo mechovou stěnu můžete i sami, ale je to složitější proces než například u graffiti (text níže). V tomto případě jsou opět lehčí na výrobu obrazy, kde potřebujete rám, pletivo, mech, zeminu, substrát a nářadí. Takto vyrobené obrazy, případně stěny, je však třeba polévat, protože nejsou vyrobené ze stabilizovaného mechu. Návodů, jak si vyrobit mechovou stěnu nebo obraz z mechu, je na internetu pár i slovensky nebo česky, ale na zahraničních portálech najdete mnoho podrobných návodů aj s videi.

Mechové graffiti

Mechové graffiti jsou trendem zejména v exteriéru. Zakladatelkou tohoto umění je Anna Garforthová. K tomuto novému trendu ji inspirovaly mechy, kterými byly obrostlé náhrobní kameny. Mechové graffiti se dají vyrobit velmi jednoduše i svépomocí. Takovým způsobem si můžete vyzdobit zdi svého domu nebo zahradního domku, případně plotu.

A jak na to? Na internetu najdete i videa, ale nejjednodušší způsob je: naberte dvě hrsti mechu, který roste na podobném podkladu jaký je ten, na který chcete graffiti umístit. Pod vodou ho očistěte od bláta a zeminy a dejte ho do mixéru. Přidejte 2 hrnky vody, velký bílý jogurt a lžičku cukru.

Potom touto směsí namalujte na váš podklad to, co chcete, a cca pár týdnů ho každý den roste pomocí rozprašovače. Ideální je, pokud je podklad umístěný na místě, kde není mnoho slunce, protože mech má rád stín a vlhké prostředí. Výsledek opravdu stojí za to!

Nápis z mechu - mechové grafity

Mechové grafity na stěnu

Výroba mechových stěn a obrazů

Výroba mechové stěny jako základu ať už na stěnu, nebo obraz, sestává z vícero kroků. Nejdůležitějším je stabilizace mechu. Stabilizovaný mech se nachází na všech obrazech a stěnách. Proces jak stabilizovat mech spočívá v nahrazení přírozené vlhkosti mechu konzervačním roztokem (roztok glycerínu). Tento roztok není škodlivý a je šetrný k životnímu prostředí. Díky tomuto roztoku mech vydrží opravdu dlouho a zachová si svůj přirozený vzhled a barvu. Životnost je 7–10 roků.

Úspěšný proces stabilizace předpokládá výběr kvalitního mechu – ověřte si u výrobce, odkud pochází mech, který používá na stěny a do obrazů. Při stabilizaci může mech ztratit svoji přirozenou barvu, která se potom nahrazuje potravinářskými barvivy. Stabilizací se mechu zastaví růst, odstraní se případný hmyz a zabrání se případným plísním.

Hlavní zásady péče o mechové obrazy a stěny jsou:

  • měly by být umístěné ve vzdušné místnosti s vlhkostí kolem 50 %
  • stabilizovaný mech se nesmí zalévat, kropit a dostat se do kontaktu s vodou
  • mech by neměl být vystavený slunečnímu záření
  • takto upravené obrazy a stěny se nedoporučují umisťovat do prostor s vysokou vlhkostí – například není vhodné umísťovat mech do koupelny – a pokud ho tam dáte, tak dbejte, aby byl v dostatečné vzdálenosti od dosahu vody

Aranžování mechu a dekorace

Pokud jste trochu zruční, tak si klidně dekoraci můžete vyrobit i sami. Na trhu je v nabídce nejčastěji islandský mech, který je ze Skandinávie. Prodává se samozřejmě stabilizovaný a při práci s ním je potřebné dodržovat ty samé zásady jako u obrazů a stěn. Islandský aranžérský mech připomíná spíše lišejník a je šedé barvy. Proto se nabízí většinou dobarvený. Tento mech odolá i suchu i vodě, takže má všestranné využití. Jediné, co není možné, je jeho pěstování. Proto se dá jen koupit. Cena za 100 gramů (balík) se pohybuje kolem 6 eur. 

Islandský stabilizovaný mech na dekorace

Mech na aranžování můžeme použit také na jiné dekorace. Obrazy jsou jen začátkem, jak si s mechem a dekoracemi z něj vyzdobit byt nebo dům. Ať už si vyrobíte mechový stromk, nebo ho dáte do skleněné nádoby s jinými rostlinami, tak vytvoříte pěknou dekoraci vhodnou do každého ročního období. Aranžérský mech můžete použít také na složitější dekorace během svátků.

Pár inspirací jak využít stabilizovaný mech:

Věnec z islandského aranžérského mechu

Hodiny z mechu

Hodiny na stěnu, cena v obchodě cca 6000 Kč

Dekorace z mechu

Umíte si představit mechovou dekoraci i ve vašěm bytě nebo domě? Nadcházející podzim a chladnější počasí vytváří ideální prostor pro vaši kreativitu a nápady. Ať už zvolíte stěnu, obraz, nebo si dekoraci vytvoříte sami, vnesete do příbytku kousek přírody, který je nenahraditelný pro váš relax a odpočinek.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 15.06.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?