Řasokoule pěstování v akváriu a péče. Víte, kde koupit?

Hledáte nenáročnou rostlinku do vašeho interiéru? Nevíte, co by mohlo váš domov ozvláštnit? Řasokoule může být tím správným řešením právě pro vás. Pokud jste o této mechové kuličce ještě neslyšeli, začtěte se dál.

Co jsou to riasogule a kde se dají koupit?

Možná si tuto zelenou nádheru na první pohled zamilujete a možná zjistíte, že právě řasokoule je tím vhodným dárkem pro kamarádku k jejím blížícím se narozeninám.

Kde koupit řasokoule?

Co jsou řasokoule

Řasokoule, nazývané také „Marimo“, jsou mechové koule původem z japonských jezer, ale je možné je najít i v Rakousku a na Islandu. Tyto zelené koule okouzlily svým neobvyklým zjevem i charakterem. Proto je stále víc a víc lidí vyhledává jako rostlinky do svých domovů. Vznikají zajímavým způsobem. Kousek řasy se přichytí na zrnko písku, na kterém se drží a časem narůstá. Objem řasokoule se za rok zvětší o 0,5–1 cm.

Velikost koule tedy závisí na jejím věku. V japonském jezeře Akan se nacházejí řasokoule velké až 30 cm a skutečně staré marimo koule žijící v hloubkách na dně jezer mohou mít 2 až 2,5 metru. Je pozoruhodné, že tyto kuličky během dne vyplavají k hladině a v noci klesají ke dnu. Může za to proces fotosyntézy, během kterého se na řasách tvoří vzduchové bublinky, které kuličku nadnášejí.

Je řasokoule pro mě vhodná rostlinka?

Netušíte, jak se o rostliny starat, ale rádi byste si zkrášlili domov či kancelář? Hledáte nenáročnou rostlinku, o kterou se zvládnete postarat s nulovými zkušenostmi? Řasokoule je tou správnou volbou. Pěstuje se ve vodě v akváriu a její údržba je skutečně minimální. Stačí jí jednou za 2 týdny vyměnit vodu. Řasokouli vyhovuje pokojová teplota (teplota vody 10–25 °C) a nepotřebuje přímé sluneční záření. Řasokoule mají rády vodu z kohoutku, kterou necháte na nějakou dobu odstát.

Jak pečovat o riasogule?

Rostlinky se dají množit dělením. Když tedy z řasokoule kousek oddělíte, může vám vzniknout nová řasa. Ta však už nemusí mít pěkný kulatý tvar. Kulatý tvar svých marimo kuliček můžete udržovat také koulením v rukách při čištění. Řasokoule můžete mít v akváriu s vodou pokojové teploty, ale vhodná je jakákoliv průsvitná nádoba naplněná vodou. Akvárium, ve kterém řasokoule udržujete, můžete dozdobit dekorativními kamínky, dekoracemi, mušlemi i jinými vodními rostlinkami. V akváriu můžete dokonce chovat i rybičky.

Péče o řasokouli

Řasokoule se může dožít opravdu vysokého věku. V přírodě jsou známé řasokoule, které mají 200 a víc let. Ale jsou to živé organismy, o které je potřebné se starat. Pokud vám rostlinka začne měnit barvu, je třeba se ujistit, zda je akvárium umístěné na vhodném místě, zda se dostatečně často mění voda a rostlinka má k životu všechno potřebné. Příliš světlá barva může znamenat, že je rostlinka vystavená přímému slunečnímu záření a potřebuje stín. Hnědá řasokoule obsahuje části, které odumírají a je třeba ji důkladně umýt.

Při výběru rybiček se ujistěte, že nejde o druh, který rád požírá řasy, jako například karas. V létě, kdy je tepleji, se ujistěte, že je voda měněná častěji, přibližně jednou za týden. Pokud se voda v akváriu přehřívá, zkuste ho přesunout na chladnější místo. Svoji marimo kouli je třeba jednou za čas vyčistit, což znamená velmi zlehka ji umýt v nádobě s čistou vodou. Právě tehdy se s ní můžete rukama pohrát a zajistit kulatý tvar.

Jaká je cena a kde se dají koupit?

Řasokoule už dorazily i na náš trh a jejich cena se v závislosti na velikosti pohybuje od 3 do 10 eur. Rostlinky můžete koupit i v setech, s akváriem, dekorativními kamínky či rostlinkami.

Riasogule do akvária (Aegagropila)

Zakoupit je je možné zejména v internetových obchodech, které vám je bez problémů pošlou poštou. Řasokoule totiž bez vody vydrží i dva týdny.

Závěrečné shrnutí

Řasokoule jsou velmi zajímavou volbou rostlinky pro každého, kdo na péči o flóru nemá příliš času. Jsou vhodné i do kanceláří a na pracoviště, protože jejich nenáročná údržba si vyžaduje jen výměnu vody dvakrát za měsíc. Pokud navíc chováte rybičky, řasokoule může být zajímavým prvkem na ozvláštnění vašeho akvária.

Kde koupit řasokoule?

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 05.05.2021
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Barva roku 2021 a jak ji využít v interiéruBarva roku 2021 a jak ji využít v interiéru

Společnost v oblasti analýzy trendů v oblasti barev Pantone Color Institute vybrala za barvu roku 2021 klasickou modrou. Poradíme vám, jak ji využít v interiéru.

Jak vyrobit hotel pro hmyz, včely a mravenceJak vyrobit hotel pro hmyz, včely a mravence

Namísto ohánění se a zabíjení zajistěme včelstvu a dalšímu užitečnému hmyzu bezpečné prostředí v podobě domku pro hmyz. Víte proč a jak si ho vyrobit? Prozradíme vám.

Jak vytvořit zahradu, která bude přátelská i pro včely?Jak vytvořit zahradu, která bude přátelská i pro včely?

Bez včel by rostliny nerodily úrodu, živočichové by se neměli čím živit a mezi lidmi by časem nastal hladomor. Vytvořte tedy bezpečné prostředí pro včely ve vaší zahradě.