Jak pěstovat oregano

Oregano patří mezi divoce rostoucí bylinky. Dorůstá do výšky 50–60 cm, tvarem nápadně připomíná malý polokeř. Je rozšířené v oblastech Středozemního moře a mnoho lidí je pozná pod názvem dobromysl nebo dobromysl obecná.

Oregano nebo Dobromysl obecná

Má silné antibiotické a protizánětové účinky, pomáhá při nespavosti, je silným antioxidantem  a obsahuje velké množství vitamínů, proto je více než vítaným pomocníkem v naší kuchyni.

Vhodné podmínky na pěstování

Optimální a prospěšné prostředí pro růst oregana představuje sluncem prosvětlená oblast. Patří mezi světlomilné rostliny a vyhovuje mu 18–20 °C, při vyšší teplotě se táhne za slunečními paprsky, což rostlinu značně oslabuje. Zásadně se vyhněte průvanu. Oregano patří mezi trvalky a bezproblémově přezimuje i v našich podmínkách.

 

Substrát a hnojení

Oregano můžete pěstovat v zimních měsících uvnitř příbytků, např. v květináči na okenním parapetu. Když vyjde sluníčko na oblohu a zima se přemění do léta, určitě je dejte na balkon či terasu. Odvděčí se vám za to voňavými bylinkami, protože slunění je jeho oblíbená činnost. Oregano má rádo písčitou půdu, pokud rostlinku sadíte do nádoby, použijte raději širší než hlubší. Doporučujeme zakoupit si substrát pro bylinky a zelené koření. Hnojení není nevyhnutelné.   

Rozmnožování oregana

Pro rostlinku je důležité, aby měla dostatek slunečního světla, na vodu není náročná a snese i období sucha.

Rozmnožujeme v jarním až podzimním období pomocí odřezků, které necháme zapustit ve vodě tak, aby nám pustily kořínky. Následně zasadíme do půdy. 

Odřezky oregana na rozmnožování

Rozmnožování oregana řízkováním

V letních měsících je vhodnější rostlinku rozmnožovat právě pomocí odřezků, je to rychlejší způsob než pěstování oregana ze semínka.

Sběr bylinek

Bylinky je vhodné sbírat dvakrát do roka, na jaře, když má rostlina nové výhonky, a na podzim před zazimováním rostlinky. Avšak můžeme je sbírat i průběžně, je to jen na způsobu sběru, který si zvolíme. Stříháme nové lístky a vyhýbáme se zasahování do dřevnatých částí rostlin. Bylinky necháme vysušit a v závěru „stáhneme“ lístky ze stonku jednoduchým pohybem ruky.

Sušení a sběr lístků oregana ze stonku

Choroby

Rostlina není náchylná na choroby, spíše je sama bojovnicí proti nim. Pokud vám začne vysychat, problém je snadnpo řešitelný. Sledujte množství zálivky a vlhkost substrátu. Nemůže být promočený, protože to vaší bylince náramně vadí.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 20.02.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...