Venkovský styl bydlení. Jak zařídit kuchyni, obývák nebo zahradu?

Zařizujete si váš dům či byt a chtěli byste do vašeho interiéru vnést trochu nevšednosti, tradičnosti, trošku toho retro stylu a přitom zachovat funkční stránku? Pokud ano, tak všechny tyto definice směřují k venkovskému stylu.

Venkovský styl bydlení

Venkovský styl se zaměřuje především na funkční stránku nábytku a doplňků, ale zároveň s sebou přináší i mnoho pestrých a hlavně jedinečných designových prvků.

Čím se vyznačuje venkovský styl?

V první řadě si vyvraťme mýtus, že venkovský či farmářský styl je nemoderní a nudně vypadající. Přináší s sebou mnoho forem, přičemž každá z nich má svoje vlastní specifika. A i když se svým zevnějškem od sebe liší, jedna charakteristika zůstává vždy stejná. Je jí funkčnost. Venkovský styl dbá na to, aby nebyl pouze "pěkný", ale aby bylo rozmístění nábytku a dalších doplňků užitečné a všechno prakticky využitelné.

Mnoho podob

Venkovský styl není pouze jeden. Existuje množství variant a na svoje si přijdou skutečně všichni. Zařizování interiéru či exteriéru může být inspirované anglickým, americkým, francouzským, italským, skandinávským, španělským, ale i naším venkovem.

Venkovský interier

Pokud byste chtěli sáhnout po domácí podobě venkovského stylu, inspiraci hledejte například ve skanzenech, které přesně zobrazují styl z předešlých dekád a staletí.

Moderní výdobytky a technologie nám nedovolují úplně napodobit tento způsob bydlení, stále je však možné najít mnoho zajímavých prvků a pěkných inspirací. Retro, vintage nebo old-school se těší velké oblibě a svoje uplatnění najde jak ve starších domech, tak i v nových moderních domácnostech.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie doplňky a dekorace

Funkčnost, jednoduchost, ale také elegance – to je Amerika a Anglie

Ano, k venkovskému stylu neodmyslitelně patří zejména staré kusy nábytku, které vytvářejí žádanou atmosféru. Při zařizování se vždy pracuje tak, aby daný nábytek plnil především funkční stránku. Ta se nejvíc odráží v americkém stylu. Tento "country" styl je ztělesnením uvedené funkčnosti a hlavně jednoduchosti. Zapomeňte na přehnané detaily – u amerického stylu kupujeme jen to, co se bude reálně využívat.

Venkovský styl na "starém kontinentu" – konkrétně v Anglii také prošel svým vývojem. Nejvíc ho charakterizuje útulnost, klidně i troufalá elegance. Je vhodný pre každého, kdo má rád barevnou pestrost a rozmanitost tvarů nebo vzorů. Vítané jsou sochy, vázy, baldachýny nebo čipky, které působí až luxusně.

Minimalismus, přirozenost či romantika – to je Skandinávie a Francie

U skandinávského stylu můžeme obdivovat cit pro detail. Je jednoduchý, minimalistický, čistý a průzračný. Podobně jako u amerického stylu také tady se do popředí staví funkčnost, využívají se přírodní materiály a barvy. Místnosti jsou dobře prosvícené, nábytek spíše zaoblený.

Jidelní stůl

V rámci Francie je nejdominantnější venkovský styl provensálský. Odráží v sobě romantickou atmosféru venkova z jižních oblastí u měst, jakými jsou Marseille, Avignon nebo Nice. Z hlediska barev a dekorací je jednoznačně nejpestřejší. Levandule, pastelové barvy, nábytek a doplňky s dekoračními prvky, romantika či křehkost – toto všechno definuje provensálský styl, který skvěle zapadne i v městských oblastech.

Začínáme kuchyní

Kuchyně je místnost, která je jako stvořená pro venkovský styl. A jak by měla vypadat? Základem je bílá barva a rustikální nádech. Bílá může být doplněná hnědou barvou dřeva, žlutou či odvážnější zelenou. Vítané jsou zdobené rámky, ručky a úchyty. Jako doplňky poslouží různé vázy, džbány či staré mosazné pánve.

A je to právě dřevo, které tvoří základ vybavení. Dřevěné desky, velký stůl se židlemi a k tomu jednoduché skříňky. Pokud máte cit pro detail a design, do tohoto stylu velmi snadno zakomponujete i spotřebiče. Vůbec se nemusíte řídit tím, že by výsledek měl připomínat staromódní kuchyni.

V kuchyni mixujeme jídlo, v obýváku zase styly!

Kombinace stylů, barev, různých doplňků či nábytku – to je cesta, jakou se vydat při zařizování obýváku. Působit by měl příjemným a pohostinným dojmem nejen na domácí, ale i na hosty.

Venkovský styl má mnoho tváří, nebojte se je kombinovat právě na tomto místě. Mixovat můžete moderní prvky s těmi staromódními. I díky takto odvážnému kroku vytvoříte pěkný kontrast se zajímavým efektem.

Venkovská kuchyna

Při výběru materiálů se zaměřte zejména na ty, které jsou přírodní. Nebojte se dřevěný stůl kontrastně umístit vedle bílé moderní pohovky s polštáři světlých barev. V rámci dekorací nebo doplňků můžete využít i sklo či kov.

Útulné místo ke spánku

Kvalitní noční spánek vyžaduje místo, které nabídne dokonalý komfort. Pokud plánujete do ložnice vnést venkovský styl, zařiďte ji jednoduše a tak, abyste prostor efektivně využili.

Barvy a doplňky musí navodit příjemný pocit už při vstupu do ložnice. Zvolte neutrální, méně výstřední barvy v kombinaci se starými skříněmi, šatníky. Dejte šanci všemu, co je staré, zděděné a dávno bylo odsouzené k vyhození.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 26.02.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa

Jste vášnivým cestovatelem? Díky stírací mapě si můžete dokumentovat, které části světa jste už poznali, a které poznat teprve plánujete.

Solární zahradní sprchy se zásobníkem jsou skvělé nejen k bazénům Solární zahradní sprchy se zásobníkem jsou skvělé nejen k bazénům

Mít během horkých letních dnů k dispozici zahradní sprchu na osvěžení je k nezaplacení! I vy byste jednu chtěli? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Popisovací tabulová barva na stěnu nejen do dětského pokoje Popisovací tabulová barva na stěnu nejen do dětského pokoje