Nejlepší WiFi extendery – jak vybrat, recenze, test

Máte problém chytit WiFi signál v odlehlých částech domu? Jde o poměrně běžný problém každé domácnosti nebo kanceláře. I když dnešní WiFi routery jsou už skutečně výkonné, ne vždy dokážou pokrýt plochu celého domu dostatečně silným signálem. Tehdy je čas popřemýšlet nad koupí zesilovače WiFi.

Jak vybrat WiFi extender

Čtěte dál a dozvíte se, kdy je vhodné nad koupí pouvažovat, jaká kritéria zvážit, i to, kam je nejlepší extender umístit.

Nejlepší Wifi extendery


Jak funguje WiFi extender

WiFi extender nebo zesilovač WiFi signálu se používá na to, aby pokryl signálem místa, na která router nestačí. Extender přijímá WiFi signál vysílaný z vašeho routeru, který zesílí a dále na větší plochu domu vysílá už posílený signál. Takto se signál dostane i na další poschodí, do odlehlých místností, na terasu nebo zahradu. To, jak moc dokáže signál zesílit, jaká bude jeho rychlost a dosah, závisí jak na zesilovači, tak také vašem routeru. Zařízení musí být kompatibilní co se týká frekvenčního pásma, standardu a jiných kritérií, o kterých si ještě povíme.

Zesilovač WiFi (extender, repeater, booster)

Zesilovač signálu WiFi má hodně názvů, v angličtině ho poznáme jako WiFi extender, repeater a booster. I když nejde o úplně to samé, jinak by byly pojmenované jedním názvem, rozdíly jsou pro běžného uživatele nepatrné. Ne všechny zesilovače WiFi fungují na stejném principu, ale mají stejný cíl – zesílit signál WiFi a rozšířit ho, aby pokryl větší plochu. Extendery se často spojují s routerem pomocí ethernet (nebo jiného) kabelu, díky čemuž nedochází ke zpomalování rychlosti internetu, repeatery dokážou navázat toto spojení bezdrátově a boostery označují oba druhy zesilovačů – extendery i repeatry. Tak či tal, mnozí výrobci používají tyto termíny jako synonyma, proto je lepší si všímat spíše vlastností a parametrů konkrétního modelu.

Potřebuji vůbec zesilovač WiFi signálu?

Když máte doma slabý signál, odpověď může být jednoduchá. WiFi extender je dobrou volbou ve většině případů, ale někdy jsou potřebné jiné změny. Po WiFi extenderu sáhněte tehdy, když:

 • máte doma „hluchá místa", tedy místnosti, kam WiFi signál nedosáhne,
 • potřebujete signál i venku, na zahradě,
 • v některých místnostech sice signál je, ale slabý,
 • nemůžete přehrávat videa a hrát hry v odlehlejších místnostech,
 • máte velký dům s více poschodími,
 • WiFi současně využívá více lidí, čímž je signál slabší.

Ne vždy však musí WiFi extender pomoci. Stává se, že uživatelé zanechávají negativní recenze, když si stěžují, že jim zesilovač signálu nepomohl, a jen tak na okraj uvedou, že mají doma starý router. WiFi extender není žádná magická krabička, která dokáže i z velmi slabého a nespolehlivého signálu vykouzlit rychlý přenos dat. Když máte doma několik let starý router a ani v jeho bezprostřední blízkosti nemáte dostatečně silný, rychlý a spolehlivý internet, chyba nebude v extenderu, ale je na čase investovat do nového routeru.

Kam umístit WiFi extender

Častým problémem je i špatné umístění WiFi extenderu. Pokud ten zachytí pouze příliš slabý signál, nebude ho moci dostatečně zesílit, a tedy bude neúčinný. Výběr správné polohy je proto klíčový. Připravte se na to, že extender možná budete muset přemístit a najít vhodnější podmínky, pokud jeho výkon nebude dostatečný.

WiFi extender – umístění

Na to, aby fungoval co nejúčinněji, by měl být umístěný ve středu mezi routerem a hluchým místem, kam signál nedosahuje. Pokud by byl příliš blízko routeru, zesílený signál by nemusel pokrýt celou plochu, kterou potřebujete; pokud by byl příliš daleko, nezachytil by dostatečně silný signál. Hledejte tedy zásuvky nacházející se přibližně uprostřed a v případě potřeby použijte prodlužovací kabel.

Extender by se neměl nacházet blízko u podlahy, ale ve výšce aspoň 1 metr. Proto je vhodným místem polička, skříňka apod. a ne v koutech a rozích, ale přibližně ve středu místnosti. Předejdete tak překážkám tvořeným stěnami, velkým nábytkem, zrcadly, kovovými předměty, mikrovlnkami, ledničkami a jinými elektrospotřebiči. Pokud má extender externí antény, zkuste je nasměrovat různým směrem, abyste získali co nejlepší signál.

TOP WiFi extendery

Jak vybrat WiFi extender

Při výběru WiFi extenderu je důležité v první řadě vědět, v jakých podmínkách ho budete používat. To znamená, jakou plochu má extender pokrýt, jakým způsobem nejčastěji využíváte internet nebo kolik uživatelů a zařízení se k síti současně připojí. Čím vyšší nároky, tím víc dbejte na výběr. Nezapomeňte přitom na to, že je důležité poznat i svůj router, protože mnohé se při výběru odvíjí i od něho.

Frekvenční pásmo

WiFi sítě využívají 2 frekvenční pásma – 2,4 GHz a 5 GHz. Běžněji využívané je první, 2,4 GHz pásmo, které je spolehlivé při běžném prohlížení internetu. Druhé, 5 GHz pásmo, je sice méně stabilní, ale rychlejší a vhodnější při prohlížení videí a hraní her. Levnější extendery mají pouze 2,4 GHz pásmo, ale důležité je zjistit, jaké pásmo podporuje váš router. Dražší modely podporují obě pásma, tzv. dual band, což je poměrně výhodné, protože pásma tak můžete střídat podle toho, kde najdete v dané situaci lepší signál. V tom případě musí i váš router podporovat obě pásma.

Standard a rychlost

WiFi extender, ale také router, mobil či notebook – všechna zařízení, která se bezdrátově připojují na internet, na to používají WiFi standardy. Ty se časem mění, přibývají nové, spolehlivější a rychlejší, které umožní víc spojení současně. Každý standard určuje, jak se propojení chová, a to především z hlediska frekvence pásma a rychlosti. Mezi nejznámější standardy patří následovné:

 • WiFi 1: 802.11a – Nejstarší standard z roku 1999 funguje na frekvenčním pásmu 5 GHz s rychlostí 54 Mbit/s.
 • WiFi 2: 802.11b – Také z roku 1999, nabízí však 2,4 GHz frekvenční pásmo a rychlost 11 Mbit/s.
 • WiFi 6: 802.11g – Oblíbený standard z roku 2003 se stabilním pásmem 2,4 GHz a rychlostí 54 Mbit/s.
 • WiFi 4: 802.11n – V roce 2009 vznikl standard nabízející obě frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz a rychlost 600 Mbit/s.
 • WiFi 5: 802.11ac – Se zvýšenými nároky na WiFi vyšel v roce 2014 standard s oběma pásmy 2,4 GHz a 5 GHz a rychlostí až 1000 Mbit/s.
 • WiFi 6: 802.11ax – Nejnovější standard z roku 2022 nabízí už klasicky obě frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz a až neuvěřitelnou rychlost 9,6 Gbit/s.

Při výběru extenderu si všímejte, které standardy podporuje, většinou jde o více možností. Musí však být kompatibilní s vaším routerem, proto si vždy nejdříve ověřte jeho standard.

WiFi extender do zásuvky

Napájení přes zásuvku, USB nebo powerbanku

Dva nejběžnější způsoby napájení jsou zapojením do zásuvky a napojením pomocí kabelu. Extendery napojené do zásuvky jsou pro nenáročné uživatele, velmi snadno se instalují, ale nabízejí i pomalejší připojení. Navíc jste omezení rozmístěním zásuvek v domě, resp. použitím prodlužovacího kabelu.

Za kvalitnější napájení se považuje napájení kabelem (USB, Ethernet apod.), který se propojí s routerem. V tomto přímém spojení jsou menší ztráty a internet je rychlejší a spolehlivější. Musíte však dbát na to, jak zařízení napojíte. Nejnovějším způsobem napájení je 3. možnost – prostřednictvím externí baterie nebo powerbanky. Toto napájení umožňuje přenosnost zařízení, avšak kvalita signálu je, samozřejmě, horší a jde o řešení, které se nedoporučuje do domácnosti, ale spíše jen mimo dům, na cesty apod.

Zabezpečení

Dobrým zabezpečením chráníte svoji síť a údaje před možnými bezpečnostními riziky, jako útoky hackerů. Bezpečnost WiFi extenderu je většinou na podobné úrovni jako u WiFi routerů, a teda se setkáte hlavně s WEP, WPA a WPA2. Ujistěte se, že svůj router máte chráněný díky přihlašovacímu jménu a silnému heslu. V routeru si můžete zvolit bezpečnostní protokol. WEP je základní protokol, WPA je o něco silnější a WPA2 je z těchto možností nejsilnější. Ujistěte se, že WiFi extender poskytuje zabezpečení kompatibilní s vaším routerem.

Lan a USB porty

 • LAN port (PoE) – LAN nebo Ethernet port na extenderu je velkou výhodou, protože vám umožňuje využívat zařízení více způsoby. Můžete si do něj připojit hrací konzoli nebo jiné zařízení, čímž získáte rychlejší a stabilnější internet.
 • USB port – Umožňuje připojení jiných zařízení pomocí USB kabelu, připojení externích disků, sdílní souborů na cloudu apod.

WiFi extender porty

Minimálně 2 antény

Antény zesilovače jsou potřebné pro šíření stabilního signálu. Každý extender má aspoň 2 antény – jedna signál zachytává a druhá vysílá zesílený signál dál. Některé zesilovače nabízejí i 3. anténu – 1 zachytává signál a 2 ho vysílají. Antény jsou buď interní, ukryté uvnitř extenderu, nebo externí, kterými je možné hýbat a nasměrovat je podle potřeby. U antén se vyplatí investovat do extenderu s technologií MIMO, která dokáže zvýšit pokrytí a zajistit silnější signál.

Funkce

 • Indikátor signálu – Jde většinou o LED signalizaci, která ukazuje sílu signálu z routeru. Díky ní budete moci najít co nejlepší polohu pro umístění extenderu, aby nebyl příliš daleko, kde je slabý signál, ani příliš blízko, kde by nepokryl dostatečnou plochu.
 • WPS tlačítko – Slouží pro velmi jednoduché propojení extenderu s routerem. Po zapojení extenderu do sítě se stiskne tlačítko WPS na routeru a v té samé chvíli je potřebné stisknout WPS tlačítko na extenderu. Takto dojde k rychlému propojení bez složitého nastavování.
 • Aplikace – Dražší zařízení je možné ovládat prostřednictvím mobilní aplikace. Ze smarphonu si tak můžete nastavit síť či zkontrolovat připojení.
 • WiFi mesh – Možnost vytvořit jednotnou síť v celé domácnosti namísto více sítí ve větším víceposchoďovém domě.

Cenově přístupné modely nabízí TP-Link, Huawei i Xiaomi

Ceny WiFi extenderů začínají na úrovni 400–500 Kč. Levnější modely vůbec nemusí znamenat horší a pro některé domácnosti mohou být úplně dostačující. Většinou však nabízejí jen 2,4 GHz pásmo, nižší rychlosti a málo portů. Střední cenovou kategorii tvoří zesilovače WiFi do 1 200 Kč. Najdete v ní různé alternativy a určitě i to, co potřebujete. Extendery nad 1 200 Kč už nabízejí víc portů, antén, obě pásma, nejnovější standardy, vysokou bezpečnost i rychlost. Obvykle pokryjí větší plochy a jsou spolehlivé na doma i do pracovního prostředí.

Výrobci zesilovačů signálu WiFi jsou většinou ti samí jako výrobci routerů. Mezi nejoblíbenější a nejčastěji kupované značky patří TP-link, Xiaomi Mi, Powerline, Huawei, Asus, Tenda a Netgear. Tato zařízení si můžete koupit v prodejnách elektroniky jako Alza, Datart a Mall nebo portálech jako Heureka.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

07/09/2023 21:18
Pavel K.

Dobrý den,
Váš článek je bohužel plný nepřesnosti a naprostých nesmyslů. Můžete mi prosím vysvětlit, jak rychlost "internetu" může souviset se způsobem napájení?! Existuje takové české přísloví "Ševče, drž se svého kopyta"...

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 01.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Malý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cenaMalý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cena

Díky své multifunkčnosti a kvalitní přípravě jídel poskytují konvektomaty top výsledky. Nedokážete si poradit s výběrem? Poradíme vám.

Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?

Inteligentní zásuvky vám pomocí WiFi a aplikace umožňují vypínat a zapínat spotřebiče na dálku. Jak si WiFi zásuvku vybrat?

Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?

Zajímají vás výhody horského slunce a jak si poradit při koupi? Nabízíme vám návod, jak si vybrat horské slunce.