Katalytická lampa má vyčistit vzduch. Věříte tomu?

Úkolem katalytické lampy je odstranit nepříjemný cigaretový pach a různé zápachy vznikající v domácnosti. Provoní celý interiér a jsou pěkným bytovým doplňkem. Některé popisy uvádějí, že mají i dezinfekční účinek.

Katalytická lampa do domácnosti

Je to ale skutečně tak? Na jakém principu funguje katalytická lampa a proč se stále častěji stává součástí moderní domácnosti?

Krásné katalytické lampy do bytu i domu

Katalytická lampa pochází z Francie

Překvapuje vás to? Katalytické nebo Borger lampy se poprvé objevily koncem 19. století ve francouzských nemocnicích. Měly čistit vzduch a díky ozónu vznikajícímu při katalytickém rozkladu ničit patologické mikroorganismy. Na tomto principu fungují dodnes a to je odlišuje od ostatních výrobků tohoto druhu. Cílem téjto lampy bylo dostat příjemnou vůni parfému do každé domácnosti. Myšlenka mohla vzniknout jen ve světě, který se různými vůněmi a parfémy proslavil.

Proč katalytickou lampu používat?

Výrobci a prodejci katalytických lamp poukazují na to, že svíčka interiér jen provoní, ale lampa neprodukuje žádné škodlivé zplodiny a v průběhu několika minut je díky ní vzduch nejen voňavější, ale také čistší. Úspěšně bojuje i s bakteriemi, viry a roztoči, což je hlavním lákadlem pro rodiny, v nichž se bojuje s alergií.

Výhody používání katalytické lampy podle výrobců:

    • odstranění nežádoucího pachu v domácnosti
    • pachy nepřekrývá, ale pohlcuje
    • čistí vzduch od bakterií, alergenů a nečistot
    • intenzívní účinek i ve velkém prostoru
    • interiér provoní do 20 minut

Jak katalytická lampa pracuje?

Při katalytickém spalování reagují volné radikály s kyslíkem a vzniká ozón, který zbavuje vzduch nečistot v podobě pachů a mikroorganismů jako plísně, viry či bakterie. Ozón je ale také jednou z nejtoxičtějších látek, proto může být pro člověka nebezpečný.

Princip fungování katalytické lampy

Výrobci nejznámější značky Lampe Berger vám ukážou certifikát o tom, že ozón ani benzen po použití jejich lampy nepřekračuje povolené limity ani v náplni, ani ve vzduchu, a když lampu používáte tak, jak je uvedené v návodu, nemáte se čeho obávat. Zda to běžný uživatel dodržuje a používá lampu správně, je otázkou. Kolikrát jste si přečetli přiložený návod k výrobku vy? Nejen ten, co se používání katalytické lampy týká.

Alergici, nenechte se oklamat

Je otázkou, zda vám za katalytickou lampu s výrazným aromatem alergik také poděkuje. Voňavé náplně obsahují aromatické látky, s nimiž se alergici nekamarádí. I malé množství této chemické látky může spustit silnou alergickou reakci. Aroma může podráždit sliznici, i když k alergikům nepatříte. V obchodě vás přesvědčí o tom, že existují i neutrální náplne bez přidaných vonných esencí, ale ani tak to v přpadě alergiků nic neřeší. Nejčastějším spouštěčem alergie je prach a roztoči, ale zda má na ně lampa skutečně nějaký vliv, u nás ještě nikdo neprokázal.

Odborníky katalytická lampa nepřesvědčila

Odborníci na mikroklima nejsou přesvědčení o tom, že existuje něco, co by spolehlivě chytalo mikroorganismy a prostředí ještě navíc sterilizovalo. Nedokážou to prý ani nejmodernější čističky vzduchu. O tom, že při používání katalytické lampy vzniká ozón, víme. Ale co se s ním děje dál a jaký je jeho skutečný účinek, vám už nikdo nepoví.

Základem je isopropylalkohol

Náplň do této lampy netvoří lampový olej, ale interiérové parfémy na alkoholové bázi, které tvoří přírodní a syntetické prvky. Neutrální náplň tvoří na 90 % isopropylalkohol a zbytek voda. Kupte si neutrální náplň a díky pár kapkám čistého přírodního esenciálního oleje z ní udělejte vůni, která se vám líbí.

Náplň do katalytické lampy

Na trhu najdete i větší, pětilitrové náplně s 99,8 %, což je nejčistější isopropylalkohol, který existuje, ale prodejci katalytických lamp ho paradoxně nedoporučují.

Jak katalytickou lampu používat?

Lampu tvoří základní nádobka, ozdobný kryt, kamínek s knotem a uzávěr. Náplň nalejte maximálně do dvou třetin objemu a do hrdla vložte kamínek s knotem a nechte ho aspoň dvacet minut nasáknout. Po zapálení bude mít lampa vysoký plamen, ale ten se postupně sníží, dokud nezhasne. Pokud se mu to nepodaří do dvou minut, sfoukněte ho sami a nechte katalytické reakci volný průběh. Katalytická lampa nehoří, nespotřebovává kyslík a nevytváří v ovzduší škodlivé zplodiny. Vonné esence se nespalují, ale jednoduše odpařují z teplého povrchu kahanu.

Nasaďte ozdobný kryt a nechte lampu dělat svoji práci. Místnost v rozloze 15 m2 provoní za cca 20 minut. Déle byste ji používat neměli. Po 20 minutách složte kryt a lampu uzavřete uzávěrem, aby se vůně neodpařovala. O knot se starejte, aby se kámen nezanesl. Bez něho lampu nezapálíte. Doporučuje se kameny střídat, takže si opatřete rovnou dva. Pokud se zanese, ponořte ho do nádobky s isopropylalkoholem a nechte ho vyčistit.

Módní doplněk ano, čistička vzduchu ne

Jako trendy doplněk do domácnosti, který vám ji ještě i pěkně provoní, je katalytická lampa fajn. Pokud si ji plánujete opatřit v první řadě jako čističku vzduchu, můžete být zklamaní. Tuto vlastnost katalytické lampě zatím žádný odborný test nepotvrdil.

Krásné katalytické lampy do bytu i domu

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 26.05.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Skleněné ručně malované vánoční koule na stromeček jsou hit! Skleněné ručně malované vánoční koule na stromeček jsou hit!

Pamatujete se na vnitřní dětskou radost, která nás uchvátila při prvním pohledu na vánoční stromeček? Nostalgii pomůže navodit i taková klasika, jakou jsou skleněné vánoční koule. Proč...

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...