Péče o bicykl – údržba řetězu, umývání, čištění kazety

Cyklistika je pro někoho životní záležitostí a pro někoho rekreační forma odpočinku. Na to, aby se z vás stal dobrý cyklista, je potřebné mít dobrý bicykl. Bicykl je skvělou věcí, protože jde o dopravní prostředek, který šetří životní prostředí, pomáhá zapojovat člověka do sportovního dění a urychluje cestu do práce, školy.

Jak pečovat o kolo?

Dnes se bicykl nachází v každé domácnosti, i když ho nemá každý člen rodiny, ale jeden doma, prostě musí být. Jak se o něj však správně starat?

Oblíbené modely bicyklů

Důležitost údržby bicyklu

Bicykl si nekupuje člověk často, proto je potřebné se o něj adekvátně starat, ať ho používáte dennodenně, nebo ne. Potřebuje pravidelnou údržbu, ale i hloubkovou, a dokonce jednou za čas i odbornou, resp. servisní očistu.

Dobře uskladňovaný a ošetřený bicykl se odvděčí dlouholetou službou a vy nepřijdete ke zranění jen kvůli špatné údržbě bicyklu. Co všechno zahrnuje základní údržba, kolik stojí a jak často je třeba ji provádět? Možná budete překvapení, když vám prozradíme, že nestojí téměř nic, jen trochu odhodlání, času a zájmu.

Základní kontrola a péče o bicykl

Pod termínem základní údržba bicyklu se myslí ošetření bicyklu krátce před tím, než se chystáte vyrazit na cyklistiku, a hned po tom, když se z cyklistiky vrátíte. Je to tedy, dá se říct, každodenní péče o bicykl. Samozřejmě, že základní údržba, do velké míry, závisí na účelu, pro který se bicykl používá. Možná jste jen příležitostný cyklista, který nenajezdí mnoho „cyklokilometrů“, možná jste jen cyklista, který používá bicykl jen na městské uličky nebo se denně zúčastňujete cykloturistiky. Při základní péči je to v podstatě jedno. Před tím, než se budeme věnovat údržbě bicyklu po jízdě, je dobré znát, že ještě důležitější je péče před jízdou.

Čištění kola po jízdě

Kontrola bicyklu před jízdou

Péče o bicykl před tím, než si na něj sednete a ujedete pár metrů, vyžaduje důkladnou kontrolu. Údržbová kontrola slouží pro bezpečnou a ničím nerušenou jízdu. Chrání vás před úrazy a váš bicykl před poškozením. Jde o péči, která vyžaduje zkontrolování:

 • Kol, zda jsou dostatečně nafoukaná. Je to úplný základ a určitě na bicykl nesedejte, dokud je nezkontrolujete. Může se stát, že gumy jsou příliš měkké nebo naopak příliš naplněné vzduchem a při zvýšené zátěži a hmotnosti hrozí jejich prasknutí nebo jiné poškození.
 • Druhým krokem je zkontrolování výšky sedadla. Sedadlo by mělo být ve výšce vaší pánevní kosti při stoji. Postavte se tedy vedle něho a nastavte ideální výšku, což znamená, že při jízdě má být jedna noha natažená nebo minimálně pokrčená a druhá pokrčená. Když to tak není, pravděpodobně potřebujete upravit výšku sedadla a následně i výšku držadel či celého řízení.
 • Zkontrolujte brzdy, které jsou také jedním z nejdůležitějších zařízení na bicyklu. Vyzkoušejte, zda brzdí správně přední i zadní brzdy, zda se nezadrhávají, zda kolo i přes jejich stlačení neprokluzuje. Když to tak není, pravděpodobně je povolené lanko a potřebujete ho utáhnout nebo úplně vyměnit.
 • Namažte řetěz, zkontrolujte přehazování a světlo na bicyklu. U přehazování zkontrolujte pastorky (ozubené kotouče), zda se řetě přes ně přesmykuje správně, bez zadrhávání. Nezapomeňte ani na blatníky, zda jsou ve vodorovné poloze spolu s pneumatikou, abyste neměli celá záda od bláta.

Základní údržba bicykl po jízdě

Od toho, co máte zkontrolovat před jízdou, se odvíjí i potřebná péče o bicykl po jízdě. Je potřebné znovu překontrolovat celý stav bicyklu a před tím, než ho uskladníte, i umytí bicyklu. Největším strašákem a přírodním kazičem“ všech bicyklů je bláto. Odstraňte bláto ze všech částí, nejen z rámu bicyklu. Zaměřte se hlavně na očištění klíčových částí, jako jsou jednotky odpružení a pohon. Pohonem se myslí celý hnací systém, tedy řetěz, kazeta, pastorky a převodovky (prehazovače). Na kluzné plochy a těsnění vám bude stačit klasická houbička na nádobí a trocha vody.

Jak zazimovat bicykl?

Bicykl nikdy nenechávejte na vzduchu, ale uskladňujte ho do garáže, sklepů nebo do zahradních, dobře izolovaných domků. Vlivem zimy, střídání chladu a tepla, se materiál, z něhož je bicykl vyrobený, rychle opotřebovává. Protože většinou jde o železitý materiál a ocel, může snadno dojít ke korozi, rezavění. Je to velmi nebezpečné, protože rez je zákeřná a postupuje rychle. Když si jí před začátkem nebo ukončením sezóny nevšimnete, mimo sezónu, kdy je bicykl uskladněný, může bicykl poškodit tak, že se bez speciálních prostředků, nátěrů a složitých oprav neobejdete. Před zazimováním bicyklu je důležité provést důkladnější ošetření.

Co potřebuji na preciznější údržbu bicyklu a kolik to stojí?

Cena pravidelné údržby nestojí mnoho. Prvotní investice je sice trochu vyšší, protože si potřebujete opatřit několik prostředků, ale zase vydrží dlouho. Denní náklady na materiál, potřebný k údržbě bicyklu, jsou kolem 1,30 €. Myslete na to, že tyto peníze se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti bicyklu. Co potřebuji na údržbu a kolik stojí jedno použití přípravku?

 • čisticí prostředek = spotřeba je kolem 0,50 € (balení cca 6,60 €/500 ml)
 • mazací olej = spotřeba vychází kolem 0,30 € (balení cca 5,50 €/125 ml)
 • odmašťovač = spotřeba zhruba 0,30 € (balení cca 5,90 €/500 ml)
 • vazelína = spotřeba kolem 0,20 € (balení cca 5,00 €/100 ml)
 • nářadí = vědro s vodou/hadice/wapka/sprcha, hadr, kartáč, kartáček.

Tipy, triky a doporučení, jak čistit bicykl

 • Nikdy nenanášejte olej nebo vazelínu na mastný a špinavý řetěz, protože tím jen zvýšíte nános nečistot. Navíc vazelína ani není určená na potírání řetězu.
 • Nikdy nepoužívejte silný proud vody při opláchnutí a čištění bicyklu, můžete velmi snadno utrhnout brzdové kabely, ohnout pastorky a zanést vodou části, které by měly zůstat suché, aby nerezavěly, nebo přes které se může dostat vlhkost dovnitř bicyklu.
 • Zdlouhavější metodou, ale zato šetrnější k bicyklu i k životnímu prostředí, je čištění bicyklu pomocí houbičky a vody s trochou univerzálního saponátu.
 • V případě použití wapky si nastavte mírný tlak a vodu stříkejte z větší vzdálenosti.
 • Pokud je nános špíny větší, použijte míesto houbičky kartáč, ale pozor na tvrdá vlákna, mohou poškrábat ochranný nátěr bicyklu.
 • Na čištění bicyklu si můžete zajít i do autoumyčky. Tímto způsobem si můžete sami bicykl umýt s různými čisticími prostředky, tak jako při klasickém umývání auta (= pěna, lesk, ochranný lak...). Nezapomeňte po návratu domů nechat bicykl pořádně vyschnout.
 • Údržbu bicyklu dělejte pravidelně, jedině tak bude údržba pokaždé trvat jen pár minut a bicykl vydrží dlouhé roky bez poškození.
 • Sedlovku (trubku pod sedadlem) po vysunutí rámu hned nezasouvejte, očistěte ji a nechte pořádně proschnout, až potom ji vsuňte zpět.
 • Aktivní cyklisté by, před každým začátkem sezóny a po ní nebo po najetí určitých kilometrů, měli svůj bicykl svěřit do rukou profesionálů v servisu.

Jak a s čím čistit a ošetřit bicykl?

Bicykl, který se používá v náročném terénu, např. horský nebo turistický bicykl, je potřebné ošetřit trochu kvalitnějšími produkty. Mazivo, které stačí na silniční bicykl, pravděpodobně na horský stačit nebude. Používejte raději kvalitní prostředky, které poskytnou vašemu bicyklu, ať jde o horský, nebo silniční typ, tu nejvyšší ochranu, péči a zabrání lepení špíny na jednotlivé části bicyklu. Přestože jsou o něco dražší, jejich návratnost nedá na sebe dlouho čekat. Mezi další, velmi vděčné prostředky na bicykl, patří:

Pračka na řetěz

Ošetřit řetěz vám pomůže zařízení, které se nazývá pračka na řetěz, a to bez toho, abyste řetěz museli sundat z bicyklu. Pomocí ní bude čištění řetězu konečně bez zašpinění. Stačí ji nasadit na řetěz a o všechnu špinavou práci se postará za vás. Dokonce ji můžete použít i v při údržbě bicyklu, kterou provádíte v bytě.

Kartáč na čištění kazety

Na čištění kazety nejsou vhodné všelijaké kartáče, se kterými např. tepujete koberec, vysáváte nebo drhnete vanu. Na bicykl se prodává originální, speciální kartáč, který disponuje upravenými vlákny. Nestojí mnoho, zaplatíte za něj jen pár eur. Pro dokonalé čištění jej používejte i při aplikaci čisticích prostředků na bicykl, např. u Cyklostaru.

Sada čisticích kartáčů

Pro náročnější cyklisty nebo pro ty, kteří milují svůj bicykl víc než cokoliv jiného, se v prodejnách s cyklopotřebami prodává i kompletní sada kartáčů. Každý kartáč v sadě je určený na jiný díl bicyklu. Ačkoliv to zní luxusně, nejde o drahou záležitost, za lepší 5kusovou sadu zaplatíte přibližně 15 €.

Pracovní postup, jak se postarat o bicykl

 • Prvním krokem je opláchnutí bicyklu, nejlépe pod zahradní sprchou. Oplach slouží ke zbavení se největší nečistoty. Dejte pozor, aby se voda nedostala do nábojů, čepů, ložisek, do těsnění a do nastavovacího šroubu vidlice.
 • Přetřete bicykl hadrem a naneste univerzální čistič, např. Cyklostar. Nechte chvíli působit.
 • Ošetření kazety nejlépe zrealizujete pomocí plochého kartáče, se kterýu se spolehlivě dostanete i mezi pastorky, kde bývá nejvíc špíny.
 • Brzdy očistěte čističem tak, aby se mastnotou nezanesly kotouče, destičky, brzdná plocha, ráfek a gumičky.
 • Potom bicykl znovu celý opláchněte a utřete. Vyndejte i sedadlo a z trubky odstraňte převrácením bicyklu zbytek vody. Tímto způsobem vyteče z rámu bicyklu všechna voda. Utřete jednotlivé části bicyklu a působením vzduchu nechte přirozeně doschnout.
 • Brzdová a převodová lanka vyndejte z úchytek a opatrně, ale zato důkladně utřete. Brzdy můžete i namazat.
 • Řetěz usušte a potřete mazivem. Mažte tak, že si pod řetěz a i za řetěz dáte papír, který zabrání umazání kotouče a brzdné plochy ráfku. Nikdy nemažte řetěz vazelínou, ta je určená na tlumiče. Použijte mazivo, které je určené speciálně na řetěz. Potřít řetěz mazivem se doporučuje vždy před každou jízdou.
 • Po namazání řetězu zatočte pedály, aby se olej dostal i dovnitř řetězu. Když je oleje mnoho, odstraňte ho hadříkem. Sem tam promažte i čepy, klouby na přelaďovačích a přesmykovači. Vždy po namazání utřete nadbytečnou část maziva.
 • V případě, že se mazivo dostalo na kazetu a brzdové kotouče, odstraníte je odmašťovačem.
 • Sem tam přestříkněte i lanovody, tzv. „bowdeny“ a zámky pedálů řídkým olejem.

Bicykel zakaždým čistite s rukavicami a ochranným obalom alebo igelitom, ktorý si umiestnite pod bicykel. Pravdepodobnosť zašpinenia okolia a aj seba bude o to menšia.

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 08.02.2021
Hodnocení článku:
(88.2%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkem při rýsování svalstva je tzv. vibromasážní stroj, se kterým dosáhnete díky reflexivnímu stahování svalů lepší výsledky. Přečtěte si o něm všechno podstatné.

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...