Skandinávský nábytek. Severský styl v bytovém dezignu

Severský styl bytového designu vznikl v první polovině 20. století. Základními vlastnostmi tohoto stylu jsou kvalita, jednoduchost, funkčnost a detail.

Obývák zařízený ve skandinávském stylu

Za první průkopníky stylu se považují designeři Alvara Aalta a Arne Jacobsen. Tento styl se stal jedním z nejoblíbenějších v interiérovém designu. Typický je pro severské země. Poprvé byl uvedený v roce 1947 na výstavě v Miláně.

Základní rysy skandinávského nábytku

Severský styl bydlení je definovaný tím, že víc než na různé dekorace a ozdoby sází na funkčnost nábytku. Skandinávský styl je vhodný pro malé byty, ale také pro velké prostory. K základním rysům, které nesmí chybět v žádném bytu v tomto stylu, patří:

  • Světlo

Nejdůležitějším rysem každého severského stylu je světlo. Protože severské země mají světla a slunce méně, tak dbají na to, aby se ho do jejich příbytků dostalo co nejvíc. Domy a byty jsou prosvětlené různými lampami, které připomínají slunce. U světlého bytu je důležité zachovat také bílé stěny, světlé podlahy a také některé kusy nábytku.

  • Čistota a pořádek

Tradiční skandinávské domy byly malé a nedovolily nadměrné množství věcí. I přesto,  že nyní jsou už větší, zachovala se myšlenka udržení prostoru bez nepořádku a čistota je stále velmi důležitý prvek. Ve skandinávských bytech najdete čisté linie bez zbytečných ornamentů. Tady je důležité připomenout, že ornamenty a výklenky jsou stále součástí norského stylu bydlení, který vychází ze skandinávského.

  • Funkčnost

Severský nábytek musí být zejména funkční. To v praxi znamená už výše vzpomenuté – nábytek je účelný a využívaný. Tuto funkčnost je ideální doplnit malými koberečky nebo jednoduchými obrazy. Styl skandinávských doplňků spočívá ve větších dekoracích. V severském bytě nenajdete žádné miniaturní dekorace na poličkách, tzv. lapače prachu.

Zařízení bytu v skandinávském stylu

  • Neutrální barvy

Základní barvou skandinávského designu je bílá a neutrální barvy. Je tomu tak proto, že design dovoluje důraz na maximálně dvě až tři doplňkové výrazné barvy. Mohou být pastelové nlebo horčičně žlutá. Na toto je třeba dát obzvláště pozor, aby nevznikl chaos a styl zůstal zachovaný.

  • Vzory

V severském designu převládá jednoduchost a ta je často oživená vzory. Využívají se geometrické motivy, které jsou umístěné na dekách, textíliích, polštářích a kobercích.

  • Materiály

Skandinávský styl bytu upřednostňuje přírodní materiály. Nejčastěji se využívá dřevo, ať ako nábytek, nebo na podlahy, a to zejména smrk, bříza nebo borovice. Nevyužívají se materiály, které evokují chlad – jako například kov. V severských bytech je častým javem jako dekorace kožešina a hodně textilií jako vlna a len.

Všechny tyto principy zabezpečují švédské “lagom”, což znamená ani příliš málo, ani příliš mnoho. Design skandinávského interiéru vytváří prostory, které jsou jednoduché, přehledné, efektivní, teplé a příjemné.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Obývák ve skandinávském stylu

V obýváku se nevyhýbejte barvám. Skandinávský styl barvu umožňuje přidat ve formě akcentu. Také je vhodné přidat do obýváku jedno či dvě zrcadla, plyšový koberec, servírovací stolek a stojanovou lampu. Útulná pohovka znásobuje elegantní vzhled.

Obývák v skandinávském stylu bydlení

Sedačka v skandinávském stylu

Jak bylo vzpomenutu – bílá je dominantní barva. Poslední roky ji však už dostihuje také šedá. A tato se využívá právě v designu obýváků. Pro vytvoření většího vizuálního kontrastu si vyberte tmavší odstín šedé. Skandinávské sedačky jsou luxusní, pohodlné a využívají architektonické tvary. 

Pozrite si viac produktov z kategórie nábytek do obývaku

Ložnice ve skandinávském stylu

U ložnice je důležité, abyste se cítili zvláště dobře. Drží se všech skandinávských zásad a nevybočuje z nich. Právě naopak, ve skandinávských bytech nebo domech najdete často minimalistické ložnice, a to jen postel s nočními stolky. Postel je vysoká. Pokud se v ložnici nachází prádelník, tak je jednoduchý. V ložnici by se neměla nacházet šatní skříň. Povlečení na ložní prádlo neobsahuje vzory a přes postel je přehozená deka.

Ložnice v skandinávském stylu

Severský styl nemá záclony, ale jen závěsy. Nábytek v severském stylu je v ložnici zařízený tak, aby budíkem bylo vycházející slunce. Zajímavostí je, že i když to některé filozofie nedoporučují – v severských ložnicích často najdeme na stěnách fotky lidí, kteří ji obývají.

Pozrite si viac produktov z kategórie ložnicový nábytek

Kuchyně ve skandinávském stylu

Kuchyně je asi nejzajímavějším prostorem na analýzu tohoto stylu. Je vzdušná, má jednoduchý dwsign, ale je zároveň funkční a praktická. Kuchyně je typická vestavěnými a zabudovanými spotrebiči. Skandinávský bytový design kuchyně se dále vyznačuje úložnými prostory, které zabezpečují vzdušnost a čistotu.

Na vytvoření teplé atmosféry se někdy používají zemité odstíny. Součástí skandinávských kuchyní je jídelní stůl se židlemi. Skandinávský styl kuchyně preferuje velké okno a celkovou barevnou kombinaci: bílošedá.

Kuchyň ve skandinávském stylu

Tip na závěr: Zařiďte si byt ve stylu hygge

Skandinávský styl bytu je charakteristický také filozofií hygge. Je to slovo pocházející z Dánska a představuje symbiózu bydlení a pohodlí. Je to recept na dokonalý a šťastný život.

Stejně jako jiné severské země, tak i Dánsko dodržuje všechny výše uvedené zásady. Má však specifikum právě v tom, že bydlení by mělo být také životním stylem, do kterého zapojíte své přátele. Je to filozofie o drobných radostech v životě, které mohou spočívat v ranní kávě nebo obklopením se svíčkami. Podle tohoto stylu je minulost naší součástí, proto se Dánové rádi obklopují starými věcmi, které mají pro ně zvláštní význam.

Severské země mají nejméně slunce, ale přece jejich obyvatelé patří k nejšťastnějším. Důvod spočívá v jejich symbióze s přírodou, ale také se zásadami, kterých se drží. Tyto zásady přenášejí i do svých příbytků.

Zkuste se oprostit od zbytečností ve vašem životě a začněte zařízením si bytu v tomto stylu plném minimalismu a jednoduchosti!

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 11.05.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?