Jak vybrat boxovací rukavice a boxovací pytle?

Možná chodíte pravidelně běhat, jezdit na kole nebo plavat, ale po čase vás tyto aktivity začínají nudit. Co tak zkusit box? Při něm zabírají zejména ruce a trup, takže proti výše uvedeným činnostem je to celkem změna.

Boxovací rukavice a pytel

Připravili jsme pro vás návod, jak si vybrat  ideální boxovací pytle a rukavice pro vaše účely.

Oblíbené boxerské rukavice

Boxovací rukavice

Typy boxovacích rukavic

Rukavice se dělí do 2 základních skupin podle účelu použití:

 • Soutěžní (na zápasy) – Jsou měkčí, obsahují víc výplně a tím lépe snášejí nárazy. Na zápěstí mají mohutné zapínání na suchý zip.
 • Tréningové – Umožňují bližší kontakt s pytlem, obsahují méně výplně a jsou všeobecně tvrdší. Časté jsou varianty s otevřeným palcem. Jejich použitím na zápas můžete sebe i soupeře zranit.

Velikost rukavic

Boxovací rukavice mohou mít buď univerzální velikost s odlišnou tvrdostí, případně může být jejich velikost odstupňovaná podle klasických konfekčních velikostí (S, M, L, XL). V profesionálním boxu se používá dvojité číslování (např. S/M nebo L/XL).

Kožené rukavice na box

Velikosti se také dělí na mužské a ženské. Při výběru velikosti je třeba myslet také na to, že na ruku se používají ještě bandáže, které chrání klouby prstů před poraněním. Zároveň však vyplňují vnitřek rukavic, proto když jsou větší, je možné do nich ruce „dopasovat“ přidáním vhodného množství bandáže. Jednotliví výrobci udávají velikostní tabulky podle rozměrů dlaní – nejlepší je řídit se jimi.

Hmotnost rukavic

Na první pohled jde pouze o detail, ale hmotnost je také důležitým parametrem. Udává se v britských uncích (oz) a podle ní se rukavice dělí do tří skupin:

 • Do 10 oz – určené pro začátečníky, ženy a děti
 • 10 oz – využívané v profesionálních zápasech
 • Nad 10 oz – určené na trénování, přesná hmotnost se vybírá podle tělesné hmotnosti

Boxovací rukavice podle tělesné hmotnosti:

 • 79 kg a víc – rukavice 16 oz (cca 450 g)
 • 67–79 kg – rukavice 14 oz (cca 400 g)
 • 60–67 kg – rukavice 12 oz (cca 340 g)
 • 48–60 kg – rukavice 10 oz (cca 280 g)
 • Pod 67 kg nebo věk 6–12 roků – rukavice 8 oz (cca 220 g)

Materiál rukavic

  • Syntetická kůže – Tyto rukavice mají příznivou cenu, horší je to však s jejich životností. Jsou tedy vhodné spíše pro začátečníky, kteří si nejsou jistí velikostí a hmotností.
  • Pravá kůže – Na jejich výrobu se používá většinou hovězí kůže. jsou velmi odolné a mají dlouhou životnost. Používají je profesionálové, ale také amatéři, kteří se boxu věnují intenzívně.
  • Kombinace syntetické a pravé kůže – Nejvíc namáhaná vrchní část těchto rukavic je vyrobená z odolnější pravé kůže, zbytek je syntetika. Jde o kompromis mezi cenou, odolností a životností.

Zapínání rukavic

Může být klasické šněrovací, podobně jako na botách, s ním se ale rukavice složitěji nasazují. Novějším trendem je zapínání na suchý zip, které je rychlé a pohodlné. Některé rukavice disponují i funkcí thumb lock, která chrání palce.

Údržba rukavic

Boxerské rukavice byste měli skladovat v suchém a chladném prostředí. Chraňte je před slunečním zářením i před vlhkostí. Dobře jim nedělají ani přímé zdroje tepla, takže je nikdy nesušte na radiátoru.

Kvalitní boxovací rukavice

Umývejte je vždy pouze vlhkým hadříkem se saponátem, případně chemickými prostředky na to určenými – obzvlášť citlivé jsou rukavice z pravé kůže. Nikdy je neperte v pračce ani nedrhněte.

Boxovací pytle

Boxovací pytle slouží nejen na tréning úderů pro boxery, ale také nejrůznější druhy bojových i kondičních sportů – kromě úderů pěstmi jsou to také kopy a údery lokty a koleny. Nejčastěji jsou vyplněné slámou, látkou nebo jiným měkkým materiálem.

Typy boxovacích pytlů

  • Závěsné boxovací pytle – Nejčastěji používaný typ, umísťuje se zavěšením ze stropu nebo z ocelové konstrukce. Díky zavěšení získává ideální pružnost pro tréning síly úderů a kopů. Pytle se dělí podle způsobu plnění. Plnicí boxovací pytel má tu výhodu, že jeho hmotnost je možné navyšovat doplněním materiálu, je proto vhodné pro začátečníky. Druhou kategorií jsou vyplněné pytle – jejich hmotnost je pevně daná, a proto je potřebné si tento parametr před koupí dobře promyslet (viz dál v textu), tyto pytle jsou vhodné pro zkušenější boxery. Nevyplněné boxovací pytle jsou určené pro zkušené a profesionální boxery, kteří si je vyplňují sami podle aktuálních potřeb.
  • Boxovací trenažér – Občas je nazývaný také jako stacionární boxovací pytel. Skládá se z pevné podstavy, která funguje jako závaží (vyplňuje se pískem nebo vodou) a vrchní částí připevněnou na ohybné spojce. Jeho výhodou je zejména flexibilita, pro jeho instalaci ho stačí přenést na požadované místo (ať už v interiéru, nebo v exteriéru), nemusíte vrtat do stěny, abyste ho upevnili. Klasické trenažery mají válcový tvar a hodí se pro běžný tréning úderů a kopů a rozvoj jejich síly a rychlosti. Boxovací trenažer v podobě figuríny je vhodný na nácvik techniky úderů na přesně určená místa na soupeřově těle.
  • Boxovací hruška – Je vhodná pro tréning reflexů, rychlost úderů a rozvoj kondice. Její tělo je vyrobené ze syntetické nebo pravé kůže a vnitřek je tvořený vzduchovým vakem, který se plní pumpičkou s jehlou (podobně jako míč). Hruška je krátká a relativně lehká, a proto je nejčastěji zavěšená na konzole připevněné do stěny.

Hmotnost a tvar boxovacího pytle

Pytle se prodávají v různých tvarových a hmotnostních provedeních. Pro účely zvýšení kondice je nejvhodnější klasický pytel s tvarem válce. Začátečníkům je doporučená hmotnost pytle, která je rovná polovině jejich tělesné hmotnosti.

Pytle s touto hmotností se používají také při kondičním tréningu (fitbox apod.). Pokročilejší a profesionální boxeři používají pytle s hmotností, která tvoří 80 % jejich tělesné hmotnosti.

Délka boxovacího pytle

Pod délkou rozumíme nejdelší rozměr samotného pytle, ne jeho výšku i se stropním závěsem. Pro box a kondiční tréning vyhoví pytle s výškou 80–120 cm.

Boxovací měch

Pro tréning kopů by měl mít pytel výšku aspoň 150 cm.

Upevnění pytle

Upevnění bývá dost problémem, zejména u objemnějších a těžších pytlů. Pro upevnění do stropu určitě nepostačuje jedna hmoždinka (rozpěrka), ale je vhodné koupit si nebo si nechat na míru vyrobit ocelovou desku, která bude upevněná pomocí aspoň čtyř silných ocelových kotev. Možná se podobné upevnění zdá jako předimenzované, ale mějte na paměti, že pytle bude velmi namáhaný údery, čímž vyvine na místo upevnění značnou zátěž.  Závěsný řetěz pytle se nedoporučuje prodlužovat, protože s dodaným zavěšením má pytel nejlepší dynamické vlastnosti.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 28.04.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...