Oživte svoji zahradu netradičními květináči – vana, deštník, bicykl nebo konev plné květin

Upcycling není jen moderním trendem, ale také důležitým způsobem myšlení, které stojí za to si osvojit. Znamená přetvoření předmětu, který už svému účelu dosloužil, na něco jiného, nového, co lze používat v novém kontextu a novým způsobem. A přesně upcycling bude v tomto článku v hlavní roli – přesněji to, jak můžeme využít starší, už nepoužívané předměty a přeměnit je na netradiční květináče.

Bota jako květináč

Tímto způsobem si nejen zpestříte zahradu a příbytek, ale zapojíte i kreativitu a dáte šanci už nepotřebným předmětům.

Co všechno se dá přeměnit na květináč?

Při koupi nové rostlinky často hned saháme i po nových obalech na květináč, do kterých rostlinu vložíme. Nemusí to tak být vždy. Penízky, které byste na nákup neustále nových květináčů utratili, si raději ušetřete a vytvořte si vlastní, unikátní květináče. Stačí přitom sáhnout po tom, co už doma máte. Cokoliv, do čeho se vám rostlina s nádobkou vejde, můžete přetvořit a vyrobit originální obal na květináč. Poohlédněte se po tom, co držíte ve sklepě, na půdě, v garáži nebo v zahradním domku. Jediným limitem je vaše kreativita.

Konzervy

Jasnou volbou pro jednoduchý květináč jsou právě konzervy. Ty se doma vždy najdou a jejich úprava nevyžaduje mnoho námahy. Použít můžete jakoukoliv konzervu, ale zejména ty s tekutým jídlem (polévky, protlaky, kompoty) jsou uvnitř potažené ochrannou vrstvou, která zabraňuje rezavění, což je důležité, protože rostlinu budete zalévat. Květináče z konzerv můžete použít v interiéru i v exteriéru, i když v exteriéru je větší pravděpodobnost koroze. Té lze předcházet navrtáním děr do spodku, aby voda z květináče dobře odtekla. Rostlině je vhodné vytvořit i drenážní systém v podobě vrstvy kamínků nebo štěrku na spodku květináče. Před samotným vysazením a úpravou konzervy zkontrolujte bezpečnost hran, protože některé konzervy mohou mít po otevření ostré hrany. V tom případě hranu zabruste brusným papírem na kovy.

Jak tedy lze nepotřebné konzervy upravit? Nejjednodušší úpravou je asi natření vnějších stran akrylovou barvou. Pokud přetváříte více konzerv najednou, zkuste je barevně sladit, např. sáhněte po pastelových barvách nebo geometrické šabloně. Barvení konzerv nemusí vypadat jako výtvor ze školky, je třeba si jen zvolit vhodné barvy, např. bílou v kombinaci se zlatou nebo metalické spreje. Nebojte se použít ani už mírně ohnuté a pokrčené konzervy, které po nastříkání zlatou barvou získají osobitý styl. Z plechovek můžete vytvořit i vědérka pro bylinky. Ve vrchní části navrtejte plechovku z obou stran a skrz díry provlečte hrubší drát, který bude tvořit držadlo. Na každou konzervu můžete nalepit vintage štítek nebo kus látky, na kterou napíšete název bylinky.

Konzervy jako květináče

Námořnický styl vytvoříte omotáním konzervy přírodním provazem, který uchyťte dostatečně silným lepidlem. Pokud máte odložené mušle z dovolené, je čas je použít. Aby držely pevně, doporučujeme použít tavnou pistoli. Jemný venkovský styl s nádechem vintage zase vytvoříte nalepením jemné krajky kolem okrajů plechovky. Použít můžete i květinové servítky, které za pomoci lepidla na servítkovou techniku přenesete na konzervu. Kvítky si, pravdaže, můžete namalovat i za pomoci akrylové barvy, přičemž stačí jednoduchý vzor a kombinace bílé, modré a červené – vznikne vám pěkný lidový motiv. Tyto květináče využijete na bylinky, prvosenky, jarní kvítky, menší sukulenty i pokojové rostliny.

Boty

Poměrně oblíbenou volbou jsou boty. Nemluvíme přitom jen o typických zelených gumákách, ale i o pracovních botách, kroksech, lodičkách, teniskách, holínkách, či dokonce dřevákách. Jednoduše, použít můžete cokoliv, co doma máte. K0dyž použijete holínky, gumáky či bagančata, které budou stát venku, nezapomeňte jim na spodek vyvrtat díry pro odtok vody. Když použijete boty jako lodičky, které nebývají hluboké a do kterých se sází spíše sukulenty, díry nejsou potřebné. Díry nejsou potřebné ani tehdy, když botu použijete jako obal, do kterého vložíte rostlinu v květináči s dírami, v němž jste ji koupili. Co se týká životnosti botového květináče, závisí na kvalitě bot a tom, kam je umístíte. Gumáky vám na zahradě klidně vydrží roky, ale plátěné boty se časem na dešti začnou špinit.

Boty, kozačky jako květináče

Před sázením si vybrané boty důkladně vyčistěte, aby na nich nezůstalo žádné bláto. Promyslete si, jakým způsobem chcete rostlinu zasadit. V případě bagančat a tenisek můžete například šňůrky výrazně povolit a vytvořit tak větší plochu pro sázení. Boty začněte plnit zeminou, do které zasadíte připravenou rostlinu. Použít můžete různé trvalky, kvetoucí rostliny, popínavé rostliny, kaktusy a sukulenty. Do pestrobarevných gumáků se nejvíc hodí pestře kvetoucí květy, do lodiček skalní růže, do dřeváků, které lze zavěsit na stěnu, muškáty a balkonové květy, nebo symbolicky tulipány. Do bot můžete vysadit i trávy, stálozelené rostliny, menší túje, bylinky nebo jahody.

Zavařeninové sklenice

Skleněné zavařeninové sklenice jsou také vděčným materiálem, protože je není třeba složitě přetvářet – konec konců, dají se použít i bez jakéhokoliv zkrášlování. Nemusíte přitom kupovat nové sklenice, stačí si odložit několik sklenic od majonézy, hořčice, kyselých okurek, džemů či jiných zavařenin. Sklenice před použitím dobře umyjte pod horkou vodou, aby se dal papírový štítek snadno odlepit a lepidlo dobře odstranit. Následně je lze dotvořit například akrylovou barvou nebo barvou ve spreji podle šablony. Pokud chcete barvou zakrýt jen některá místa, ujistěte se, že jde o kontrastní nebo světlou barvu, protože jinak by při tmavé zemině zanikla. Alternativně použijte provaz, který stačí kolem sklenice obmotat a uchytit silným lepidlem.

Zavařeninové sklenice můžete použít například na bylinky a vytvořit si jednoduchou dekoraci do kuchyně. Vyberte si 3 sklenice stejné velikosti a desku, o kterou je z boku přichytíte drátem. Tyto sklenice nemusíte ani malovat. Můžete si koupit černý tabulový papír, který nastříháte na štítky a přilepíte na každou sklenici. Na štítek můžete křídou napsat název byliny, přičemž pokud se rozhodnete sklenici použít na jinou rostlinu, stačí křídový nápis smazat a vytvořit nový. V případě sukulentů a suchomilných rostlin můžete zeminu kombinovat i s okrasnými kamínky a barevným štěrkem, které takto sklenici jednoduše dotvoří.

Konev

Působivý květináč dokáže vytvořit i obyčejná kovová konev. Svým vzhledem do zahrady zapadá úplně přirozeně a nevyžaduje žádnou výraznou úpravu. Použít můžete malé nebo velké, kovové i plastové konve. Zkontrolujte si, zda nemá žádné praskliny nebo díry ve dně. Ty by neměly být problém, vytvořily by jen drenážní systém, avšak je třeba s nimi počítat při výběru umístění. U kovových konví můžete zanechat i přirozený vzhled nebo je přetvořit barvou ve spreji, přičemž oblíbené jsou výrazné barvy jako žlutá, červená, růžová nebo přirozená zelená. Dotvořit můžete jednoduchým tečkovaným vzorem, provazem, mašlí, mušlemi nebo štítkem s názvem rostliny.

Krhla jako květináč

Pokud máte dřevěnou konev určenou na dekorační účely, můžete ji využít jako obal na květináč, aby se dřevo vlivem vlhkosti nekazilo. Když máte kovovou nebo plastovou konev, můžete do ní vložit zeminu přímo s tím, že na spodek nasypte tenkou vrstvu štěrku nebo kamínků, kam bude voda odtékat. Do dna konve můžete dokonce vyvrtat dírky, pokud plánujete zasadit rostlinu, která vysloveně nesnáší promočenou půdu. Do konve můžete sázet jakékoliv přiměřeně velké rostliny, od pokojových rostlin až po kvetoucí trvalky, bylinky nebo jahody. Konev můžete položit i na vnější parapet a zasadit do ní muškáty, nebo více konví s převisejícími květy upevnit na žebříku v nakloněné poloze, čímž vytvoří efekt zalévání.

Čajová souprava

Máte doma elegantní čajovou soupravu, kterou jste před léty dostali darem, ale dosud nenašla využití? Je čas přetvořit ji na květináče. Nezáleží na tom, zda máte celou soupravu, několik šálků nebo jen jeden čajník – všechno můžete zužitkovat na sázení květin. Nejlepší na tom je, že šálky i čajník jsou už vyzdobené, proto vám stačí zamyslet se jen nad tím, co do nich posadíte a kam je umístíte. Při výběru rostlin volte spíše menší rostliny a nezapomínejte na to, že do keramiky dírky nevyvrtáte, proto před použitím zeminy vyložte dno vrstvou štěrku. S čajníky si můžete skutečně vyhrát a můžete je zavěsit nad šálek tak, aby vytvářely dojem nalévání čaje. Šálky i s talířky můžete zase přetvořit na závěsné květináče pomocí makramé šňůrek.

Do čajníků můžete zasít jarní květy, tulipány, narcisy nebo hyacinty, ale i další kvetoucí rostliny, bylinky, levanduli či muškáty. Pokud je umístíte uvnitř, vybírejte pokojové rostliny. Do šálků můžete zasadit pestrobarevné prvosenky nebo violky a vytvořit harmonii barev. Podobným způsobem přitom můžete použít také hrnce, hrnečky, misky a další kuchyňské nádobí. Zajímavou volbou jsou sukulenty, díky kterým můžete vytvořit hotovou minizahradu. Dají se vysadit i do skleněných čajníků, do kterých stačí zeminu a kamínky uložit jen na spodek a vytvořit tak v čajníku miniterárium. Můžete přitom zajít ještě dál – do skleněného čajníku nebo širšího šálku vložte kamínky, mušle, akvarijní rostliny, zalejte vodou a miniakvárium je na světě.

Vana a kolečko

Zůstala vám po rekonstrukci vana? Nemusíte s ní hned jet do sběrného dvora. Do dna vany navrtejte aspoň 2 další díry, aby se zvýšil odtok vody. Pokud má vana nohy, je to velkou výhodou, protože mezi zemí a vanou vznikne víc prostoru pro odtok vody. Pokud ne, vanu neklaďte přímo na zem, ale podložte ji například poleny, aby vzniklo aspoň pár cm prostoru. Dno vany vyložte štěrkem a zasypte zeminou, do které můžete po čase sázet vámi vybrané rostliny. Doporučujeme vybrat si pestré složení květin i převislých rostlin, které překryjí boky vany. Ty můžete také zbarvit výraznou barvou, modrou, fialovou, žlutou apod. Zajímavým řešením je vytvoření mozaiky z použitých zbytků kachličků, na coř však budete potřebovat dávku trpělivosti i zručnosti.

Vana jako květináč

Je však úplně v pořádku ponechat vanu v původní barvě, přičemž můžete použít i ostrý kartáč nebo brusný papír, aby se narušila celistvá barva vany a vznikl tak vintage vzhled. Je hodně různých způsobů, jak osadit vanu na zahradě, nemusíte ji stavět klasickým způsobem. Je možné ji také obložit dřevěným obkladem nebo ji položit na bok tak, že zemina z vany se bude hladce přechodem spojovat se zeminou na zemi. Tehdy je skvělé použít i popínavé rostliny, které vyplní mezery. Vanu lze uložit i do země a vytvořit tak jezírko, do kterého můžete vysadit lekníny a do okolí trávy.

Podobným způsobem je možné využít i kolečko, které má menší plochu pro výsadbu, ale stále do něj můžete zasadit poměrně velké množství květin. Kolečko nezapomeňte také zespodu navrtat, aby vznikl odtok, a vysypat štěrkem a zeminou. Není třeba ho barvit, pokud chcete zachovat přirozený vzhled, ale když chcete tuto dekoraci zvýraznit, klidně ho zvenku natřete. Kolečko lze postavit skutečně kamkoliv – na terasu, před dům, ke květinovému záhonu; může stát samostatně i jako součást dalších dekorací. Na záhonu ho lze převrátit na bok a zeminou spojit obsah kolečka s okolím. Stejným způsobem lze využít i různé vozíky, např. přívěs na bicykl, který už nepoužíváte. A protože je tento druh dekorace na kolech, můžete ho kdykoliv přesunout na jiné místo.

Fúrik jako květináč

Proutěný koš a bicykl

Proutěný koš jako obal na květináč není žádnou novinkou. Stačí se ujistit, že z květináče nebude do proutí kapat žádná voda, jinak by koš vlivem vlhka mohl začít plesnivět. Co však může působit skutečně zajímavě, je spojení proutěných košů a bicyklu. Dámské městské bicykly a vintage bicykly mají často vepředu i vzadu připevněný koš, do kterého si během jízdy lze uložit nákup nebo maličkosti. Tyto bicykly se potom, co už dosloužily, mohou použít právě na zahradě. Pokud bicykl nevypadá barevně lákavě, stačí ho důkladně umýt, zbavit se nálepek a nasprejovat bílou, žlutou, pastelovou modrou nebo vámi preferovanou barvou.

Místo pro bicykl vyberte v blízkosti stěny, o kterou se bude moci opírat, například o dům, zahradní domek nebo i o plot, případně se ujistěte, že má stabilní stojan. Zkontrolujte stav proutěných košů, příp. když bicykl koše nemá, použijte staré proutěné koše, plechová vědýrka, dřevěné bedničky nebo i květináč obalený přírodní textilií. Do květináčů doporučujeme vysadit směs barevných květin, např. muškátů, které budou přesahovat a po odkvetení tak stále působit zajímavě. Bicykl můžete doplnit i barevnými stuhami, slaměným kloboukem, cedulkami s nápisy a dozdobit dalšími dekoracemi.

Retro kolo jako květináč

Nábytek

Na výrobu originálních květináčů a dekorací vám může posloužit jakýkoliv nábytek – židle, truhly, stoly, postelové rámy, komody či zásuvky. Stačí zapojit fantazii a s nábytkem si vyhrát. Skvělým příkladem jsou dřevěné židle, které lze nabarvit zářivými barvami nebo hrany přejet brusným papírem a vytvořit tak zašlý vzhled. Po dokončení přejeďte židli (nebo jiný dřevěný nábytek) průsvitným lakem na dřevo do exteriéru, který ho ochrání před deštěm, větrem i UV zářením. Na židli je možné potom položit jakýkoliv květináč přímo nebo se zbavit sedací části a květináč do židle za pomoci drátů zapustit. V tom případě volte široké květináče, abyste využili co nejvíc sedací plochy. Kromě barevných květů takto vyniknou i skalní růže a další sukulenty. Židli můžete jen tak položit např. před dveře, na terasu nebo zavěsit o opěradlo na stěnu. Podobným způsobem můžete využít i křesla a lavice, do kterých se vám už vejde mnohem víc rostlin.

Romantickou dekoraci může vytvořit starý postelový rám, nejlépe ze dřeva nebo kovu, které nejdříve umyjte, nabarvěte (pokud je to nutné) a přetřete lakem do exteriéru. Tento rám, podobně jako lavice nebo vana, už obsáhne mnohem větší množství rostlin, které můžete vysadit přímo do zeminy nebo je uložit samostatně v květináčích. Postelový rám lze osadit i do země, hlavně tehdy, když má vysoké kovové čelo postele, po kterém se mohou plazit např. růže, čímž vytvoříte atmosféru jako z pohádky o Šípkové Růžence. Využít můžete i stůl se zásuvkami nebo komodu, kde můžete zásuvky postupně otevřít a naplnit zeminou. Zatímco zásuvky budou kvést, povrch stolu nebo komody můžete použít na odkládání věcí, jako pracovní koutek nebo na něj poskládat květináče s dalšími květinami.

Další netradiční květináče

Jako květináč lze použít skutečně cokoliv, co se dá vyložit zeminou nebo poskytuje prostor na zapuštění květináče. Jako obal může posloužit textilní pytlík, ale také slaměný klobouk, do kterého lze položit květináč a položit ho na stůl nebo vytvořit z boku díru na květináč a zavěsit ho na stěnu. Pokud přemýšlíte nad závěsným držákem na květináče, neváhejte použít starý lustr. Podle toho, kolik má ramen, můžete jednotlivé žárovky vyměnit za květináče a zavěsit ho v interiéru i na terase. Jednotlivé květináče i ramena lustru nabarvěte stejnou barvou, čímž rozdílnost materiálů spojíte.

Deštník jako květináč

Na květináč je možné přetvořit i to, co najdete na zahradě a v zahradním domku. Staré dřevěné koryto, dřevěný člun, sud nebo pokažená fontána – stačí jim najít vhodné místo, případně dotvořit barevným nátěrem a můžete sázet. Na zmar nevyjdou ani už nepoužívané pneumatiky, které stačí vyplnit zeminou nebo zavěsit na stěnu, zeminu nasypat po okraj a nasadit balkónové květiny. Zajímavé může být i použití hraček, například nákladního autíčka s přívěsem, které poveze kvetoucí rostliny, nebo gumové hračky, jako jsou postavičky zvířat a dinosaurů, kterým lze na zádech vyřezat otvor a vytvořit tak prostor pro sukulent.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 24.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93.6%)