Zahradní sprcha – solární přenosná, nebo zděná? Montáž, cena, zkušenosti

Přemýšlíte nad koupí zahradní sprchy? Toto „zařízení“ skutečně není na škodu. Poslouží jako náhrada, ale i doplněk k bazénu, ušetří finance a v některých případech i uklízení.

Zděná zahradní sprcha

Pokud se ještě stále nedokážete rozhodnout, přinášíme vám všechny potřebné informace o zahradních sprchách.

Oblíbené zahradní sprchy


Kdy si opatřit zahradní sprchu

Klasickou zahradní sprchu může vlastnit každý, kdo má rodinný dům, rekreační chatu či zahradu s pozemkem, kde je, samozřejmě, zavedený přívod vody. Sprcha do určité míry zastoupí bazén, i když upřímně, není to úplně to samé, co potvrdí asi každý majitel bazénu. Při letních vedrech je však jakékoliv osvěžení určitě lepší než žádné osvěžení. Zahradní sprcha je také výborným doplňkem k bazénu, a to z více důvodů, které si vyjmenujeme níže.

Existují i případy, kdy pro vás zahradní sprcha není vhodnou volbou? Těžko říct, žádné objektivní důvody asi skutečně nejsou. Zahradní sprcha pro vás může být zbytečností například tehdy, když si ji opatříte na chalupu, kterou navštívíte jednou za léto. Menší problémy může způsobit teoreticky i na menších pozemcích, kde není možné zajistit dostatečné odvádění vody, čímž kolem sprchy vzniknou rozbahněná místa. Tento problém je však možné vyřešit například umístěním plastové vaničky přímo pod sprchu.

Zahradní sprcha k bazénu

I když mnozí prodejci prezentují zahradní sprchy jako náhradu bazénů, ve skutečnosti hovoříme o asi nejlepším doplňku k bazénům. Před koupáním se sice nesprchuje každý, po něm však asi ano. Přece jen, po vystoupení z chlorované vody padne sprcha v čisté vodě vhod, no a používání té zahradní se nijak neodrazí na vašich účtech za elektřinu či plyn.

Zahradní sprcha je vhodnou volbou, pokud máte bazén

Před čvachtáním v bazénu je zase oplachování vhodné hlavně proto, abyste si do něj nenanosili zbytečnou špínu. Konec konců, před koupáním se sprchujete i na veřejných koupalištích. Tato drobnost přitom dokáže podstatně snížit provozní náklady na chod bazénu. Jak? Čistější voda rovná se méně čisticích tablet, méně často zapnutá filtrace nebo čištění pomocí vodního vysavače. Když máte bazén a děti, zahradní sprchu oceníte ještě víc. Loužičky vody po celé trase, kterou musí vaše ratolesti zdolat od bazénu ke koupelně, nemá rád asi žádný rodič. I v tomto směru, samozřejmě, ušetříte množství financí.

Instalace a umístění zahradní sprchy

Abyste mohli zahradní sprchu používat, musíte mít na zahradě vnější přívod vody, tedy hadici, která se jednoduše připojí k zahradní sprše. Pozornost věnujte hlavně výběru vhodného místa. U solárních sprch si vybírejte stanoviště, na kterém svítí slunce po co největší část dne. Sprchu je dobré umístit na rovinku, řešením může být například i dřevěná paleta. Myslete na to, že voda ze sprchy musí někam odtéct. Trávník nebo cestičky na zahradě přitom nejsou těmi nejlepšími místy.

TIP: Zahradní sprchu můžete umístit v blízkosti políček se zeleninou či květy. Při každém sprchování jim takto zabezpečíte závlahu. Takové řešení chce samozřejmě trochu plánování.

Vybíráme z katalogu

Údržba zahradní sprchy

Z hlediska údržby jsou zahradní sprchy skutečně nenáročnými zařízeními. Zvenku je stačí jednou za čas opláchnout čistou vodou, pokud si potrpíte na dokonalý lesk, můžete je vyleštit od uschlých kapek vody. Pokud máte tvrdou vodu, je dobré sprchu párkrát za sezónu zevnitř propláchnout pomocí změkčovadla nebo obyčejného octa. Tento úkon je dobré provést také na začátku a na konci letní sezóny.

Když sprchu nebudete používat déle než 3 dny, nechte vypustit všechnu vodu ze zásobníku a naplňte jej novou. Odstátá teplá voda není úplně hygienická. Sprchu vypusťte také vždy před tím, než odjedete na dovolenou nebo prodloužený víkend. Stojatá voda ji může zevnitř zbytečně zanést řasami a usazeninou. Na zimu je potřebné vyprázdněnou sprchu umístit do interiéru, v létě jí na vaší zahradě nemá co ublížit.

Výběr zahradní sprchy

V obchodech narazíte na celou řadu zahradních sprch a také na méně tradiční kusy, např. na nafukovací sprchy pro děti nebo podlahové sprchy. Při výběru si všímejte hlavně těchto parametrů:

  • Velikost akumulačního zásobníku na vodu: Tento parametr je důležitý u solárních sprch. Větší zásobník je vhodný pro početné rodiny, když budete sprchu používat jen dva, postačí vám bohatě i zásobníky s objemem kolem 14 litrů.
  • Váha: Příliš lehká sprcha nemusí odolat náporům větru, veľmi těžká je zase náročnější na manipulaci a zimní skladování. Nejlepší je tedy zlatá střední cesta. Extrémně lehké sprchy je dobré dodatečně zatížit na jejich spodní části.
  • Doplňkové funkce a příslušenství: Velmi praktické jsou například samostatné kohoutky na oplachování chodidel nebo nastavitelná výška sprchy. Podívejte se i na délku hadice. Některé sprchy jsou prodávané i s plastovou vaničkou, která zabrání rozlévání vody po pozemku.

Solární zahradní sprcha

Solární zahradní sprchy jsou nepochybně asi tou nejlepší volbou. Mají vlastní akumulační zásobník na vodu, který může být umístěný na jejich spodní části nebo tvořit samotné tělo sprchy. Voda je ohřívaná slunečními paprsky, díky čemuž provoz nestojí skutečně téměř nic. Tyto sprchy mají většinou tmavou povrchovou úpravu, díky čemuž se voda v nich může nahřát i na více než 60 °C. Z tohoto důvodu obsahují i směšovací baterii – regulátor, pomocí kterého si při sprchování nastavíte přibližnou teplotu vody. Na výběr máte pevné a také přenosné solární sprchy.

  • Přenosné solární sprchy: Mají menší akumulační zásobník na vodu, většinou s objemem kolem 10–15 litrů, proto se pod nimi neosprchují 4 osoby po sobě. Jejich výhodou je však snadná manipulace. Na podzim je stačí jednoduše opláchnout, zvednout a odložit do garáže.
  • Pevné solární sprchy: Mají větší akumulační zásobník na vodu (kolem 40 litrů a víc), jsou tedy i podstatně těžší a na jejich umístění je potřebné vybrat pevný podklad, například dlažbu nebo dřevěné pódium. Tyto sprchy dostanete v různých designových provedeních, takže kromě praktické stránky splní i tu estetickou.

Zahradní sprchy bez solárního ohřevu

Na tyto kusy dnes narazíte spíše zřídka, avšak i zahradní sprchy bez solárního ohřevu splní svoji funkci. V podstatě jde o „zařízení“, do kterého připojíte hadici a pomocí kohoutku můžete regulovat tok vody přes klasickou sprchovou hlavici. Tyto sprchy stojí skutečně pár eur, proto jsou dobrým řešením na chalupy či zahrádky. Samozřejmě, natrefíte i na sprchy obložené dřevem nebo se zabudovaným stojanem, které i bez solárního ohřevu stojí o něco víc.

Zahradní sprcha s dřevěným obložením

Na stejném principu, tedy bez solárního ohřevu, většinou fungují i podlahové zahradní sprchy. Sprcha na první pohled připomíná menší pódium, připojí se na něj zahradní hadice a voda stříká odspodu.

Zděné zahradní sprchy

Zděné zahradní sprchy si nekoupíte „vcelku“, musíte si je postavit nebo nechat postavit sami. U zděných zahradních sprch je nejdříve nutné vytvořit jakési „zákoutí“ s minimálně dvěma stěnami a podlahou. Následně se do něj zavede přívod vody a sprcha je na světě. V tomto případě máte téměř nekonečné možnosti. Můžete využít dřevo, kámen, cihlu nebo tyto materiály kombinovat, sprcha může být součástí terasy či altánku, nebo ji můžete zakomponovat mezi stromy a jinou zeleň na vaší zahradě.

Zahradní sprchy bez přívodu vody

Pokud nemáte na vašem pozemku vnější přívod vody a sníte o zahradní sprše, existuje několik řešení. Prvním z nich je zahradní sprcha s nádrží, kterou si vyrobíte nejsnáze z velkého černého sudu. Když takový nemáte, klidně ho natřete černou barvou. Na výrobu zahradní sprchy ze sudu musíte nejdříve vytvořit konstrukci, která bude vyšší než vy. Na ni položíte sud s vodou, do kterého navrtáte díru na sprchovací hlavici, a namontujete vodovodní kohoutek. Takto si vyrobíte alternativu k solární sprše, která však nebude mít regulaci teploty a voda z ní se jednoho dne vyčerpá. Nevýhodou je také sprchování pod odstátou vodou.

Zahradní sprchu si můžete vytvořit ze sudu

Druhou, jednodušší, praktickou a velmi levnou možností jsou černé závěsné pytle s kohoutkem. Jejich objem se většinou pohybuje jen kolem cca 10 litrů, pokud však nemáte jinou možnost, ani toto řešení není k zahození.

Shrnutí výhod a nevýhod zahradní sprchy

Hlavní výhodou zahradní sprchy je šetření energií a financí. Na Slovensku máme v průměru 3–4 teplé měsíce, během kterých můžete zahradní sprchu využívat naplno, a to nejen na rychlé osvěžení nebo opláchnutí před a po koupání v bazénu, ale také na „normální“ večerní sprchování. V solární sprše, ve které se voda během dne ohřeje na vívr než 50 °C, zůstane příjemně teplá, pokud ne vysloveně horká, i ve večerních hodinách. Pro ty, kteří bazén nemají, zahradní sprcha zčásti zastoupí jeho funkci.

Zahradní sprcha v podstatě nemá žádné nevýhody. Pokud byste si ji i koupili a po čase zjistili, že ji nechcete používat, můžete ji vždy prodat nebo odložit do garáže. Údržba a montáž také nepatří k žádným zásadním investicím. S menšími komplikacemi se můžete setkat jen v tom případě, že sprchu umístíte na nesprávné místo, například přímo na trávník a zároveň rovnou plochu, ze které nebude mít voda jak odtékat. V tomto případě si můžete už po jednom či dvou osprchováních dokonale rozbahnit část pozemku.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 19.07.2021
Hodnocení článku:
(89.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak zajímavě a rychle zabalit nejen vánoční dárek do i bez balicího papíruJak zajímavě a rychle zabalit nejen vánoční dárek do i bez balicího papíru

Balení dárků nemá rád každý, často si nedokážeme poradit s měkkými dárky nebo balením běžných dárků v krabici. Všechno se přitom dá zvládnout, stačí se nechat inspirovat.

Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)Malá předsíň – inspirace, jak oživit chodbu (design, barva, tapety)

Předsíň nebo  vstupní chodba je   důležitou součástí každého bytu i domu.  Věnujte jí čas a zařiďte ji tak, abyste se v ní cítili příjemně a aby vám v ní nic nechybělo.

Zapomeňte na záclony a vnitřní žaluzie, mnohem oblíbenější je „neviditelné” stíněníZapomeňte na záclony a vnitřní žaluzie, mnohem oblíbenější je „neviditelné” stínění