Jak vybrat masážní válec na záda, tvář, nohy, na celulitidu a chodidla + cviky

Masážní válce se v posledních letech staly hitem. Používají je sportovci, trenéři i lidé, kteří potřebují jednoduše promasírovat záda a zbavit se bolesti. Jde tedy o nástroj, který může používat každý – od aktivních lidí až po ty, kteří vůbec necvičí. Zároveň se dá uplatnit na různé části těla, od zad přes stehna až po chodidla.

Jak vybrat masážní válec

Existuje několik druhů masážních válců, jedny jsou univerzálnější, jiné jsou vhodné na konkrétní svalové partie. Jak si tedy vybrat? Radi vám poradíme.

Oblíbené masážní válce

Co je masážní válec?

Předtím, než se pustíme do srovnávání různých typů a vlastností masážních válců, pojďme si představit, o co vlastně jde. Masážní válec je pomůcka na cvičení i relaxaci, která má válcovitý tvar různých průměrů a délek. Větší a hrubší válce slouží na větší svalové partie, tedy například na masáž zad nebo stehen. Menší válce jsou zaměřené na menší svalové partie, například na lýtka, protože je jimi lehčí zacílit na konkrétní sval.

Masážní válce mívají i různé stupně tvrdosti, které si můžete vybrat podle vlastního prahu bolesti – někdo potřebuje válec měkký, protože je citlivý na dotyk, jinému vyhovuje tvrdý válec, protože zkrátka víc snese. Masážní válce se používají pro různé účely, ale nejčastěji je používají sportovci před tréninkem, v rámci rozcvičky, po tréninku, na uvolnění svalů a zmírnění svalové bolesti, ale také lidé s různými bolestmi na rozmasírování svalů a zmírnění problémů.

Proč se vyplatí mít doma masážní válec

Pokud pravidelně cvičíte a věnujete se nějakému sportu, rozhodně si opatřete i masážní válec. Tuto pomůcku by měli používat zejména ti, kteří se věnují sportům s opakujícím se pohybem, tedy zatěžují opakovaně ty samé svalové partie – například běžci nebo cyklisté. Opakující se zátěží mohou svaly tuhnout a bolet, ale právě v tomto případě dokáže masážní válec pomoci. Masážní válec se doporučuje i lidem, kteří mají svalové spazmy nebo je bolívají záda nebo chodidla, protože právě masážním válcem lze sval účinně rozmasírovat a zbavit se napětí. Pojďme se podívat na konkrétní benefity, které masážní válec přináší a pro které se ho rozhodně vyplatí mít doma:

 • Pomáhá zmírnit svalovou bolest po cvičení – Když si při cvičení dáte do těla, druhý den nebo někdy už po pár hodinách se objeví nepříjemná svalová bolest a stuhlé svalstvo. Pokud však po skončení cvičení a v průběhu následujících dní použijete masážní válec, tato bolest se výrazně sníží.
 • Zmírňuje bolest zad – Druhým nejčastějším důvodem koupě masážního válce je snad snaha zmírnit bolest páteře, kterou trpí množství lidí se sedavým zaměstnáním. Válec můžete použít samostatně a masírovat záda váhou svého těla, proto jde o rychlé a efektivní řešení, pokud nemáte po ruce zkušeného maséra.
 • Zvyšuje rozsah pohybu a balanci – Strečing může být mnohem účinnější, když se zkombinuje s masáží pomocí válce. Takto se dá zlepšit flexibilita a dosáhnout vyšší rozsah pohybu. Při rolování na zádech je také potřebné zapojit rovnováhu, díky čemuž si zlepšíte celkovou stabilitu.
 • Pomáhá při relaxaci – Pokud netrpíte svalovou bolestí a ani nemíváte tvrdé tréninky, stále můžete z masážního válce benefitovat. Mnozí lidé ho totiž používají tehdy, když si dopřejí čas pro sebe, potřebují si odpočinout, zmírnit stres a zkrátka vypnout.
 • Zlepšuje cirkulaci krve – Masáž je účinná nejen na bolest svalstva, ale i na cirkulaci krve. Končetiny tak bývají dobře prokrvené, což můžete využít hlavně jako masáž chodidel nebo i rukou. Díky prokrvení jsou svaly lépe zásobené živinami a tkáně tak mohou lépe zregenerovat.
 • Pomáhá zmírnit celulitidu – Kromě praktických výhod pomáhá masážní válec i v estetické oblasti. Pravidelným masírováním totiž dokáže zmírnit celulitidu na problematických partiích. Toto řešení je však jen dočasné a nejlépe funguje jako kombinace změny životního stylu a masírování s pomocí válce.
 • Je účinný proti svalovým spazmatům – Někdy se ve svalech vytvoří malé uzlíky, spazmy, například v důsledku přetrénování svalu. Nejúčinnější na tato spazmata je rozmasírovat je, čemuž velmi pomáhá válec, hlavně ten s různými výstupky.

Jak vybrat masážní válec

Při výběru masážního válce je potřebné zohlednit několik kritérií. V první řadě je ale potřebné si ujasnit, kdo bude válec používat, pro jaké účely, zda ho potřebuje na konkrétní část těla nebo ho chce používat univerzálně, nebo zda už má s masážními valci nějaké zkušenosti.

Materiál

Když se bavíme o masážních válcích, máme na mysli pěnové masážní válce vhodné na tréninky a masáž celého těla. Kromě pěnových válců totiž existují i dřevěné masážní válce, ale ty jsou poměrně tvrdé a nejsou vhodné na masáž zad s vlastní váhou. Dřevěné válce se používají spíše na menší svalové partie, například na chodidla, nebo jako menší válce na stehna jako pomůcka na zmírnění celulitidy. Kromě dřevěných válců se lze setkat i s malými válečky z minerálů, ale v tomto případě jde o masážní válce na tvář vyráběné z kamenů jako jadeit, růženín, křemen a další kameny, které mají chladivý efekt.

Malý modrý masážní válec na chodidla

Univerzální masážní válce se vyrábějí z pěnových materiálů, nejčastěji PVC, PE, EPP a EVA. PVC je tak často používaný plast, že ho snad ani není třeba představovat, ale známý je i díky své nízké ceně. PE, tedy polyetylén, je podobně jedním z nejpoužívanějších plastů i v rámci sportovních potřeb, který vytváří pevnou pěnu. EPP je materiál s poměrně dobrou kvalitou a odolností, který zároveň není příliš drahý. EVA je zase druh pěny, který se běžně používá v různých sportovních pomůckách, například v podložkách na cvičení, ale také v rámci sportovní obuvi, a je známý svou vysokou odolností. Někteří výrobca se už snaží jít směrem přírodních materiálů, hlavně co se týká masážních válců používaných v joze. Zajímavým přírodním materiálem je například korek, který se získává ze Středozemí, má přirozené antibakteriální vlastnosti, je příjemný na dotyk a zároveň neklouže.

Tvrdost

Velmi důležitou vlastností je tvrdost masážního válce. Známe měkké, středně tvrdé až tvrdé válce. Tvrdost je odvozená od hustoty použité pěny – když je pěna víc stlačená, válec je tvrdší, když méně, válec je na pocit víc měkký. Výběr tvrdosti válce závisí na tom, zda už máte s používáním masážního válce zkušenosti a znáte svůj práh bolesti, ale také na svalové hmotě a vlastních preferencích.

 • Měkké válce – Jsou vhodné pro začátečníky, pokud ještě nevíte, s jakým válcem začít, nejlepší je začít zlehka. Měkký povrch je vhodný i pro lidi s menším množstvím svalové hmoty, kteří potřebují jemnější zacházení, ale jsou vhodné i na ty části těla, které vyžadují jemnější masáž, tedy i menší svalové partie.
 • Středně tvrdé válce – Tyto válce se často používají při cvičení jogy a pilates. Jsou vhodné pro pokročilejší, kteří už znají svůj práh bolesti, a dají se použít univerzálně – i na cvičení, i na relaxaci.
 • Tvrdé válce – S tvrdými válci se nedoporučuje začínat. Mnohokrát jde spíše o to, zvyknout si postupně na vyšší tvrdost, proto je vhodné začít měkčími válci a postupně se propracovat k tvrdším válcům. Všeobecně se doporučují aktivním sportovcům a těm, kteří už mají s masážními válci zkušenosti.

Frekvence používání

Při výběru tvrdosti je vhodné zamyslet se i nad tím, jak často budete válec používat. Pokud ho budete používat každý den, měkký válec by časem mohl ztratit svoji pevnost a tvar. Pro každodenní používání jsou vhodnější středně tvrdé a tvrdé válce, které mohou časem o něco změknout. Pokud se rozhodnete válec používat jen čas od času, vhodný je měkký válec, protože vaše záda (nebo jiné svalstvo) nebudou na masírování zvyklá a tvrdý povrch tak budou vnímat jako bolest.

Rozměry válce

Nejčastěji rozlišujeme mezi menšími válci, středně velkými a velkými válci, přičemž jejich rozměry jsou úzce spojené se způsobem používání.

 • Malé válce – Jde o válce s nejmenší délkou a průměrem, přibližně do 30 x 12 cm. Jsou určené pro menší části těla a menší svalové partie jako chodidla, ramena, ruce. Mají malý průměr i délku, čímž poskytují lepší manipulaci.
 • Středně velké válce – Jde o univerzální válce s rozměry kolem 30–45 x 15 cm, které jsou vhodné na masáž celého těla. Používají je sportovci při rozcvičce i promasírování svalstva při cvičení. Čím větší průměr, tím víc stability poskytnou, například při cvičení jogy a balančních cviků.
 • Velké válce – Mají mnohem větší délku než ostatní, přibližně 50–70 cm, přičemž i průměr bývá vyšší. Tyto válce jsou skvělé na masáž zad, proto když si chcete opatřit válec vysloveně na zmírnění bolesti zad, sáhněte po větších válcích.

Hladký masážní válec na záda

Povrch

Povrch masážních válců může být buď hladký, s mírnou strukturou, nebo s výraznými výstupky.

 • Hladký povrch – Doporučuje se používat tehdy, když s masážním válcem teprve začínáte, když ho používáte v rámci rehabilitace nebo když máte méně svalové hmoty. V začátcích by válečky s výstupky mohly působit příliš tvrdě a způsobovat odřeniny a bolest. I hladký válec však dokáže zlepšit cirkulaci a dobře promasírovat.
 • Mírná struktura – Mezistupňem mezi hladkým válcem a válcem s výstupky jsou válce, které mají mírně strukturovaný povrch, tedy objevují se vypouklejší a vydutější části. Tento válec můžete používat pro intenzívnější promasírování.
 • Výstupky – Tyto válce mívají výstupky buď stejné velikosti a tvaru, nebo se střídají širší a užší výstupky, které mnohokrát imitují konečky prstů pro intenzívní masáž. Protože jde o intenzívnější masáž, po tomto válci by měli sahat zkušenější uživatelé.

Nosnost

Nosnost je důležitá hlavně u univerzálních válců a větších válců, protože je na masáž potřebné používat váhu svého těla. Tehdy je potřebné zkontrolovat si tento údaj – některé válce uvádějí do 100–120 kg, jiné do 150 kg a najdou se i odolnější do 300 kg. Co se týká váhy, nelze počítat jen se samotnou váhou vašeho těla, ale když budete s válci cvičit dynamicky, zatížení bude vyšší, proto je vhodné vsadit raději na válce s vyšší nosností. U menších válců na tomto údaji až tak nezáleží, protože se používají ručně, resp. se nezatěžují celou hmotností, jen konkrétní částí těla, například chodidlem.

Cena

Masážní válec je pomůcka, kterou je možné najít v různých variacích rozměrů, použitých materiálů, povrchů i účelů, pro které je určená. I z cenového hlediska proto najdete různorodé masážní válce. Ty univerzální, na celé tělo, začínají od 10 eur, přičemž jejich cena se většinou pohybuje mezi 10–20 eury. Masážní válce najdete i z různých speciálních materiálů a zajímavými výstupky imitujícími konečky prstů a dalšími vlastnostmi navíc, přičemž jejich cena se může vyšplhat na 30–50 eur.

Jak správně používat masážní válec

Pomocí univerzálního válce je možné postupně promasírovat celé tělo. Masíruje se váhou svého těla, proto není vhodné přidávat žádné závaží. Na promasírování zad si lehněte na záda s pokrčenýma nohama a válec vložte pod vrchní část zad. Zpočátku si můžete s rovnováhou pomáhat rukama, ale ty by měly být překřížené na hrudi. Následně už jen pomalu pomocí nohou a středu těla rolujte záda po válci. Když narazíte na místo, které bolí víc, spočiňte na daném místě několik minut, dokud se bolest nezmírní. Jděte na to pomalu – na začátku může chvíli trvat, než si na válec zvyknete. Bolest by měla být příjemná, uvolňující, nikdy ne nesnesitelná. Při masáži zad se zaměřujte jen na střed a horní část, ne bedra.

Cviky s masážním válcem

Masáž by měla trvat jen několik minut, nemusíte to, hlavně ze začátku, přehánět. Víc než délka masáže je důležitá pravidelnost opakování masáže několikkrát do týdne. Postupně můžete přejít na další části těla, přičemž se vyhněte masírování kostí a kloubů. Lýtka promasírujete tak, že si sednete s nataženýma nohama, pod lýtka vložíte válec a pomocí rukou zdvihnete vrchní část těla od země, přičemž váha spočívá na válci. Postupně se rolujete několik vteřin. Podobně je možné promasírovat i stehna. Z předcházející pozice přesuňte válec pod jedno stehno, druhou nohu pokrčte a válec vlastní vahou posouvejte nahoru a dolů. Takto uvolníte hamstringy, anebo podobným způsobem můžete válec přesouvat pod další části těla – například stehna z boku či zepředu v pozici desky a boční desky.

Při masáži nezapomeňte ani na chodidla, která si také zaslouží masáž. Ta se masírují v sedu, váleček se vloží pod chodidla a opět je potřebné ho rolovat. Na chodidla můžete použít menší váleček, protože se nezapojuje váha celého těla. Při masáži se vyhněte časté chybě – masírování orgánů, a to masáži břicha a podbřišku, kde nepromasírujete svalové partie, ale močový měchýř a střeva, což opravdu nedělejte. Při cvičení se někdy tak soustředíme, až zadržíme dech. A to je další častá chyba, které je potřebné se vyhnout. Na regeneraci svaly potřebují přívod kyslíku, proto si při masáži uvědomte svůj dech a soustřeďte se na hluboký, brániční dech do břicha.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 16.05.2022
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínkyJak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínky

Zavařené okurky dokážou vydržet i roky. V dnešním článku vám povíme něco o tom, jak je nejideálnější okurky zavařovat. Také vám ukážeme různé postupy na sterilizování.

Tipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyniTipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyni

Věděli jste, že když si zrcadlo umístíte v bytě na zajímavější místo, než je jen šatníková skříň nebo koupelna, dokážete se svým bytem udělat zázraky?

Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-NetJak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Podívejte se na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.