Rady a tipy, jak rychle a důkladně uklidit nejen před Vánocemi

Pro někoho je to relax, očištění mysli, uklizení hlavy, zkrášlení prostoru a čas pro sebe. No a na druhé straně to může být pro někoho stres, ztráta času, únavná činnost nebo práce za trest. Určitě už víte, že řeč je o uklízení, bez kterého bychom asi nemohli existovat a asi bychom dlouho bez něho nevydrželi. Nejvíce stresující a nejúnavnější bývá uklízení před tím, než přijde velká návštěva, a ještě k tomu, když nemáte mnoho času. No a návštěvy se nám určitě spojují se svátky – Vánocemi, Velkou nocí, případně Dušičkami, narozeninami a jmeninami.

Jak rychle a efektivně uklidit před Vánocemi?

Problém s uklízením můžete mít i tehdy, když se chystáte na dovolenou. Máte v hlavě milion věcí, které víte, že musíte udělat, zařídit a sbalit. Ještě složitější, když nebalíte jen sebe, ale celou svoji rodinu. No a kdo tehdy myslí na uklízení? To je asi ta poslední věc, nad kterou přemýšlíte. Když však přijedete z dovolené po několika dnech, tak se určitě nechcete vrátit do bytu plného nepořádku. V dnešním článku vám dáme pár tipů na to, jak svoje uklízení bytu zefektivnit, neboli zkrátit jeho trvání, ale uklizeno bude tak jako obvykle. A nemusíte je využít jen tehdy, když jedete na dovolenou nebo se blíží svátky. Určite se hodí i těm, kteří uklízení nemají moc rádi a budou vděční, že této činnosti nemusí věnovat tolik času.

Ověřený trik – záchrana v podobě krabice a koše na prádlo

Takový hrubý nepořádek v bytě nebo domě způsobují věci, které nemají svoje místo. Nebo mají, ale nejsou na něm. Sklenice, ručníky, oblečení, krabice, nádobí v kuchyni, nejrůznější věci, které denno-denně používáte a nedáte je na svoje místo, protože je potřebujete po ruce. Když už máte děti, tak nabyl pro vás nepořádek úplně jiné rozměry – všude samé hračky, dětské oblečení, plenky, dětské nádobí a kosmetika. Takže – je načase všechno pouklízet.

Jako první se vydejte po bytě nebo domě s košem na prádlo. Posbírejte všechny věci po zemi, tam, kde nemají co dělat, a zkuste se podívat i do skříně, jestli tam nejsou věci, které tam nemají být a je potřebné je vyprat. Takto budete mít od ostatních věcí oddělené oblečení. Pokud máte například připravené věci na ruční praní, tak je položte navrch do koše na prádlo. Budete je mít oddělené, ale zároveň je nebude vidět. Také když máte poukládané oblečení i žehlicího prkna. Není čas na to, abyste to všechno pěkně vyžehlili a poskládali. Vyčleňte si na to jednu krabici, abyste to nedávali ke špinavým věcem, a uložte věci tam. Ostatní věci, které nemají svoje místo, také poskládejte do nádob nebo krabic.

Celá tato obchůzka po bytě nebo domě by vám neměla zabrat víc než 15–20 minut, takže to určitě není časově náročné. Zároveň se zbavíte toho „nejhrubšího nepořádku“ a bude se vám mnohem snáze utírat prach a umývat podlaha.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na prádlo

Mytí oken

Většina z nás to má rozvržené tak, že uklízíme okna dvakrát do roka – před Vánocemi a potom za půl roku na Velkou noc. Když je už umýváte, tak je jasné, že to chcete udělat pořádně. Ale co když vám při uklízení a pečení nezbývá moc času? Případně máte toho před svátky mnoho? Máme pro vás pár tipů na to, abyste je umyli pořádně, ale zároveň abyste nestrávili při mytí oken celý den.

Předtím, než se pustíte do mytí oken, tak si ukliďte okolí, o tom vám budeme psát v další části článku. Pokud byste šli nejdříve umývat okna a potom utírat prach na parapetních deskách, povymetat pavučiny a umýt žaluzie, tak byste si prodloužili dobu uklízení. Co se týká přípravy na uklízení, tak si připravte dva kbelíky s vodou, suchý a moktý hadr, leštidlo na okna a stěrku. Pokud vám to dovolí rozpočet, tak vám v budoucnosti pomůže zkrátit dobu mytí oken elektrická stěrka. U ní stačí okno umýt vodou, setřít, nanést lešticí prostředek a znovu setřít. Tímto způsobem máte do hodiny okna umytá. Ale zpět k tomu klasickému způsobu.

Když chcete umýt okna opravdu rychle, tak sa to dá vyřešit jednoduše. Úplne nejjednodušším způsobem je použít jen leštidlo na okna, ubrousky, stěrku a mokrý hadr. Nejdříve si umyjete hadrem okna od nejhrubší špíny a stejně tak i rám oken. To potom setřete pomocí stěrky. Aby byla okna dokonale lesklá, tak nastříkejte leštidlo a do sucha utřete ubrousky nebo novinami. Proč je lepší použít ubrousky nebo noviny, a ne suchý hadr? Z hadru vám mohou na okně zůstat vlákna, jichž se potom už jen těžko zbavíte. Tohoto se u ubrousků nebo novin nemusíte bát. No, a okna jsou připravená na všechny návštěvy, které vás přes svátky nebo po návratu z dovolené budou čekat!

Oblíbené čističe oken

Uklízení podle místností

Tak, hrubý nepořádek máte uklizený, okna jsou umytá a je načase pustit sa do hloubkového úklidu jednotlivých místností. Ať jde o jakoukoliv místnost, v každé je třeba udělat ty základní úkony – utřít prach, vymést pavučiny, vyvětrat, povysávat nebo vyklepat koberce a umýt podlahu. Tak si pojďme projít jednotlivé místnosti, abyste uklidili co nejúčinněji a zároveň co nejdetailněji.

Obývací pokoj

Rychlé a zároveň efektivní uklizení obýváku by vám nemělo zabrat více než 20 minut. Samozřejmě, hodně záleží i na vaší náladě, chuti a rychlosti práce. Jako první se věnujte dekoracím, ubrusům a případně fotkám v rámečcích. Všechno srovnejte, najděte jim místo a úhledně uložte, aby prostor působil v detailech uklizenější. Dalším krokem je utírání prachu, což je opravdu důležité a zaprášené poličky nebo stůl upoutají pohled nejednoho hosta. Jako první začněte místy, která jsou viditelná, osvětlená umělým světlem nebo sluncem. Výrazně je prach vidět i na tmavých površích a elektronice. Podle času trvání potom utírejte prach i na méně viditelných místech (zárubních, rámečcích, za doplňky a televizorem.

Úklid obývacího pokoje před svátky

Když už jsou dekorace uklizené a prach poutíraný, můžete si do rukou vzít vysavač. Extra pozornost věnujte sedačce a polštářům – pořádně je povysávejte a ujistěte se, že ani v mezerách se nenachází smetí. Pokud máte koberec pod konferenčním stolkem, tak mu věnujte také dostatek pozornosti. Vždyť přece není nic horšího, než když hosté odcházejí se špinavými ponožkami. Teď zbývá už jen podlaha, kterou umývejte jen v tom případě, když máte mop, který není třeba namáčet. V ostatních případech je lepší celou místnost pozametat nebo povysávat.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie odvlhčovače vzduchu

Kuchyně

Uklízení kuchyně. To bývá ten největší oříšek z celého bytu nebo domu. V kuchyni se žije, vaří, večeří, snídá i obědvá. Proto se tam drží hodně prachu, mastnoty a smetí. Tady si vyhraďte nejvíc času, klidně i půlhodinu až hodinu, ale určitě nepočítejte s tím, že utřete prach v každé skříňce a vyleštíte každou sklenici, na to v tuto chvíli není čas. Je třeba uklidit ten největší nepořádek, který je nejvíc vidět.

První kategorií, o kterou byste se měli postarat, je nádobí, protože to zabírá hodně místa a určitě s ním nebude kuchyně vypadat uklizeně. Takže každá lžička, každý šálek z vypité kávy nebo každý talířek byste měli posbírat a umýt ručně, případně když máte myčku, tak uložit tam. Když už bude nádobí uklizené, tak důležité je také umýt skvrny a špínu z pracovní desky, jídelního stolu a parapetních desek. Všechny zbytečné věci, které vám na kuchyňské lince není třeba, raději ukliďte, aby to nepůsobilo moc přecpané. Opět zkontrolujte, zda jsou osvětlené a viditelné povrchy čisté (sporák, kuchyňská dvířka, digestoř). Povysávejte koberec a podlahu, no a určitě nezapomeňte na kuchyňský koš, protože nepříjemný zápach by určitě nepůsobil reprezentativně.

Ložnice a dětský pokoj

Pokud uklízíte jen kvůli návštěvě, tak těmto dvěma místnostem nemusíte věnovat extra pozornost. Přece jen, do ložnice se vám většinou návštěva nechodí dívat. Jiné je to v případě, když přijde návštěva s malými dětmi, u kterých je jasné, že budou běhat po celém domě. Ale i v tom případě není nutné to s uklízením příliš přehánět.

Úklid ložnice před Vánocemi

V první řadě je nutné, abyste ustlali postel, protože neustlaná postel je první věc, které si člověk v ložnici všimne. A také když si začnou hrát děti ve vaší posteli, tak by jim peřiny mohly překážet. Pokud vám zůstalo v místnosti ještě nějaké oblečení nebo jste si nechali pyžamo hozené na posteli, tak je lepší si to uklidit. No a, samozřejmě, když jste zvyklí jíst v posteli, tak papírky, talíře i sklenice byste měli odnést do kuchyně. V případě, že vám zbyl ještě nejaký čas, tak poutírejte prach na viditelných místech, povysávejte nebo pozametejte koberce a podlahu.

Koupelna a záchod

Spolu s kuchyní jsou právě tyto dvě místnosti ty nejdůležitější při uklízení a měli byste si na to vyhradit dostatek času. Přece jen je velká pravděpodobnost, že vaši hosté navštíví toaletu nebo koupelnu. Zaměřte se na části, které je opravdu potřebné uklidit, a vynechte ty, které jsou úplně nepodstatné (například vodní kámen ve sprše).

V první řadě ukliďte všechny doplňky a maličkosti v koupelně. Ať už jsou to ručníky, šampóny, kosmetika, zubní kartáčky nebo špinavé prádlo. Co nejvíc těchto drobností se snažte uklidit do skříněk, protože se stává, že necháme na umyvadle kosmetiku, kterou každý den používáme, i přesto, že má svoje místo ve skříňce nebo poličce. Důležitou částí je umytí baterie, umyvadla a záchodu. Použijte na to dezinfekční prostředek, který potom nezapomeňte umýt. Na závěr už jen vyprašte koberec a pozametejte podlahu.

Co dělat, když už je návštěva přede dveřmi

Překvapila vás návštěva, která vám předem nedala vědět, a vy nemáte absolutně nic uklizeného? Lepší případ je, když se vám ozvou, že se k vám chystají nebo jsou na cestě. Horší případ už je, když zvoní a čekají před dveřmi. V obou případech je důležité, abyste jednali rychle a nesnažili jste se udělat všechno sami. Musíte se věnovat návštěvě a zároveň nenápadně uklízet, takže budete potřebovat pomoc.

Největší pozornost věnujte předsíni, ať už v domě, nebo bytě – ta vytváří první dojem a je to první místnost, do které návštěva vstoupí. Uklidit ji stihnete, i když je návštěva už přede dveřmi a netrpělivě čeká. Stačí, když schováte boty do skříňky, bundy, kabáty, čepice a šály schovejte do skříně a snažte se uklidit nebo aspoň dát do skříně všechny zbytečnosti, které si v předsíni často odkládáme. No a to úplně stačí, i po této malé úpravě bude působit předsíň upraveněji.

Po předsíni se věnujte obýváku – tam budou po předsíni směřovat kroky vaší návštěvy. Upravte polštáře, schovejte zbytečnosti a vyhoďte odpadky, ukliďte stůl, a když máte víc času, tak pozametejte podlahu. No a když stíháte, tak chvilku věnujte i koupelně, záchodu a kuchyni, ale tam už jen tak zběžně ukliďte to, co působí nejvíc neuklizeně. Už i když bude návštěva u vás, tak je dobré ještě vyvětrat, protože čerstvý vzduch udělá v místnosti a celém bytě/domě hodně.

Tipy na uklízení bytu nebo domu

I když už víte, jak si zkrátit čas uklízení tehdy, když vám moc času nezbývá, tak tu máme pro vás pár základních tipů, abyste měli všechno pohromadě, a jsou to také všeobecnější body, které můžete uplatnit při uklízení kterékoliv místnosti. Také je můžete aplikovat do vašeho pravidelného uklízení a díky tomu ušetříte množství času.

Udělejte si systém

Na to, abyste nechodili z jedné místnosti do druhé, od jedné věci k druhé a zbytečně tak neztráceli čas, je důležité najít si systém. Znamená to, že si vytvoříte přesný postup, který budete při každém uklízení dodržovat a případně ho zlepšovat, když po čase přijdete na nějaké vaše triky. Začněte a skončete vždy stejně, abyste neztratili čas premýšlením a běháním. Jinak řečeno, vytvořte si rutinu. Ta pomáhá nejen při efektivitě, ale i vytrvalosti, technice a chuti do uklízení.

Postup při úklidu

Správné nářadí

Ano, i to je důležité a dokáže vám ulehčit práci. Mít všechny uklízecí pomůcky a čisticí prostřiedky na dosah, v kbelíku nebo jiné nádobě, abyste nemuseli chodit stále sem a tam do kouplny a zpět. Dokonce si můžete na sebe obléct zástěru, ve které budete mít našité kapsy na čisticí prostředky a hadry. Takto budete mít všechno zorganizované a ušetříte čas.

Změňte přístup

Proaktivní přístup je nejlepším trikem pro rychlé uklízení. Také i řešit určité problémy v domácnosti předtím, než propuknou do větších rozměrů. Hlavně co se týká hygieny v koupelně. Velkým problémem může být právě plíseň a vodní kámen. Když budete tyto prostory čistit pravidelně, i mimo toho, když budete uklízet celý dům. S tímto vám pomůže množství čisticích prostředků, ale i běžné věci, které najdete v domácnosti. Na tyto účely je dobrá například zubní pasta nebo soda bikarbona, které mají bělicí účinky. Soda bikarbona v kombinaci s citronovou šťávou nahradí jakýkoliv silnější čisticí prostředek.

Uklízení může být zábava

Proč se týrat negativními myšlenkami ohledně uklízení a dělat si z toho nepříjemnou činnost, kterou děláte jen z donucení? Udělejte z toho relax, činnost na očištění mysli, čas pro sebe a zorganizování svého domova. Přece jen, když máte čistý a uspořádaný domov, tak máte i čistou a uspořádanou mysl. Pokud do svého uklízecího rituálu nechcete zapojovat nikoho dalšího, tak si pusťte hudbu, zapalte svíčky, oblečte si pohodlné oblečení a pusťte se do toho! Pokud to chcete pojmout jako skupinovou práci, tak každému dejte na starost určitou činnost a uklízení budete mít za chvilku hotové!

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 14.12.2022
Hodnocení článku:
(85.4%)

V této kategorii najdete i:

Tipy na originální vánoční dárky pro děti a dospělé + nápady, kam je schovatTipy na originální vánoční dárky pro děti a dospělé + nápady, kam je schovat

Někteří lidé považují nákup vánočních dárků za tu méně příjemnou součást Vánoc. To platí hlavně pro ty, kteří mají věčný problém vybrat něco, co by druhá osoba ocenila. Nezoufejte,...

Dřevěné vánoční ozdoby, figurky a dekorace na stromek jsou stále in. Můžete si je koupit i vyrobitDřevěné vánoční ozdoby, figurky a dekorace na stromek jsou stále in. Můžete si je koupit i vyrobit

Dřevěné vánoční ozdoby rozhodně nepatří do dob minulých. Prozradíme vám, proč byste si jimi měli tento rok ozdobit svůj vánoční stromek.

Moderní adventní věnce na stůl, na dveře, s kožešinou a LED – poradíme, jak vyrobitModerní adventní věnce na stůl, na dveře, s kožešinou a LED – poradíme, jak vyrobit

4 kouzelné neděle, které symbolizují příchod nejkrásnějších svátků v roce – Vánoc. 4 neděle před Vánocemi a 4 hořící svíce, to je období, které se nazývá advent.