Jak pěstovat oregano

Oregano patří mezi divoce rostoucí bylinky. Dorůstá do výšky 50–60 cm, tvarem nápadně připomíná malý polokeř. Je rozšířené v oblastech Středozemního moře a mnoho lidí je pozná pod názvem dobromysl nebo dobromysl obecná.

Oregano nebo Dobromysl obecná

Má silné antibiotické a protizánětové účinky, pomáhá při nespavosti, je silným antioxidantem  a obsahuje velké množství vitamínů, proto je více než vítaným pomocníkem v naší kuchyni.

Vhodné podmínky na pěstování

Optimální a prospěšné prostředí pro růst oregana představuje sluncem prosvětlená oblast. Patří mezi světlomilné rostliny a vyhovuje mu 18–20 °C, při vyšší teplotě se táhne za slunečními paprsky, což rostlinu značně oslabuje. Zásadně se vyhněte průvanu. Oregano patří mezi trvalky a bezproblémově přezimuje i v našich podmínkách.

 

Substrát a hnojení

Oregano můžete pěstovat v zimních měsících uvnitř příbytků, např. v květináči na okenním parapetu. Když vyjde sluníčko na oblohu a zima se přemění do léta, určitě je dejte na balkon či terasu. Odvděčí se vám za to voňavými bylinkami, protože slunění je jeho oblíbená činnost. Oregano má rádo písčitou půdu, pokud rostlinku sadíte do nádoby, použijte raději širší než hlubší. Doporučujeme zakoupit si substrát pro bylinky a zelené koření. Hnojení není nevyhnutelné.   

Rozmnožování oregana

Pro rostlinku je důležité, aby měla dostatek slunečního světla, na vodu není náročná a snese i období sucha.

Rozmnožujeme v jarním až podzimním období pomocí odřezků, které necháme zapustit ve vodě tak, aby nám pustily kořínky. Následně zasadíme do půdy. 

Odřezky oregana na rozmnožování

Rozmnožování oregana řízkováním

V letních měsících je vhodnější rostlinku rozmnožovat právě pomocí odřezků, je to rychlejší způsob než pěstování oregana ze semínka.

Sběr bylinek

Bylinky je vhodné sbírat dvakrát do roka, na jaře, když má rostlina nové výhonky, a na podzim před zazimováním rostlinky. Avšak můžeme je sbírat i průběžně, je to jen na způsobu sběru, který si zvolíme. Stříháme nové lístky a vyhýbáme se zasahování do dřevnatých částí rostlin. Bylinky necháme vysušit a v závěru „stáhneme“ lístky ze stonku jednoduchým pohybem ruky.

Sušení a sběr lístků oregana ze stonku

Choroby

Rostlina není náchylná na choroby, spíše je sama bojovnicí proti nim. Pokud vám začne vysychat, problém je snadnpo řešitelný. Sledujte množství zálivky a vlhkost substrátu. Nemůže být promočený, protože to vaší bylince náramně vadí.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 20.02.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...