Jak vybrat nejlepší dětský bicykl? Důležitá je správná velikost!

Naučit se jezdit na kole by mělo každé dítě. Nejen kvůli sportovnímu vyžití, ale i kvůli zábavě, kterou při tom může zažít. Když se dítě dostane do věku, že může přesedlat z odrážedla nebo tříkolky na bicykl, zůstává rodičům jediné – vybrat ten správný model pro jejich drobka.

Nejlepší dětské kolo

Vzhledem k tomu, že modelů je opravdu hodně, vybrat správnou velikost dětského kola nemusí být vůbec jednoduché. Při výběru prvního bicyklu není důležitý věk, ale to, zda už má dítě zkušenosti s odrážedlem. Díky němu se totiž naučí udržet si rovnováhu. Když z odrážedla vyroste, je ideální doba na koupi bicyklu. U druhého nebo třetího bicyklu už bude výběr o něco jednodušší. V obou případech je však při výběru důležité zohlednit několik faktorů.

Oblíbené dětské bicykly

Velikost bicyklu

Při výběru dětského bicyklu začněte s jeho velikostí – správná velikost podmiňuje snadnou ovladatelnost stroje. Bicykl musí být pro dítě tak akorát. Ani velký, ani malý. Mnoho rodičů raději koupí větší bicykl s tím, že dítě doroste, přičemž si neuvědomují, že mu tím ztěžují samotné ježdění a mohou ho od jízdy odradit.

Velikost rámu

Velikost rámu (vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové tyče rámu) a kol se uvádí obvykle v palcích. Velikost změříte jednoduše. Dítě se musí rozkročit nad horním rámem kola, mezi rámem a rozkrokem by mělo být 5 cm volného místa.

Nejlepší dětská kola

Výška sedla by měla být nastavená tak, aby dítě dosáhlo na zem. V obchodě, ale i při koupi bicyklu jako dárku nebo nákupu přes internet se řiďte rozdělením podle průměru kol. Číselný údaj u dětských bicyklů totiž neuvádí velikost rámu (jako u kol pro dospělé), ale velikost kol.

Odrazovým můstkem při výběru vám mohou být údaje o velikosti kol, věku, výšky dítěte a vzdálenosti rozkroku od země, neboli délky nohou:

  • dětský bicykl 10" je určený pro nejmenší drobky (kolem 2 roků) s výškou 70–90 cm;
  • dětský bicykl 12" je vhodný pro děti ve věku 2 až 4 roky s výškou 90–110 cm a vzdáleností rozkroku od země 35–42 cm. Má jeden pevný převod a šlapací brzdu, v některých případech obsahuje i V-brzdu. K základní výbavě patří pomocná kolečka;
  • dětský bicykl 14" je velikostí vhodný pro 3- až 5leté děti vysoké 95 až 115 cm a vzdáleností rozkroku od země 40 až 50 cm;
  • dětský bicykl 16" ocení 4- až 6leté děti s výškou 100–125 cm a vzdáleností rozkroku od země 45–55 cm;
  • dětský bicykl 20" je určený pro děti ve věku 5 až 8 let s výškou 105 až 135 cm a výškou rozkroku 55 až 63 cm. Bicykl má už volnoběh a může být vybavený přehazovačkou, brzdí se pákovými brzdami;
  • dětský bicykl 24" je vhodný pro 8- až 11leté děti vysoké 115–155 cm a s výškou rozkroku 60–72 cm. Jde o zmenšenou verzi kola pro dospělé, může obsahovat odpruženou vidlici, přehazovačku, přesmykač apod.;
  • dětský bicykl 26" je určený pro starší děti ve věku 11+ s výškou 155+ cm a výškou rozkroku 70+ cm.

Rám dětského bicyklu

K výrobě bicyklových rámů se používá několik materiálů, k nejčastějším patří hliník, karbon a ocel, najít však můžete i rámy z titanu či s obsahem skandia. Hliník oceníte, pokud hledáte rám s nízkou hmotností a dostatečnou tuhostí. Karbon je extrémně lehký a pevný materiál. Ocel je zase tuhá, pružná a poměrně levná.

Váha bicyklu

Pokud má dítě 12 kg a bicykl váží stejně, bude mít problém s rozjezdem. Při koupi byste měli upřednostnit varianty bicyklů s nižší hmotností. Dítě totiž potřebuje mít co najlehčí bicykl. Pomůže mu to snáze udržet rovnováhu a s bicyklem bez problémů manipulovat.

Mohlo by vás zajímat: Nemáte doma dostatek prostoru? V našem článku vám poradíme jak uskladnit bicykl!

Schopnosti dítěte

Pokud kupujete první bicykl, vaše dítě asi ještě neumí jezdit na kole a nezvládá techniku jízdy. Je třeba proto myslet na to, aby mohlo bez problémů dosáhnout nohama na zem.

Dětské kolo s pomocnými kolečky

Bicykl by měl mít pomocná kolečka, ktará dítěti učení usnadní. Pokud má dítě zkušenosti s odrážedlem a rovnováhu už má natrénovanou, učení mu půjde jako po másle.

Bezpečnostní prvky

Řídítka by měla obsahovat měkké a na koncích rozšířené gripy, aby dítěti neklouzala ruka. Bicykly pro menší děti by měly mít zakrytý řetěz a délka kliky by neměla být příliš velká, jinak by se mohlo stát, že dítě bude nohou narážet při jízdě do předního kola nebo v zatáčkách dojde ke kontaktu pedálu se zemí.

Další faktory

Výběr bicyklu byste měli konzultovat se svým dítětem, jeho osobní preference jsou totiž důležitým faktorem. Zajímat byste se měli také o proporce jeho těla, možnost úpravy výšky sedadla a řídítek, způsob brzdění či lehkost šlapání.

Dětské kolo

Ulehčit dítěti šlapání můžete výběrem kol – namísto klasických nafukovacích zvolte plná pěnová kola. Nejen samotná výška, ale i snadnost manipulace jsou při ježdění důležité. Velikost bicyklu a jeho ovládání by měly odpovídat potřebám dítěte, ne naopak.

Nejen dobrá cena, ale i kvalita

Ať už sháníte bicykl pro děti od 2 roků, nebo bicykl pro děti od 5 let a víc, měli byste se zajímat o to, zda cena odpovídá kvalitě. Kvalitní dětské bicykly jsou zárukou vyšší bezpečnosti dítěte. Můžete si prohlédnout testy dětských bicyklů, recenze či diskuse, ve kterých se rodiče dělí o svoje zkušenosti. Pravděpodobne se dozvíte, že lehké dětské bicykly jsou vhodnější než ty s vyšší hmotností apod. Jak vybrat dětský bicykl, už totiž víte. Pokud jste si už vybrali typ bicyklu, zůstává vám vybrat jeho barvu a ostatní doplňky (zvonek, odrazky či pohodlné sedadlo).

Výběr vhodného kola pro dítě

Chlapecké bicykly se od dívčích bicyklů, možná trochu překvapivě, příliš neliší. Rozdílné jsou, samozřejmě, motivy nebo barvy, konstrukce je však velmi podobná, stejně jako bezpečnostní prvky. Bicykly pro děti se vzhledem k velikosti či značce pohybují od přibližně 1300 do více než 8000 korun. Levné dětské bicykly, pokud jsou dostatečně kvalitní, nemusí být mnohem horší než ty o polovinu dražší. Je nutné však myslet na to, že kvalitnější materiály, které jsou obvykle dražší, jsou spolehlivější a mají delší životnost.

Bicykly pro děti by měly být součástí života každého drobka – levnější nebo dražší kus jemu i vám zajistí nezapomenutelné vzpomínky.

Mohlo by vás zajímat: Chcete cestovat s bicykly? V našem článku vám představíme ty nejkvalitnější nosiče bicyklů!


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 21.04.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...

Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungujíJak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vaše dítě (ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Jak ho naučit pořádkumilovnosti?

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?