Pračky plněné zepředu vs. pračky plněné shora: jakou pračku vybrat, výhody jednotlivých typů

Nemůžete se rozhodnout, zda je lepší pračka plněná zepředu, nebo shora? Obě alternativy mají svoje výhody i nevýhody a specifické vlastnosti, toto rozhodnutí je proto za každých okolností individuální.

Pračka plněná zepředu výhody

V našem článku se podíváme na všechny rozdíly, které souvisí se samotným praním i používáním pračky, provozními náklady či údržbou v závislosti na tom, zda jde o model plněný zhora, nebo zepředu.

Nejlepší pračky plněné zepředu


Jakou pračku vybrat v závislosti na prostorových možnostech vaší domácnosti

Prostor je rozhodující při koupi jakéhokoliv domácího spotřebiče. Platí to i u praček, přičemž největší rozdíly mezi modely plněnými shora a zepředu se najdou právě při jejich inatalaci v domácnosti.

Pračky s horním plněním jsou kompaktnější, proto po nich nejčastěji sahají zejména ti, kteří nemají místo navíc. Jejich šířka klasicky představuje 40 až 45 cm. Hloubka i výška může být různá. Některé kousky jsou hluboké jen necelých 50 cm, jiné mají až 90cm hloubku. Výška těchto modelů se pohybuje od cca 60 do 90 cm. Nevýhodou je, že sice získáte víc prostoru kolem spotřebiče, přímo na něj však nemůžete nic položit. Navíc počítejte s tím, že nad ním je nezbytné ponechat minimálně 50 cm volného prostoru.

Pračky plněné zepředu jsou větší a objemnější. Jejich standardní rozměry se pohybují kolem 60 x 55 až 60 x 85 cm. Na trhu jsou dostupné také slim modely s cca 50cm šířkou/hloubkou. Kousky s předním plněním jsou dobrou volbou pro ty z vás, kteří vlastní i samostatnou sušičku prádla. Tu totiž můžete položit na pračku.

Obsluha a údržba automatických praček s předním a horním plněním

Obsluha praček s horním plněním je všeobecně považovaná za jednodušší. Při nakládání prádla se nemusíte ohýbat ani dřepět. I proto po této alternativě často sahají osoby, které mají problémy s pohybovým aparátem. Na druhé straně při vybírání vypraného prádla to může být o něco méně pohodlné, protože se musíte výrazně ohnout. Nevýhodou je také menší otvor v bubnu pračky.

K pračce s předním plněním si musíte kleknout/dřepnout. Samotné nakládání a vykládání prádla je však o něco pohodlnější. V první řadě není nutné se předklánět, ve druhém, dvířka na pračce, a tedy i otvor na bubnu jsou podstatně větší než v případě modelů s horním plněním.

Pračka plněná zepředu vs pračka plněná shora

Asi jednou z největších nevýhod praček plněných zepředu je náročnější údržba. Nejčastějším problémem bývá usazení nečistot a zadržování vody v těsnění dvířek a následný vznik plísně. Z toho důvodu je nutné těsnění průběžně čistit, pračku instalovat na místo s dobrou cirkulací vzduchu a dvířka nechávat mezi jednotlivými pracími cykly otevřená. U praček s horním plněním se tohoto problému nemusíte obávat. Díky gravitaci voda po doprání steče za každých okolností dolů. Proto nehrozí vznik plísní, díky čemuž je možné údržbu těchto modelů označit za podstatně jednodušší.

Pračky plněné zepředu mají ještě jednu nevýhodu. V případě, že do nich naložíte víc prádla, než je povolené, jsou náchylnější na přetížení. Za touto skutočností stojí tlak vyvíjený na ložiska, v nichž je osazený buben. Pračky plněné shora fungují na podobném principu, váha je však na ložiska rozložená jinak, proto se opotřebují a přetíží pomaleji. Navíc samotná ložiska jsou levnější, jejich případná oprava je tedy ekonomičtější.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie pračky

Pračka plněná shora, nebo zepředu? Která vypere prádlo účinněji?

Na trhu je dostupných mnoho odlišných modelů, které využívají rozdílné technologie. Proto je těžké říct jednoznačně, jestli vaše textilie vypere lépe pračka s horním, nebo předním plněním. Podle některých nezávislých testů jsou účinnější kusy plněné zepředu, podle jiných zase ty svrchu.

Všeobecně jsou na základě nezávislých testů praček za efektivnější považované ty s předním plněním. Vynikají hlavně při odstraňování odolnějších skvrn. Je jisté, že si také o něco lépe poradí s rozměrnějšími textiliemi, jako jsou povlečení, polštáře či např. lyžařské oblečení. Důvodem je, že v modelech plněných shora se prané textilie nikdy nenamočí celé, kdežto v těch plněných zepředu ano. V tomto směru jednoduše funguje gravitace, která se nedá obalamutit.

Pračka plněná shora výhody

Pračky plněné zepředu se ukazují účinnější i při odstřeďování vody. V porovnání s druhým typem těchto spotřebičů odstřeďují v průměru až o 30 % rychleji, což znamená, že textilie jsou po vyprání sušší. To sa pozitivně odrazí i na jejich následném sušení v sušičce prádla, které bude rychlejší, a tedy levnější. Jedinou nevýhodou efektivnějšího odstřeďování je větší hluk v závěru pracího cyklu.

Informaci o efektivitě odstřeďování udávanou v otáčkách za minutu najdete na energetickém štítku každého spotřebiče. Standardně pračky při odstřeďování dosahují 1 200 až 1 400 ot./min. Nejvýkonnější kousky prádlo odstřeďují až při 1 600 ot./min. Paradoxně, pračky plněné zepředu, které prádlo perou efektivněji a ždímají intenzívněji, se zároveň ukazují jako šetrnější k textiliím. Modely s horním plněním totiž pracují, takříkajíc, drsněji, což může být problém hlavně u jemných materiálů.

Nejlepší pračky s horním plněním

Energetická náročnost a pořizovací cena

Energetická náročnost praček je za každých okolností individuální. Odvíjí se od objemu bubnu a energetické třídy, do které spadá daný model. Např. když si obstaráte pračku plněnou shora A+++, bude téměř s jistotou úspornější než ta plněná zepředu z energetické třídy D.

Důležité jsou také používané technologie, které dokážou např. přizpůsobit čas a intenzitu praní množství/typu prádla. Při srovnání praček plněných shora a zepředu, se jako úspornější ukazují opět ty s předním plněním. Většina z nich zpravidla spadá do vyšších energetických tříd a zároveň na 1 prací cyklus spotřebují méně vody.

Pračky s předním plněním bývají o něco dražší, vyšší počáteční investice se však obvykle vrátí za poměrně krátkou dobu. Jak bylo uvedeno, spotřebují méně vody a bývají úspornější. Kromě toho většinou disponují větším počtem funkcí, včetně těch pokrokových, a jsou efektivnější při odstraňování skvrn. Plusem je také lepší dostupnost na trhu.

Výhody a nevýhody praček plněných shora a zepředu

Pokud jste se dostali až na závěr našeho článku o nevýhodách a výhodách praček plněných shora a zepředu, pravděpodobně už chápete, že není možné určit přesně, která z nich je lepší volbou. Jak jsme naznačili v úvodu, jde o individuální rozhodnutí. Při krátkém shrnutí a srovnání vlastností těchto 2 typů spotřebičů to vypadá nějak takto:

Pračky s horním plněním

Plusy:

 • Nižší pořizovací cena
 • Kompaktní rozměry
 • Menší náchylnost na přetížení a levnější oprava ložisek
 • Menší (téměř nulové) riziko vzniku plísní
 • Jednodušší údržba

Mínusy:

 • Větší energetická náročnost
 • Menší objem
 • Nevhodné na praní větších kusů prádla
 • Menší počet funkcí
 • Horší dostupnost na trhu 

Pračky s předním plněním

Plusy:

 • Efektivnější odstraňování skvrn
 • Šetrnější praní
 • Vyšší otáčky při odstřeďování
 • Vhodné na praní rozměrnějších kusů prádla
 • Nižší energetická náročnost
 • Lepší dostupnost na trhu
 • Větší počet funkcí a moderních technologií
 • Možnost umístění sušičky na pračku

Mínusy:

 • Vyšší obstarávací cena
 • Náročnější údržba
 • Náchylnost k přetížení
 • Dražší oprava ložisek
 • Větší rozměry

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie pračky se sušičkou

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 11.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.6%)

V této kategorii najdete i:

4 výhody elektronické dětské chůvičky, které vás přesvědčí o její koupi4 výhody elektronické dětské chůvičky, které vás přesvědčí o její koupi

U novorozenců je kontrola a prevence nadevše. Dítě můžete kontrolovat, i když u něj fyzicky nejste, a to jen díky praktické elektronické chůvičce.

Elektrický konvektor nejen na stěnu s ventilátorem, termostatem, s WiFi? Spotřeba, cena, recenzeElektrický konvektor nejen na stěnu s ventilátorem, termostatem, s WiFi? Spotřeba, cena, recenze

Elektrické vytápěcí konvektory představují jednu z mnoha možností, jak vytápět během chladných zimních měsíců. Víte, jak si vybrat elektrický konvektor?

Jak vybrat stolní myčku nádobí: Recenze chvália Klarstein, Electrolux, Beko a BoschJak vybrat stolní myčku nádobí: Recenze chvália Klarstein, Electrolux, Beko a Bosch

Touží po myčce nádobí, ale nedokážete si představit, jak by se do vašeho malého bytu vešla? Řešení najdete ve stolní myčce nádobí.