Zařiďte si koupelnu v originálním retro stylu

Retro koupelny se vracejí do módy! Jsou originální, nostalgické, elegantní a hlavně nikdy nevyjdou z módy! Líbí se vám koupelna s nostalgickým nádechem starých časů? Vytvořte si ji doma! Jak si zařídit koupelnu v retro stylu?

Jak si zařídit retro koupelnu?

Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Přesto nás minulost může v mnohém inspirovat. A navíc, nic nám nebrání přinést si z ní do současného života to, co se osvědčilo. A v designu to platí dvojnásobně. Není náhodou, že retro styl se do našich domácností pravidelně vrací a navzdory všem moderním stylům má svoje pevné místo.

Co je to retro styl?

Když se zamyslíte nad samotným pojmem, potom retro styl je cokoliv, co svoji hodnotu prokázalo někdy v minulosti. Obvykle se retro styl váže k určitým etapám: 50. léta, 60. léta, divoké sedmdesátky, ale také období mnohem starší – první republika, zámecký styl apod. Mnohým lidem se při pojmu retro koupelna vybaví volně stojící vana na nožičkách a baterie na podlahu.

Málokdy se jednotlivá období kombinují, spíše je kladený důraz na jednotnost, díky které navodíte skutečně specifickou atmosféru. Retro neznamená zastaralé! Retro styl sice pracuje s liniemi, barvami a často i materiály, které byly pro určité období typické, ale využívá vymožeností moderních technologií a přístupů. O svoje moderní pohodlí tedy nepřijdete.

Retro styl versus moderní minimalismus

Zatímco moderní linie se ubírají spíše cestou hran a minima ozdob, retro styl je často spojený s oblými liniemi, rafinovanými ozdobami a propracovanými detaily. Nezřídka pracuje s barvami (různé odstíny bílé, pastelové barvy nebo dokonce něco divočejší) a přírodními materiály, například dřevěné rámy zrcadel, umývadlové skříňky v dekoru dřeva. Tvary jsou celkově složitější.

Retro styl dokáže navodit oporavdovou atmosféru „starých“ časů, často je spojený s pohodlím v prostranné vaně a útulností. Ne každému však tento styl vyhovuje. Hlavně lidé, kteří pro svoje soustředění potřebují vnější uspořádanost, se mohou v tomto stylu ztratit a je pro ně opticky rušivý. Pohled jednoduše na propracované detaily připoutá a takového člověka vyhání z procesu myšlení.

Retro koupelna s bílou vanou

Retro koupelny: Návrat k tradicím

Specifickou částí domácností, se kterou dokáže retro styl doslova divy, je koupelna. I v moderní době je koupelna místem, kde hledáme uvolnění a určitým způsobem se snažíme umýt nejen fyzicky, ale očistit i naši mysl od každodenních výzev. Retro koupelna nabízí náruč, která vás v tom může podpořit. Hlavním důvodem je, že retro styl přináší určitý nádech nostalgie. Vracíme se ke vzpomínkám, kde nám bylo dobře, opíráme se o tradice a hodnoty, které prověřily generace.

Pro retro koupelny jsou typické volně stojící vany s dominantními nožkami, volně stojící WC s propracovanou nožkou a ozdobnou splachovací nádržkou, WC deskou, která pracuje s velmi charakteristickými liniemi. V neposlední řadě v retro koupelně najdete ozdobná umývadla na stěnu, případně umývadla se stylovou skříňkou.

Retro koupelny: Vodovodní baterie

Retro koupelna sází na kohoutkové varianty vodovodních baterií. Typické jsou ozdobnější prvky, které se stávají určitým způsobem dominantou. Právě starostlivým udržováním jednoty stylu navodíte atmosféru, která potěší oko i duši. Pozor však na obklady v koupelně, které by na sebe neměly strhávat pozornost, naopak nechat koupelnové prvky vyniknout či doplnit. Vedle chrómu se u vodovodních baterií používá například povrchová úprava bronzu nebo zlata, případně jejich kombinace. Nejčastěji zde najdeme volně stojící varianty vodovodních baterií, případně varianty na stěnu.

A jak se v takové koupelně bývá? S elegancí!


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 04.01.2023
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Klekačka, nastavitelná zdravotní židle k PC – recenze, zkušenostiKlekačka, nastavitelná zdravotní židle k PC – recenze, zkušenosti

Víte, co je to klekačka? Zkoušeli jste už na ní sedět? V dnešním článku si definujeme, co to ta klekačka vlastně je a na co je dobrá.

Proutěné koše na prádlo, na květiny, dřevo, seno, brambory nebo na houby. Využití mají nejen v kuchyniProutěné koše na prádlo, na květiny, dřevo, seno, brambory nebo na houby. Využití mají nejen v kuchyni

Proutěné koše tvoří zajímavý prvek interiérového designu, který spojuje staletou tradici s moderním designem i praktickým využitím. Prozradíme vám několik tipů, jak a kde všude můžete...

Jakou skládací matraci na spaní pro hosty? Oblíbené jsou Dormeo i levné skládací matraceJakou skládací matraci na spaní pro hosty? Oblíbené jsou Dormeo i levné skládací matrace

Skládací matrace dokážou být nejen pěkným doplňkem, ale také velmi dobrým pomocníkem při příležitostných přespáních u vás doma. Jak si skládací matraci vybrat?