Jak vyplnit předávací protokol bytu nebo domu

Už jste majiteli nemovitosti a přebíráte ji do svého fyzického vlastnictví? Při přebírání/předávání bytu či domu je potřebné vyplnit přebírací/předávací protokol, v němž jsou zaznamenané všechny potřebné údaje vztahující se k nemovitosti.

Vzor předávacího protokolu bytu ke stažení

Co všechno by měl protokol obsahovat a proč ho potřebujete?

Přebírací/předávací protokol

Po podpisu kupní smlouvy, v níž si můžete určit, kdo bude přítomný při předávání a přebírání bytu, je nutné zhotovit předávací protokol k nemovitosti. Obvykle se na předávání zúčastňují jeden zástupce prodávající a jeden zástupce kupující strany a v případě, že jde o prodej přes realitní kancelář, také zástupce realitní kanceláře.

Po podpisu by se starý i nový majitel bytu měli dostavit ke správci bytového domu, původní vlastník by měl podat výpověď smlouvy o výkonu správy v bytovém domě a nový by ji měl podepsat/přijmout.

Protokol chrání vás i bývalého majitele bytu v případě, že by se v budoucnosti objevily v bytě poruchy, případně vyskytly nějaké nejasnosti s jeho provozem (při nedoplatcích/přeplatcích energií) i v případě, že by vás původní vlastník obvinil z toho, že v bytě bylo ponechané něco, co si on bude později nárokovat.

Co by měl obsahovat předávací protokol na byt

Předávací protokol bytu by měl obsahovat identifikaci účastníků, to, kdo je předávající a kdo přebírající, i identifikaci titulu předání/převzetí (obvykle smlouva). Jeho součástí by mělo být vyhlášení účastníků o odevzdání/převzetí bytu a specifikace předmětného bytu (adresa, číslo bytu, vchodu, poschodí, číslo listu vlastnictví, katastrální území).

Stav elektroměru do předávacího protokolu

Obsahovat by měl přesné stavy a evidenční čísla měřičů teplé a studené užitkové vody, tepla (měřiče na všech radiátorech v bytě) a elektrické energie, stav plynu, soupis movitého majetku (zařízení a vybavení nemovitosti) a soupis odevzdaných klíčů (od vchodu, sklepa, garáže, společných prostor, schránky atd.).

V předávacím protokolu se doporučuje uvést také stav předávané nemovitosti (v případě potřeby udělat fotodokumentaci). Na závěr jsou nutné podpisy přebírajícího i předávajícího. Nutné je datum předání/převzetí a podpisy účastníků předávacího jednání.

Přepisy energií na nového majitele

S původním majitelem byste následně měli zajít za dodávateli energií, přičemž se původní majitel odhlásí a vy se přihlásíte. Můžete to však udělat i každý samostatně. Při přepisu elektřiny je třeba se nahlásit do tří dnů od odhlášení původního majitele. Potřebovat budete identifikační údaje a adresy prodávajícího a kupujícího, kontaktní údaje (telefon, e-mail), číslo a stav elektroměru a číslo místa spotřeby, zákaznické číslo nebo EIC kód předchozího vlastníka nemovitosti.

Obdobně postupujete i při přepisu plynu.

Přepis plynu vyřídíte i emailem

Pokud máte v domě bytového správce, můžete ho požádat o změnu odběratele vody. Pokud jste koupili byt, ve kterém správce nemáte, jednoduše zajděte k dodavateli pitné vody a přepis si za pár minut dokážete vyřídit i sami.

Koncesionářské poplatky

Každý odběratel elektřiny v bytě či rodinném domě musí platit podle zákona koncesionářské poplatky. Za každý i započatý kalendářní měsíc je to 135 Kř za televizi a 45 Kč za rozhlas. Přihlásit se můžete přímo na stránách České televize a Českého rozhlasu.

Změna trvalého pobytu a přihlášení se k dani z nemovitosti

Pokud jste byt či nemovitost koupili s tím, že v něm plánujete bydlet a chcete si změnit adresu trvalého pobytu, čeká vás série oznamovacích povinností. V první řadě je třeba si vyřídit nový občanský průkaz, pokud jste zaměstnancem, musíte změnu ohlásit i svému zaměstnavateli a zdravotní pojišťovně, pokud podnikáte, musíte změnu ohlásit Sociální správě a na obchodním rejstříku. V případě, že vlastníte auto, změnu ohlaste na dopravním inspektorátu a v případě potřeby (nové město) si vyřiďte i nové evidenční číslo.

Oznamovací povinnost máte také vůči městskému, resp. místnímu úřadu. Do 30 dní od povolení vkladu správou katastru se musíte na úřadě přihlásit k dani z nemovitosti. Do ledna následujícího roku podejte na finančním úřadu daňové přiznání k dani z nemovitosti a finanční úřad vám bude podle toho každý rok vyměřovat daň z nemovitosti.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 22.07.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzorJak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzor

Plomba na listu vlastnictví vyznačená na základě V a Z: Víte, co to znamená?Plomba na listu vlastnictví vyznačená na základě V a Z: Víte, co to znamená?

Při transakcích s nemovitostmi jste se možná setkali s pojmem „plomba na listu vlastnictví“. Na první pohled to zní jako odstrašující právnická formule, ale ve většině případů se není...

Rezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědětRezervační smlouva na koupi nemovitosti - co je třeba vědět

Vzor rezervační smlouvy najdete na mnoha internetových stránkách, pojďme si však objasnit, k čemu taková smlova slouží a jaká práva a povinnosti z ní prodávajícím, kupujícím nebo...