Test Magazín – Smartphony. Vítězem testu je iPhone a Samsung

Uvažujete nad koupí nového smartphonu, ale nedokážete si vybrat z pestré tržní nabídky? iPhone, Samsung nebo nějaká jiná značka?

Nejlepší telefony

V dnešním článku si rozebereme výsledky testování, které byly uveřejněné v časopisu dTest a následně odvysílané v oblíbené relaci RTVS Test Magazín.

Pořadí výsledků testu

Smartphon jako multifunkční pomocník

Smartphony patří mezi nejprodávanější produkty na trhu s technologickými zařízeními. Nelze se divit, vždyť dnešní mobily nabízejí mnohem víc než jen možnost volání a psaní zpráv. Jsou multifunkční – připojení na internet prostřednictvím dat či Wi-Fi otevírá možnosti v podobě používání sociálních sítí, sledování videí, filmů nebo využívání navigace při řízení auta nebo jiných úkonech. Díky velkým displejům můžete v mobilu klidně číst i e-booky.

Jaké parametry se testovaly?

Při testování kvality mobilů měly na výslednou známku zkoumané parametry rozdílný vliv, který je vyjádřený procentním údajem v závorce:

 • Fotoaparát a kamera (20 %)
 • Telefon (18 %)
 • Psaní (13 %)
 • Ovládání (12 %)
 • Hovory (12 %)
 • Hudební přehrávač (10 %)
 • Internet (10 %)
 • Navigace (5 %)

Kvalita snímků

Mnoho uživatelů si kupuje smartphony právě na základě toho, jak fotí či filmují. I právě proto se tento parametr podílel na finálním výsledku největší mírou. Focení se testovalo během denního světla, ale také při nízkém osvětlení, protože právě šero či tma bývá často kamenem úrazu.

Nejlepší mobilní telefon

Roli sehrála také doba uzávěrky a čas potřebný na provedení dvou fotek po sobě. Kromě toho se hodnotilo také ovládání fotoaparátu, jeho nastavení nebo možnosti.

Ovládání a odolnost

V rámci ovládání se přihlíželo na pohodlnost psaní, plynulost pohybu v menu a také na celkovou mobilitu – jak mobil se svými rozměry pasuje do ruky uživatele, kolik váží a jaké jsou možnosti zamykání a odemykání obrazovky či klávesnice.

Rozbité sklo na mobilním telefonu

No a protože vidět smartphon s rozbitým displejem nebo krytem je běžná záležitost, testovala se i odolnost těchto zařízení. Speciální sprchovací zařízení zkoumalo odolnost vůči zmoknutí a také se posvítilo na odolnost vůči pádům. To se testovalo ve speciálním otočném bubnu, kde mobily padaly na zemi z výšky 80 centimetrů.

Kvalita zvuku, přehrávač a kontakty

Poslouchání hudby je také oblíbená činnost majitelů smartphonů. Kvalita zvuku se hodnotila na sluchátkách, která byla přibalená výrobcem a zároveň i na profesionálních sluchátkách. Důraz se také kladl na přehrávač jako takový – jeho ovládání a možnosti. Na výsledek měl vliv i přenos hudebních souborů.

V tomto bodě testující hodnotili také kvalitu zvuku při hovoru, následně práci s kontakty, přicházející a zmeškané hovory, a od nich se plynule přesunuli ke druhé formě kontaktování, a to ke psaní a odesílání textových zpráv a e-mailů.

GPS, funkce a baterie

Co se týká navigace, tak tady se, pochopitelně, nehodnotily dostupné navigační aplikace na stažení, ale navigace dodávaná výrobcem při koupi. V rámci ní se hodnotila její rychlost, přesnost určení polohy nebo hlasitost reproduktů při navigování.

Mobilní telefon Samsung

Problém s navigacemi a celkově různými pokročilými funkcemi či aplikacemi je ten, že i když nám patřičně dokážou ulehčit náš život a zvýšit hodnotu celého mobilu, tak mají negativní dopad na výdrž baterie, což je při aktivním používání častým problémem prakticky u všech modelů.

Cena

Cena je velmi proměnlivý faktor a pohybuje se ve velmi velkých intervalech. To, kolik jste ochotní investovat, jde ruku v ruce s tím, co od mobilu očekáváte. Pokud nejste náročný uživatel, tak si dokážete koupit slušný smartphone i za nízkou cenu. Jejich multifunkčnost zůstává poměrně nezměněná, vystačit si však budete muset například s nižším rozlišením, nižší kvalitou fotoaparátu nebo menším displejem či menší pamětí.

Celkové hodnocení

 1. Apple iPhone 8 Plus – 78 %
 2. Samsung Galaxy Note 8 – 78 %
 3. Sony Xperia XZs – 72 %
 4. Huawei P8 Lite 2017 Dual Sim – 69 %
 5. LG X Power 2 – 65 %
 6. Motorola Moto E4 Plus Dual Sim – 57 %

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 18.05.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhu Test magazín – Nejlepší kontaktní grily na trhu

Kontaktní gril nahrazuje klasický gril, když už počasí nepřeje klasické grilovačce na zahradě. To, jak kvalitní tyto produkty jsou a co nabízejí, nám odhalila relace Test magazín....

Test magazín – vestavěné elektrické trouby Test magazín – vestavěné elektrické trouby

Koupě vestavěné elektrické trouby by měla být v první řadě investicí do budoucna. Jen některé modely však vynikají mimořádnou kvalitou. V našem článku vám představíme ty nejlepší!

Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu? Test Magazín – vrtačky. Která je nejlepší vrtačka podle testu?

 Vrtačky jsou univerzální zařízení, která mohou provádět víceré činnosti a kdykoliv. Test poradí, které jsou ty nejlepší.