Dřevníky – možnosti uložení dřeva v zahradě i domácnosti

V minulosti měl každý za domem malou dřevárnu nebo kůlnu. Většinou byla zhotovená ze dřeva, někdy i s malou betonovou základnou, na které byla postavená dřevěná konstrukce. Občas však byly i součástí velké hospodářské přístavby u domu. Tehdy sloužila jedna část na skladování dřeva a další byla oddělená pro zvířata. Příchodem moderní doby se tyto stavby začaly vytrácet. Lidé začali preferovat topení uhlím, plynem a později i elektřinou.

Jak uložit dřevo v zahradě

Dřevo se však stále v domácnostech využívá na různé účely. Topení v krbu, grilování na zahradě nebo posezení u vnějšího ohně vyžaduje jeho neustále doplnění. S tím přicházejí otázky, kde a jak skladovat dřevo. Abyste ho mohli hned použít, uskladněné musí být hlavně v suchu. Ideální je na to dřevník.

Oblíbené dřevěné a kovové dřevníky


Suché dřevo díky přístřešku

Aby mělo dřevo co největší výhřevnost, musí být co nejvíc suché. Správná vlhkost dřeva by se měla pohybovat kolem 20 %. Proschlé dřevo má citelně vyšší schopnost vyhřát celý dům. Zároveň v peci nevytváří velký kouř, který zanáší komín a skleněné kachle v okolí pece. Se suchým dřevem můžete ušetřit až 25 % nákladů za vytápění.

Měkké dřevo schne přibližně jeden až dva roky. Tvrdé dřevo na schnutí potřebuje dokonce až čtyři roky. Proto je lepší si dřevo chystat několik roků dopředu. Ze začátku vám postačí nechat ho venku na vzduchu, kde docílíte maximální provzdušnění a rychlejší vyschnutí.

Nemělo by být položené přímo na zemi, protože by mohlo začít odspodu vlhnout. To můžete vyřešit jednoduše tak, že použijete starou paletu a na ni poskládáte dřevo. Zajistíte tak správnou cirkulaci vzduchu ze všech stran. Také byste dřevo neměli uskladňovat těsně ke stěně, protože hrozí ten samý problém s vlhkostí. Pro ještě lepší provzdušnění je lepší mezi naskládaným dřevem nechávat mezery. Vyhněte se i stinným místům, protože ta urychlují vlhnutí dřeva.

Výhody skladování dřeva pod přístřeškem

Váháte nad tím, zda si do dvora přístřešek opravdu pořídit? Pokud hledáte účelové a vkusné řešení, dřevníky jsou tou ideální volbou. Ať už jen v podobě přístřešku, speciálního stojanu, nebo samostatného zahradního domku. Máme pro vás přehled všech výhod, které skladování dřeva na topení v dřevníku s sebou přináší:

 • Přístřešek ochrání dřevo před vlhkostí, takže ho máte vždy připravené v suchém stavu.
 • Dřevo se zbytečně neznehodnocuje plísněmi nebo jinými škůdci.
 • Kromě toho je chráněné i před zloději.
 • Správně vybraný nebo vyhotovený přístřešek zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu.
 • Na zimu si můžete díky přístřešku připravit víc dřeva, což je finančně výhodnější.
 • Úhledně poskládané dřevo v dřevníku splňuje i estetickou funkci.

Přístřešek na dřevo

Typy uskladnění dřeva

K dispozici je více typů dřevníků, záleží jen na vás, jaké jsou vaše preference, kolik prostoru máte k dispozici a jaké povětrnostní podmínky by měl zvládnout.

Přístřešek na dřevo

Tento typ stavby může být vyrobený ze dřeva nebo kovu, každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Dřevo je přírodním materiálem s vlastním charakterem, který dýchá a příjemně voní. Pro mnohé je to jasná volba. Nevýhodou je, že vyžaduje víc péče. Naopak kovový přístřešek na dřevo se hodí do moderních zahrad a je prakticky bezúdržbový. Cenově jsou na tom s dřevěnými variantami přibližně stejně. Pokud byste si chtěli vyrobit kovový přístřešek svépomocí, už to není tak jednoduché a troufnout by si měl jen zkušenější klempíř.

Při výrobě přístřešku můžete na stěny použít i zbylé pletivo. Hlavní úlohou tohoto přístřešku je poskytnutí dřevu co nejlepší podmínky na schnutí v exteriéru. Předem si musíte naplánovat, kam chcete tento přístřešek dát. Pokud dřevo budete používat v zimě na vnitřní topení, nejlepší je umístit si ho co nejblíže ke dveřím, abyste ho měli hned po ruce.

Stojan

Uskladnění dřeva ve stojanu je spíše dekorativním prvkem u vnitřních nebo vnějších krbů. Většinou se do něho dává už dobře preschlé dřevo, které je hned připravené na použití. Ve vnějším prostředí si dejte pozor, aby bylo dřevo pod střechou, protože by mohlo zmoknout. Zbytečně by tak došlo k jeho znehodnocení.

Také dbejte na to, aby byl stojan se dřevem na vyvýšené ploše. Zabráníte tak vlhnutí dřeva zespodu. Stojany na dřevo doporučujeme koupit na větší terasy nebo do altánku. Budete ho mít hned dostupné u grilu nebo pece, zároveň zůstane chráněné před deštěm. Správně zvolený stojan může posloužit i na optické rozdělení prostoru na terase. Například když chcete oddělit zahradní kuchyni od místa na sezení. Do této „dřevěné stěny“ si můžete vyrobit i okno.

Dřevěný stojan na dřevo

Zahradní domek

Nejpraktičtější, ale zároveň nejvíc nákladnou volbou je zahradní domek. Do zahradního domku se už dá umístit větší množství dřeva, takže budete připravení na celou sezónu. Kromě toho si tam můžete uložit i další potřeby na grilování, nářadí na zahradu nebo sekačku.

Dřevo by mělo jít do vašeho zahradního domku vždy dostatečně preschlé. Pokud je ještě stále vlhké, je třeba zajistit v domku pravidelné větrání. Nemáte kde nechat usušit dřevo? Účinným řešením je rozdělení domku paletami do několika sektorů, abyste nekladli mokré dřevo na to suché. Tak můžete celý rok doplňovat mokré dřevo a topit vždy suchým.

Oblíbené modely zahradních domků

Dřevěné, kovové, polyetylenové dřevníky

Materiál souvisí se vzhledem i údržbou konkrétního dřevníku. Na výběr máte velké množství tvarů a velikostí. Před výrobou nebo koupí si dobře rozmyslete, jakou náročnost na údržbu nebo životnost byste nejvíc ocenili. Velmi praktické je sepsat si všechny vaše požadavky i rozpočet a podle toho už filtrovat. Jaké druhy dřevníků jsou dostupné na trhu z hlediska materiálu?

Dřevěné přístřešky a domky

Dřevěné přístřešky jsou asi nejoblíbenější. Dřevo je přírodní materiál, který se hodí do moderní i klasické zahrady. Z tohoto materiálu se dá vytvořit velké množství různých velikostí, proto máte i při koupi na výběr ze širokého portfolia. Tento dřevník může být dekorativním, ale i praktickým prvkem u každého krbu.

Jedinou nevýhodou dřevěných variant může být náročnější údržba. Materiál vyžaduje pravidelné ošetřování vhodným nátěrem. Na začátku si dřevník koupíte napuštěný barvou. Ta se časem v důsledku mechanických poškození a povětrnostních podmínek začne odlupovat. Proto je třeba znovu aplikovat nátěr aspoň jednou za sezónu, ideálně na jaře.

Dřevěný přístřešek na dřevo

Stojany z kovu a s plechovými stěnami

Tento typ dřevníku také můžete najít v různých velikostech a provedeních. Menší jsou ideální do moderně zařízených domácností, kde dřevo budete používat do krbu nebo na gril. Ty větší mají většinou podobu stojanů. Nejčastěji mají na šířku kolem 2 metrů. Pokud chcete uskladnit větší množství dřeva, budete si muset obstarat aspoň dva tyto dřevníky. Uložit je můžete vedle sebe, u rozlehlejších zahrad můžete dřevníky rozmístit na různá stanoviště.

Výhodou je prakticky neomezená životnost a téměř žádná údržba. Antikorozní úprava zajistí výdrž několik let. Některé dřevníky mají dokonce prodlouženou záruku na 10 let. Materiály jsou dostatečně odolné, takže si poradí i s vyšší hmotností palivového dřeva. Nevýhodou může být vysoká kupní cena. Někoho může odradit i industriální vzhled kovu, ale už i v této kategorii můžete najít atraktivní barevné kombinace a designové prvky.

Dřevníky s pletivem

Tyto dřevníky jsou na trhu zastoupené jen minimálně. Jsou menší, boční stěny jsou z pletiva, mají plechovou střechu a jako podlahu mají ocelový rošt. Většinou se dají i uzamykat, a proto jsou vhodné na chaty, chalupy, zahrádky a jiná místa, která nejsou trvale obývaná. 

Výhodou je minimální údržba. Oproti dřevníkům z kovu jsou mnohem levnější. Mezi nevýhody je třeba zařadit to, že na trhu je jich velmi málo. Hlavně co se týká velikosti je nabídka značek velmi omezená, což může být problémem v menších zahradách nebo domácnostech s velkou spotřebou dřeva.

Polyetylenové dřevníky

Konstrukce je vyrobená z trubkové oceli. Plachta je z polyetylenové látky, která propouští světlo a udrží teplo. Součástí jsou větrací otvory, které zajišťují správnou cirkulaci vzduchu. Takže i přesto, že jde o nepropustný materiál, vlhkost se stále odvádí. Podlaha je parotěsná, čili nehrozí vlhnutí dřeva zespodu.

Výhodou polyetylenových dřevníků je jejich nízká cena. Pokud hledáte řešení pro uskladnění dřeva, které vás nebude stát moc a na zahradě ho rychle postavíte, ideální jsou právě tyto dřevníky.

Jakou velikost dřevníku zvolit? 

Jedním z nejdůležitějších parametrů je právě velikost. Rozhodovat se můžete podle toho, kolik dřeva v průměru spálíte. Také je třeba počítat s tím, že dřevo potřebuje svůj čas na schnutí. Tím pádem je třeba vybrat dřevník tak, aby se do něho vešlo dřevo aspoň na jednu topnou sezónu dopředu, ideálně i na tři až čtyři. Dřevník na metr krychlový dřeva poskytuje jiné podmínky než přístřešek, pod který se vejde i 6 kubíků.

Kovový dřevník

Pokud bude dřevník přistavený ke stěně, měl by mít hloubku aspoň 70 centimetrů. Hloubka závisí i na tom, na jakou délku polená řežete. Dřevník, který je přístupný z obou stran, může dosahovat hloubku i 100 centimetrů, tehdy je odebírání dřeva pohodlnější. Výšku je třeba přizpůsobit tomu, kam dosáhnete. Natáhněte ruku a představte si, že ukládáte polena do zadní řady.

K jednomu většímu dřevníku, který bude venku na zahradě, si můžete dokoupit nebo vyrobit ještě jeden menší, který budete moci mít v interiéru a bude v něm dřevo na týden nebo i na dva týdny. Nemusíte tak pokaždé běhat ven pro další dřevo. Možností je také vytvoření více stanovišť po dvoře.

Vytvoření dřevníků svépomocně

Chcete si vytvořit přístřešek na dřevo svépomocně? Na začátku je potřebné si připravit všechen potřebný materiál a nářadí. Záleží na tom, z čeho budete dřevník vyrábět. Můžete si vyrobit například přístřešek na dřevo z palet, dřeva nebo kovu. My jsme pro vás připravili návod na výrobu dřevěného přístřešku.

Z nářadí si přichystejte úhelník, kladivo, metr, vrtačku, šrouby, šroubovák, pokosovou pilu, rotační brusku, horní frézu a vodováhu. Nezapomínejte ani na ochranné pomůcky a obstarejte si ochranné brýle, rukavice a masku, která zabrání vdechování prachu. Co se týká materiálu, na hlavní konstrukci budete potřebovat hranoly a na obklad krycí desky. Použít můžete masívní dřevo, tatranský profil, palety nebo zrecyklujte dřevo z jiného nábytku. Kromě toho si kupte materiál na střechu – plech, tačky nebo asfaltový šindel, a izolační fólii. Na kvalitních materiálech byste určitě šetřit neměli.

Postup práce:

 • Nejdříve si vytvořte základ pro přístřešek. Stačí, aby měl 10 centimetrů. Tak bude dřevo chráněné před případnou vlhkostí.
 • Následuje stavba celé konstrukce. Dbejte na preciznost a všechno pořádně přimontujte. Konstrukce by se neměla naklánět ani kývat. Čím víc nosných prvků na dřevníku vytvoříte, tím lépe. Můžete použít i diagonální spojníky.
 • V závislosti na plánu vašeho přístřešku začněte překrývat boční stěny. Jejich funkce je hlavně ochranná, ale stále by měla plnit i estetický účel. Laťky nebo profily ukládejte s mezerami do 2,5 centimetru.
 • Střecha je klíčovým prvkem celé stavby. Nejdříve použijte izolační fólii a na tu potom poukládáte zvolenou krytinu. Ujistěte se, že v žádné z částí nejsou díry ani mezery.
 • Na závěr už jen stačí doladit poslední detaily. Doplnit můžete krycí plachtu zepředu nebo přidejte tónovanou lazuru. Na spodek je možné ještě přidat podlahu z palet nebo trámů a desek.

Nejčastější otázky o uskladňování dřeva a dřevnících

Už jste se rozhodli, který typ dřevníku si obstaráte na vlastní zahradu? Věříme, že jsme vám s výběrem poradili a že jste se o tomto tématu dozvěděli něco nového. Zákazníci mají před nákupem dřevníku obvykle mnoho otázek, na některé jste už v článku našli odpověď, některé zodpovíme teď. Pokud vás ještě něco na toto téma zajímá, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Je dobré přikrýt dřevo plachtou?

Tento způsob překrytí není moc vhodný, pokud je plachta přímo na dřevě. Plachta se podílí na tvorbě plísní a také zabraňuje i provzdušňování dřeva. Takto potom schne dřevo mnohem déle než běžně. Lepší je tedy nezakrývat ničím, protože plachta nadělá víc škody než užitku.

Je možné uskladnit dřevo ve sklepě?

Sklep je místem, kde se tvoří nejvíc vlhkosti z celého domu. Uskladňujeme tam potraviny, takže se tam udržují i různé mikroorganismy a škůdci. Zároveň jsou ve sklepech často i nevhodné podmínky z hlediska světla. Když si nechcete kupovat nebo vyrábět dřevník, ale upřednostňujete uskladnění dřeva ve sklepě, docílíte spíše zplesnivění než jeho prosušení. Nejdéle plísním odolává dubové dřevo a nejvíc náchylné na plísně je dřevo z jasanu a buku.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 06.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93%)

V této kategorii najdete i:

Upcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečnéhoUpcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečného

Setkali jste se už s pojmem upcycling nebo upcyklace? V článku vám prozradíme, co tento pojem znamená a co všechno můžete upcyklovat.

Jak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnuJak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnu

Vánoční stromek si můžete zhotovit i doma. S použitím toho, co už máte doma, nebo za pomoci několika šikovných nápadů to snadno zvládnete i sami.

Živý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovatŽivý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovat

Vánoční stromek patří ke klasickým symbolům Vánoc, bez kterého si tyto svátky už ani nedokážeme představit. Jak si poradit s výběrem živého a umělého vánočního stromku?