Jak vyplnit předávací protokol bytu nebo domu

Už jste majiteli nemovitosti a přebíráte ji do svého fyzického vlastnictví? Při přebírání/předávání bytu či domu je potřebné vyplnit přebírací/předávací protokol, v němž jsou zaznamenané všechny potřebné údaje vztahující se k nemovitosti.

Vzor předávacího protokolu bytu ke stažení

Co všechno by měl protokol obsahovat a proč ho potřebujete?

Přebírací/předávací protokol

Po podpisu kupní smlouvy, v níž si můžete určit, kdo bude přítomný při předávání a přebírání bytu, je nutné zhotovit předávací protokol k nemovitosti. Obvykle se na předávání zúčastňují jeden zástupce prodávající a jeden zástupce kupující strany a v případě, že jde o prodej přes realitní kancelář, také zástupce realitní kanceláře.

Po podpisu by se starý i nový majitel bytu měli dostavit ke správci bytového domu, původní vlastník by měl podat výpověď smlouvy o výkonu správy v bytovém domě a nový by ji měl podepsat/přijmout.

Protokol chrání vás i bývalého majitele bytu v případě, že by se v budoucnosti objevily v bytě poruchy, případně vyskytly nějaké nejasnosti s jeho provozem (při nedoplatcích/přeplatcích energií) i v případě, že by vás původní vlastník obvinil z toho, že v bytě bylo ponechané něco, co si on bude později nárokovat.

Co by měl obsahovat předávací protokol na byt

Předávací protokol bytu by měl obsahovat identifikaci účastníků, to, kdo je předávající a kdo přebírající, i identifikaci titulu předání/převzetí (obvykle smlouva). Jeho součástí by mělo být vyhlášení účastníků o odevzdání/převzetí bytu a specifikace předmětného bytu (adresa, číslo bytu, vchodu, poschodí, číslo listu vlastnictví, katastrální území).

Stav elektroměru do předávacího protokolu

Obsahovat by měl přesné stavy a evidenční čísla měřičů teplé a studené užitkové vody, tepla (měřiče na všech radiátorech v bytě) a elektrické energie, stav plynu, soupis movitého majetku (zařízení a vybavení nemovitosti) a soupis odevzdaných klíčů (od vchodu, sklepa, garáže, společných prostor, schránky atd.).

V předávacím protokolu se doporučuje uvést také stav předávané nemovitosti (v případě potřeby udělat fotodokumentaci). Na závěr jsou nutné podpisy přebírajícího i předávajícího. Nutné je datum předání/převzetí a podpisy účastníků předávacího jednání.

Přepisy energií na nového majitele

S původním majitelem byste následně měli zajít za dodávateli energií, přičemž se původní majitel odhlásí a vy se přihlásíte. Můžete to však udělat i každý samostatně. Při přepisu elektřiny je třeba se nahlásit do tří dnů od odhlášení původního majitele. Potřebovat budete identifikační údaje a adresy prodávajícího a kupujícího, kontaktní údaje (telefon, e-mail), číslo a stav elektroměru a číslo místa spotřeby, zákaznické číslo nebo EIC kód předchozího vlastníka nemovitosti.

Obdobně postupujete i při přepisu plynu.

Přepis plynu vyřídíte i emailem

Pokud máte v domě bytového správce, můžete ho požádat o změnu odběratele vody. Pokud jste koupili byt, ve kterém správce nemáte, jednoduše zajděte k dodavateli pitné vody a přepis si za pár minut dokážete vyřídit i sami.

Koncesionářské poplatky

Každý odběratel elektřiny v bytě či rodinném domě musí platit podle zákona koncesionářské poplatky. Za každý i započatý kalendářní měsíc je to 135 Kř za televizi a 45 Kč za rozhlas. Přihlásit se můžete přímo na stránách České televize a Českého rozhlasu.

Změna trvalého pobytu a přihlášení se k dani z nemovitosti

Pokud jste byt či nemovitost koupili s tím, že v něm plánujete bydlet a chcete si změnit adresu trvalého pobytu, čeká vás série oznamovacích povinností. V první řadě je třeba si vyřídit nový občanský průkaz, pokud jste zaměstnancem, musíte změnu ohlásit i svému zaměstnavateli a zdravotní pojišťovně, pokud podnikáte, musíte změnu ohlásit Sociální správě a na obchodním rejstříku. V případě, že vlastníte auto, změnu ohlaste na dopravním inspektorátu a v případě potřeby (nové město) si vyřiďte i nové evidenční číslo.

Oznamovací povinnost máte také vůči městskému, resp. místnímu úřadu. Do 30 dní od povolení vkladu správou katastru se musíte na úřadě přihlásit k dani z nemovitosti. Do ledna následujícího roku podejte na finančním úřadu daňové přiznání k dani z nemovitosti a finanční úřad vám bude podle toho každý rok vyměřovat daň z nemovitosti.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 22.07.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzor Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzor

Plomba na listu vlastnictví vyznačená na základě V a Z: Víte, co to znamená? Plomba na listu vlastnictví vyznačená na základě V a Z: Víte, co to znamená?

Při transakcích s nemovitostmi jste se možná setkali s pojmem „plomba na listu vlastnictví“. Na první pohled to zní jako odstrašující právnická formule, ale ve většině případů se není...

Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět

Vzor rezervační smlouvy najdete na mnoha internetových stránkách, pojďme si však objasnit, k čemu taková smlova slouží a jaká práva a povinnosti z ní prodávajícím, kupujícím nebo...