Test Magazín – Instantní kávy ve spotřebitelském testu

Také vy patříte mezi ty lidi, kteří rádi pijí kávu a nepohrdnou ani instatními rozustnými kávami? V tom případě je následující článek pro vás jako stvořený.

Instantní káva - která je nejlepší?

Jelikož v Evropě patříme k největším konzumentům instatní kávy, tak je úplně na místě, abychom si zesumarizovali výsledky testování tohoto produktu, které byly uveřejněné v časopisu dTest.

Co ovlivnilo celkový výsledek?

Instatní kávy byly podrobené vícerým zkouškám a na jejich základě byly zhotovené celkové hodnocení a žebříček umístění. V závorce najdete procentní vliv na konečnou známku.

 • Senzorické hodnocení (45 %)
 • Antioxidační aktivita (25 %)
 • Nežádoucí látky (20 %)
 • Obal a deklarace (10 %)

Káva – škodlivá, či zdraví prospěšná?

O tom, zda má káva na náš organismus pozitivní nebo negativní dopad, existuje nekonečné množství výzkumů, debat a polemik. Tak jaká je tedy pravda? Asi nejlépe tento jev vystihuje míra, s jakou kávu konzumujeme.

Hrnek instantní kávy, nescy

V průměrném množství, tedy 2 kávy za den, může mít tento blahodárný nápoj dobré antioxidační účinky.

Množství kofeinu

Obsah kofeinu je proměnlivým faktorem a závisí na použité odrůdě kávových zrn:

 • Arabica má jemnější zrna a také menší obsah kofeinu, přibližně 26 gramů na kilogram
 • Robusta obsahuje víc kofeinu

Pokud byly v kávě použité obě odrůdy, tak se podíl kofeinu zvyšoval. Celkově nejvíc kofeinu bylo naměřené v kávě Dallmayr Gold - 44,5 gramu na kilogram.

Chuť

No, a kprotože mnozí z nás pijí kávu i pro její specifickou chuť a aroma, tak testované produkty byly podrobené také ochutnávací zkoušce. Dobrá chuť je však velmi relativní pojem a záleží na tom, na jakou značku kávy jsme zvyklí. V testování se kladl důraz na míru upražení a použitou odrůdu. Polovina káv dosáhla dobrého výsledku.

Vítězem v tomto směru byl L'Or Classique se známkou 2. V závěsu za ním se umístila instantní káva Clever Gold z Billy. Druhá jmenovaná káva si vedla dobře i v ostatních testech. V senzorických testech pohořela značka Dallmayr Gold. Důvodem bylo silné upražení a horká a spálená chuť.

Nežádoucí látky

Tady se měřila trojice látek: 

 • Akrylamid: Vzniká při pražení kávy samovolně. Této karcinogenní a mutagenní látky podle nejnovějších směrnic EU nesmí být v kávě víc než 850 gramů na kilogram. V tom se musí zlepšit značka Bellarom Gold a Albert Gold Melange Instant Coffee. Nejvíce v tomto směru vynikaly Clever Gold, L'Or a Dallmayr a Tchibo.
 • Furan: Jedná se o potenciální karcinogen a vzniká rozkladem cukrů při vysokých teplotách. Vzhledem na prchavost této látky se jí můžete zbavit tak, že po uvaření kávy ji necháte chvíli odstát. Nejvíc této látky se našlo v kávě Dallmayr – 24 mikrogramů na kilogram.
 • Ochratoxin A: Je to jed produkovaný plísněmi a jeho obsah v kávách se pohyboval pod regulačním limitem 10 mikrogramů na kilogram.

Kontrola textů na obalech

Pro spotřebitele jsou asi nejzajímavější údaje na obalu odrůda kávy nebo země původu. Bohužel, výrobce není povinný o těchto údajích informovat. I právě proto se na žádném výrobku nenašla uvedená země původu. S použitými odrůdami to už bylo o něco lepší. Kontrolovaly se i praktické informace, jako například návod na použití, počet šálků a čas, za který se má káva po otevření vypít.

Výsledky testu

 1. L'Or Classique – 71 %
 2. Billa/Clever Gold – 70 %
 3. Tesco Gold – 68 %
 4. Kaufland/K-Classic Caffé Allegro Gold – 65 %
 5. Jacobs Velvet – 37 %
 6. Dallmayr Gold – 23 %

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 28.02.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kávovary DeLonghi jsou nejlepší, říkají recenze Kávovary DeLonghi jsou nejlepší, říkají recenze

Zvažujete koupi kávovaru, ale nemůžete si vybrat tu správnou značku? V našem článku vám prozradíme, proč lidé považují za to nejlepší na trhu italskou značku DeLonghi!

Recenze Tescoma hrnců odhalí nejlepší sady i na indukci Recenze Tescoma hrnců odhalí nejlepší sady i na indukci

Značka prezentuje svoji kvalitu po celém světě. Pokud se ptáte, proč jsou Tescoma hrnce tak dobré, v následujícím článku vám s určitostí odpovíme. Čtěte a dozvíte se všechno podstatné!

Nejlepší pásové brusky na dřevo jsou Makita, Hecht a Bosch Nejlepší pásové brusky na dřevo jsou Makita, Hecht a Bosch

Základem je vybrat si správnou pásovou brusku, která naplní to, co potřebujete. Na základě recenzí, hodnocení a testů jsme pro vás připravili výběr těch nejlepších produktů, které jsou...