Originální dárky na Den matek. Můžete je vyrobit nebo zvolit dárkový poukaz

Tak jako každý rok, budeme i tento, druhou květnovou neděli slavit Mezinárodní den matek. Už od vzniku tohoto svátku bylo tradicí svoji maminku obdarovat nebo ji aspoň potěšit milým slovem. Tak na to určitě nezapomeňte ani vy.

Originální dárky na Den matek

Pokud nejste zastánci tradičních dárků nebo jestli tento rok potřebujete ušetřit, podívejte se na několik originálních a milých tipů na vhodné dárky pro naše milované maminky.

Odkud se vlastně vzal Den matek?

Než se dostaneme k samotným tipům na dárky, je dobré, když budete vědět, odkud se Den matek vlastně vzal. Tato informace je užitečná hlavně pro ty, kteří tento svátek „neoslavují“, protože jde o výmysl bývalého režimu. Den matek má svoje kořeny už ve starověkém Řecku, kdy se na svátek plodnosti a mateřství uctívala pohanská bohyně Rhea, matka všech bohů.

Den matek, jak ho poznáme dnes, vznikl o něco později, konkrétně v roce 1908 ve Velké Británii. Tehdy se začal oslavovat mezinárodně, a to na počest Anny Reeves Jarnisové, která byla velkou bojovnicí za práva všech matek. Druhá květnová neděle byla za pevné datum oslav stanovená v roce 1914 americkým prezidentem Woodrowem Wilsonem. Vidíte? Den matek nemá se socialismem skutečně nic společného.

Na začátek trochu klasiky

I když budeme pozornost věnovat převážně originálním dárkům, několik tipů pro zastánce těch klasických vám přece jen prozradíme. Možností samozřejmě existuje milion, ale pokud jste se svojí kreativitou v koncích, pomůže vám určitě i drobné nakopnutí tím správným smšrem.

 • Prvním klasickým a univerzálním dárkem jsou sladkosti. Čokoláda, ořechy nebo ovoce zalité v čokoládě, bonboniéra či belgické pralinky, tím nemáte co pokazit. Pokud chcete pamlsky trochu vylepšit, poohlédněte se například po kyticích z lízátek nebo čokolády.
 • Podobne univerzální a tradiční jsou květy. Ať už jedna růže nebo kytice tulipánů vaši mámu určitě potěší.
 • Lahev kvalitního vína pro maminky vinařky, set řemeslného piva pro pivařky nebo jakýkoliv jiný alkoholický nápoj, který patří k oblíbeným vaší mámy.
 • Šperk, šátek, blúzka, svetr, hodinky, stylové boty, kvalitní parfém nebo jarní kabátek jsou výborné dárky, avšak pouze tehdy, když znáte vkus a hlavně velikost svojí mámy.

Tipy na klasické dárky na Den matek

Název Hodnocení Detail
VínoZobrazit produkt
Čokoláda   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Parfémy   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
HodinkyZobrazit produkt
Šperky   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Drobnosti, které nestojí nic

Milá SMSka, dopis nebo telefonát s vyznáním lásky, či obyčejná slova, „mami, mám tě rád“společná chvilka u kávy. Tyto drobnosti znamenají mnoho, ale nestojí nic. Věděli jste například o tom, že v 16. století děti z chudých rodin pracovaly daleko od domova, ale právě na Den matek dostávaly den volna, aby mohly svoje mámy navštívit? Společně strávené chvíle a několik hřejivých slov zjevně fungovaly, fungují a budou fungovat.

Vhodný dárek na Den matek

Řekněte to květinou

Jak jsme si řekli v úvodu, květy patří k velmi klasickým a ne těm nejoriginálnějším dárkům. Květy však můžete vybrat podle toho, co přesně symbolizují. Takto své mámě skutečně řeknete to, co k ní cítíte.

 • Karafiáty, které vnímáme spíše jako přežitek socialistického režimu, jsou ve skutečnosti symbolem lásky, víry, čistoty, krásy a samotného Dne matek. Stojí za tím vzpomínaná Anna Jarvis, která během svého úsilí o prosazení práv matek poslala do místního kostela 500 růžových karafiátů.
 • Pestrobarevnými gerberami dáte své mámě najevo obdiv k její životní energii, síle a nehasnoucí dobré náladě.
 • Tulipány doslova křičí slova jako štěstí, pohoda a radost. Pokud tedy chcete svojí mámě vykouzlit úsměv na tváři, jsou velmi dobrou volbou.
 • Azalky jsou symbolem ženskosti v Číně, lilie zase v Asii, proto se na Den matek hodí také jako ulité.
 • Kamélie jsou projevem vděčnosti a symbolem dlouhověkosti. Nejlepší způsob jak svojí mámě poděkovat a zároveň jí popřát pevné zdraví.
 • Třešeň je symbolem lásky. Pokud má vaše maminka kde zasadit stromek, mladá třešeň je na Den matek doslova jako stvořená.
 • Živou rostlinou, která symbolizuje rodinu, a kterou můžete darovat i mámě bez zahrady, je dobře známé „domácí štěstí“. V květinářstvích nebo na internetu tuto rostlinku hledejte pod názvem Soleirolia.
 • No a když už selže všechno ostatní, sáhněte po růžích. Ty jsou také tradiční, ale zároveň i mnohomluvné. Spíše než červené růže darujte své mámě růže růžové. Ty totiž hovoří o upřímné a čisté lásce.

Pro aktivní a lenivé maminky

Je vaše máma vášnivou zahradnicí, vyšívá, maluje, věnuje se výrobě keramiky nebo sportuje? V tom případě máte o dárek postaráno. Jednoduše jí darujte něco, co souvisí s jejím hobby. Výborné je, že můžete sehnat skutečně levné dárky, ale i ty hodnotnější.

Vhodným dárkem na Den matek jsou dárkové poukázky

Na druhé straně tu máme pohodlné mamky. Ty můžete správně zvoleným dárkem k nějaké té aktivitě inspirovat. Vhodnými jsou dnes velmi populární antistresové malovánky, dobrá kniha, zajímavá společenská nebo vědomostní hra, permanentka do fitka či kurz tance.

Vzpomínky to jistí

Fotografie jsou geniálním základem pro dárek. Na výběr máte XXL fotoobrazy nebo vaši společnou fotografii na plátně. Pokud máte čas, můžete své mámě také vytvořit fotoalbum, kde budou chronologicky seřazené fotografie od jejího dětství až po současnost. Chce to trochu pátrání a hledání, ale výsledek stojí skutečně za to. Podobně cenným „fotodárkem“ jsou kroniky. Do těch můžete kromě fotek přidat i různé jiné vzpomínky. Například účtenku ze společné dovolené, obrázek, který jste mámě darovali v první třídě na základce, nebo vaše společné vzkazy, které jse si nechávali na ledničce.

Vybíráme z katalogu

Dárky jako za dětských časů

Vlastnoručně vyrobené dárky patří k těm nejcennějším, a to nejen tehdy, když máte 10 roků a žádné vlastní peníze. Tak proč po nich nesáhnout právě na Den matek? Umíte pěkně malovat? Tak své mamince něco namalujte. Jde vám to spíše s jehlou a nití? Ručně vyšívaný šátek nebo zástěra jsou velmi milou pozorností. Jste syn a baví vás práce se dřevem? Vyřezávané prkénko, stojan na pera či dřevěný podšálek, co víc si může vaše máma přát? No a pokud jste úplně „leví“, tak vyrobte velmi jednoduché dárky. Například taková váza z láhve ozdobená servítkovou technikou, batikované ponožky nebo jednoduchá dekorace na stůl, to určitě zvládnete.

Pro maminku od maminky, manžela, sestry či bratra

Pokud je vaše kamarádka, sestra, dcera nebo manželka čerstvou maminkou, její několikaměsíční miminko ji na Den matek obdaruje asi jen těžko. Na to jste tu vy. Novopečenou maminku potěšíte čímkoliv, co se týká její ratolesti. Při výběru dárku však také můžete zapojit trochu svého kreativního myšlení. Ručně šitá bundička, tričko se stejným potiskem pro ni i jejího drobka, štrikovaná peřinka nebo jejich společná fotografie vytištěná na plátně.

Vlastnoručně vyrobený dárek na Den matek

Je tu ještě jedna možnost, při které však budete muset posbírat všechny zbytky své odvahy. Maminku, která od rána do večera a od večera do rána nedělá nic jiného, než přebaluje, krmí, připravuje jídlo, krmí, přebaluje a připravuje jídlo, asi nejvíc na světě potěší „day off“. Zaklepejte jí ráno na dveře, do ruky vložte klíče od auta a pusťte se naplno do babysittingu.

Darujte jí relax

Podobně jako v případě novopečených maminek i v případě těch „zkušených“, dnem volna a relaxem darujete ten nejlepší dárek na světě! Svoji mámu můžete objednat na masáž nebo do wellness, ale pokud tento rok šetříte jako blázen, tak ji prostě zastupte při přípravě nedělního oběda, praní, vysávání a jiných domácích pracech. Vždyť uznejte, která žena by si naplno neužívala trochu odpočinku a nicnedělání? No a v případě našich maminek to platí několikanásobně. Vždyť nás obskakovaly od našeho prvního nádechu.

Potěšte ji společným zážitkem

Zážitek jako dárek je výborným nápadem při jakýchkoliv svátcích, ale na Den matek byste si ho měli užít nepochybně společně. Babská jízda v podobě nákupů, návštěvy masážního salonu, kina, divadla, koncertu nebo jen obyčejné procházky po lese, tím vaší milované mámě vykouzlíte ten největší úsměv na tváři. Nemějte strach, když jste synem, můžete se svojí mámou také strávit pěkné společné chvíle. Vezměte ji například na dobrý oběd nebo na ochutnávku vín.

Zážitek může být samozřejmě pojatý i ve větším stylu. Když na to máte, společný víkend na horách nebo i taková dovolená u moře určitě nejsou špatnými nápady. Pokud si však nedokážete najít dostatek času, romantický zájezd pro dva, tedy pro vaši mámu a otce, by měl být plnohodnotnou náhradou.


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 05.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(87.4%)

V této kategorii najdete i:

Upcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečnéhoUpcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečného

Setkali jste se už s pojmem upcycling nebo upcyklace? V článku vám prozradíme, co tento pojem znamená a co všechno můžete upcyklovat.

Jak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnuJak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnu

Vánoční stromek si můžete zhotovit i doma. S použitím toho, co už máte doma, nebo za pomoci několika šikovných nápadů to snadno zvládnete i sami.

Živý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovatŽivý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovat

Vánoční stromek patří ke klasickým symbolům Vánoc, bez kterého si tyto svátky už ani nedokážeme představit. Jak si poradit s výběrem živého a umělého vánočního stromku?