Nejlepší tablety do myčky nádobí – test, využití, vyzkoušejte Jar, Somat nebo Sanytol

Po naložení a spuštění myčky nádobí se už většinou nezabýváme tím, jak samotný cyklus funguje a co má vliv na čistotu nádobí. Přitom ať je vaše myčka jakokoliv dobrá, právě tablety nebo kapsle ve velké míře ovlivňují výsledek. Od běžného saponátu se v mnohém liší – nemají jen čistit, ale také uvolňovat zbytky jídla, odmašťovat a leštit. Výběr správných tablet proto nemusí být jednoduchý.

Jaké tablety do myčky nádobí

V následujících řádcích se dozvíte, co by měly kvalitní tablety či kapsle do myčky nádobí splňovat a podle čeho se při koupi orientovat.

Nejlepší tablety do myčky nádobí


Druhy čisticích prostředků do myčky nádobí

Tablety nejsou jediným druhem čisticího prostředku do myčky nádobí. Kromě nich můžete koupit i čistič ve formě prášku nebo kapslí. Každá forma čisticího prostředku má svoje výhody i nevýhody a je jen na vás zvolit si, která forma vám vyhovuje nejvíc.

Tablety

Tablety do myčky nádobí sestávají z prášku nebo z prášku a gelu do myčky nádobí. Jejich součástí jsou často i další složky jako leštidlo, změkčovač vody či oplachovací prostředek. Vkládají se do dávkovače v myčce nádobí, příp. také přímo do myčky, podle toho, z jakých složek se tableta skládá. Hlavní předností tablet je jejich praktičnost. Nemusíte nic odměřovat, jedna tableta obsahuje dost prostředku na umytí celé naložené myčky. Tím pádem nehrozí ani to, že se vám něco rozsype nebo rozlije. S určeným množstvím tablet na obalu hned víte, na kolik dávek vám balení vystačí. Další výhodou jsou už uvedené další složky, které tableta obsahuje. Pomáhají lépe odstranit zbytky jídla z nádobí, dobře ho odmastit, spláchnout zbytky prášku a leštidlo nakonec přispěje k pěkně vyleštěnému povrchu.

Prášek

Prášek do myčky nádobí představuje nejlevnější alternativu. Používá se však méně, a to z více důvodů. Sypání prášku do dávkovače dokáže nadělat pořádný nepořádek, navíc je dávkování zcela na vás. Snadno se tak může stát, že prášku použijete více nebo méně. Když ho použijete příliš, výsledkem bývá povlak na umytém nádobí, protože při oplachování se nějaká část prášku udrží na nádobí. Když ho použijete příliš málo, nádobí nemusí být dobře umyté. Největší nevýhodou však je, že prášek bývá většinou jen a jen prášek, tedy bez leštidla a jiných látek, které pomáhají dosáhnout co nejlepší výsledky při umývání nádobí. Pokud máte menší rozpočet, prášek je skvělou volbou, protože vydrží dlouho a nevyjde vás tak draho jako tablety nebo kapsle.

Gelové kapsle

Gelové kapsle sestávají z gelu podobného saponátu na nádobí. Stojí sice víc než tablety nebo prášek, ale přinášejí také více výhod. Podobně jako tablety také gelové kapsle už jsou nadávkované, proto se nemusíte zabývat naléváním gelu ani odhadovat, kolik pro jednu dávku potřebujete. Na rozdíl od prášku se gel velmi dobře rozpustí a je méně pravděpodobné, že zanechá na nádobí skvrny nebo povlak. Také gelové kapsle se skládají z více částí – samotného gelu, leštidla, příp. jiných látek, což může kapsle prodražovat.

Jak fungují tablety do myčky nádobí

Čisticí tablety a kapsle do myčky nádobí se vkládají do zásobníku myčky, který se během cyklu otevře v optimální době a tableta se smíchá s horkou vodou. Vznikne tak směs vody s čisticím prostředkem, kterou myčka pumpuje okolo naloženého nádobí. Díky látkám v kapsli dokáže tato směs lépe uvolnit zbytky jídla z nádobí a rozpustit tuky a mastnoty. Samotné čištění však závisí na tom, z jakých ingrediencí je daná tableta nebo kapsle vyrobená. Kvalitní tablety a kapsle obsahují látky, které pomáhají odstraňovat skvrny z nádobí např. od čaje, kávy nebo barevných nápojů, oplachovací prostředky a leštidla, které se postarají o nádobí bez šmouh a povlaku.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie myčky nádobí

Jak vybrat tablety nebo kapsle do myčky nádobí?

Výběr tablet nebo kapslí by určitě neměl být náhodný. Pokud sáhnete po málo kvalitních tabletách, odrazí se to na nedokonale umytém nádobí se zbytky jídla nebo nánosy nerozpuštěného prostředku. Pokud tedy nechcete nádobí umývat dvakrát, čtěte si složení a zajímejte se o vlastnosti tablet, které kupujete. Rozhodující bývají následovná kritéria.

Složení

Tablety a kapsle do myčky nádobí se skládají z různých ingrediencí a právě jejich vhodná kombinace bude mít za výsledek dokonale čisté nádobí. Čisticí prostředek nemusí obsahovat všechny tyto složky, ale je důležité vědět, které jsou pro vás ty podstatné.

 • Enzymy – Pomáhají rozpouštět bílkoviny a škroby, čímž nádobí zbavují zbytků jídel. Účinkují i při nižších teplotách.
 • Bělicí složka –Slouží na účinné odstranění skvrn, především z barvicích nápojů a jídel, např. z čaje a kávy.
 • Oplachovací prostředek – Pomáhá při oplachování zbavit se různých povlaků a usazenin, které by tvořily nehezký povrch.
 • Sůl – Změkčuje tvrdou vodu, která je plná minerálů jako vápník, které tvoří vodní kámen a na nádobí vytvářejí nehezký povlak. Změkčovadlo tak předchází šmouhám a pomáhá při důkladnějším čištění.
 • Antikorozní přísady – Zabraňují korozi, která by mohla v myčce vzniknout.
 • Leštidlo – Má za úlohu zbavit nádobí jakýchkoliv šmouh a povlaků a dosáhnout pěkný lesklý povrch.
 • Barviva a vůně – Slouží na to, aby byla tableta vizuálně lákavá a čisticí prostředek dobře voněl.

Čistící tablety nebo kapsle, které obsahují více složek, bývají označovány jako 3 v 1 nebo 4 v 1. Vždy si přečtěte informaci o tom, které složky se tím myslí. Často se jedná o kombinaci čistící složky, soli a leštidla.

Ekologičnost

Stále více lidem už záleží na tom, aby byly tablety do myčky také ekologické. Tyto tablety jsou cenově dražší, avšak skládají se z přírodních ingrediencí, které nezatěžují životní prostředí, a tím pádem jsou zdravější i pro vás a vaši domácnost. Co je důležité, neobsahují fosfáty, které mohou zůstat v malém množství na povrchu nádobí a způsobovat kožní a žaludeční podráždění. Ekologické tablety a kapsle přitom účinkují stejně účinně a bývají balené v recyklovatelných nebo rozložitelných baleních.

Gelové kapsle do myčky nádobí

Balení

Při výběru zvažte také velikost balení. Ekonomičtější jsou rozhodně větší balení, u kterých zaplatíte v přepočtu na kus méně. Vždy ale zvažte to, jaké množství jste schopní použít a na jak dlouho vám balení vystačí. U čisticích prostředků do myčky nádobí se nevyplatí dělat zásoby na déle než 2 měsíce, protože ingredience časem ztrácejí svoji čerstvost a efektivitu. Tablety, které dlouho stojí, mohou nabrat vlhkost z okolí a v myčce se nemusí rozpustit.

Všímejte si i samotného balení. Ekologičtější jsou balení v kartonových krabicích, které se dají lehce zrecyklovat. Na druhé straně plastové obaly lépe ochrání před vlhkem. Buďte obzvlášť všímaví, pokud máte v domácnosti malé, zvědavé děti, které by se mohly k lákavé krabičce s barevnými kapslemi dostat. Tehdy by mělo být balení bezpečně uzavíratelné, resp. byste měli dbát o skladování mimo dosah dětí.

Cena není vysoká

Tablety do myčky nádobí najdete v prodejnách se smíšeným zbožím, v supermarketech (Lidl), některých potravinách, v drogeriích (dm) i internetových prodejnách (Alza). Mezi nejoblíbenější značky tablet a kapslí do myčky nádobí patří Jar, Finish, Cif, Somat, W5 či Sanytol. Ceny balení se různí podle množství tablet a složení. 60–80kusové balení vám může vyjít na 300–600 Kč, ekonomičtější balení nad 100 ks i 500–800 Kč. Samozřejmě záleží na kvalitě tablet a určitě je možné najít i levnější alternativy. Pokud se rozhodnete pro prášek nebo tablety bez složek navíc, počítejte s potřebou dokoupení leštidla (50–300 Kč) a soli do myčky nádobí (30–100 Kč).

Běžné problémy s tabletami do myčky nádobí

Pokud jste ještě stále nenašli ty správné tablety, s jejichž výsledkem budete spokojení, je možné, že narážíte na některý z běžných problémů.

 • Tableta se během cyklu nerozpustila – Nejčastějším důvodem je, že se tableta v dávkovači zasekla. Když je myčka přeplněná, některý kus nádobí mohl zabránit otevření dvířek. Důvodem však může být i samotná tableta – některé levnější se při nižších teplotách nerozpouštějí. Zkuste proto cyklus s vyšší teplotou nebo jiné tablety. Problém může být i v myčce nádobí, když je tlak vody nedostatečný.
 • Na nádobí zůstávají zbytky jídla – Pokud vaše myčka není přeplněná, problémem mohou být tablety. Přečtěte si jejich složení. V případě, že neobsahují dostatečné čisticí složky jako enzymy a odmašťovací složky, jídlo z nádobí nebudou moci dobře odstranit. Problémem může být i teplota vody, protože při vyšší teplotě se zbytky jídla odstraní účinněji.
 • Na nádobí zůstávají skvrny od vody – Skvrny na nádobí a šmouhy jsou často známkou tvrdé vody. Tehdy se musíte ujistit, že tablety, které používáte, obsahují dostatek změkčovadla vody. Pokud ne, pomoci si můžete dokoupením soli do myčky nádobí nebo výměnou tablet do myčky.
 • Tableta zanechává na nádobí bílý povlak – Bílý povlak může být znakem tvrdé vody, ale může jít také o zbytky čističe, který se dobře neopláchl. Když si nejste jistí, je dobré vyzkoušet, co vám bude fungovat. Pokud jde o zbytky čističe, je možné, že ho je příliš nebo je čistici cyklus příliš krátký. Pokud jde o tvrdou vodu, pomoci může přidání soli nebo octe.

Jak vyrobit domácí tablety do myčky

Tablety do myčky nádobí si můžete snadno vyrobit i doma. Představují ekologičtější alternativu bez fosfátů a jiných chemických látek. Většinu ingrediencí už možná budete mít doma. Na přípravu domácích tablet do myčky nádobí potřebujete:

 • 1 hrnek prací sody (uhličitan sodný)
 • 1 hrnek sody bikarbony
 • 1/2 hrnku kyseliny citronové
 • 1 hrnek soli
 • 1 hrnek vody (alternativně 1/2 hrnku vody a 1/2 hrnku šťávy z citronu nebo octa)
 • 30 esenciálních kapek s vůní citronu

Domácí tablety do myčky nádobí

Postup je velmi jednoduchý. V misce nejdříve dobře smíchejte obě sody, kyselinu citrónovou a sůl. Následně přidejte smíchané mokré ingredience, tedy vodu, příp. šťávu z citronu, a esenciální olej. Směs by měla začít bublat, proto chvilku počkejte a potom promíchejte. Po promíchání můžete vložit do silikonové formy na led. Nechte vytuhnout a druhý den můžete tablety z formy vyndat. Nejlepší je uložit je do vzduchotěsné nádoby na suché místo.

Další využití tablet do myčky

Koupili jste při shánění výhodného XXL balení víc tablet, než stihnete spotřebovat? Můžete je využít alternativním způsobem. Čisticí tablety jsou v kontaktu s vodou účinné při odstraňování skvrn, mastnot a nečistot, proto mohou být ideální na:

 • čištění toalet,
 • vyčištění připálených hrnců,
 • leštění kovů,
 • vyčištění umyvadla,
 • vyčištění bubnu pračky,
 • dezinfekci košů a koupelen,
 • umytí zahradního nábytku,
 • odstranění kávových skvrn z hrnků nebo textilií,
 • dezinfekci kočičí toalety,
 • vyčištění dvířek trouby nebo mikrovlnky.

Při používání tablet do myčky je však potřebné dbát na ochranu zdraví. Vždy používejte ochranné pomůcky, především rukavice, aby nedošlo ke kontaktu s pokožkou, příp. ochranné brýle a ochranu dýchacích cest, aby nedošlo ke vdechnutí výparů. Po použití čisticího prostředku vždy čistič pořádně smyjte, aby na předmětu nezůstal žádný povlak.

Často kladené otázky

Je potřebné tablety vytahovat z obalu?

Většina tablet je balená v obalu z PVA, který se při kontaktu s vodou sám rozpustí. Je neškodný pro životní prostředí a není toxický, takže se nemusíte obávat kontaktu s nádobím. Úkolem tohoto obalu je jednoduše lepší uchování tablet. Takto se v balení na sebe nenalepí ani se neroztrousí. Pokud tedy pokyny na obalu nestanovují jinak, tablety nevybalujte a do dávkovače myčky je umísťujte vcelku, i s obalem.

Jak skladovat tablety do myčky nádobí?

Při skladování tablet je nejdůležitější udržet je v suchu, což se často nedaří, pokud je v kuchyni vlhko a tablety jste koupili v kartonové krabici. Nejlepší je uložit je do skříňky dále od zdrojů vlhka a páry, jako sporák, konvice a umyvadlo. Pokud můžete, přeložte je do vzduchotěsné nádoby s uzavíratelným víkem. A především je uložte na místo mimo dosah dětí.

Jsou tablety do myčky po uplynutí expirační doby nefunkční?

Tablety do myčky ztrácejí svoji účinnost poměrně rychle. Někteří výrobci uvádějí, že účinnost ztrácejí po 6 měsících, ale nejlepší je spotřebovat je do 2 měsíců. Všechno záleží také na způsobu skladování – když jsou skladované ve vlhkém prostředí, ani neotevřené balení nemusí vydržet dlouho.

Mělo by se nádobí před vložením do myčky opláchnout?

Není to nutné. Zbytky jídla se samozřejmě vyhazují do bio odpadu, avšak samotné nádobí by se oplachovat nemělo. Poradit by si s ním měl váš čisticí prostředek. Samozřejmostí by mělo být i pravidelné čištění filtrů. Pokud vaše myčka nádobí zanechává zbytky jídla na nádobí, je potřebné najít příčinu.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

13/11/2023 14:34
Jana

Dávají se do stolních (malých) myček stejné tablety jako do běžných myček?

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 22.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.