Jaký je rozdíl mezi odvětrávanou a kontaktní fasádou?

Správně zvolená fasáda může udržovat váš příbytek v šetřícím, úsporném režimu a zároveň to může být i něco, co budově dodá nový moderní ráz. Existuje množství druhů fasády, a vzhledem k tomu, že muži spíše dbají na užitečnost a ženy na krásu, se výrobci rozhodli jít jedním i druhým směrem současně.

Jaký je rozdíl mezi odvětrávanou a kontaktní fasádou?

Před aplikací fasády je potřebné si ujasnit, zda toužíte po kontaktní fasádě nebo odvětrávané. Víte, která z nich je pro vás lepší volbou? Ne? Tak prostřednictvím tohoto článku se vaše misky vah určitě nakloní na jednu z nich.

Odvětrávané fasády

Název odvětraná fasáda je odvozený z jejího pokládání. U odvětrané fasády není stěna domu, resp. typ zdiva v přímém kontaktu s obkladem a obklad je upevněný na hliníkové nebo dřevěné konstrukci, která ho jako by nesla. Fasáda se upevňuje lepením, ale v případě velkých rozměrů pomocí nýtů a šroubů, které splývají s obkladem. Každopádně mezi zdivem a obkladem vznikne vzduchová mezera, která má za úlohu odvětrávat celou fasádu.

2 varianty odvětrávané fasády

Odvětrávaná fasáda se dělá ve 2 podobách, a to jako mokrá varianta nebo jako suchá. U mokré se nenosná příčka přizdí k zateplené konstrukci. Suchá variante se aplikuje tak, že k obvodové stěně se připevní závěsná konstrukce a potom tepelná izolace. V závěrečné fázi se prostřednictvím šroubů, nýtů a lepidel ukládá jeden z možných druhů obkladů. Při jakékoliv variantě musí odvětraná fasáda eliminovat tepelné rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostředím.

Provětrávaná fasáda

Hlavní funkce

Odvětrávaná fasáda má několik důležitých úkolů. Představuje systém, který vzhledem na materiálové vlastnosti a způsob ukládání odolává slunečnímu UV záření, ale také vysokým mínusovým teplotám. Odolná je také vůči dalším povětrnostním podmínkám, jako jsou déšť a silný vítr. Voda se nesráží, nevsakuje a dům či fasáda nevlhne, tedy nehrozí ani plíseň. Díky mezeře dochází k cirkulaci vzduchu, která vlhkost odstraňuje, vysušuje. Další důležitou funkcí jsou izolační vlastnosti. Teplo s těmito fasádami z domu neodchází, ale je udržované uvnitř budovy. Stejně dobře izoluje i hluk z ulic, který nepropouští dovnitř. V případě požáru budovu chrání, protože materiál, z něhož se fasáda vyrábí, je nehořlavý (kromě dřeva, které je však možné ošetřit nehořlavým nátěrem).

Aplikace odvětrané fasády

Pěkná fasáda je vždy to, co nás na budově zaujme jako první. Každý kus této fasády musí být dobře uložený. Dobré a správné uložení závisí i na dobrém podkladu. Ve většině případů je to porobeton, betonový panel nebo cihla. Do tohoto podkladu je upevněná nosná konstrukce, která je nejčastěji hliníková nebo pozinkovaná, ale může být i dřevěná. Potom se nanáší izolace, nejčastěji je to minerální vlna. Když už máme konstrukci a izolaci, můžeme se dostat k samotné aplikaci obkladového materiálu. Při ukládání a přichytávání vzniká mezi obkladem a izolací mezera v minimálním rozsahu 20 mm, která zabezpečuje cirkulaci vzduchu.

Aplikace minerální vlny na fasádu domu

Různorodost odvětrávaných fasád

Fasádní odvětrávané obklady mohou být vyrobené z různého materiálu, mezi ty nejběžnejší patří:

 • HPL desky – vyrábějí se z dřevěných vláken, lisováním při vysoké teplotě a tlaku. Vyznačují se pevnou konzistentností, odolností, dlouhou životností a téměř nulovou starostlivostí.
 • Kompozitní desky – vyrábějí se z krycích lisovaných hliníkových plechů s plastovou výplní a z minerálního jádra. Tuto fasádu je možné ohýbat do oblých tvarů, což se využívá hlavně u budov složitějších tvarů. Do této kategorie zařazujeme i tzv. bondy = desky s polyetylenovým jádrem, který kryje hliníkový plech.
 • Vláknocementové desky – vyrábějí se z papíru a cementu. Touto kombinací vzniká pružná fasáda, která je zároveň i pevná a vysoce odolná. Blízkým rodinným příslušníkem vláknocementové desky je cementovotřísková deska, která se zhotovuje lisováním dřevěných třísek, cementu a vody. Tento typ fasád se používá hlavně na opláštění stěn v exteriéru a v interiéru.
 • Plastový obklad – mezi používanými materiály nemůže chybět ani známý polyvinylchlorid (PVC), který se aplikuje na kovovou nebo dřevěnou konstrukci. PVC je známý díky své nekonečné, resp. dlouhé životnosti, má dobré izolační schopnosti a je vysoce odolný vůči nepříznivému počasí. Charakteristickým rysem plastových obkladů je také různorodé barevné provedení a všelijaké vzory.

Plastový obklad

 • Dřevěný obklad – je možnost, jak ekologickým, šetrným způsobem přistupovat k přírodě i prostřednictvím odvětrávané fasády. Často se vyrábí ze smrku, jedle nebo borovice, i když při náročnějších povětrnostních podmínkách se doporučuje zvolit pevnější, odolnější dřevo z červeného cedru, sibiřského modřínu nebo ze skandinávského smrku. Je však přímo nezbytné se o tuto fasádu starat pravidelnou impregnací. Lepší variantou co se týká dřeva, je už potom kombinace dřeva a plastu, tzv. dřevoplastový obklad. Díky plastu je odolnost a životnost fasády mnohem lepší a vzhled je totožný se dřevem.
 • Kamenný obklad – má dobré termoizolační vlastnosti, je vysoce odolný, prokazuje dlouhou životnost, není náročný na údržbu a lze říct, že neztrácí svoji původní barvu a image.
 • Porcelánové keramické desky – se vyrábějí ve speciálních pecích, které jsou zaměřené na vypalování porcelánové kameniny. Je vysoce odolná vůči nepříznivým vlivům počasí, díky čemuž má také dlouhou životnost, termoizolační schopnosti. Vyrábí se v různých barevných a vzorových provedeních.
 • Fotovoltaické fasády – pokud jste si mysleli, že keramické fasády jsou "topkou", mýlili jste se. Dnes se vyrábějí i fotovoltaické odvětrané fasády, které jsou poskládané ze skleněných panelů. Kombinují se se solárními panely s fotovoltaickými články, které vyrábějí elektrickou energii.

Výhody odvětrávané fasády

 • různorodý materiál,
 • zajímavý look fasády,
 • možnost kombinovat různé barvy, vzory a tvary (= hliníkové pružné kompozitní desky),
 • šetří energii a peníze – hlavně při vytápění,
 • zajišťují ochranu proti vlhkosti,
 • vykazují dobrou životnost a barevnou stálost,
 • většina druhů je téměř bez údržby, až na dřevo,
 • dobrá povětrnostní odolnost,
 • výborné termoizolační schopnosti,
 • akustická izolace – nepropouští hluk zvenku dovnitř a naopak,
 • většina druhů využívá ekologické materiály.

Nevýhody odvětrávané fasády

 • Vyšší cena – tím, že je tak oblíbená, šetrná k přírodě a že konec konců šetří peníze při vytápění, jsou na druhé straně prvotní náklady dost vysoké,
 • časově náročnější montáž,
 • nalezení dobré firmy a správného názoru odborníka,
 • některé z materiálů vyžadují mimořádnou péči = dřevo je potřebné pravidelně natírat ochrannými přípravky.

Kontaktní fasády

Další druh fasád se nazývá kontaktní, protože při samotné aplikaci je fasáda v přímém kontaktu s povrchem budovy, tedy je ukládaná rovnou na zdivo. Pokud je zdivo odizolované izolací, např. polystyrenem nebo minerální vlnou, ale při pokládání fasády nevzniká žádná mezera, je to také kontaktní fasáda. Do této kategorie spadají nejčastěji využívané omítky. Jako kontaktní fasádu můžeme používat také obklad z cihly, ze dřeva a z kamene, tedy lépe řečeno, uvedené obklady se mohou lepit přímo na stěrky.

Kontaktní fasáda domu

2 varianty – s izolací nebo bez

Kontaktní fasádu je možné aplikovat 2 způsoby, přímo na zdivo nebo mezi zdivem a omítkou použít izolační materiál. Všechno závisí na sumě, kterou chcete do fasády investovat. Při profinancování je úplným základem odpovědět si na otázku, "Proč budu dávat fasádu?". Buď chcete jen změnit vnější "look" budovy, nebo má fasáda splňovat vyšší nároky, jako je např. tepelná izolace apod. Kam tím směřujeme? Chceme tím říct, že nejen odvětrávaná fasáda, ale i ta kontaktní se dá udělat kvalitně. Pokud toužíte jen změnit barvu vašeho domu, postačí vám fasáda bez izolace, ale když vás trápí vysoké účty za topení nebo plesnivé stěny, budete potřebovat i izolaci.

Aplikace

Kontaktní fasáda se na budovu, resp. na vnější stěny budovy aplikuje buď přímo, bez izolace, nebo s izolací v podstatě podobným způsobem jako odvětrávaná. Tedy na podkladový povrch budovy, cihlu, betonový panel nebo na porobeton. Následuje tepelná izolace, nejpoužívanější je polystyren, v lepších případech jde o kamennou minerální vlnu, a v závěru se aplikuje kontaktní fasáda, tedy omítka. Mezi jednotlivými vrstvami však nevzniká žádná odvětrávaná mezera.

Kontaktní fasáda a izolací

Kontaktní fasáda – druhy izolace

Stejně jako odvětrávaná i kontaktní fasáda může být vysoce kvalitní. To, zda tato fasáda bude splňovat základní funkce fasády, závisí hlavně na izolaci, resp. na její tlouštce a na použití izolačního materiálu. V případě, že se rozhodnete pro levnější variantu, a to pro polystyren, je riziko, že se na vašich stěnách objeví nepěkné skvrny a plísně, mnohem vyšší. Je to způsobené tím, že polystyren je materiál, který je těžko propustný. Hlavně v období zimy se kondenzovaná pára dostává do polystyrenu, který nedýchá, a tím pádem se voda nevypařuje a stěny vlhnou. Proto se doporučuje minerální vlna z kamene, která zabezpečuje bezproblémovou difuzi vodní páry. Je však dražší.

Výhody kontaktní fasády

 • Nižší cena,
 • dobrá tepelná izolace – závisí však na tlouštce izolačního materiálu,
 • celkem dobrá průdušnost – v případě použití kamenné minerální vlny,
 • životnost – za předpokladu kvalitního a dobře aplikovaného izolačního materiálu,
 • nehořlavost – přidané nehořlavé látky,
 • rychlejší aplikace,
 • různá barevná provedení a vzory,
 • možnost použití i obkladů.

Nevýhody kontaktní fasády

 • Ani ten nejlepší materiál není tak dobře provzdušňovaný jako odvětrávaná fasáda,
 • kvalitní kamenná vlna je dvojnásobně dražší než polystyren,
 • při použití nevhodného izolačního materiálu v nedostatečné tlouštce (kamenná vlna minimálně 12 cm hrubá) způsobuje zadržování vody, zvlhnutí stěn a nakonec plísně,
 • polystyren zatěžuje přírodní prostředí,
 • nevýhodou je i to, že životnost fasády závisí na kvalitě podkladu a izolačního materiálu. Pokud se znehodnotí jedno z nich, fasáda bude mít krátkou životnost.

Myslete na ...

Ať se už rozhodnete jakkoliv, zda pro odvětrávanou fasádu nebo kontaktní, před samotným výběrem byste měli myslet ještě na pár podstatných věcí, které váš výběr ovlivňují a zčásti i omezují. Takže určitě myslete na:

 • typ zdiva, z jakého je váš dům, např. z cihly, tvárnic, dřeva, panely...
 • typ tepelné izolace, která je použitá na budově, např. polystyren EPS, extrudovaný polystyren, pěnové sklo, minerální vata,
 • povětrnostní podmínky v prostředí, kde se fasáda bude aplikovat,
 • výsledný vzhled fasády.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 14.12.2020
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Ošetření dřevěného nábytku či altánku před zimouOšetření dřevěného nábytku či altánku před zimou

Příprava domu na zimu – jak zazimovat závlahu, nábytek, sekačkuPříprava domu na zimu – jak zazimovat závlahu, nábytek, sekačku

Podzim je tady a zima se blíží. Připravte svoji zahradu a celý exteriér domu na toto období. Abyste na nic nezapomněli, udělali jsme seznam činností, který vám pomůže zvládnout všechno...

Jak vyčistit fasádu domu od bláta od vlaštovek?Jak vyčistit fasádu domu od bláta od vlaštovek?

Každá fasáda pod vlivem různých faktorů ztrácí svoji původní krásu. Jak umýt fasádu domu, co způsobuje její znečištění nebo jaké produkty využít k eliminaci řas, se dozvíte v našem článku.