Nejlepší mikrovlnky 2019. Poradíme, jak vybrat

Lednička, myčka nádobí nebo i mikrovlnka se staly spotřebiči, které jsou dnes běžnou součástí vybavení moderní kuchyně. A jak rychleji ohřát studené jídlo, pokud ne v mikrovlnné troubě?

Volně stojící mikrovlnná trouba do kuchyně

Mikrovlnky dnešní doby už nemusí sloužit jen na ohřívání jídla. Obsahují množství inovativních a praktických funkcí, které se v kuchyni rozhodně sejdou. Výběr je opravdu široký a je třeba vědět, podle čeho mikrovlnku vybírat. Jaká kritéria má mikrovlnná trouba splňovat? Jaké funkce mikrovlnka nabízí? Je důležitý objem mikrovlnky? Jaký je ideální výkon mikrovlnky? A k tomu všemu také test nejlepších mikrovlnek.

Oblíbené modely mikrovlnek

Umístění mikrovlnné trouby

Úvaha o tom, kam chceme mikrovlnnou troubu umístit, je tak řečeno na vás. Musíte však vědět, že máte na výběr vestavěnou mikrovlnnou troubu, kterou zapracujete do prostoru vaší kuchyňské linky. Výhodou zabudované mikrovlnky je, že ušetří místo a zároveň se stane designovým doplňkem vaší kuchyně. Je třeba však myslet na to, že je nutná přítomnost elektrické zásuvky v blízkosti daného místa a také, aby bylo místo dostatečně odvětrávané.

Vestavná mikrovlnná trouba

Volně stojící mikrovlnka však může být stejně pěkným doplňkem. Samozřejmě, musíme jí najít v prostoru kuchyně patřičné místo, aby nepřekážela a zároveň byla na praktickém místě. Stejně tak by mikrovlnná trouba měla být na vzdušném místě, aby nic nebránilo odvětrávání. Výhodou je, že volně stojící mikrovlnku můžete libovolně přemísťovat.

Výkon a příkon mikrovlnné trouby

Tyto dva pojmy jsou pro běžného laika často úplně stejné. Ale měli byste jeh rozlišovat. V případě mikrovlnky výkon značí, jak rychle bude jídlo ohřáté nebo připravené. Výkon se udává ve wattech a u klasických mikrovlnek je to zhruba 600–1200 W. Logicky tedy vyšší výkon značí, že jídlo bude připravené, ohřáté rychleji.

V případě příkonu jde o údaj, který určuje spotřebu elektrické energie. Stejně tak se udává ve wattech a pro ekonomický chod domácnosti je stejně důležitý hlavně v případě, že používání mikrovlnné trouby je během dne běžnou záležitostí. Často jsou hodnoty výkonu a příkonu podobné. Ale příkon se pohybuje v rozmezí od 700 do 3000 W. Tuto vlastnost ovlivňují také různé funkce, jimiž moderní mikrovlnné trouby disponují (gril, rozmrazování). Ideální je tedy hledat mikrovlnku, která má nejvyšší výkon a zároveň co nejnižší nebo stejný příkon.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie mikrovlnky

Mikrovlnná trouba a objem

Pro někoho je možná objem tím nejdůležitějším parametrem. Možná i proto, že souvisí přímo s rozměry mikrovlnky. Objem mikrovlnných trub se pohybuje v rozmezí od 14 do 40 litrů. Přičemž právě mikrovlnky od 14 do 20 litrů jsou považované za malé mikrovlnné trouby a v zásadě do nich nic většího než talíř ani nedostanete. Nad 32 litrů už jde o rozměrnější mikrovlnné trouby, kde kromě talíře vložíte i rozměrnější podnosy, plechy nebo misky.

Ohřívání jídla v mikrovlnné troubě

Větší objem tak automaticky značí také větší rozměry navenek. S tím je spojený také otočný talíř, který má obvykle průměr 24 až 32 cm. V případě většího zařízení je samozřejmě průměr talíře větší. Zároveň větší mikrovlnka znamená i větší investici.

Energetická třída

Jde o údaj, který vypovídá o spotřebě elektrické energie daného spotřebiče. Označuje se písmeny A, B, C, D. Přitom kategorie A je nejšetrnější. Evropské nařízení přišlo s cílem zlepšit ekonomické a ekologické výhledy s detailnějším označováním A+, A++ a A+++. Výrobek s označením A+++ ušetří tedy oproti kategorii D až o 50 % elektrické energie víc.

Klasická, nebo multifunkční?

Dnešní mikrovlnné trouby už nejsou jen zařízením, které dokáže jídlo ohřát, ale také připravit. Klasické mikrovlnky samozřejmě slouží především k tomuto účelu. Dnešní multifunkční mikrovlnky však dokážou mnohem víc, než byste čekali.

Dokáže mikrovlnka nahradit troubu na pečení? Před deseti roky bychom řekli, že určitě ne. Avšak, kromě menšího objemu dokáže mikrovlnná trouba upéct maso nebo koláč stejně kvalitně jako elektrická trouba. Výhodou je dokonce rychlejší pečení, protože je objem menší a koncentrace horkého vzduchu uvnitř je mnohem účinnější díky mikrovlnám.

Mikrovlnná trouba se základními funkcemi

Rozmrazování je stejně samozřejmou funkcí i u klasických mikrovlnných trub. Také jsou samozřejmou součástí i multifunkčních mikrovlnek. Jednou ze specifických funkcí spojenou s rozmrazováním je funkce Jet Defrost, kdy jsou potraviny rozmrazené až 7x rychleji než při běžném rozmrazování. U multifunkčních modelů samozřejmě nechybí ani možnost grilování nebo vaření

Specifickou funkcí je Crisp (ang. křupavý). To znamená, že multifunkční mikrovlnná trouba využívá grilování, zapékání a vaření najednou. Jídlo je tak skutečně křupavé a dokonale připravené. K přípravě takového pokrmu je vhodné vlastnit speciální pánev (misku) na Crisp. Praktická je také funkce teplo - vzduch, kdy je teplo rovnoměrně rozváděné po celém objemu mikrovlnné trouby a díky ohřevu je možné připravit pokrm rychle a chutně.

Vaření v páře, nebo tzv. Steam funkce se zase postará o způsob přípravy v páře. S přispěním mikrovln se mikrovlnka postupně stará o změknutí potravin a jejich napaření. Nejde sice o originální napařovací systém, ale pokrm chutná stejně dobře. Samočištění není úplnou samozřejmostí, ale program na čištění mikrovlnky je u některých modelů skutečným luxusem.

Barva a design

Už neplatí, že bílá technika je vždy bílá. Dnešní rozmanitost ve světě tvarů, barev a materiálů je téměř neomezená. Mikrovlnné trouby mají svoje designové prvky také. Nerezové materiály, displeje, specifická tlačítka a kurzory. Stejně takk barevná rozmanitost vám umožní vybrat si to pravé, co vaše kuchyně žádá.

Červená mikrovlnná trouba

TIP: Co do mikrovlnné trouby nepatří?

Seznam by byl určitě rozsáhlý. Při běžném používání byste se však měli rázně vyvarovat:

  • nádobí z plastové pěny, dřeva nebo kovu
  • alobalu nebo pokovenému nádobí (pozlacené, postříbřené...)
  • uzavřeným nádobám
  • klasickému papíru nebo papírovým nálepkám
  • nádobí z tenkostěnného skla (poháry na víno, šampaňské)

Nejlepší volně stojící mikrovlnky podle testů

Nejlepší vestavěné mikrovlnky podle testů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 26.05.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.